Wight

New Member
لایک ها
888
این تاپیک همان طور که از نامش پیداست با هدف قرار دادن سوالات رفتار شناسی و حل آن ها ست.

لطفا از قرار دادن سوالات اکولوژی در این تاپیک جلوگیری فرمائید. (برای قرار دادن سوالات اکولوژی به http://www.irysc.com/forum/t17397/#post227804 بروید)

.:.*.:. تا به سوالی پاسخ داده نشده سوال جدیدی قرار ندهید.

.:.*.:. شماره سوال هر سوالی که می کذارید را بنویسید.

موفق باشیم!

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

1

نمودار زیر میزان سرمایه گذاری هر یک از والدین را در گونه ای ناشناخته نشان می دهد. با توجه ب این نمودار تعیین کنید که در این گونه رقابت بر سر نرها صورت می گیرد یا ماده ها؟ چرا؟

ehsan.s

New Member
لایک ها
17
پاسخ : .:.:. ماراتن سوالات رفتار شناسی .:.:.

فک کنم بشه ماده ها
چون واسه ماده ها شیب نمودار ثابته
یعنی به همون میزان که سرمایه گذاری کنن میتونن فرزند داشته باشن و همه تخمک هاشون لقاح پیدا میکنن
ولی نر ها از یه جایی به بعد باید به صورت نمایی سرمایه گذاری بیشتری داشته باشن
واسه همین میشه ماده ها فک کنم
درسته؟؟؟

لایک ها
74

1

نمودار زیر میزان سرمایه گذاری هر یک از والدین را در گونه ای ناشناخته نشان می دهد. با توجه ب این نمودار تعیین کنید که در این گونه رقابت بر سر نرها صورت می گیرد یا ماده ها؟ چرا؟

پاسخ سوال 1 :
این نظر من هست در مورد جواب این سوال و شاید هم درست نباشه اما جواب من :
در این نمودار همون طور که واضحه
برای به وجود آوردن تعداد فرزند یکسان میزان سرمایه گذاری در بین نر ها بیشتر از ماده هاست پس این جور که من تحلیل می کنم باید میزان رقابت بین گروه نر ها بیشتر باشه تا سرمایه گذاریشون نسبت به ماده ها هم بیشتر بشه . ممنون از سوال خوبتون خواهشاً اگر جواب من غلطه فقط دلیل غلط بودنش رو بگید ممنون

فک کنم بشه ماده ها
چون واسه ماده ها شیب نمودار ثابته
یعنی به همون میزان که سرمایه گذاری کنن میتونن فرزند داشته باشن و همه تخمک هاشون لقاح پیدا میکنن
ولی نر ها از یه جایی به بعد باید به صورت نمایی سرمایه گذاری بیشتری داشته باشن
واسه همین میشه ماده ها فک کنم
درسته؟؟؟
اون بخشی که شیبش ثابته موفقیت تولید مثلی است نمودار سرمایه گذاری ماده ها بر حسب تعداد فرزند هم مثل نر ها نمایی رشد می کند .

آخرین ویرایش توسط مدیر

Wight

New Member
لایک ها
888

1

پاسخ سوال 1 :
این نظر من هست در مورد جواب این سوال و شاید هم درست نباشه اما جواب من :
در این نمودار همون طور که واضحه
برای به وجود آوردن تعداد فرزند یکسان میزان سرمایه گذاری در بین نر ها بیشتر از ماده هاست پس این جور که من تحلیل می کنم باید میزان رقابت بین گروه نر ها بیشتر باشه تا سرمایه گذاریشون نسبت به ماده ها هم بیشتر بشه . ممنون از سوال خوبتون خواهشاً اگر جواب من غلطه فقط دلیل غلط بودنش رو بگید ممنون

اون بخشی که شیبش ثابته موفقیت تولید مثلی است نمودار سرمایه گذاری ماده ها بر حسب تعداد فرزند هم مثل نر ها نمایی رشد می کند .

آفرین!

حالا نوبت شماست که سوال بگذارید!

