ماجرای مترو مونیخ(سوالی که پوریا رو فریب نداد)

snake

New Member
لایک ها
80
من و آقای قجری به این توافق رسیدیم که هر کس این سوالو حل کرد پوریا بهش جایزه ی توپی بده

پوریا برای رفتن به دانشکده مونیخ از مترو استفاده میکند. که مسیر ان به صورت دایره است.دانشکده وی بر نقطه ای از این دایره قرار دارد که درست نقطه ی مقابل محل ایستگاه سوار شدن پوریاست. از این رو رفتن او به دانشکده از هر یک از دو جهت حرکت قطار زیر زمینی زمان یکسانی میبرد. برنامه قطار ها بسیار منظم است. فاصله ی زمانی میان قطار ها در هر دو سمت یکسان است. به طور مثال اگر فاصله زمانی میان دو قطار در جهت حرکت عقربه های ساعت، یک ساعت باشد ، همین زمان در مورد قطار های خلاف جهت میصدقد. اما پوریا مشاهده میکند که اگر چه او طبق نظم خاصی وارد ایستگاه مترو نمیشود، ولی تعداد سفر های او با قطار هایی که در جهت عقربه های ساعت حرکت میکنند به مراتب بیشتر از قطار هایی است که خلاف جهت میروند. توضیح دهید چرا؟

امیدوارم لذت ببرید. من که خیلی بردم...

saeed1905

New Member
لایک ها
6
چون اينجا حرفي از سرعت و تعداد قطار ها نيومده پس خودمون به هر نسبت كه بخوايم واسشون تعداد مي ذاريم.به شرطي كه برنامه زمانيشون مساوي بشه
مثلا تعداد قطار هايي كه ساعتگرد مي چرخن خيلي زياد(ده بيست سي تا)مي گيريم اما با سرعت خيلي كم و تعداد قطار هايي كه پاد ساعتگرد مي چرخن رو يكي مي گيريم با سرعت خيلي زياد.
درسته كه احتمال كلي اينكه پوريا به كدوم برسه برابره اما بعضي از دفعه ها هست كه لحظه اي كه پوريا ميرسه قطار اونجا ايستاده و اين لحظه زمانش برابره صفره.براي جهت ساعتگرد احتمال اينكه اين لحظه واسه پوريا وقتي كه به ايستگاه ميرسه قطار ايستاده باشه بيشتر از احتمال لحظه ايه كه قطار پادساعتگرد ايستاده باشه.زيرا تعداد اين لحظه ها واسه قطار هاي ساعتگرد به اندازه ي تعداد قطار هاشونه اما واسه قطار پادساعتگرد برابره يكه.درسته؟

snake

New Member
لایک ها
80
saeed1905 گفت
(سوالي كه سعيد رو فريب نداد)
چون اينجا حرفي از سرعت و تعداد قطار ها نيومده پس خودمون به هر نسبت كه بخوايم واسشون تعداد مي ذاريم.به شرطي كه برنامه زمانيشون مساوي بشه
مثلا تعداد قطار هايي كه ساعتگرد مي چرخن خيلي زياد(ده بيست سي تا)مي گيريم اما با سرعت خيلي كم و تعداد قطار هايي كه پاد ساعتگرد مي چرخن رو يكي مي گيريم با سرعت خيلي زياد.
درسته كه احتمال كلي اينكه پوريا به كدوم برسه برابره اما بعضي از دفعه ها هست كه لحظه اي كه پوريا ميرسه قطار اونجا ايستاده و اين لحظه زمانش برابره صفره.براي جهت ساعتگرد احتمال اينكه اين لحظه واسه پوريا وقتي كه به ايستگاه ميرسه قطار ايستاده باشه بيشتر از احتمال لحظه ايه كه قطار پادساعتگرد ايستاده باشه.زيرا تعداد اين لحظه ها واسه قطار هاي ساعتگرد به اندازه ي تعداد قطار هاشونه اما واسه قطار پادساعتگرد برابره يكه.درسته؟

غلطه بد جوری فریب خوردی.

