لایک ها
14

در زیست1 وقتی خون در مویرگ جریان داره بخشی از پلاسما و مواد کوچیکی ک بتونن از عرض دیواره مویرگ خونی عبور کنن، به فضای بین سلولی میره و مایع میان بافتی رو میسازه
...
اما پروتئین های خون بخاطر اندازه بزرگتر نمیتونن رد شن
ینی ب هرحال از عرض دیواره عبور نمیکنن
...
خب حالا تو زیست 2:
نوشته پروتئین های مکمل در خون وجود دارن
و یکی از جاهایی ک تولید میشن، ماکروفاژ هاست
خب ماکروفاژ ک توی بافته ینی وقتی پروتئین مکمل تولید میکنه این پروتئین مکمل برای ورود ب خون چجوری از عرض دیواره رگ عبور میکنه؟

bloodborne

New Member
لایک ها
215
پاسخ : عبور پروتئین از دیواره مویرگ؟؟؟

فکر نکنم اون پروتئین مکمل باشه فکر کنم اون بازوفیل یا نوتروفیل که با عمل دیاپدز از اون رد مویرگ رد میشه

only physics

New Member
لایک ها
2,386

در زیست1 وقتی خون در مویرگ جریان داره بخشی از پلاسما و مواد کوچیکی ک بتونن از عرض دیواره مویرگ خونی عبور کنن، به فضای بین سلولی میره و مایع میان بافتی رو میسازه
...
اما پروتئین های خون بخاطر اندازه بزرگتر نمیتونن رد شن
ینی ب هرحال از عرض دیواره عبور نمیکنن
...
خب حالا تو زیست 2:
نوشته پروتئین های مکمل در خون وجود دارن
و یکی از جاهایی ک تولید میشن، ماکروفاژ هاست
خب ماکروفاژ ک توی بافته ینی وقتی پروتئین مکمل تولید میکنه این پروتئین مکمل برای ورود ب خون چجوری از عرض دیواره رگ عبور میکنه؟

سلام و وقت بخیر .

مطمئن نیستم ولی خب نظرم اینه که شاید کوچیکه اندازه ی این پروتئین های مکمل ( در اصل بهشون میگن کمپلمان ) .

از طرفی گاهی یه تعدادی وزیکول در عرض مویرگ میان به همدیگه وصل میشن و یه کانال ارتباط نسبتا قطور درست میکنن برای عبور موادی که بزرگترن .

شاید اینطوری رد میشن .

لایک ها
14

فکر نکنم اون پروتئین مکمل باشه فکر کنم اون بازوفیل یا نوتروفیل که با عمل دیاپدز از اون رد مویرگ رد میشه
دیاپدز فقط مخصوص بعضی گلبول هاس سفید هستش ن پروتئین ک اونم وقتی اتفاق میوفته ک مثلا نوتروفیل یا مونوسیت از خون بخواد وارد بافت شه نه برعکسش از بافت ب خون

bloodborne

New Member
لایک ها
215

خوب منم میگم که از بافت رد نمیشه ولی می تونه به کپسول باکتری یا کپسید یه ویروس بچسبه.

لایک ها
14

خوب منم میگم که از بافت رد نمیشه ولی می تونه به کپسول باکتری یا کپسید یه ویروس بچسبه.
اول اینکه پروتئین مکمل ب ویروس نمیچسبه چون کارش ایجاد منفذ در"غشا"ی میکروب هست
و ویروس غشا نداره کلا ویروس ک سلول زنده نیست ک غشا داشته باشه
دوم اینکه بعضی پروتئین ها درکل رد میشن از دیواره رگ مثلا از بافت ب خون
مثل هورمون ها
سوالم این نیس ک رد میشن یا نه چون مسلما رد میشن
سوال من اینه ک چجوری رد میشن؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

مثل هورمون ها(اونایی رو میگم ک پروتئینی هستن ن از جنسrna)

میشه بگین کدوم هورمون از جنس rna هست؟!؟

لایک ها
14

مرسی از نظرتون بابت اصلاح اشتباهم
(منظورم از rna جنس "آنزیم"بود نه هورمون اشتباه شد)

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

مرسی از نظرتون بابت اصلاح اشتباهم
(منظورم از rna جنس "آنزیم"بود نه هورمون اشتباه شد)

only physics

New Member
لایک ها
2,386

مثل هورمون ها

عبورش از طریق وزیکول ها صورت میگیره فکر کنم .

