شیرینی فروکتوز و گلوکز

Wight

New Member
لایک ها
888
چرا فروکتوز شیرین تر از گلوکز است؟

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014
پاسخ : شیرینی فروکتوز و گلوکز

ايده ي من اينه :
خب براي شيرين تر حس كردنش عوامل زيادي مطرحه (يعني جاي بحث داره) ولي يكي از اون عوامل اينكه مسلما هرچي يه ليگاند بيشتر بتونه به رسپتور مشترك با ليگاند ديگه متصل بشه (مثلا براي دو ليگاند A و B يك رسپتور وجود داشته باشه و اگر ليگاند A زودتر و با rate بيشتري به رسپتور متصل بشه اثر بيشتري رو ايجاد مي كنه نسبت به مقدار برابر با ليگاند B !
خب براي اتصال اين مونومر ها به پروتئين غشاء سلول چشايي بايد در بزاق حل شد و خب قدرت انحلال فروكتوز در بزاق بيشتر از گلوكز هست ( و هم چنين حلاليت فروكتوز در اب بيشتر از هر قند ديگريه !) پس با يه rate بيشتري نسبت به گلوكز مي تونه متصل به رسپتور بشه ، هوم ؟

نظرتون چيه ؟ جوابش برام جالب شده ;) [MENTION=8889]mohsen.kh[/MENTION]

Wight

New Member
لایک ها
888

ايده ي من اينه :
خب براي شيرين تر حس كردنش عوامل زيادي مطرحه (يعني جاي بحث داره) ولي يكي از اون عوامل اينكه مسلما هرچي يه ليگاند بيشتر بتونه به رسپتور مشترك با ليگاند ديگه متصل بشه (مثلا براي دو ليگاند A و B يك رسپتور وجود داشته باشه و اگر ليگاند A زودتر و با rate بيشتري به رسپتور متصل بشه اثر بيشتري رو ايجاد مي كنه نسبت به مقدار برابر با ليگاند B !
خب براي اتصال اين مونومر ها به پروتئين غشاء سلول چشايي بايد در بزاق حل شد و خب قدرت انحلال فروكتوز در بزاق بيشتر از گلوكز هست ( و هم چنين حلاليت فروكتوز در اب بيشتر از هر قند ديگريه !) پس با يه rate بيشتري نسبت به گلوكز مي تونه متصل به رسپتور بشه ، هوم ؟

نظرتون چيه ؟ جوابش برام جالب شده ;) @mohsen.kh
ممنون! نظر خودم هم یک همچین چیزایی بود!

اما چرا گیرنده های چشایی به ساختار فروکتوز شباهت بیشتری دارند ؟ (دلیل تکاملی)

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

ممنون! نظر خودم هم یک همچین چیزایی بود!

اما چرا گیرنده های چشایی به ساختار فروکتوز شباهت بیشتری دارند ؟ (دلیل تکاملی)
ببخشید ولی اخه کی میگه رسپتورها شباهت بیشتری به فروکتوز دارن؟؟؟منبع بگید لطفا.تاجایی که من میدونم این انحلال پذیری بیشتر هست که باعث میشه طعمش بیشترحس شه یعنی احتمال برخورد فروکتوز با رسپتورها بیشتر میشه همین.
به علاوه اصلا اینکه فروکتوز شیرین تر باشه و تمایل به مصرفش بیشتر باشه هیچ فایده ی تکاملی نداره که هیچ کاملا هم مضر هست.مصرف بالای فروکتوز هزارتا دردو مرض داره از چاقی تا سرطان(خواستید دلایلشو میگم)و اینکه فروکتوز لااقل در بدن ما فقط در کبد مصرف میشه و اصلا خوب نیست مقدار فروکتوز دریافتی بالا باشه.ولی شاید همین شیرینی بیش از حدش باعث تعدیل مصرفش بشه.اخه این که فروکتوز بیشتر حل میشه چه ربطی به تکامل داره،هرچند همه چی به تکامل ربط داره.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Wight

New Member
لایک ها
888

ببخشید ولی اخه کی میگه رسپتورها شباهت بیشتری به فروکتوز دارن؟؟؟منبع بگید لطفا.تاجایی که من میدونم این انحلال پذیری بیشتر هست که باعث میشه طعمش بیشترحس شه یعنی احتمال برخورد فروکتوز با رسپتورها بیشتر میشه همین.
به علاوه اصلا اینکه فروکتوز شیرین تر باشه و تمایل به مصرفش بیشتر باشه هیچ فایده ی تکاملی نداره که هیچ کاملا هم مضر هست.مصرف بالای فروکتوز هزارتا دردو مرض داره از چاقی تا سرطان(خواستید دلایلشو میگم)و اینکه فروکتوز لااقل در بدن ما فقط در کبد مصرف میشه و اصلا خوب نیست مقدار فروکتوز دریافتی بالا باشه.ولی شاید همین شیرینی بیش از حدش باعث تعدیل مصرفش بشه.اخه این که فروکتوز بیشتر حل میشه چه ربطی به تکامل داره،هرچند همه چی به تکامل ربط داره.
چرا انحلال پذیری فروکتوز بیشتر از گلوکز است؟!؟!؟!؟

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

چرا انحلال پذیری فروکتوز بیشتر از گلوکز است؟!؟!؟!؟
شرمنده من از بدو تولدم شیمی ام خوب نبود،ولی باتوجه به اینک یکی از گروه های هیدروکسیل در فروکتوز متصل به کربنی هست که خارج از حلقه هست منظورم اینه که به کربن شماره یک وصله وما کلا انحلال پذیری رو به هیدروکسیل ربط میدیم به احتمال زیاد در این حالت چون ممانعت فضایی کمتره پیوند هیدروژنی راحت تر تشکیل میشه.این چیزی بود که الان به ذهنم رسید.بازم روش فکر میکنم.

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

شرمنده من جواب این سوالو پس میگیرم چون اشتباه گفتم،ما در بررسی هامون این دوتا رو محلول در نظر میگیریم خودشم با مولاریته برابر که بازم شیرین تره،پس شیرینیش به انحلال پذیری ربطی نداره،برای اینکه چرا انخلال پذیرتره باید ساختار پیرانوزی جفتشون رو از لحاظ بردار قطبیت مقایسه کنیم.
برا اینکه چرا شیرین تره no comment!!!

بالا