kasra-amini

New Member
لایک ها
3
همانطور كه مي دانيد الماس و گرافيت دو الوتروپ كربن هستند.گرافيت داراي ساختار هگزا گونالي با چگالي 2.23g/cm3است. الماس هم داراي چگالي 3.5g/cm3مي باشد.به نظر شما درصد فضاي خالي در تكه اي از بلور 12گرمي الماس چقدر است؟ ...............اين عدد را در مورد گرافيت نيز به دست اوريد وبا درصد فضاي خالي در بلور الماس مقايسه كنيد.(جرم تكه ي گرافيت 12 گرم مي باشد.)

mobtaker

New Member
لایک ها
36
اگه میشه شکل هارو درستشون کنید

FMIcho_2009

New Member
لایک ها
4
[font=Tahoma,sans-serif][FONT=Tahoma,sans-serif]

سلام دوستان
دوتا سوال!

[/font]
[/FONT]
[font=Tahoma,sans-serif][FONT=Tahoma,sans-serif]
1. چرا توی دیاگرام فاز که توش رابطه فاز مواد رو با فشار و دما نشون داده (منبع شیمی عمومی مورتیمر فصل مایعات و جامدات) برای آب خط مرزی فاز مایع -جامد شیبش عکس همه مواده؟!
[/font]
[/FONT]

2.[font=Tahoma,sans-serif]چرا با[/font][font=Tahoma,sans-serif]اینکه آمونیاک لیگاند ضعیف تری نسبت به آبه تو بعضی از واکنشها میتونه جایگزین اش بشه؟[/font][font=Tahoma,sans-serif]! [/font]

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
چون در اب افزايش فشار باعث كاهش نقطه ذوب مي شه ودر موردش استثنا وجود داره ودر نمودار فازش شيب قسمت بين فاز مايع وجامد ش عكس مواد ديگه است.

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
اون دو تا شكل رو هم كه ساختار بلور هاي الماس و گرافيتو نشون مي دادن حذفشون كردم.

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
سلام.....
در مورد تابش جسم سياه كسي اطلاعات كاملي داره؟
البته تو كتاباي اصول مباني شيمي و شيمي با نگرش تحليلي توضيح داده شده ولي فكر مي كنم كامل نيست. .........

mobtaker

New Member
لایک ها
36
در فیزیک، جسم سیاه جسمی است که همهٔ نوری را که به آن می‌تابد جذب می‌کند. هیچ تابش الکترومغناطیسی از جسم سیاه بازنمی‌تابد یا نمی‌گذرد. به همین دلیل این جسم وقتی که سرد است سیاه دیده می‌شود.

طیف جسم سیاه. هرکدام از خط‌های رنگی (که نمایندهٔ دماهای گوناگون هستند) نشان می‌دهند که در طول موج‌های گوناگون شدت تابش چه قدر است. با کم شدن دما، قلهٔ تابش جسم سیاه به سمت شدت‌های کمتر و طول موج‌های بیشتر می‌رود.

یک جسم توخالی که تنها سوراخ کوچکی برای ورود یا خروج تابش دارد (کاواک) تقریب خوبی برای جسم سیاه ایده‌آل است. تابشی که از راه این حفره وارد ظرف شود، احتمال بازتابیدن بسیار اندکی دارد. این تابش پی‌درپی در دیواره‌های داخلی جسم بازمی‌تابد تا سرانجام درآشامیده شود. به همین دلیل، اگر از سوراخ به درون جسم بنگریم آن را سیاه خواهیم دید.
اگر جسم سیاه داغ شود، از خود موج الکترومغناطیسی می‌تاباند. طیف این تابش (یعنی شدت نسبی طول موجهای گوناگون در این تابش) مستقل از جسم سیاه است و فقط به دمای آن بستگی دارد. بررسی دقیق طیف جسم سیاه در آغاز سدهٔ بیستم میلادی از سوی پلانک یکی از نخستین انگیزه‌های ساختن نظریهٔ مکانیک کوانتومی بود.

من اینو از wikipedia آوردم گفته مال فیزیکه

انشاالله که تو شیمی هم بدردتون بخوره

farhad2009

New Member
لایک ها
125
به نظر من کتاب فیزیک پیش دانشگاهی رشته ریاضی خوب توضیح داده اونو هم بخون (کلا فصل اشنایی با فیزیک اتمی این کتاب خوبه)

البته یه سرچ کنی چیزایی خوبی پیدا میشه
مخصوصا سایت رشد یه چیزایی در مورد جسم سیاه نوشته ...

