mersad.94

Active Member
لایک ها
55
امير جان ممنون.
ولي تو مگه از حد مجموع استفاده نكردي؟!!!!!!
پس چرا sn رو اينطوري نوشتي؟!!!!!!!!!!

لایک ها
521
مجموع یه تصاعد هندسیه دیگه! ریاضیات سال دوم دبیرستان...
........................................................................................................................................
[center:b7c51455c2]
[/center:b7c51455c2]

سوال ششم:
یک اتاقک دارای شکل نا منظمی بوده و محاسبه ی حجم آن با ابزار آلات کار دشواری است. یک شیمیدان خوش فکر آزمایش زیر را انجام میدهد:
مقداری آب در کف اتاق ریخته و صبر میکند تا با بخار آب به تعادل برسد. (در دمای اتاق) سپس با یک دستگاه مکش قوی هوای داخل اتاق را به سرعت از محیط خارج کرده و از یک لوله که دیواره ی آن به PCl3 آغشته است عبور میدهد. سپس مواد حاصل را جمع آوری کرده و با محلول NaOH یک و نیم مولار تیتر میکند. 141,126 میلی لیتر از محلول مصرف میشود.
الف) اگر قبل از ریختن آب در کف اتاق هوای اتاق را خالی کنیم تا خلأ نسبی ایجاد شود، آیا تفاوتی در نتیجه جاصل میشود؟
ب) حجم اتاق را به دست آورید.
توجه: بخار آب ایده آل فرض شود.
حجمی که آب در کف اتاق اشغال میکند در مقایسه با حجم اتاق بسیار ناچیز است.
اطلاعات: فشار بخار آب در دمای 25 درجه 23,6 میلی متر جیوه است.
راهنمایی: واکنش فسفر تری کلرید و آب منجر به تولید دو نوع اسید میشود.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
كتاب عوض شد عزيز.برو نگاه كن!!!!!

لایک ها
521
خوب اهمیتی نداره! شما میتونی به ریاضیات سال دوم دبیرستان قدیم رشته ریاضی فیزیک مراجعه کنی!
سوال جدید رو حل کنید...

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
pcl3 با هوا هم واكنش ميده يا فقط با آب؟!!!
در ضمن واكنشش با آب چجوريه؟!!!!!!!!!!!!

لایک ها
521
شما فرض کن فقط با آب واکنش میده و واکنشش هم اکسایش کاهش نیست (یعنی عدد اکسایش اتمها دچار تغییر نمیشه) دیگه باید خودتون تشخیص بدید که چه اسیدهایی تولید میشن...

BOYKA

New Member
لایک ها
0
واکنش PCl[SUB]3[/SUB] با اب منجر به تولید HCl و H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]3 [/SUB]میشه

لایک ها
521
تعداد هیدروژنهای اسیدی فسفرواسید (H3PO3) برابر 2 عدد میباشه:
[center:af5ce3a6a7]
[/center:af5ce3a6a7]
البته یه نکته ای هم وجود داره و اون توتومری دو تا ساختار سهیمه... ولی تعادل به سمت فسفرواسید با ساختار بالا باید باشه...​
[center:af5ce3a6a7]
[/center:af5ce3a6a7]
راه حل کلیت درسته... جواب آخر رو یه نفر بگه که خدا رو خوش بیاد!​

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
تا يكي جواب آخر رو بگه من يه سوال ديگه ميزارم!
تو رو خدا يكي حلش كنه كه نميتونم بحلم!
سوال هفتم!
2.86 گرم از يك مخلوط 1-بوتن و بوتان رو در اكسيژن ميسوزانيم.8.8 گرم CO2 و 4.14 گرم H2O بدست مي آيد.درصد وزني بوتاندر نمونه اوليه را بدست آوريد.

BOYKA

New Member
لایک ها
0
برا حل این مدل سوالا باید دوتا واکنش رو بنویسی و فرض کنی x مول از یه گونه و y مول از گونه دیگه تو واکنش شرکت میکنن

حالا فرض میکنیم x مول بوتن و y مول بوتان داریم پس :

حالا دوتا معادله مینویسیم

حالا مول رو به جرم تبدیل کن
فکر کنم درصد جرمیش میشه 60.83
موفق باشی

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
[center:721d8ce7d7]

سوال هشتم:

مخلوطی از گاز های
,
,
به جرم 42.69 گرم در اختیار داریم. در مخلوط جرقه ای ایجاد می کنیم. پس از اتمام واکنش، 25.08 گرم کربن دی اکسید و 12.96 گرم آب به دست می آید ولی مقداری گاز در ظرف باقی می ماند. گاز اضافه در مجاورت اکسیژن کافی سوخت و 14.52 گرم کربن دی اکسید و 8.64 گرم آب تولید کرد. درصد جرمی اکسیژن و
را در مخلوط اولیه مشخص کنید.​
[/center:721d8ce7d7]

BOYKA

New Member
لایک ها
0
خوب واکنش ها رو مینویسیم

فرض میکنیم قبل از اینکه اکسیژن تموم بشه

مول

و
مول
داشتیم

پس داریم

حالا برای بار دوم فرض میکنیم
مول اتان و
مول پروپن باقی مونده پس داریم

جرم اتان اولیه میشه

درصد ها رو محاسبه میکنیم :

دور همییم در صد پروپن هم میشه

سوال باحالی بود ، راستی سوال امیر جان هنوز جواب نداره

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
boyka جان شما چقدر خلاقي!
ميشه بگي چجوري اين خلاقيت رو بدست آوردي؟
در شمن خيلي ممنون عزيزم.
اگه مسايل برگزيده رو داري ميشه سوال بعدي همين سوال هفتم رو حل كني؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
[center:e3a30ee26f]

سوال نهم:

الف) چند گرم اکسیژن برای سوختن کامل 1 لیتر از سوخت که شامل 90% گازوئیل ( d=0.742 g/mL) و 10% اتانول (d=0.789 g/mL) است لازم است؟
(درصد ها حجمی اند!)

