قطبي بودن يا نبودن اوزون

naali5

New Member
لایک ها
0
با سلام خدمت اساتيد محترم و دوستان گرامي
در بسياري از منابع ديده ام كه گفته اند مولكول اوزون قطبي است . اما همانطور كه ميدانيم در مولكول هاي قطبي اولا بايد پيوند بين اتم ها قطبي باشند تا مراكز بارهاي مثبت و منفي تشكيل شوند.ثايا در مولكول هيچ نوع تقارني وجود نداشته باشد تا مراكز بارهاي مثبت و منفي برهم منطبق نباشند. اما چيزي كه براي من سوال شده است در مولكول اوزون پيوند بين اتم ها غير قطبي است و اصلا مراكز مثبت و منفي تشكيل نمي شوند تا برهم منطبق باشند يا نباشند.
پيشاپيش از راهنمايي هايتان سپاس گذارم.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
با سلام خدمت شما دوست عزيز تا حدي كه من ميتوانيم اين مساله رو توجيه كنم :
اولا الكترونگاتيوي اكسيژن مركزي در اين مولكول به دليل داشتن دو پيوند الكتروني نسبت به اتمهاي اكسيژن اطراف متفاوت است پس ميتوان اظهار به اندكي قطبي بودن اين پيوند ها كرد در ضمن حتي غير از اين مساله شما قطبيت مولكولهاي يد رو در نيروهاي بين مولكولي دو قطبي القايي چگونه توضيح ميدهيد ؟ همين مساله هم بر اين مولكول ها(اوزون) تاثير مي گذارد.
در ضمن وجود هرگونه جفت الكترون ناپيوندي در اتم مركزي سبب پيداش گشتاور دو قطبي و قطبيت مولكول مي شود
من فقط تا اين حد بلدم اگر كمه يا نقصي داره خودتون ببخشيد :)

milad_2oo8

New Member
لایک ها
0
سلام.خوبين؟
شما اگر ليگاندهاي يكسان با اتم مركزي داشته باشي نميتوني به اطمينان بگي كه ملكول غيرقطبي داري. همين ملكول اوزون داراي گشتاور دوقطبي هست ولي چون الكترونگاتيوي اكسيژن زياده تاثير زوج الكترون تا قسمتي خنثي ميشه.واسه همين گشتاور دو قطبيش كمه. شرط غير قطبي بودن يك ملكول اينه كه بردارها هم ديگر رو خنثي كنند.شما كربن دي اكسيد داري چطور پيوند قطبيه ولي ملكول غيرقطبيه؟ فكر كنم شما بردار رو با هندسه ملكولي بياميزيد مشكلتون حل بشه.مركز باز منظور بردارهاست.اگر بارها در يك مركز همديگر رو خمثي كردند ملكول غير قطبي ميشه.

naali5

New Member
لایک ها
0
با سلام septal و milad 2008 عزیز
دوقطبی های القایی در اثر بهم خوردن تقارن ابر الکترونی در اثر عواملی مانند حرکت الکترونها یا تاثیر هسته اتم یک مولکول روی الکترو نهای اتم مولکول مجاور به وجود می آیند وبا اینکه مولکول قطبی باشد متفاوت است.
در مولکول کربن دی اکسد به دلیل قطبی بودن پیوندها بردارها تشکیل می شوند .اما در اوزون پیوند بین اتم ها غیر قطبی است و اصلا این برادرها تشکیل نمی شوند تا همدیگر را خنثی کنند.

milad_2oo8

New Member
لایک ها
0
سلام بله ديگه تشكيل نميشه ولي خوب زوج الكترون نا پيوندي كه بردار دارد اگه بخواد ناقطبي باشه اون با يه چيزي بايد خنثي بشه ديگه درسته؟
ولي چيزي نيست كه خنثاش كنه.اين چيزي بود كه من بلد بودم

septal_2006

New Member
لایک ها
17
بله همينطوره اصلا معلومه كه اگر در يك مولكول اتم مركزي داراي جفت ناپيوندي باشه باعث ايجاد گشتاور دو قطبي و پيدايش قطبيت در كل مولكول ميشه