لایک ها
74

والله خودتونم می دونید من سوالی ندارم یعنی فعلاً هیچ کتابی ندارم که سوال داشته باشه اما باز یه تعداد سوال رفتار شناسی پیدا کردم بدون پاسخ هستش ولی می ذارم یکی رو .
سوال 2 :
در هر یک از گزینه های زیر روابط متقابل بین دو جفت جاندار نوشته شده است . کدام دو جفت از نظر سود یا زیان شباهت بیشتری به یک دیگر دارند ؟
1)دلقک ماهی و شقایق دریایی / دارواش و درخت سیب
2)ستاره دریایی و دوکفه ای / ملخ معمولی و ملخ شاخک بلند
3)گلسنگ و افرا / دارواش و بلوط
4)لارو کرمی شکل حشره و زنبور انگل / لارو کرمی شکل حشره و گیاه خوردنی برای لارو
5)ویروس hiv و انسان / قارچ چتری و چوب در حال پوسیدن

زیاد شاید سبک المپیاد نباشه ولی سوال خوبیه . لطفاً هر کسی که پاسخ می دهد همه ی گزینه ها و گزاره ها رو تحلیل کنه از نظر خودش . با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

آفرین!

حالا نوبت شماست که سوال بگذارید!
آقا اندکی صبر من نفهمیدم
الان برا تعداد فرزندان مگه سرمایه گذاری ماده بیشتر نیست؟خب دیگه....
نرها با آمیزش بیشتر ولی سرمایه گذاری کمتر شایستگی پیدا میکنند لذا نرها برای شایستگی بیشتر بر سر ماده ها رقابت میکنند
درسته؟؟؟؟

ببین تو سرمایه گذاری یکسان(خط افقی) تعداد فرزندانی ک نر میاره بیشتر از ماده ی پس برا هر فرزند سرمایه گذاری کمتری میذاره فرد نر
پس رقابت بر سر ماده هاس دیگه
درس نمیگم؟ اگه نمیگم کجاش اشکال داره؟؟؟؟

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

آقا اندکی صبر من نفهمیدم
نرها با آمیزش بیشتر ولی سرمایه گذاری کمتر شایستگی پیدا میکنند لذا نرها برای شایستگی بیشتر بر سر ماده ها رقابت میکنند
درسته؟؟؟؟

ببین تو سرمایه گذاری یکسان(خط افقی) تعداد فرزندانی ک نر میاره بیشتر از ماده ی پس برا هر فرزند سرمایه گذاری کمتری میذاره فرد نر
بله طبق نمودار در تعداد فرزندای یکسان سرمایه گذاری فرد ماده بیشتر است پس طبق نظریه تریورز رقابت بر سر ماده ست .منم باشما موافقم

لایک ها
74

آقا اندکی صبر من نفهمیدم
درسته؟؟؟؟

سلام ، من یک اشتباهی در پاسخم کرده بودم ( لعنت به این عینک !! ) از همه عذر می خوام و با اجازه همه ی دوستان @Wight و @Canis lupus و ma.biolife@ یک جمع یندی کلی روی این سوال داشته باشیم :

در نمودار همون طور که معلومه ( من اشتباه کرده بودم ) برای به وجود آوردن فرزند یکسان میزان سرمایه گذاری ماده ها ( خط سیاه رنگ شبیه به تابع y=x ^2 ) بیشتر است ... حالا اینجا دو بحث داریم : 1- رقابت بین ماده ها در این جمعیت بیشتر است . 2-رقابت بر سر نر هاست . اینجا سوال کژتابی دارد اما با یک تقریب کلی به نظر سوال می خواد که مفهوم 2 رو برسونه . دوستان اگر نظری داریند بگویند البته من باز هم به خاطر اشتباهم عذر می خوام از همه .

آخرین ویرایش توسط مدیر

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

سلام ، من یک اشتباهی در پاسخم کرده بودم ( لعنت به این عینک !! ) از همه عذر می خوام و با اجازه همه ی دوستان @Wight و @Canis lupus و ma.biolife@ یک جمع یندی کلی روی این سوال داشته باشیم :

