Sharifi_M

New Member
لایک ها
348
سلام و درود!
خب ماه رمضان نزدیکه.
و این ماه عزیز تو برهه زمانی تابستون افتاده که برای بسیاری از افراد المپیادی فرصتی طلایی ایه!
بنظر شما فرد چگونه باید در این ماه عزیز به مطالعه و تلاش در راه المپیاد بپردازد بطوری که همزمان از حداکثر بازده استفاده کند و به نماز و روزه او لطمه ای وارد نشود؟ (مقدار مطالعه، زمان مطالعه)
+از کسانی که تجربه دارند ممنون میشم برنامه ای که خودشون اجرا میکردن رو توضیح بدن

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127
پاسخ : ماه رمضان و المپیاد!

سلام و درود!
خب ماه رمضان نزدیکه.
و این ماه عزیز تو برهه زمانی تابستون افتاده که برای بسیاری از افراد المپیادی فرصتی طلایی ایه!
بنظر شما فرد چگونه باید در این ماه عزیز به مطالعه و تلاش در راه المپیاد بپردازد بطوری که همزمان از حداکثر بازده استفاده کند و به نماز و روزه او لطمه ای وارد نشود؟ (مقدار مطالعه، زمان مطالعه)
+از کسانی که تجربه دارند ممنون میشم برنامه ای که خودشون اجرا میکردن رو توضیح بدن
من كه خودم پارسال اگه سوال رياضي حل نمي كردم اصلا نمي تونستم روزه بشم! به نظر من كه روزه شدن نمي تونه تاثير زيادي روي درس خوندن بذاره از اين بابت زياد نگران نباشيد.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

سلام و درود!
خب ماه رمضان نزدیکه.
من یادمه که دوسال پیش یکی ار رفقا خواست که برم از روحانی مسجد نزدیک خونمون بپرسم که مثلا با چنین شرایطی میشه روزه نگرفت ؟ چون ممکنه لطمه بزنه !
من این موضوع رو با روحانی مسجد در میون گذاشتم و ایشون فرمودند که روزه در ماه مبارک نه تنها مانع نیست ، بلکه به امر خداوند فرشتگان ، انرژی و توانی در اختیار مؤمن قرار میذاره تا به کارهاش فائق بیاد .
حقیقتا که همین طوره . واقعا اصلا المپیاد خوندن تو ماه رمضون یه مزه خاصی داره . من خودم به شخصه خیلی حال می کردم . خیلی لذت بخش بود . ان شاءالله که خدا هم کمک تون میکنه . حتما خوب استفاده کنید ازش !
یه راهی هم که من ازش استفاده می کردم ، این بود که سعی می کردم اکثر ساعات درس خوندنمو بین مدت افطار تا سحر قرار بدم ( البته اینو توصیه نمی کنم چون ممکنه کلا برعکس عمل کنه براتون . چون شاید عادت نداشته باشید یا اینکه صبح کلاسی داشته باشید و خواب بمونید )
با نیت خوب ان شاءالله به استقبال ماه مبارک برید ! حتما نیت کنید ! که خدا کمک حالتون باشه !

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

اقا اجازه من:4:
من پارسال که 30 روزو مشو روزه نبودم(البته دوتارو نبودم روزه:4:)
و من از ساعت 11 صبح از خواب بیدار میشدم و برای گرم کردن خودم یه چند صفحه رمان میخوندم و 12 شروع به خوندن کتاب اقای صفا و پروفسور میرزاخانی میشدم از ساعت 2 شروع به مسئله حل کردن میردم تا 5 و یکم اهنگ گوش میدادم البته من هنگام مطالعه ریاضیم اهنگ گوش میدم ولی در این بازه زمانی اهنگا خیلی دوبس دوبس داشت و گاهی وقتا متنساب با این که روز وفات بود یا نه تعزیه گوش میکردم و از 6 تا 8 میخوندم و حل سوال و 8 تا اذون میرفتم بسکتبالو بدمینتون بازی میکردم با بچه ها:4:
امیدوارم استفاده کرده باشین.

fatemeh2000

New Member
لایک ها
9

سلام و درود!
خب ماه رمضان نزدیکه.
والا چون من نمی تونستم هم روزه بگیرم هم در س بخونم به خاطر همین بعضی روزا رو روزه می گرفتم...:97:

