Wight

New Member
لایک ها
888
پاسخ : ..::..ماراتن سوالات اكولوژي..::..

گزینه د. این سوال چی میگه؟
با توجه به این نمودار

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/Transpiration_Humidity_Graph.svg

وقتی گفته می شه تعرق کم می شه یعنی رطوبت افزایش پیدا می کنه

و وقتی رطوبت افزایش پیدا می کنه تنوع هم به تبع اون بیشتر می شه . ((چون رطوبت برای رشد گیاه ضروریه البته تا یه حدّی!))

راستی این هم می تونه یه جواب با شه که از یه دید دیگه به قضیه نگاه کرده.

fateme

New Member
لایک ها
175

مرسی. البته اگه این طور باشه ج. و د. دارای ارزش برابری میشن پس هرذو حذف میشن!

Wight

New Member
لایک ها
888

مرسی. البته اگه این طور باشه ج. و د. دارای ارزش برابری میشن پس هرذو حذف میشن!
بله ولی سوال جنبه تحلیلی داشته و تقریبا همون چیزی بود که در کتاب مقدمه بر اکولوژی رفتار فصل 1 اومده ؛
توجیهات کنشی و توجیهات کارکردی ؛ از دید های مختلف به یک موضوع نگاه می کند

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

راستی
در مورد این سوال
فرض کنید که در یک جمعیت فرضی از نوع خاصی حشره یکبار دام گذاشته اید و 300 حشره را به دام انداخته اید. آنها را علامت گذاری نموده و سپس در محیط رها می نمایید، پس از گذشت مدت زمان مناسبی مجددا یک نمونه 100 تایی از جمعیت انتخاب میکنید که 10 مورد آن نشان دار است کل جمعیت چند نفر است؟
در صورتی که بدانید کل جمعیت 3000 نفر است چقدر احتمال دارد اگر یک نمونه 100 تایی از آن انتخاب کنید 10 مورد نشان دار باشد؟
بگم که 100 تا جانور را یکدفعه بر نمی داریم !! چون اگر اینطور باشد که جواب می شود 10 % ؛ به همین سادگی

اما منظور سوال این است که این حشرات را یکی یکی بر داریم ؛

یعنی : احتمال برداشت یک حشره مارک شده در برداشت اول 300 تقسیم بر 3000 است ، یعنی همون 10%

اما اگر ما ، حشره را یکی یکی بر داریم آنگاه دوحالت پیش می آید

1) حشره برداشته شده مار شده باشد ، بنابر این احتمال این که حشره بعدی نیز مارک شده باشد می شود 299 تقسیم بر 2999 که تقریبا می شود : 9.97
2) حشره برداشته شده مار شده نباشد ، بنابر این احتمال این که حشره بعدی مارک شده باشد می شود 300 تقسیم بر 2999 که تقریبا می شود : 10.00333
که هیچکدام برابر 10 % نیست!

راهنمایی : از توزیع فوق هندسی کمک بگیرید.

Wight

New Member
لایک ها
888

کسی که جواب سوال قبلی رو نگفت

جواب رو نمی گم چون حیفه!

سوال جدید

شیب مماس بر نمودار الگوی رشد لجستیک (محور عمودی اندازه جمعیت، محور افقی زمان) پارامتر ... خواهد بود و شیب مماس بر نمودار این پارامتر ... است.
الف) سرانه ی نرخ رشد جمعیت-مثبت
ب) نرخ رشد جمعیت-ابتدا مثبت و سپس منفی
ج) سرانه ی نرخ رشد جمعیت-منفی
د) سرانه ی نرخ رشد جمعیت-ابتدا مثبت و سپس منفی
ه) نرخ رشد جمعیت-مثبت

اینو دیگه ج بدید

Wight

New Member
لایک ها
888

دوستان این سوال رو جواب بدید

سوال های بهتری در راه خواهد بود!

لایک ها
28

کسی که جواب سوال قبلی رو نگفت

جواب رو نمی گم چون حیفه!

