ضمایر متصل از عربی اول دبیرستان (درس6) خواهش می کنم کمک کنید

evo_society

Active Member
لایک ها
26
معلم ما درست توضیح نمی ده ما هم عربیمون خیلی ضعیفه ازتون می خوام ضمایر متصل رو برام یه توضیحی بدین خیلی ممنونم.

mastani1378

New Member
لایک ها
10
پاسخ : ضمایر متصل از عربی اول دبیرستان (درس6) خواهش می کنم کمک کنید

من عکس چیز هایی رو که معلمون گفته رو میذارم...

kaark

New Member
لایک ها
252
ضمایر (عربی)

سلام علیکم

(یک توضیح مختصر و جامع
کنکوری راجع به ضمایر)

ضمیر: کلمه ای است که جانشین اسم می شود و بسیاری از اوصاف اسم را می گیرد و دارای اقسامی است.

..::.. اقسام ضمیر ..::..

متصل --> مرفوعی، منصوبی ، مجروری
منفصل --> مرفوعی، منصوبی

متصل مرفوعی: به فعل وصل است - جزء فعل است - قبل تفکیک از فعل نیست - فاعل یا نائب فاعل است

مانند: وجدتُ - تکتبان

متصل به سه قسم کلمه / منصوبی، مجروری : به اسم، فعل، یا حرف متصل است - جزء آن ها نیست - قابل جدا شدن است - اگر به اسم یا حرف جر متصل باشد مجروری است و اگر به فعل یا حروف مشبّهه وصل باشد منصوبی است.

مانند: کتابه - له - ضربه - انّه

منفصل مرفوعی: به کلمه ای وصل نمی باشد - غالبا مبتدا و اول جمله می آید
مانند: انتم عالمون

منفصل منصوبی: به کلمه ای وصل نیست - غالبا "مفعول به" و منصوب است - غالبا اول جمله می آید و مفعول به مقدم است.
مانند: ایّاکَ نعبد

..::.. نکاتی در مورد ضمایر ..::..

1- در ماضی صیغه های 4 و 1 ، در مضارع صیغه های 14-13-7-4-1 و در امر مخاطب صیغه های اول امر ضمیر متصل مرفوعی ندارند بلکه فاعل یا نائب فاعل یا اسم آن ها ضمیر مستتر در فعل است که عبارتند از : هو- هی- انتَ - انا - نحن

مانند: الرجل خرج من المسجد - التلمیذة تخرج من المدرسه - اُکتب مقالةً

2- اگر ضمیر متصل منصوبی یا مجروری "ی" صیغه ی 13 بخواهد پس از فعل یا حرف "عن" یا حرف "مِن" بیاید لازم است میان آن و فعل یا حروف عن و من "نون" آورده شود که به آن نون وقایه می گویند که از اشتباه جلوگیری می کند.

مانند: ضربنی - منّی - عنّی

3- ضمایر متصل مرفوعی چون فاعل و جزء فعل می باشند در شمارش اسم های معرفه جدای از فعل شمارش نمی شوند. مثلا در جمله ی زیر :
"هولاء ضربوننی فی الطریق" سه کلمه ی معرفه داریم و "واو" شمرده نشده است.

4- ضمیر "ی" در صیغه ی للمخاطبة در فعل مضارع و امر، فاعل و متصل مرفوعی است و نباید با ضمیر متصل مجروری یا منصوبی "ی" اشتباه گرفته شود.

"ی" -----> متصل مرفوعی : تکتبینَ - اُکتبی
"ی" -----> متصل منصوبی : ضربنی - انّنی
"ی" -----> متصل مجروری : لی - کتابی

5- ضمیر متصل "نا" در صیغه ی متکلم مع الغیر ماضی ، فاعل و متصل مرفوعی است و نباید با ضمیر متصل منصوبی یا مجروری اشتباه شود. اگر ضمیر "نا" را از فعل جدا کردیم و فعل ناقص شد مرفوعی است.

مانند: کَتَبنا : مرفوعی / تَضرِبُنا : منصوبی

(نکته ی بالا را به یک زبان دیگه بگیم به این شکل می شود: - "نا" ی ما قبل ساکن مرفوعی است. - "نا" ی ما قبل حرکت دار منصوبی است.)

6- اگر در یک فعل دو ضمیر متصل داشته باشیم، اولی فاعل و مرفوعی و دومی مفعول و منصوبی است.

مانند: رأیتُکَ - ضَرَبوننی - أکرَمُونِی

7- جملاتی که با ضمیر منفصل منصوبی آمده باشند حتماً جمله ی فعلیه می باشند.

مانند: ایّاکَ نستعینَ

آخرین ویرایش توسط مدیر

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

پیشنهاد میدم از همین الآن که اول هستید سعی کنید که خیلی به معلم وابسته نباشید.
سعی کنید جستجو کنید کتابای خوب رو که «خود آموز» هستند و از الآن شروع کنید به اینکه خودتون بخونید و بفهمید.
اینطوری هم توی سال کنکورتون پیشرفت چشم گیری خواهید کرد و هم توی دانشگاه فوق العاده راحت تر خواهید بود.

و من الله توفیق...

evo_society

Active Member
لایک ها
26

ممنون دوستان از کمکم و راهنمایی تون

بالا