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

من پارسالو کامل روزه بودم ولی به خاطر جلوگیری از ضعف بالاجبار ساعت ۱۰ بیدار میشدم و نیم ساعت بعد روی تختم مینشستم وشروع میکردم به خوندن اما اونقدر بیحوصله میشدم که فقط واسه ی نماز بلند میشدم استراحتم همونجا با دستبند درست کردن و نقاشی کشیدن و خوندن یه جز قرآن بود! لطمه ای به درسم نخورد اصلا نخورد تازه چون هیچ چیزی برای فکر کردن نداشتم تمرکزم بیشتر میشد، استراحت کاملم باعث میشد گرسنه نشم! خلاصه بازده بالایی حتی بالاتر از بعضی ماه های دیگه داشتم و روزی حدودا ۸ یا ۹ ساعت خوندم...کلا اون ماهو روی تختم زندگی کردم!
نگران نباشین این ماه اونقدر عزیزو مبارکه که به زندگیمون ضرر که نمیزنه هیچی،، سودم میرسونه،فقط باید عبادتمون خالصانه و با علاقه باشه نه از سر اجبار... خدا خودش کمک میکنه و توانایی میده.:25::25:
روزگار خوش!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

کلا میتوان فهمید که رمضان یه چیز دیگست و درس خوندن یه لذت دیگه ای داره:4:

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

میتونید بجای پست دادن دکمه تشکر رو بزنید!

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

کلا میتوان فهمید که رمضان یه چیز دیگست و درس خوندن یه لذت دیگه ای داره:4:
خب قطعا تاثیر داره
نمیشه نادیده گرفت!
شاید برای شما با اون هیکل تاثیر نداشته باشه ولی برای یه فرد با bmi هجده چرا :4:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

یچیزی هست به اسم گلوکز که سوخت رایج سلول هاست و مغز برای فعالیت بش نیاز داره.
از چه طریقی بدست میاد؟ غذا خوردن (مصرف مواد و در نتیجه انرژی)
روزه چیست؟ باید از سحر تا افطار غذا نخورد (+احکام خاص دیگش)
خب با این اوصاف به نظر شما برای کسی که گلیکوژن و چربی کمی داره بهتر نیست شب به مطالعه بپردازه و روز به استراحت و خواب؟!

لایک ها
306

فک کنم بهتر باشه هر کی نظرش رو میگه درمورد وزن و جثش هم ی توضیح بده چون ۴۰ کیلو با ۱۰۰ کیلو قابل مقایسه نیس!!
کسی هست روز خوابیده باشه شب بیدار مونده باشه؟؟؟
خیلی خوبه آدم بتونه همچین اطلاعاتی بگیره...وسط ماه رمضون دیگه جای آزمایش چطوری درس خوندن نیس :)

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

فک کنم بهتر باشه هر کی نظرش رو میگه درمورد وزن و جثش هم ی توضیح بده چون ۴۰ کیلو با ۱۰۰ کیلو قابل مقایسه نیس!!
کسی هست روز خوابیده باشه شب بیدار مونده باشه؟؟؟
خیلی خوبه آدم بتونه همچین اطلاعاتی بگیره...وسط ماه رمضون دیگه جای آزمایش چطوری درس خوندن نیس :)
به نام خداوند دانا و توانا

فكر كنم اگه در رابطه با نوع تغذيه ها در فاصله ى بين افطار تا سحر بحث كنيم بهتر باشه​

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

من خودم جزو افرادیم که هرچی میخورم چاق نمیشم تو فامیل هم از نظر بنیه ضعیفم اما تو ماه رمضون پارسال کامل روضمو گرفتم و اتفاقن نه تنها باعث نشد به درسم لطمه بخوره تازه برکت هم پیدا کرد در ضمن همزمان باهاش کلاس زبانو و مدرسه هم میرفتم خودتون حساب کنید بعد باید برا رفع اشکال پیش استادمون تا یه شهر دییکه که یک ساعت راه بود هم میرفتیم

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

اینو بدونید که اگه یهویی این کارو بکنین ینی یهویی شب وروزتونو عوض کنین تمرکزتون خیلی کم میشه
خوب باشه تلاش میکنم bmi را به 25 برسونم:4:

زمینی

Active Member
لایک ها
159

من میگم یهویی نباید آدم شب و روزش روعوض کنه چون هم آدم تمرکزش کم میشه هم اعصابش موقع درس خوندن داغون میشه و اما خود من ماه رمضون سال پیش تونستم شب و روزمو عوض کنم و شب خیلی راحت تر میخوندم چون توی صبح (خصوصا بعد از ظهر) نمیتونستم بخونم چون طاقتش رو نداشتم ولی از بعد افطار لااقل شیش هفت ساعت میخوندم تا یه خورده بعد سحر(البته اینم اکثر روزا نه همه روزا)