سوال جدید

شیب مماس بر نمودار الگوی رشد لجستیک (محور عمودی اندازه جمعیت، محور افقی زمان) پارامتر ... خواهد بود و شیب مماس بر نمودار این پارامتر ... است.
الف) سرانه ی نرخ رشد جمعیت-مثبت
ب) نرخ رشد جمعیت-ابتدا مثبت و سپس منفی
ج) سرانه ی نرخ رشد جمعیت-منفی
د) سرانه ی نرخ رشد جمعیت-ابتدا مثبت و سپس منفی
ه) نرخ رشد جمعیت-مثبت

اینو دیگه ج بدید
فك كنم ه بشه

Wight

New Member
لایک ها
888

شیب تغییرات نرخ رشد جمعیت ابتدا مثبت و سپس منفی است.

چون همانطور که در این نمودار معلوم است ،

ابتدا شیب نمودار زیاد می شود تا تقریبا عمودی شود اما بعد از آن به تدریج افقی می شود

با دو بار مشتق گرفتن از نمودار به طور ریاضی هم اثبات خواهد شد.

سوال بعدی

با توجه به هرم جمعيتي، 40% جمعيت کشوري را زنان تشکيل ميدهند. درسال گذشته نرخ تولد و نرخ مرگ و مير به ترتيب 60 و 25 نفر از هر 1000 نفر جمعيت بوده است. همچنين نرخ مهاجرت به خارج حدود 50 نفر به ازاي هر 10000 مرد بوده است. نرخ مهاجرت به اين کشور از ساير نقاط جهان ناچيز گزارش شده است. رقم دقيق نرخ رشد جمعيت (Growth rate) در سال گذشته چند درصد بوده است؟

fateme

New Member
لایک ها
175

علی رغم این که گفتید دقیق حدودا 2.5 درصد می شه؟ / اگه دقت کنید این کشور خیالی با توجه به نرخ مهاجرت ها خیلی کشور داغونی محسوب میشه!

Wight

New Member
لایک ها
888

علی رغم این که گفتید دقیق حدودا 2.5 درصد می شه؟ / اگه دقت کنید این کشور خیالی با توجه به نرخ مهاجرت ها خیلی کشور داغونی محسوب میشه!
بله!

کشور تخیلی بود

رقم تقریبی تون تقریبا درست بود!!

لدفا راه حلتون رو بنویسید

fateme

New Member
لایک ها
175

نرخ تولد - مرگ - مهاجرت (چون مال مردا بود باید با توجه به این که مردا 60 درصد جامعه اند کل رو به دست می اوردیم (این جا تقریب گرفتم!)) = یه کسری که جمعیت اضافه شده رو به ازای یه تعداد نفر نشون میده و همینو تبدیل می کنیم به درصد

Wight

New Member
لایک ها
888

در صورتی که شکارچی اصلی ترین عامل محدود کننده اندازه یک جمعیت و فرار اصلی ترین استراتژی در برابر آن باشد(فرض کنید به هر میزان سریعتر متوجه وجود صیاد شود احتمال فرار موفق افزایش می یابد)، حدس می زنید چه نوع پراکندگی در این جمعیت دیده شود و چرا؟

fateme

New Member
لایک ها
175

مثل گله/ چراش هم گورخر و آهو می دونه

لایک ها
74

سلام ، راستش یک سوالاتی راجع به اندازه جمعیت موثر برام پیش آمده بود گفتم اینجا مطرح کنم . ( صرفاً فقط برای جلوگیری از ایجاد تاپیک )

سوال 8 مرحله اول دوره 17 : این سوال رو به راحتی با کمی دسته بندی و نسبت و تناسب میشد پاسخ داد . اما من جذب این اندازه ی جمعیت موثر شدم رفتم دنبالش .