در نمودار همون طور که معلومه ( من اشتباه کرده بودم ) برای به وجود آوردن فرزند یکسان میزان سرمایه گذاری ماده ها ( خط سیاه رنگ شبیه به تابع y=x ^2 ) بیشتر است ... حالا اینجا دو بحث داریم : 1- رقابت بین ماده ها در این جمعیت بیشتر است . 2-رقابت بر سر نر هاست . اینجا سوال کژتابی دارد اما با یک تقریب کلی به نظر سوال می خواد که مفهوم 2 رو برسونه . دوستان اگر نظری داریند بگویند البته من باز هم به خاطر اشتباهم عذر می خوام از همه .
ببینید طبق اصل تریورز وقتی اعضای یک جنس به طرز قابل توجهی بیش از دیگران سرمایه گذاری میکنند اعضای جنس دیگر برای جفت گیری با اعضای ان جنس در بین خود به رقابت خواهند پرداخت.این نظریه قشنگ باعقل جور در میاد.پس وقتی سرمایه گذاری در ماده بیشتر است رقابت بر سر ماده دربین نر ها خواهد بود.برای اثبات درستی حرفم میتونید به ص 193وهاب زاده مراجعه کنید

لایک ها
74

ببینید طبق اصل تریورز وقتی اعضای یک جنس به طرز قابل توجهی بیش از دیگران سرمایه گذاری میکنند اعضای جنس دیگر برای جفت گیری با اعضای ان جنس در بین خود به رقابت خواهند پرداخت.این نظریه قشنگ باعقل جور در میاد.پس وقتی سرمایه گذاری در ماده بیشتر است رقابت بر سر ماده دربین نر ها خواهد بود.برای اثبات درستی حرفم میتونید به ص 193وهاب زاده مراجعه کنید
من هم که حرفم رو اصلاح کردم و نکات سوال رو جمع بندی کردم این طوری : رقابت بین ماده ها بر سر نر هاست : البته باز هم می گم ییه کم سوال کژتابی دارد ممنون از ارجاعتون .

اعضای همون جنس برای جفت گیری با اعضای جنس مخالف ( وقتی که سرمایه گذاری بیشتری می کنند دیگه ) در بین خودشون رقابت می کنند بر سر رسیدن به جنس مخالف .

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

من هم که حرفم رو اصلاح کردم و نکات سوال رو جمع بندی کردم این طوری : رقابت بین ماده ها بر سر نر هاست : البته باز هم می گم ییه کم سوال کژتابی دارد ممنون از ارجاعتون .
من متوجه منظور شما کلا نمی شم شما حرفتونو اصلاح کردین و مفهومی کاملا مخالف چیزی ک من میگم میگید .الان نظر شما مخالف جواب من است؟آیا؟من میگم رقابت بر سر ماده هاست وبین نرها شما میگید رقابت بین ماده هاست بر سر نرها که زمیت تا کهکشان فرق دارند.

اعضای همون جنس برای جفت گیری با اعضای جنس مخالف ( وقتی که سرمایه گذاری بیشتری می کنند دیگه ) در بین خودشون رقابت می کنند بر سر رسیدن به جنس مخالف .
بابا شما اینو از کجا اوردین؟؟؟؟در پاراگراف دوم اون سوال نوشته ک اعضای جنس دیگر برای جفت گیری با اعضای ان جنس دربین خود به رقابت میپردازند.

لایک ها
74

من متوجه منظور شما کلا نمی شم شما حرفتونو اصلاح کردین و مفهومی کاملا مخالف چیزی ک من میگم میگید .الان نظر شما مخالف جواب من است؟آیا؟من میگم رقابت بر سر ماده هاست وبین نرها شما میگید رقابت بین ماده هاست بر سر نرها که زمیت تا کهکشان فرق دارند.
دوباره توضیح بدیم فقط خواهشاً بخونید توضیحاتم رو : در نمودار همون طور که واضحه ( من قبلًا اشتباه کرده بودم ) برای تولیذ فرزند یکسان میزان سرمایه گذاری در بین ماده ها بیشتر از نر هاست ( تا اینجا قبول )! حالا وقتی که میزان سرمایه گذاری بین این جنس بیشتر باشه رقابت بینشون هست دیگه ( بدیهیه ) رقابت بین ماده ها صورت می گیرد ( همون جمله ی قبلیه ) و بر سر چی ؟؟ بر سر جنس مخالف یعنی نر ها ... پس رقابت بین ماده ها صورت می گیره برای رسیدن ( بر سر ) نر ها .... به مفهموم رقابت بر سر و رقابت بین توجه کنید کاملاً مفهوم دستتون می یاد با تشکر