هم میتونه از طریق آندوسیتوز و اگزوسیتوز باشه و هم اینکه این وزیکول ها به همدیگه متصل بشن و یه کانال موقت برای عبور پروتئین بسازن .

BAHARAN

Member
لایک ها
14

هم میتونه از طریق آندوسیتوز و اگزوسیتوز باشه و هم اینکه این وزیکول ها به همدیگه متصل بشن و یه کانال موقت برای عبور پروتئین بسازن .
آندوسیتوز و اگزوسیتوز مربوط به ورود و خروج مواد به و یا از "سلول" هست نه از دیواره مویرگ
چجور کانال موقتی؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

وزیکول توی فضای بین سلول؟! مگه موقع اگزوسیتوز وزیکول تولید میشه؟! فقط محتویات وزیکول خارج میشن!!

Chemistry.f

New Member
لایک ها
5

سلام فكر ميكنم سلول ماكروفاژ مثلا پادتن ترشح ميكنه بعد اين پادتن به باكتري ها ميچسبه بعد همراه با پادتن اندوسيتوز ميشه ...

BAHARAN

Member
لایک ها
14

سلام فكر ميكنم سلول ماكروفاژ مثلا پادتن ترشح ميكنه بعد اين پادتن به باكتري ها ميچسبه بعد همراه با پادتن اندوسيتوز ميشه ...
ماکروفاژ پادتن ترشح نمیکنه

bloodborne

New Member
لایک ها
215

خب دیواره مویرگ از بافت سنگ فرشی یک لایه است پس چون ما فقط یک سلول فاصله داریم تا به بافت یا آب میان بافتی پس می تونه ردبشه ولی فکر نکنم بتونه اونطوری شه بله از طرق انتقال میاد تو و از طریق ویزکول ها به اونور سلول میره و دوباره با انتقال و کمک کانال های پروتئینی خارج میشه.

only physics

New Member
لایک ها
2,386

آندوسیتوز و اگزوسیتوز مربوط به ورود و خروج مواد به و یا از "سلول" هست نه از دیواره مویرگ
چجور کانال موقتی؟

نه صرف فرآیندش مدنظرمه . اینکه یه ماده ای به صورت بسته بندی شده توی وزیکول ، از عرض عبور کنه ( حالا چه سلول ، چه مویرگ ) و بعد خارج بشه . این میشه آندوسیتوز و

اگزوسیتوزی که من مد نظرمه .

ببینید ما شکل این کانال موقت رو توی درس گردش خودن ، بخش فیزیولوژی داشتیم . چندتا کیسه میان به همدیگه وصل میشن ، یه کانال عبور موقت درست میشه و ماده از این

کانال رد میشه .

وزیکول توی فضای بین سلول؟! مگه موقع اگزوسیتوز وزیکول تولید میشه؟! فقط محتویات وزیکول خارج میشن!!

فکر میکنم فرآیند آندوسیتوز رو توی ذهن تون خوب تصور نکردید . در کنارش اگزوسیتوز رو هم بیارید .

ببینید یه ماده ای میاد میشینه روی غشاء ، حالا یه قسمت از غشا فرورفتگی پیدا میکنه و این ماده رو میگیره توی خودش و تبدیل میشه به یه وزیکول ، حالا این وزیکول میاد در

عرض عبور میکنه تا برسه به اونور غشاء ، بعد متصل میشه به غشاء و موادش رو آزاد میکنه .