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

من میگم یهویی نباید آدم شب و روزش روعوض کنه چون هم آدم تمرکزش کم میشه هم اعصابش موقع درس خوندن داغون میشه و اما خود من ماه رمضون سال پیش تونستم شب و روزمو عوض کنم و شب خیلی راحت تر میخوندم چون توی صبح (خصوصا بعد از ظهر) نمیتونستم بخونم چون طاقتش رو نداشتم ولی از بعد افطار لااقل شیش هفت ساعت میخوندم تا یه خورده بعد سحر(البته اینم اکثر روزا نه همه روزا)
موافقم چون حداقل من بعد از خوردن افطار به شدت معده ام اذیت میشد و نمیتونستم تکون بخورم ترجیح میدم با معده ی خالی و با استفاده از گلیکوژن ذخیره ای کبد و ماهیچه درس بخونم تا با معده ی پر و بدن بیحال! حالا هرچه قدر هم کم بخوریم توی افطار، ولی بازم چون ۱۵ ساعت چیزی نخوردیم معده مون سنگین و اذیت میشه و به طبعش قدرت استدلالمون و خیلی چیزای دیگه میاد پایین! تازه شبا یه سری هورمون ترشح میشه که آدم خسته و خواب آلود میشه!
خدا شبو برای خواب گذاشته و روزو برای فعالیت، توی خیلی از سوره های قرآن میتونید ببینید مثل لیل و نبا، بدن ما هم با این سیستم شکل گرفته! و تغییر یه دفعه ایش عوارض داره
به نظرتون زمان پیامبر توی گرمای عربستان که مردم کشاورزی هم میکردن چه جوری روزه میگرفتن؟ ما که توی خونه میخوایم درس بخونیم زیر کولرم هستیم
درس خوندنم برای همه ی ما کار آسونیه چون تمام این سالا مشغول این کار بودیم، اگه جایی هم احساس کردیم دیگه هیچی نمیفهمیم یه استراحت ۱ساعته و بعد شروع دوباره، مقدار گلوکز خون بعد استراحت یه مقدار بالاتر میره!
در پناه حق!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

موافقم چون حداقل من بعد از خوردن افطار به شدت معده ام اذیت میشد و نمیتونستم تکون بخورم ترجیح میدم با معده ی خالی و با استفاده از گلیکوژن ذخیره ای کبد و ماهیچه درس بخونم تا با معده ی پر و بدن بیحال! حالا هرچه قدر هم کم بخوریم توی افطار، ولی بازم چون ۱۵ ساعت چیزی نخوردیم معده مون سنگین و اذیت میشه و به طبعش قدرت استدلالمون و خیلی چیزای دیگه میاد پایین! تازه شبا یه سری هورمون ترشح میشه که آدم خسته و خواب آلود میشه!
خدا شبو برای خواب گذاشته و روزو برای فعالیت، توی خیلی از سوره های قرآن میتونید ببینید مثل لیل و نبا، بدن ما هم با این سیستم شکل گرفته! و تغییر یه دفعه ایش عوارض داره
به نظرتون زمان پیامبر توی گرمای عربستان که مردم کشاورزی هم میکردن چه جوری روزه میگرفتن؟ ما که توی خونه میخوایم درس بخونیم زیر کولرم هستیم
درس خوندنم برای همه ی ما کار آسونیه چون تمام این سالا مشغول این کار بودیم، اگه جایی هم احساس کردیم دیگه هیچی نمیفهمیم یه استراحت ۱ساعته و بعد شروع دوباره، مقدار گلوکز خون بعد استراحت یه مقدار بالاتر میره!
در پناه حق!!!
1- خب شما نیاز نیست بلافاصله بعد افطار درس بخونید صبر کنید غذا که هضم شد شروع کنید! (تا اون موقع سریال ببینید!)
2- ترشح هورمون ها رو میشه کنترل کرد با مواد خاصی مثل کافئین و امثالهم ولی از نظر بعضی که این مواد رو مضر میبینند اگر دو یا سه شبانه روز تحمل کنند خودش خوب میشه!
+فک کنم ربطی به زمان نداشته باشه! ربط به مقدار فعالیت و بیدار بودن داره برای مثال من یمدت شبا تو تابستون بیدار بودم ظهر فردا نمیتونستم هیچکاری کنم و میخوابیدم ولی تو شب با بازده عالی کار میکردم و خستم نمیشدم!
3- نیاز نیست یدفعه ای تغییر بدید +تجربه ی بنده ثابت کرده عوارض نداره!
4- نیازه یه مرور تو تاریخ بریم که مردم عربستان از نظر هیکل و شمایل پرفکت بودند و عالی! حتی روایت هست بعضیا شعبان و رجب نیز روزه میگرفتند!