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

دوباره توضیح بدیم فقط خواهشاً بخونید توضیحاتم رو : در نمودار همون طور که واضحه ( من قبلًا اشتباه کرده بودم ) برای تولیذ فرزند یکسان میزان سرمایه گذاری در بین ماده ها بیشتر از نر هاست ( تا اینجا قبول )! حالا وقتی که میزان سرمایه گذاری بین این جنس بیشتر باشه رقابت بینشون هست دیگه ( بدیهیه ) رقابت بین ماده ها صورت می گیرد ( همون جمله ی قبلیه ) و بر سر چی ؟؟ بر سر جنس مخالف یعنی نر ها ... پس رقابت بین ماده ها صورت می گیره برای رسیدن ( بر سر ) نر ها .... به مفهموم رقابت بر سر و رقابت بین توجه کنید کاملاً مفهوم دستتون می یاد با تشکر
ب نظر من وقتی سرمایه گذاری ماده ها بیشتر است پس جنس ماده به عنوان ایده ال درنظر گرفته میشه و ماده نمیتونه هم برای سرمایه گذاری والدینی و هم رقابت برای پیدا کردن جفت انرژي صرف کند.مفهوم رقابت بر سر و رقابت بین رو هم میدونم .به نظر من فردماده در یرمایه گذاری والدینی و فرد نر در پیدا کردن جفت انرژی صرف خواهد کرد یعنی رقابت بر سر ماده هاست.اونطوری ک شما میگین یه کم زیاد خوش به حال نر ها میشه.هم رقابت نکنند و هم سرمایه گذاری نکنند؟؟؟الان مشکل کجا ی حرف منه؟؟؟کجاش غلطه اگه میشه بگید بدونم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Wight

New Member
لایک ها
888

ببینید :

میزان سرمایه گذاری در جنس ماده بیشتر است >> در هنگام انتخاب جفت ماده نقش انتخابی دارد >> یعنی ماده از بین x تا نر یکی را به دلخواه انتخاب می کند >> علت آن است که چون انرژی بیشتری می گذارد پس باید با کسی که می خواهد تولید مثل کند >> ماده کسی را انتخاب می کند که قوی تر و برتر باشد >> نر ها برای قوی تر نشان دادن خود نسبت به دیگران خودی نشان می دهند و یا با دیگر نر ها به جنگ می پردازند و برنده آن جنگ با ماده ازدواج (!!!!) خواهد کرد!

مثل پرندگان که ؛ جنس ماده باید انرژی و وقت بیشتری برای تخم بگذارد و در نتیجه یک گوشه می ایستد(!) و می بیند که کدام نر صدا ، یا رنگ و رو ، یا هیکل! بهتری دارد. و نر ها با هم رقابت می کنند تا مورد توجه ماده قرار بگیرند!

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

این شد ی حرف درستو حسابی
موافقم

پس ان شا الله میریم سراغ سوال دوم

اوکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عزیز من عینک بدبخت چ گناهی کرده؟؟:95::95::95:

برا سوال دوم:
بنظرم مورد 4 بشه چون خب لارو میاد گیاهو میخوره ولی نمیکشش و سودم میبره درحالیکه گیاه ضرر میکنه پس انگلیه و اولیشم ملخ سودمیکنه ولی حشره خب....ضرر میکنه و اینم ی رابطه ی انگلیه دیگه

لایک ها
74

این شد ی حرف درستو حسابی
موافقم

پس ان شا الله میریم سراغ سوال دوم

اوکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عزیز من عینک بدبخت چ گناهی کرده؟؟:95::95::95:

برا سوال دوم:
بنظرم مورد 4 بشه چون خب لارو میاد گیاهو میخوره ولی نمیکشش و سودم میبره درحالیکه گیاه ضرر میکنه پس انگلیه و اولیشم ملخ سودمیکنه ولی حشره خب....ضرر میکنه و اینم ی رابطه ی انگلیه دیگه
باز هم اندکی صبر ! من نفهمیدم [MENTION=13683]Wight[/MENTION] چی نوشته یعنی خوب واضح نیست . اگر میشه یه ویرایش متن برید روی این پستتون .
پاسخ شما [MENTION=18945]Canis lupus[/MENTION] درسته . ولی قبل از گذاشتن سوال جدید خواهشاً طبق چیزی که گفتم همه ی گزینه ها و قسمت هاشون رو تحلیل کنید و انواع رابطه ها رو بنویسید . سود یا ضرر و کمیتش