برای این که گیج نشی میگم: جواب هیچ ربطی به سرعت و تعداد قطار ها نداره

Mrmjs

New Member
لایک ها
0
خب منظورتون اینه که امکان نداره عکسش اتفاق بیفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی اینطوری بشه :
تعداد سفر های او با قطار هایی که در جهت عقربه های ساعت حرکت میکنند کمتر از قطار هایی است که خلاف جهت میروند.
اگه اینو بگید (و اثباتم بشه ) جالبه

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
من فهمیدم
ولی نمیگم...... چون اینجا سابقه ی قول جایزه دادن و در نهایت جایزه ندادن زیاده!
تا صحت این خبر از سوی پوریا خان قجری تایید نشه...
snake جان این سوال چیزی نیست که بخای واسش ادعای شاخی کنی....... این حرفا چیه؟

آقایان و خانم های شاخ برن سوال منو جواب بدن....

میدان گرانشی

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
Mrmjs گفت
خب منظورتون اینه که امکان نداره عکسش اتفاق بیفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی اینطوری بشه :
تعداد سفر های او با قطار هایی که در جهت عقربه های ساعت حرکت میکنند کمتر از قطار هایی است که خلاف جهت میروند.
اگه اینو بگید (و اثباتم بشه ) جالبه
نه منظور این نیست.
حالتی ( حالت هایی) هست که اینطور میشه. مسئله پیدا کردن اوناست...

توصیه: یه حالت خاص برا خودتون مشخص کنید... مثلا هر 1 ساعت یا 2 ساعت یک قطار از هر سمت بیاد....
بعد بگین که چه طور باید بشه که ......

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
snake گفت
EH-Latifpoor گفت
من فهمیدم
ولی نمیگم...... چون اینجا سابقه ی قول جایزه دادن و در نهایت جایزه ندادن زیاده!
تا صحت این خبر از سوی پوریا خان قجری تایید نشه...
snake جان این سوال چیزی نیست که بخای واسش ادعای شاخی کنی....... این حرفا چیه؟

آقایان و خانم های شاخ برن سوال منو جواب بدن....

میدان گرانشی
میخوای با من کل بندازی احسان ؟

جوابو بگو ببینم.

تازه من فقط برای این که بچه ها تشویق بشن رو سوال فکر کنن این حرفارو میزنم.
یه جور تاکتیکه . وگر نه برای شاخ بازی روش های به مراتب مناسب تری هست.

قضیه جایزه هم الکی بود فقط برای تحریک بچه ها

حالا استدلالتو بگو
snake گفت
میخوای یه سوال در حد خودت بدم؟

من از این حرفا زیاد خوشم نمیاد ( کل انداختن و .....)

من میگم سوال راحته. .. اون راهنمایی ای هم که کردم از جواب بهتر بود
ولی سوال خوب داری بده.. ما طالبیم!

saeed1905

New Member
لایک ها
6
چرا حرف الكي مي زني.قرار نيست چون جواب مد نظر تو يه چيز ديگه بوده جواب من غلط باشه.

تو اصلا فهميدي من چي نوشتم؟
يه جور ديگه هم ميشه سوال رو جواب داد:
ميگيم هميشه قطاري كه ساعتگرد مي چرخه مثلا پنج دقيقه زودتر به ايستگاه ميرسه قطار پادساعتگرد پنج دقيقه بعد از اون به ايستگاه ميرسه.(به شرطي كه فاصله ي زماني بين هر بار رسيدن هر قطار بيشتر از پنج دقيقه باشه)
وقتي كه پوريا ميرسه احتمال اينكه الان جزو اون پنج دقيقه نباشه زيادتره.يعني بيشتر اوقات وقتي اون ميرسه مجبور ميشه مدتي صبر كنه تا قطار ساعتگرد بياد و وقتي سوار ميشه بلافاصله بعد(پنج دقيقه)قطار پادساعتگرد مياد.

