قطبي يا ناقطبي

septal_2006

New Member
لایک ها
17
Ava گفت
شما خیلی‌ راحت میتونین قطبی بودن یا نبودن یه ترکیب رو بفهمین..

اگر در ساختار لوییس اتم مرکزی به اتم‌های یکسان وصل شده باشه ( یعنی‌ همه از یک نوع باشند) و اتم مرکزی جفت تنها نداشته باشه، ترکیب نا قطبی هست..هر ۲ شرط باید باشن..
کامل ترین راه برای فهمیدن اینکه مولکول قطبی هست یا نه جمع برداری بردارهای قطبیته مثلا مولکول XeF4 زینان تترافلورین با اینکه روی اتم مرکزی جفت تنها داره اما ناقطبیه یا اوزون قطبیه و حتی کمپلکس هایی با کوردیناسیون 5 که شکل یک محور روی هرم مربعی دارن هم با اینکه جفت تنها رو اتم مرکزی ندارن و به گروههای یکسانی وصلن میتونن قطبی باشن

septal_2006

New Member
لایک ها
17
mshf گفت
من فکر کنم N2F2به 2 حالت سیس و ترانسه که یکی قطبی و یکی نا قطبیه و راه نشخیص از روی ساختار لوویسه
در باره H2O2اون چیزی که یکسانه فرموله ساختاریه
خوب اول اینکه سیس و ترانس ایزومرهایی هستن که به دلیل وجود پیوند پای و عدم تبدیلشون به همدیگه ایجاد شدن و اینجا استفاده ازشون درست نیست و فک کنم منظور شما سیسویید و ترانسویید باشه که به صورت کنفیگراسیون قابل تبدیل از طریق چرخش حول سیگما در نظرشون بگیریم که ممانعت ناشی از تقابل جفت الکترونها اونقد هست که مولکول به قول آقای نجفی فقط در یه حالت فضایی قفل شه

AidinT

New Member
لایک ها
22
azarbayjan گفت
با عرض پوزش شكل مولكولشون نتونستم بكشم
فکر کنم از این سایت:
http://www.wolframalpha.com
بتونین برای ترسیم شکل استفاده کنین! کافیه فرمول شیمیایی رو وارد کنین تا براتون در حالت 2 بعدی و 3 بعدی بکشتش. اینم H2O2
در حالت سه بعدی:

در حالت دو بعدی:

بالا