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
در مورد درصد فضاي خالي در الماس و گرافيت توي كتاباي شيمي معدني كاتن و هيويي و اقا بزرگ هم نگاه كردم.اما چيز كاملي ننوشته بود.با يه روشي هم كه فكر مي كنم به طور تقريبي اونو حساب كنه درصد فضاي خالي تو الماس شد 51%اما در مورد گرافيت........
لطفا اگه جوابي به ذهنتون رسيد بگيد.ممنون.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
حالا روش حساب کردن فضای خالی در الماس رو توضیح بدین لطفا

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
اين سوال درصد فضاي خالي تو الماس هم از بين رفت....

سلام.....
به نظر شما طول پيوند نيتروژن -هيدروژن در امونياك بلندتره يا در يون امونيوم(
)؟ چرا؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام کسرا خان ...

پیوندی که گفتی تو آمونیاک بلند تره ... به دو دلیل :

1- کلا هر چی زاویه پیوندی کوچیک تر میشه طول پیوند افزایش پیدا میکنه (و برعکس) تا هسته ها تو فاصله ی دور تری از هم قرار بگیرن ... خیلی جالب مثالش رو میشه این طور نشون داد ... فرض کنین دوتا جفت آونگ الکتریکی داریم که هم نامن و از یه نقطه آویزون شدن ... دافعه و نیرویی که این دوتا به هم وارد میکنن یکیه که باعث میشه تو فاصله ای معیین از هم قرار بگیرن ... حال طول نخ این آونگ تو یکی بزرگ تر و تو یکی کوچیک تره ... میشه خیلی راحت دید که بار ها تو جفتی که دارای نخ بلند تریه زاویه کوچیک تری با هم میسازن ....

2- وقتی تو آمونیم N مثبت شده ینی میخواد الکترون ها رو بیشتر به سمت خودش بکشه ... و این ینی الکترونگاتیوی بیشتر ... و این نتیجه میده که طول پیوند تو آمونیم باید کوچولو تر باشه ...

نکته : البته به قول استاد آقاجانی اینا فقط توجیحه ... اول باید واقعیت تجربی رو دید و بعد اونارو با توجیح مناسب توجیح کرد ( من چقد از این آرایه ی تکرار خوشم میاد )

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
با سلام به جناب كيارش

من هم ابتدا با ايده دوم شما به اين سوال جواب دادم اما طول پيوندN-H در يون امونيوم بلند تره! حالا چرا؟؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
شوخي نكنننن .... چي ميگييييييي؟؟؟

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
بله در يون امونيوم طول پيوند حدود چند پيكومتر بيشتره(فكر كنم 4 پيكومتر بود)

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ... جواب رو جستم كسرا ... نيگا اينو اينطور توجيح ميكنن كه چون تو آمونياك چگالي الكترون N بين سه تا H پخش شده و تو آمونيوم بين 4تا اين نشون ميده كه N تو آمونياك انرژي بيشتري صرفه دوروبرياش كرده و اين يني قدرت پيوند بيشتر و طول كمتر ...

دست وا3 سواله قشنگت درد نكنه ...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بابا من مشکلم با معدنی همینه دیگه!!! آدم باید جواب داشته باشه، بعد بگرده دنباله توجیح!!!

melikaaaaa

New Member
لایک ها
136
به kharash5000 ولی توی مولکول امونیم هیدروژن مثبت می شه به خاطر همین پیوند داتیو برقرار می شه

maral4

New Member
لایک ها
2
سلام من فکر می کنم در آمونیوم به دلیل اینکه با 4 تا H پیوند داره و با اینکه هیدروژن ها نسبتا مثبت هستند اما بار نسبی N کمتر از -3 است در نتیجه با حالت ایده ال فاصله ی بیشتری داره و در نتیجه پیوند ها ضعیف تر هستند و طولشون بیشتر است

خب فکر می کنید این استدلال تا چه حد درسته ؟؟؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
خوب منم همینو گفتم دیگه ... کاملا هم 2رست ...

بالا