septal_2006

New Member
لایک ها
17
در ضمن همونطور كه خودتون ميدونين عناصر يكسان با اعداد اكسايش متفاوت الكترونگاتيوي متفاوت دارند
در مولكول اوزون با احتساب حالت رزونانس مي توان گفت اتم مركزي دو پيوند يك و نيم گانه و عدد اكسايش مثبت يك دارد اما اكسيژنهاي اطراف با داشتن تنها يك پيوند يك و نيم گانه داراي عدد اكسايش منفي نيم هستند و الكترونگاتيوي ليگاندها با اتم مركزي متفاوت بوده و باعث ايجاد قطبيت در پيوندها ميشه و شما راحت ميتونيد بردارهاي قطبيتتون رو رسم كنيد
پس قطبيت داريم و قطبيت جفت ناپيوندي هم به آن اضافه خواهد شد

naali5

New Member
لایک ها
0
درود برشما septal عزير فكر كنم جواب رو گرفتم بله شما درست مي فرماييد پيوند داتيو چون از اتم مركزي دو الكترون مي گيرد مي تواند باعث قطبي شدن پيوند شود. بار قراردادي هم اين را تاييد ميكند.از شما سپاس گذارم

Moonlight

New Member
لایک ها
533
پاسخ : قطبي بودن يا نبودن اوزون

با سلام
همونطور که می دونی در مولکول اوزون مرکز تقارن .جود نداره و همین باعث ایجاد قطبیت در اون میشه از طرفی ما مولکول های دیگه ای مثله hi هم داریم که پیوند نا قطبی دارن ولی مولکولشون قطبیه .

Magnetic

New Member
لایک ها
550

با سلام خدمت شما دوست عزيز تا حدي كه من ميتوانيم اين مساله رو توجيه كنم :
اولا الكترونگاتيوي اكسيژن مركزي در اين مولكول به دليل داشتن دو پيوند الكتروني نسبت به اتمهاي اكسيژن اطراف متفاوت است پس ميتوان اظهار به اندكي قطبي بودن اين پيوند ها كرد در ضمن حتي غير از اين مساله شما قطبيت مولكولهاي يد رو در نيروهاي بين مولكولي دو قطبي القايي چگونه توضيح ميدهيد ؟ همين مساله هم بر اين مولكول ها(اوزون) تاثير مي گذارد.
در ضمن وجود هرگونه جفت الكترون ناپيوندي در اتم مركزي سبب پيداش گشتاور دو قطبي و قطبيت مولكول مي شود
من فقط تا اين حد بلدم اگر كمه يا نقصي داره خودتون ببخشيد :)
سلام.
ببخشید میشه درباره این گشتاور که گفتین بیشتر توضیح بدین؟
یعنی این فقط بین مولکول های با تعداد اتم های فرد به وجود میاد یا در مولکول های دیگه هم هست؟
مثلا دو اتمی ها دارن؟
یه چیز دیگه.آیا گشتاور ربطی به نوع مولکول دارد؟به نوع پیوند بین دو اتم چی؟
ممکنه که گشتاور در اثر تاثیر مولکول های دیگه بر یک مولکول وارد بشه؟اگه آره آیا جهت گیری این ها با هم متفاوت میشه؟
ببخشید از این که این همه سوال کردم.

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529

سلام.
ببخشید میشه درباره این گشتاور که گفتین بیشتر توضیح بدین؟
یعنی این فقط بین مولکول های با تعداد اتم های فرد به وجود میاد یا در مولکول های دیگه هم هست؟
مثلا دو اتمی ها دارن؟
یه چیز دیگه.آیا گشتاور ربطی به نوع مولکول دارد؟به نوع پیوند بین دو اتم چی؟
ممکنه که گشتاور در اثر تاثیر مولکول های دیگه بر یک مولکول وارد بشه؟اگه آره آیا جهت گیری این ها با هم متفاوت میشه؟
ببخشید از این که این همه سوال کردم.
برای اطلاع بیشتر می تونی جلد 3 هالیدی رو بخونی!

بالا