درسته ؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

نه صرف فرآیندش مدنظرمه . اینکه یه ماده ای به صورت بسته بندی شده توی وزیکول ، از عرض عبور کنه ( حالا چه سلول ، چه مویرگ ) و بعد خارج بشه . این میشه آندوسیتوز و

اگزوسیتوزی که من مد نظرمه .

ببینید ما شکل این کانال موقت رو توی درس گردش خودن ، بخش فیزیولوژی داشتیم . چندتا کیسه میان به همدیگه وصل میشن ، یه کانال عبور موقت درست میشه و ماده از این

کانال رد میشه .

فکر میکنم فرآیند آندوسیتوز رو توی ذهن تون خوب تصور نکردید . در کنارش اگزوسیتوز رو هم بیارید .

ببینید یه ماده ای میاد میشینه روی غشاء ، حالا یه قسمت از غشا فرورفتگی پیدا میکنه و این ماده رو میگیره توی خودش و تبدیل میشه به یه وزیکول ، حالا این وزیکول میاد در

عرض عبور میکنه تا برسه به اونور غشاء ، بعد متصل میشه به غشاء و موادش رو آزاد میکنه .

درسته ؟
ماده به صورت وزیکول از عرض مویرگ عبور کنه؟؟؟؟

قسمت دوم که درسته و من قبول دارم فقط من متوجه نمیشم وزیکول توی فضای بین سلول ها از کجا میاد؟!؟! خودتون میگید موادش را آزاد میکنه پس ربطش به وزیکول چیه؟!؟

only physics

New Member
لایک ها
2,386

قسمت دوم که درسته و من قبول دارم فقط من متوجه نمیشم وزیکول توی فضای بین سلول ها از کجا میاد؟!؟! خودتون میگید موادش را آزاد میکنه پس ربطش به وزیکول چیه؟!؟

مگه مویرگ چیه ؟ از چی درست شده ؟

دیواره ی مویرگ از سلول های پوششی درست شده . پس وقتی یه ماده میخواد وارد این سلول پوششی بشه ، میره میشینه رو غشاء ، غشاء فرورفتگی پیدا میکنه و این ماده

رو میگیره به صورت وزیکول وارد سلول میکنه و در عرض سلول عبور میکنه و میره اونور سلول بعد وصل میشه به غشاء و موادش رو آزاد میکنه و خودشم تبدیل میشه به یه تیکه از

غشاء .

خب مشکل چیه ؟

دیواره ی مویرگ از سلول های پوششی درست شده . پس وقتی یه ماده میخواد وارد این سلول پوششی بشه ، میره میشینه رو غشاء ، غشاء فرورفتگی پیدا میکنه و این ماده

رو میگیره به صورت وزیکول وارد سلول میکنه و در عرض سلول عبور میکنه و میره اونور سلول بعد وصل میشه به غشاء و موادش رو آزاد میکنه و خودشم تبدیل میشه به یه تیکه از

غشاء .

خب مشکل چیه ؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

غشاء .

خب مشکل چیه ؟

غشاء .

خب مشکل چیه ؟
خودتون دارین میگین وزیکول داره از عرض " سلول بافت پوششی" عبور میکنه نه عرض مویرگ.
بعد سوال اینه که از بافت پیوندی ( جایی که ماکروفاژها قرار دارند) چه جور وارد خون میشه نه از بافت پوششی چه جور وارد خون میشه. وزیکول توی خارج سلول دیده نمیشه. حالا مکانیسمش چیه؟!؟

BAHARAN

Member
لایک ها
14

خودتون دارین میگین وزیکول داره از عرض " سلول بافت پوششی" عبور میکنه نه عرض مویرگ.
بعد سوال اینه که از بافت پیوندی ( جایی که ماکروفاژها قرار دارند) چه جور وارد خون میشه نه از بافت پوششی چه جور وارد خون میشه. وزیکول توی خارج سلول دیده نمیشه. حالا مکانیسمش چیه؟!؟
اتفاقا دقیقا سوال این بود که پروتیین با اون انداره چطور از دبواره مویرگ عبور میکنه و وارد خون میشه

بالا