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

باز هم اندکی صبر ! من نفهمیدم [MENTION=13683]Wight[/MENTION] چی نوشته یعنی خوب واضح نیست . اگر میشه یه ویرایش متن برید روی این پستتون .
پاسخ شما [MENTION=18945]Canis lupus[/MENTION] درسته . ولی قبل از گذاشتن سوال جدید خواهشاً طبق چیزی که گفتم همه ی گزینه ها و قسمت هاشون رو تحلیل کنید و انواع رابطه ها رو بنویسید . سود یا ضرر و کمیتش
ببینید ایشون با اوردن مثال حرف منو تایید کردند.کاملا هم واضحه. وقتی یه جنس سرمایه گذاری بیشتری داره یعنی بیشتر انرژی شو صرف مراقبت والدینی و این چیزا میکنه یعنی خیلی ادم باحالیه دیگه.پس حق انتخاب داره که بهترین جفت رو انتخاب کنه به همین دلیل نر ها برای اینکه بتونن به عنوان بهترین انتخاب بشن و به قولی خودشونو تو دل ماده جاکنند باهم به رقابت میپردازند خب این یعنی نر ها باهم بر سر«برای رسیدن»به ماده رقابت میکنند دیگه از این واضح تر فک کنم خود اون جونورهاهم نتونن بیان کنن.علاوه براین همونطری که من گفتم هر فرد به اندازه مشخصیانرژی داره خب ماده هااینو برای تربیت فرزند و مراقبت والدینی سرمایه گذاری میکنند و نرهاهم برای اینکه جفت یابی کنند.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

خب مورد1 که رابطه اولی(دلقک ماهیه...) از نوع همیاریه ولی دومیش رابطه ی انگلیه(دارواش ی جورایی انگل خارجیه و ریشه هاشو تو شاخه ها فرو میبره و شیره خام میزبانو میگیره به شیره پرورده تبدیل میکنه برا خودش!! بذرشم توسط پرنده ها اینور اونور میره)

مورد2 اولیش(صدفه...) خب مسلما رابطه صیادیه ستاره دریایی صدفو هضم میکنه میخورش ولی دومیرو زیاد مطمئن نیستم و لی فک کنم بشه رقابتی درسته یا نه بگین؟

مورد سه: نمیدونم!!!!!!!!!

مورد پنج: اولیش فک کنم انگلی و دومیش همسفرگی

اشتباهامو بگین و جوابمو کامل کنین لطفا

لایک ها
74

من خودم جواب هاش رو ندارم اما نظراتم بر این است :
1- رابطه ی دلقک ماهی و شقایق دریایی رابطه ای است که هر دو جانور سود می برند ( رابطه ی همیاری ) و دومی هم که دارواش برای درختان حکم انگلی رو داره . و در نتیجه یک طرف سود می کنه و طرف دیگر ضرر . این دو هیچ شباهتی به هم ندارند .
2- در مورد ستاره ی دریایی و دوکفه ای که باز برای یکی سود و برای دیگری ضرر داره این رابطه . و مورد دومی هم با توجه به استدلالم میشه ، شاخک چیز موثری نمی تونه باشه و رابطه شون برای هیچ طرفی نه سود دارد و نه زیان .
3- در مورد رابطه ی گلسنگ و افرا دوباره نه سود باشه و نه زیان . ولی دارواش و بلوط همون رابطه ی ضرر برای یک طرف و سود برای طرف دیگر رو دارد .
5- ویروس hiv برای انسان هم همون رابطه ی یک طرف سود و طرف دیگر سود دارد . و مورد دومی هم همین است که یک طرف سود می بره و طرف دیگر ضرر ولی چیزی که مهمه و تاثیر دارد این که سوال گفته شباهت بیشتری دارند که فکر می کنم تاثیر قارچ چتری روی چوب در حال پوسیدن تاثیر خیلی کمتری نسبت به رابطه ی hiv و انسان .... پس جواب گزینه 4 است .
با تشکر از شما به خاطر پاسختون .
سوال بعد رو لطف کنید بذارید .

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

عزیزان سوال ندارم
اساسا با قحتی سوال مواجهم
لطف کنین سوال بذارین خودتون
ممنون

بالا