اول یک مقاله ی در مورد اندازه ی جمعیت موثر به زبان فارسی : البته بیشتر در مورد اصلاح نژاد شترمرغ ها ست در آفریاقی جنوبی و سایر قاره ها ! : اندازه مؤثر جمعیت
فرمولی که در این مقاله برای اندازه ی جمعیت موثر داریم این است :

که
اندازه جمعیت موثر ( اندازه ی موثر جمعیت اصلاً با هم فرقی هم دارند یا نه ) -
تعداد پرندگان نر مولد گفته اینجا ولی باید برا همه صادق باشه دیگه .
تعداد پرندگان ماده مولد هست .

حالا اگر این فرمول رو برای همون مسئله بکار ببریم ( سوال 8 مرحله 1 دوره 17 ) اندازه ی موثر جمعیت میشه 150 که نسبتش به 300 میشه 50% . که با جواب یعنی حدوداً 67% فاصله داره .

این مقاله هم در مورد فرمول ها و پارامتر های مختلف برای اندازه جمعیت موثر هست : Effective population size - Wikipedia, the free encyclopedia

تبصره : کلاً این سبک سوالات رو میشه با همون دسته بندی ذهنی و بعد درصد گیری حل کرد اما راستش این فرمول رو دیدم گفتم اینجا هم بذارم یه کم نتایج تحقیقم خام است ( یه کم ! ) .

این تناقض رو چه جوری توجیه می کنید ؟ ( این سوال منه ) و عدد ثابت 4 در این فرمول از کجا نشات می گیرد ؟

در صورتی که شکارچی اصلی ترین عامل محدود کننده اندازه یک جمعیت و فرار اصلی ترین استراتژی در برابر آن باشد(فرض کنید به هر میزان سریعتر متوجه وجود صیاد شود احتمال فرار موفق افزایش می یابد)، حدس می زنید چه نوع پراکندگی در این جمعیت دیده شود و چرا؟
ببخشید یادم رفته بود قراره تا یک سوال حل نشود سوال بعد قرار نگیره :
از نظر من وقتی که این ظرایط حکمفرما بشود : حیوانات اون اکوسیستم به قول معروف ! به صورت پراکنده و در عین حال منظم قرار می گیرند یعنی فکر می کنم این پراکندگی به خاطر فاصله زیاد با صیاد و امکان فرار موفق تر باشه و این نظم ها با دامنه ی کوچک هم به خاطر امکان فرار موفقیت آمیزه ( نمی دونم شاید من اینجور فکر می کنم و لطفاً به افکار من نخندید من تازه واردم ! )
این هم یک شکل از جواب من (ولی اینجا خوب پیست نشده هر کدوم از این دسته های + رو 2 یا 3 تایی کنید و پراکنده تصور کنید مثلاً گوشه ها ) : ( + هم حیوانات و - صیاد و شکارچی ( ها ) است )
[TABLE="class: MsoTableGrid"]
[TR]
[TD] [FONT=&amp]+ + + + + + +[/FONT] + + + + +

[FONT=&amp]( جمعیت های پراکنده و در عین حال منظم حیوانات به صورت گروه بندی شده )[/FONT]

[FONT=&amp] ------ ( [/FONT][FONT=&amp]شکارچی ) [/FONT]

[FONT=&amp] + + + + + +[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
و استراتژی که صیاد هم در این وضعیت به نظرم باید بکار ببره دقیقاً همینه یعنی پراکندگی با دامنه نظم کوتاه البته جمعیتشم لازمه !!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Wight

New Member
لایک ها
888

سوال جالبی پرسیدید! @pooryadarijani

ببینید دو تا مبحث مختلف وجود دارد

یکی این که از 100 نفر یک جامعه ای 99 نر و 1 ماده وجود داشته باشه که اون وقت طبق فرمول شما جمعیت موثر می شه 3.96 !!

طبق این متن (لینک مربوط به ویکیپدیا) نسبت یک به یک در تعداد افراد نر و ماده وجود ندارد

بلکه مثلا 80 نر و 20 ماده وجود دارد ...