ب) اگر 1مول اکسیژن، 22.4 لیتر فضا اشغال کند، چه حجمی از اکسیژن برای سوختن 1 لیتر سوخت لازم است؟

ج) اگر هوا 20.9 % درصد حجمی اکسیژن داشته باشد، چند لیتر هوا برای سوختن 1 لیتر سوخت لازم است؟

.............................................................................................
خواهش می کنم! من هم سوال قبل رو از راه شما رفتم ولی نسبتا طولانیه. راهه سریع تری هم سراغ دارید؟؟؟

خوب یکی جواب آخر سوال آقای توکلی رو بذاره. من تازه فهمیدم اون سوال جواب نداره، روش فکر می کنم.

[/center:e3a30ee26f]

BOYKA

New Member
لایک ها
0
من !!!! خلاقیت !!!!!!!

ولش کن سوالو حل کنیم

اول واکنشها رو مینویسیم

حالا داریم :

جرم اکسیژن میشه 2535.26 گرم ( نمیدونم چرا اینقدر زیاد شد )

حجم اکسیژن میشه 1577.5 لیتر

حجم هوا میشه 7547.85 لیتر

اگه اشتباه محاسباتی دیدید بگید اصلاح کنم چون اعداد زیادی بزرگن
-----------------------------------------------------------------------------------------------
مرصاد جان اون سوالی که میگی رو بنویس روش فکر کنیم

لایک ها
521
mersadchem گفت
تا يكي جواب آخر رو بگه من يه سوال ديگه ميزارم!
تو رو خدا يكي حلش كنه كه نميتونم بحلم!
راه حل رو خودت نوشتی که! فقط راجع به فسفرواسید یه اشتباه کوچولو کرده بودی و 3 ظرفیتی گرفته بودیش!
یه نفر خیلی قشنگ بنویستش و جواب آخر رو هم بگه...
mehrafshan گفت
سوال هشتم:
مخلوطی از گاز های
,
,
به جرم 42.69 گرم در اختیار داریم. در مخلوط جرقه ای ایجاد می کنیم. پس از اتمام واکنش، 25.08 گرم کربن دی اکسید و 12.96 گرم آب به دست می آید ولی مقداری گاز در ظرف باقی می ماند. گاز اضافه در مجاورت اکسیژن کافی سوخت و 14.52 گرم کربن دی اکسید و 8.64 گرم آب تولید کرد. درصد جرمی اکسیژن و
را در مخلوط اولیه مشخص کنید.
یک علاقه مند به شیمی راه حل زیر را ارائه کرده است... آن را تحلیل کنید!
...............................................................................................................
چون برای اکسیژن فرقی نداره با کدوم هیدروکربن واکنش بده پس مخلوط گازی ثانویه نماینده ی مخلوط اولیه هستش( فقط باید حواسمون باشه که اضافیهاشو کم کنیم!)...
14.52 گرم کربن دی اکسید و 8.64 گرم آب به دست میاد با حل دستگاه دو معادله دو مجهول جرم C2H6 و C3H6 و O2 ی مصرفی به ترتیب میشه 4.5 و 0.42 و 18.24 گرم به دست میاد... مجموع جرم C2H6 و C3H6 و O2 میشه 23.16 گرم (یعنی همون مجموع جرم CO2 و H2Oی ثانویه)... پس متوجه میشیم که به ازای هر 23.16 گرم مخلوط 18.24 گرم اکسیژن مصرف میشه... 4.92 گرم رو از جرم اولیه ی مخلوط یعنی 42.69 کم میکنیم تا جرم مخلوط هیدروکربن واکنش داده در مرحله اول به دست بیاد، میشه 37.77 گرم... حالا با یه تناسب جرم هرکدوم از گونه ها رو هم میتونیم حساب کنیم...

پس درصد جرمی اکسیژن توی مخلوط اولیه میشه
درصد...​
پس جرم C2H6 توی مخلوط اولیه میشه 7.34 + 4.5 گرم ثانویه... یعنی در مجموع 11.84 گرم... پس درصد جرمی اتان توی مخلوط اولیه میشه
درصد...​
mehrafshan گفت
[center:eab3fc9f45]
سوال نهم:

الف) چند گرم اکسیژن برای سوختن کامل 1 لیتر از سوخت که شامل 90% گازوئیل ( d=0.742 g/mL) و 10% اتانول (d=0.789 g/mL) است لازم است؟
(درصد ها حجمی اند!)​
[/center:eab3fc9f45]

منظور از گازوئیل دقیقا چیه؟! آخه گازوئیل سنگین ( Heavy gas oil) بین C18 تا C28 تغییر میکنه و گازوئیل سبک(Light gas oil) بین C14 تا C18...!
mehrafshan گفت
خوب یکی جواب آخر سوال آقای توکلی رو بذاره. من تازه فهمیدم اون سوال جواب نداره، روش فکر می کنم.
خوب بگید کجاش ایراد داره حتما!

BOYKA

New Member
لایک ها
0
امیر جان این سواله سوال 59 کتاب اصول و مبانی هستش
که گازوئیل رو اکتان معرفی کرده !

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
به boyka
عزيزم شما جرم اكسيژن رو اشتباه در نظر نگرفتي؟
نبايد بشه 29.49 گرم؟
اون سوال رو هم شب ميزارم!
الآن كلاس دارم!
راستي امير جان.
به خدا وقت ندارم دوباره كل جواب رو بررسي كنم!باور كن راست ميگم!

بالا