shzandi

New Member
لایک ها
7
سلام من امسال در دوم دبیرستان مشغول به تحصیل هستم می خواستم بدونم برای شرکت در المپیاد نجوم که از قبل هیچ زمینه یا مطالعه ای نداشتم باید از چه کتابی شروع کنم؟

sa1378

New Member
لایک ها
1,077
پاسخ : شروع با المپیاد نجوم

مگه میشه وقتی هیچزمینه ای اطلاع نداری بخوای المپیادشو بدی؟
باید از قبل آماده شده باشی

paria_metis

New Member
لایک ها
60

سلام خدمت دوست عزیز
من الان کلاس های المپیاد شرکت می کنم و دبیران گرامی از روی کتاب الفبای نجوم و اختر فیزیک(جلد اول: برای نجوم کروی و اختر فیزیک و...، جلد دوم هم برای مکانیک سماوی و ...) تدریس می کنند. در ضمن کتاب آمادگی برای المپیاد نجوم و اختر فیزیک هم برای حل بیشتر سوالات مکانیک سماوی. اگر می خوای خیلی بالاتر از اینا بخونی، بگو که کتاب های خیلی خوبی رو بهت معرفی کنم.

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

یعنی شما میگی با چند ماه خودن میشه المپیاد داد؟

paria_metis

New Member
لایک ها
60

5 ماه!!! ولی باید تمام مباحث نجوم رو با هم بخونی!!! نه اینکه اول مکانیک سماوی بخونی وقتی تموم شد برید سراغ اختر فیزیک و... این 5 ماه شامل خوندن کتاب های الفبا ی المپیاد نجوم و اختر فیزیک نمی شه بلکه واسه کتاب هایی است که به طور جدی تر موضوع ها رو بیان کرده.

shzandi

New Member
لایک ها
7

​نه دوستان منظورم اینکه از منابع المپیاد باید از کدوم ها شروع کنم و اگه قراره چند تا رو با هم بخونم اسم کتاب و مولف و انتشاراتشونو به من بگید ممنون می شوم

لایک ها
841

سلام

به نظر من بهترین کتاب ها با توجه به کمیته فعلی این ها هستند:

نجوم مقدماتی: نجوم دینامیکی، نجوم به زبان ساده
اختر فیزیک و تحول ستاره ای: An Introduction to Modern Astrophysics (این کتاب زبان اصلی رو باید دانلود کنین)، اخترفیزیک مقدماتی اریکا-بوم(بیشتر جلد 3)، اختر فیزیک زیلیک(من خودم اینو نخوندم ولی تا دلت بخواد فرمول و اثبات داره)، اختر فیزیک فیلیپس(فکر کنم انتشارات مبتکران)
مکانیک سماوی: مکانیک تحلیلی فولز/فائولز، دینامیک ماریون(مسئله های فصل 7)، مکانیک کلپنر، همچنین سوالای استاد صدرا صدرالدینی خیلی توصیه میشه
نجوم کروی: نجوم کروی اسمارت(همین یه کتاب واسه نجوم کروی هست!) باز هم سوالای صدرا توصیه میشه

رصد: نرم افزار استاری نایت(starry night) و همچنین کار کردن با تلسکوپ

همین!

س.ا.

astronomier

New Member
لایک ها
13

چرانمیشه؟مثلا آقای نیک اختر...ازتابستان سوم دبیرستان شروع کردنقره اول شد

f-makvandy

New Member
لایک ها
21

با الفبای نجوم و اینا وقتتو تلف نکن.. تازه شنیدم کتاب مزخرفی هم هست...
میخوای نجوم عمومی و اینا بخونی واسه شروع از نجوم دینامیکی شروع کن از نظر من
ولی با توجه به اینکه دومی اصن وقت نداری و کلا بیخیال اینا شو!
یکم ریاضی بخون و برو سر توماس و هالیدی و کلپنر و اینا... شرحشم توی این لینک هست
http://www.irysc.com/forum/t5065-2/

لایک ها
48

سلام
اول یه توصیه بهت می کنم و ازت می خوام که نه فقط توی المپیاد، بلکه توی زندگی هم هیچ وقت یادت نره، اونم اینه که همیشه توکلت به خدا باشه و همه چیزتو از اون بخواه و هیچ موقع خودت رو نیازمند به کس دیگه ای به جز اون نبین.
این که از سال دوم شروع کنی هیچ اشکالی نداره چون پرهام برومند(طلا یک امسال) از اواخر سال دوم شروع کرد، هومن شاهرخی هم از آبان ماه سال سوم و من هم(با این که در برابر ابن دو نفری که گفتم هیچی نیستم) از اوایل سال دوم شروع کردم. (اما سعی کن از الان دیگه با جدیت بخونی چون اگه بتونی سال دوم مرحله دوم قبول بشی، به احتمال 90% سال سوم طلا میشی)
به نظر من باید بری تو وبلاگ طلایی های امسال(7thioaa.blogfa.com) و از پرهام برومند (نه کس دیگه) بپرسی که باید چی کار کنی.

آخرین ویرایش توسط مدیر

*/maryam/*

New Member
لایک ها
0

يعني واقعا ميشه با 5 ماه خوندن تو المپياد مدال اورد ؟؟؟؟

لایک ها
841

يعني واقعا ميشه با 5 ماه خوندن تو المپياد مدال اورد ؟؟؟؟
من که 5 ماه خوندم نقره 1 شدم. پس حتما میشه!

س.ا.

amir_j

New Member
لایک ها
235

اریکا جلد 1 و 2 برای مرحله اول کافیه جلد 3 رو ندیدم تا حالا ولی این دو جلد رو میشه تو دو هفته تموم کرد .
بهتر کنار اریکا فولز رو هم مطالعه کنید یا 1 روز در میون یکیشو بخونید:15: البته به حساب انتگرال قوی نیاز داره !
هر چی بیشتر نمونه سوال حل کنید بهتر ! البته اگه سوال خوب گیرتون بیا !

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام.با عرض معذرت از عزیزان و بزرگان المپیادی.
آخه چرا با معرفی همچین کتابایی المپیادی هایی مثه خودمو بیزار می فرمایید؟؟مثلا اریکا جلد 2.به صورت وحشتناکی مزخرف تشریف داره.من که زور زدم و تو دو هفته 5 فصلشو خوندم.ولی دیدم هیچ فایده ای نداره.ولش کردم.
به نظر من اریکا جلد 1 خیلی خوبه.ولی بقیش نه.اگه وقت اضافه بود بهتره توضیحاتش خونده بشه.بهتره به کتابای انگلیسی چسبید.مثل مادرن و فاندامنتال.
الفبای المپیاد یه کتاب عالیی است.چون تعداد زیادی فرمولو یک جا آورده.مخصوصا فصل اختر فیزیکش خیلی کامله.ولی نهایتا می تونه تا مرحله اول کمک کنه.بقیه چیزا باید از منابعی که باشگاه معرفی کرده پیگیری بشن.

بالا