اما سوال مرحله 1

نسبت افراد نر به ماده 1 : 1 است

بهترین راه همون نسبت تناسب است.

و اون فرمول برای مواقعی است که نسبت 1 : 1 در جمعیت موجود نباشد

اما چرا ضریب 4 ؟!؟

علت این است که

فرض کنید در یک جمعیتی تعداد افراد نر و ماده باهم برابر باشد (چون این معادله حالت کلی را می گه مهم نیست یک حالت خاص رو حساب کنیم)

اون وقت

ما به جای 4 ضریب X میگذاریم ببینیم که X چند می آید

http://latex.codecogs.com/gif.latex...Rightarrow N =\frac{X* N }{4} \Rightarrow X=4

لایک ها
74

برای بدست آوردن ضریب 4 : شما اون جمعیت رو تعداد نر ها و ماده هاش رو یک به یک فرض کردید ولی قبلش گفته بودید و من هم بر طبق همون سوال مرحله 1 دوره قبل گفتم که از این فرمول برای جمعیت موثر نمیشه استفاده کرد این هم تناقضه دیگه ؟ یا من بد متوجه شدم !

لایک ها
74

ولی چرا با این توضیحات
برای سوال مرحله اول دوره قبل صدق نکرد ؟

Wight

New Member
لایک ها
888

برای بدست آوردن ضریب 4 : شما اون جمعیت رو تعداد نر ها و ماده هاش رو یک به یک فرض کردید ولی قبلش گفته بودید و من هم بر طبق همون سوال مرحله 1 دوره قبل گفتم که از این فرمول برای جمعیت موثر نمیشه استفاده کرد این هم تناقضه دیگه ؟ یا من بد متوجه شدم !
ببینید جمعیت موثر در جامعه ای که 50 نر و 50 ماده داره چقدره ؟ 4 * 50 * 50 تقسیم بر 100 = 100

که مساوی است با جمعیت کل

این فرمول برای این است که اگر از n نفر x نفر ماده و n-x نفر نر وجود داشته باشد جمعیت موثر چند است؟

یک حالت این است که n-x = x بنابر این 2x = n

که جمعیت موثر در این حالت می شه n

ولی چرا با این توضیحات
برای سوال مرحله اول دوره قبل صدق نکرد ؟
چون در این رابطه هر نر با یک ماده رابطه دارد

اما در سوال ما هر نر با سه ماده ... .

لایک ها
74

ولی اگر دقت کنید در همین مقاله ی اندازه مؤثر جمعیت یک جدولی پایین دارد که تعداد نر ها با ماده هاش برابر نیست ( 1 : 1 نیست ) ولی برایشون
تعریف شده است . ( کلاً موضوع جالب ست اندازه ی موثر جمعیت )

مبشه بگی کدوم سوال مدنظرته؟
سوال8 مرحله اول دوره 17 : من خودم به راحتی این سوال رو با یک دسته بندی ذهنی و درصد گیری حل کردم اما این موضوع و فرمول هاش برام جالب امد . ( به چیزایی که نوشتم رجوع کنید )

fateme

New Member
لایک ها
175

بحث برابر بودن تعدادشون نیس خوندم حرفاتون رو این فرمول فقط توی جمعیتی درست از آب درمیاد که جمعیت موثر برابر با کل جمعیت منهای اختلاف نر و ماده باشه که میشه جمعیتی که هرکی یه شریک جنسی توش داشته باشه
سوال گوزن ایرانی؟؟

فک کنم با دادن ضریب به یکی از ها بشه همین فرمول رو واسه اونایی که چن تا همسر دارن هم درست کرد هر چند معمولا محاسبه ی تعداد افرادی که موفق به تولید زاده میشن به این سادگیا نیست و بهتره جای فرمول دادن توی شرایط ببینیم چی کار باید کرد! مثل کاری که من و شما تو مرحله 1 کردیم

بالا