omid-z

New Member
لایک ها
319
سلام دوستان خسته نباشید یه سوال داشتم:
چطوری میشه که یک فرایند در طول تحول دماش ثابت بمونه و تبادل گرما بشه؟ هر چی فکر میکنم نمیفهمم
آخه دما ثابت باشه و تبادل گرما بشه؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166
پاسخ : فرایند هم دما و مبادله گرما؟!

سلام
ببین انرژی درونی به دو صورت انتقال پیدا میکنه
کار و گرما ( که جنس و بعد هردو انرژیه )
یعنی میشه تو شرایط خاصی ، به گازی گرما داد ، به جاش اون گاز اون گرمارو برامون به کار تبدیل کنه.
تو فرآیند همدما این اتفاق میوفته. به گاز گرما میدیم ، تو شرایط خاص دماشو ثابت نگه میداریم ، اونم کل گرمامونو با افزایش حجمش ، به کار تبدیل میکنه و بهمون پس میده.
به همین سادگی ! :)

mohsendm

New Member
لایک ها
173

سلام دوستان خسته نباشید یه سوال داشتم:
چطوری میشه که یک فرایند در طول تحول دماش ثابت بمونه و تبادل گرما بشه؟ هر چی فکر میکنم نمیفهمم
آخه دما ثابت باشه و تبادل گرما بشه؟
درود

اگر منظورت سیستم آدیاباتیکه خوب قضیه فرق داره اصلا نمیشه!!!

در این جا باید به تعریف دما رجوع کنیم . دما پارامتری است درشت مقیاس که برای توصیف رفتار سیستم بطور قرار دادی تعریف شده است و بطور ساده میشه گفت تعریف انتگرالی داره.

حالا دما ثابت یعنی چی ؟

دما ی ثابت یعنی میزان گرمای ورودی و خروجی سیستم برابر باشه که به زبون ریاضی یعنی تغییرات انتگرالی صفر بشه( دلتا یعنی تغییر انتگرالی).

اما گرما تعریف دیفرانسیلی داره یعنی اگر از سیستم المان بگیریم در اون جز مورد نظر گرما طی انجام فرآیند مبادله می شود ( مثلا از سیستم میره بیرون) ولی به همون میزان در یک المان دیگر گرما جایگزین می شود( مثلا وارد سیستم میشود).

بنابراین علی رقم تغییرات دیفرانسیلی گرما ؛ تغییرات انتگرالی دما صفر است( دقت کنید تغییرات ثابت نیست بلکه صفر است اما خود دما ثابت است).

اشکال عمده دانش آموزان در درس ترمودینامیک عدم آشنایی با حسابان است و خوب در دبیرستان هم امکان عنوان کردن قوانین بصورت اصل موضوعی و نوشتن فرمالسیم ریاضی وجود ندارد لذا پیشنهاد من بعنوان کسی که این مسایل رو تدریس میکنه اینه که زیاد در فهم ترمودینامیک عجله نکنید. پیش نیاز این مبحث از فیزیک ( و البته کل فیزیک) آشنایی با حساب دیفرانسیل و انتگرال است که دانشجویان طی دو ترم در ریاضی عمومی 1 و 2 با مبانی آنالیز ریاضی آشنا می شوند و در فیزیک اون رو بکار میگیرند.

آخرین ویرایش توسط مدیر

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

درود
اینکه اظهر من الشمسه مثل این میمونه که بگی چطوری میشه یه اتومبیل سرعتش ثابت باشه ولی حرکت کنه !!!
لطفاً به جای سفسطه پاسخ سؤال را واضح بيان کنيد.
ارسال شما ويرايش می شود.

yasser

New Member
لایک ها
6

دوست عزیز اگه اشتباه کردم به بزرگی خودت ببخش اما اون چیزی که من میدونم اینه که تو فرایند های هم حجم و هم فشار گرما به سامانه میدیم تا فرایند صورت بگیره اما تو هم دما و بی دررو گرما نمیدیم بلکه کار انجام میدیم یهنی اگه بخواهیم با پیستون مثال بزنیم با عقب و جلو کردن پیستون کار انجام میدیم وقتی کار انبساطی باشه گرما از سامانه میره یه محیط اما اگه تراکم باشه گرما از سامانه میاد به محیط توجیهشم که میدونی حتما دیگه[HR][/HR]

mahvash

New Member
لایک ها
5

درود

در این جا باید به تعریف دما رجوع کنیم . دما پارامتری است درشت مقیاس که برای توصیف رفتار سیستم بطور قرار دادی تعریف شده است و بطور ساده میشه گفت تعریف انتگرالی داره.

حالا دما ثابت یعنی چی ؟

دما ی ثابت یعنی میزان گرمای ورودی و خروجی سیستم برابر باشه که به زبون ریاضی یعنی تغییرات انتگرالی صفر بشه( دلتا یعنی تغییر انتگرالی).

اما گرما تعریف دیفرانسیلی داره یعنی اگر از سیستم المان بگیریم در اون جز مورد نظر گرما طی انجام فرآیند مبادله می شود ( مثلا از سیستم میره بیرون) ولی به همون میزان در یک المان دیگر گرما جایگزین می شود( مثلا وارد سیستم میشود).

بنابراین علی رقم تغییرات دیفرانسیلی گرما ؛ تغییرات انتگرالی دما صفر است( دقت کنید تغییرات ثابت نیست بلکه صفر است اما خود دما ثابت است).

اشکال عمده دانش آموزان در درس ترمودینامیک عدم آشنایی با حسابان است و خوب در دبیرستان هم امکان عنوان کردن قوانین بصورت اصل موضوعی و نوشتن فرمالسیم ریاضی وجود ندارد لذا پیشنهاد من بعنوان کسی که این مسایل رو تدریس میکنه اینه که زیاد در فهم ترمودینامیک عجله نکنید. پیش نیاز این مبحث از فیزیک ( و البته کل فیزیک) آشنایی با حساب دیفرانسیل و انتگرال است که دانشجویان طی دو ترم در ریاضی عمومی 1 و 2 با مبانی آنالیز ریاضی آشنا می شوند و در فیزیک اون رو بکار میگیرند.

سلام

منم همینو میگم که نباید عجله کرد برای یادگیری:95:

بالا