اينجا محل بحث علميه.محل معما گفتن نيست كه.اگه پاي معماي سخت پرسيدنه كه چند تا مي پرسم كه گنده ترين هاتونم توش بمونين.

snake

New Member
لایک ها
80
خب حالا آقایون بگن ببینم راجع به مخروط ماخ چی میدونن؟

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
من چیزی نمیدونم
چیزی میدونی به ما هم بگو
الان هم برو سر درست دیگه پسر جان...
رقیبات دارن مثه چی میخونن!
فردا بیا!

خداحافظ پوریا

منتظرت میمونم!

f-makvandy

New Member
لایک ها
21
(خیلی خسته شدم بس که فکر کردم!!!!!!!
)
آقا! اصلا اصل سوال مشکل داره!!!

از مونیخ تا تهران متروئی وجود نداره که آقا پوریا بخواد سوارش بشه!!!!!

منظورم اینه که سوال وجود خارجی نداره....!!!

کسی راه حلی پیشنهاد نمیکنه؟!؟!؟

snake

New Member
لایک ها
80
ای بابا این احسان همچین زد تو ذوقم که گفتم این سوالو همه حل کردن رفته پی کارش

اگه خسته شدید بگید که راهو بزارم

در ضمن راهنمایی احسان هم درست

احسان کجا پیچوندی رفتی دلمون تنگ شده واست

snake

New Member
لایک ها
80
f-makvandy گفت
آقای snake بزار جوابو دیگه!!!!

آخرین راهنمایی هم میزارم

اگه تا 2 روز دیگه کسی پیدا نشد جواب میدم. پیشنهاد میکنم از دست ندید سوال حیفه

1 درسته که اومدن پوریا جون به ایستگاه پدیده ای تصادفیه ولی توجه کنید که رفت و آمد قطار ها تصادفی نیست و دارای زمان بندیه.

2 توجه کنید که پوریا همیشه سوار اولین قطاری میشه که میاد.

snake

New Member
لایک ها
80
اون سواله راجع به مخروط ماخ رو در صورتی میزارم که این حل بشه

saeed1905

New Member
لایک ها
6
رفقا من که تو صفحه اول جواب رو دادم اون اولین نظر رو نه.اون دومیه جوابه فقط یکم گنگ نوشتم.

saeed1905

New Member
لایک ها
6
saeed1905 گفت
چرا حرف الكي مي زني.قرار نيست چون جواب مد نظر تو يه چيز ديگه بوده جواب من غلط باشه.

ميگيم هميشه قطاري كه ساعتگرد مي چرخه مثلا پنج دقيقه زودتر به ايستگاه ميرسه قطار پادساعتگرد پنج دقيقه بعد از اون به ايستگاه ميرسه و فاصله زمانی بعد از رسیدن قطار پادساعتگرد تا دوباره رسیدن قطار ساعتگرد بیش از یک ساعته(مثلا)
وقتي كه پوريا ميرسه احتمال اينكه الان جزو اون پنج دقيقه نباشه زيادتره.يعني بيشتر اوقات وقتي اون ميرسه مجبور ميشه مدتي صبر كنه تا قطار ساعتگرد بياد و وقتي سوار ميشه بلافاصله بعد(پنج دقيقه)قطار پادساعتگرد مياد.

.

این کجاش غلطه؟

snake

New Member
لایک ها
80
saeed1905 گفت
saeed1905 گفت

ميگيم هميشه قطاري كه ساعتگرد مي چرخه مثلا پنج دقيقه زودتر به ايستگاه ميرسه قطار پادساعتگرد پنج دقيقه بعد از اون به ايستگاه ميرسه و فاصله زمانی بعد از رسیدن قطار پادساعتگرد تا دوباره رسیدن قطار ساعتگرد بیش از یک ساعته(مثلا)

.

این کجاش غلطه؟
میدونی چیه؟ در واقع مسئله ای که هست اینه که به نظر من یه جورایی میشه گفت که در واقع تقریبا تو به طور کامل:

زدی تو خال رفیق.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
به جای المپیاد خوندن اول برو فکر کن ببین این سوال اصلا" ربطی به الکتریسیته ی ساکن داره که توی این انجمن تاپیک زدی؟

بالا