a.tefe

New Member
لایک ها
74
پاسخ : ماراتن بیوشیمی کنکور

الآن ما باید اینجا سوال بپرسیم؟؟!!!!
خوب معمولا سوالای کنکور اونم بیوشیمیش آسونه؛ اشکال نداره؟!

لایک ها
472

آره، سوالها یک به یک اینجا پرسیده میشه و تا جواب کامل داده نشده، سراغ سوال بعدی نمیریم

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

میشه یک راه برای اینکه بتونیم تشخیص بدیم یک مولکول جزء ماکرومولکول ها هست یا نه به من معرفی کنید.مثلا دی ساکاریدها و دی پپتیدها رو میشه ماکرومولکول محسوب کرد؟یا اینکه چرا چربی ها ماکرومولکول نیستن؟معیار باید وزن مولکولی باشه اما چطور؟!‏

لایک ها
472

سوال قشنگیه؛ چربی ها که اصلا جزء درشت مولکولها نیستن. میدونی چرا؟

پلیمرها یا درشت مولکولها جز ترکیبات آلی هستند؛ قندها، اسیدهای نوکلئیک و پروتئین ها- ( از واحدهای سازنده تکراری تشکیل شدن) اما مولکولها واحد سازنده تکراری ندارن و خیلی کوچیکن

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

ولی آقای صالح زاده پلیمر و ماکرومولکول که یکی نیستن.در واقع همه ی پلیمرها ماکرومولکول هستند ولی همه ی ماکرومولکول ها که پلیمر نیستن.در مورد پلیمر هایی که توی کتاب هست مث پلی پپتید ها و پلی ساکاریدها شکی نیست که پلیمرند پس ماکرومولکول هم هستند اما در مورد دی ساکارید ها و دی پپتیدها که پلیمر نیستن چطور میشه گفت که جزء ماکرومولکول ها هستند یا نه؟و اینکه در مورد چربی ها این نتیجه گیری میشه که نه پلیمرند نه ماکرومول!!درسته؟

AminYar

New Member
لایک ها
575

من فکر کنم وزن مولکولی تاثیر داره.
من به ساختمان فضایی هم فکر میکنم. نمیدونم میتونه موثر باشه یا نه؟

Kavoshgar

New Member
لایک ها
479

سلام بر همه دوستان ...
برا نظم تایپیک توصیه میکنم مثل ماراتن های دیگر برای سوالات شماره بزنید .
ببخشید دخالت کردم ...

amideoxy

New Member
لایک ها
400

ولی آقای صالح زاده پلیمر و ماکرومولکول که یکی نیستن.در واقع همه ی پلیمرها ماکرومولکول هستند ولی همه ی ماکرومولکول ها که پلیمر نیستن.در مورد پلیمر هایی که توی کتاب هست مث پلی پپتید ها و پلی ساکاریدها شکی نیست که پلیمرند پس ماکرومولکول هم هستند اما در مورد دی ساکارید ها و دی پپتیدها که پلیمر نیستن چطور میشه گفت که جزء ماکرومولکول ها هستند یا نه؟و اینکه در مورد چربی ها این نتیجه گیری میشه که نه پلیمرند نه ماکرومول!!درسته؟

تااونجایی که مخم جواب میده چربی ها ماکرو مولکولن ولی پلیمر نیستن

وزن مولکولی هم دخیله تو جدا کردن پلیمر و ماکرو مولکول و غیر اینا

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

در اینکه این موضوع به وزن مولکولی برمیگرده که شکی نیست.ببینید توی کتاب خیلی سبز نوشته که پروتئین ها هم پلیمرند هم ماکرو مولکول پلی ساکارید ها هم به همین شکل و چربی ها نه پلیمرند نه ماکرومولکول!‏
من اول درمورد چربی ها شک داشتم اما آقای صالح زاده تقریبا تأیید کردن.حالا بحث میمونه در مورد دی ساکارید ها و دی پپتیدها که چون توی کتاب مستقیما راجع بهشون بحث شده باید بدونیم تکلیفشون در مورد این 2 قضیه چیه!مسلما پلیمر نیستن اما سوال اینه که ماکرومولکول هستن یا نه؟بر چه اساسی؟

لایک ها
472

به وزن مولکولیشون ربط داره، مولکولها اغلب معدنی و کوچیکن و واحد های تکراری تدارند. دی ساکاریدها یا دی پپتیدها واحدهای تکراری دارند، پس جزء ماکرومولکولها طبقه بندی میشند ولی پیشوند اولیگو میگیرند نه پلی.

خب، کی میخواد سوالا را شروع کنه. لطفا سوالا شماره داشته باشن

لایک ها
472

یعنی الان همه منتظرن من سوال بذارم و اونا حل کنن؟؟

من فکر میکردم بچه های زیست از همه فعالترند و کارها را خودشون جلو میبرن؛ یعنی اشتباه میکردم؟

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

میشه سوال دوم رو هم من بپرسم؟

لایک ها
472

چرا که نه، اجازه نمیخواد، فقط شماره بزن و شروع کن

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

2.اگر یک مولکول تری گلیسیرید و یک مولکول فسفولیپید تا حد امکان و هم زمان هیدرولیز شود ولی بنیان فسفات آزاد حاصل نشود حداکثر چند مولکول آب مصرف شده است؟ الف‏)‏3 ب‏)‏4 ج‏)‏5 د‏)‏6

bahar##

New Member
لایک ها
84

من فکرکنم گزینه ج درست باشه.برای هیدرولیز تری گلیسیرید 3تاآب مصرف و برای هیدرولیز فسفولیپید 2تا آب مصرف می شود.(چون گفته فسفات آزاد نشود اگه نمیگفت 3تا آب مصرف میشد)
نمیدونم درسته یانه؟:5:

لایک ها
472

2- به دنبال تجزیه یک پروتئین با سه زنجیره پلی پپتیدی 41 مولکول آب مصرف شده است. تعیین کنید سه زنجیره پلی پپتیدی تشکیل دهنده این پروتئین در مجموع چند آمینواسید دارند؟
الف) 40 ب) 41 ج) 43 د) 44

bahar##

New Member
لایک ها
84

اون جواب من غلط بود؟؟؟

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

بهار جان من اون تست رو توی کتاب انتشارات نوبل دیدم که گفته بود جواب گزینه ی آخر میشه!‏
اما منم با نظر شما موافقم گزینه ی سوم درسته احتمالا کتاب نوبل اشتباه کرده..‏!‏

AminYar

New Member
لایک ها
575

2- به دنبال تجزیه یک پروتئین با سه زنجیره پلی پپتیدی 41 مولکول آب مصرف شده است. تعیین کنید سه زنجیره پلی پپتیدی تشکیل دهنده این پروتئین در مجموع چند آمینواسید دارند؟
الف) 40 ب) 41 ج) 43 د) 44
گزینه د.
درسته؟

بالا