+یکاری کنید: یه روز قبل ماه رمضان اگه به پیشباز نمیرید روز بخونید ببینید چطوره بعد روز اول ماه رمضان هم همین کار رو تکرار کنید (متغیر مصرف یا عدم مصرف غذا) نتیجه رو خودتون لمس میکنید
++ عربستانی ها زمستونام رو مزرعه کار میکردند؟ :4:

آخرین ویرایش توسط مدیر

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

1- خب شما نیاز نیست بلافاصله بعد افطار درس بخونید صبر کنید غذا که هضم شد شروع کنید! (تا اون موقع سریال ببینید!)
2- ترشح هورمون ها رو میشه کنترل کرد با مواد خاصی مثل کافئین و امثالهم ولی از نظر بعضی که این مواد رو مضر میبینند اگر دو یا سه شبانه روز تحمل کنند خودش خوب میشه!
+فک کنم ربطی به زمان نداشته باشه! ربط به مقدار فعالیت و بیدار بودن داره برای مثال من یمدت شبا تو تابستون بیدار بودم ظهر فردا نمیتونستم هیچکاری کنم و میخوابیدم ولی تو شب با بازده عالی کار میکردم و خستم نمیشدم!
3- نیاز نیست یدفعه ای تغییر بدید +تجربه ی بنده ثابت کرده عوارض نداره!
4- نیازه یه مرور تو تاریخ بریم که مردم عربستان از نظر هیکل و شمایل پرفکت بودند و عالی! حتی روایت هست بعضیا شعبان و رجب نیز روزه میگرفتند!

+یکاری کنید: یه روز قبل ماه رمضان اگه به پیشباز نمیرید روز بخونید ببینید چطوره بعد روز اول ماه رمضان هم همین کار رو تکرار کنید (متغیر مصرف یا عدم مصرف غذا) نتیجه رو خودتون لمس میکنید
++ عربستانی ها زمستونام رو مزرعه کار میکردند؟ :4:
من سریال ببینم؟؟؟ واقعا به نظرتون چیز به درد نخوری نیست؟؟
اگه مصرف کافیین بالا بره مثلا توی افرادی که زمینه کم کاری تیروئید دارن خطر ساز میشه! میدونیم که این بیماری ها میتونن چه قدر اذیت کننده باشن
اگه پست قبلیم رو خونده باشین گفتم که چه جوری پارسال درس میخوندم... تجربه بنده هم ثابت کرده که ممکنه.
هنوز من خیلیارو میشناسم که ایرانین ولی ۳ ماهو روزه میگیرن همچین هیکلی هم ندارن...
زمستون که روزه خیلی آسونه اذانو ساعت ۶ میگه صبحم تا ساعت ۷ هوا تاریکه!! مهم تابستونه که هوا گرمه و روزا بلندن!
اصلا من نمیفهمم شما شمالی هستین هوا خوبه اونجا! من مال اهوازم . الا دمای هوا اینجا تا ۵۰ هم میره کدومتون همچین دمایی رو میتونه تصور کنه؟؟؟؟ تحملش با روزه پیشکش...:90:

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

من سریال ببینم؟؟؟ واقعا به نظرتون چیز به درد نخوری نیست؟؟
اگه مصرف کافیین بالا بره مثلا توی افرادی که زمینه کم کاری تیروئید دارن خطر ساز میشه! میدونیم که این بیماری ها میتونن چه قدر اذیت کننده باشن
اگه پست قبلیم رو خونده باشین گفتم که چه جوری پارسال درس میخوندم... تجربه بنده هم ثابت کرده که ممکنه.
هنوز من خیلیارو میشناسم که ایرانین ولی ۳ ماهو روزه میگیرن همچین هیکلی هم ندارن...
زمستون که روزه خیلی آسونه اذانو ساعت ۶ میگه صبحم تا ساعت ۷ هوا تاریکه!! مهم تابستونه که هوا گرمه و روزا بلندن!
اصلا من نمیفهمم شما شمالی هستین هوا خوبه اونجا! من مال اهوازم . الا دمای هوا اینجا تا ۵۰ هم میره کدومتون همچین دمایی رو میتونه تصور کنه؟؟؟؟ تحملش با روزه پیشکش...:90:
بحثو باز نمیکنم و ادامه نمیدم!
ولی شدنش میشه و اونچنان ضرر نداره! :4:
+یه بحث جدا از دما هم هست که دمای ما تا 30 تا 40 میاد تابستون همراه با هوای شرجی هم میشه و ترکیب اینا جهنم میسازه :4: ولی دامنه های کوه ها و غیره که میشن جنوب مازندران و سمت تهران هوای خشک و معتدل بهاری داره تابستون

++یه جمعبندی از کل تاپیک بزارم تو پست اول؟

لایک ها
314

بحثو باز نمیکنم و ادامه نمیدم!
ولی شدنش میشه و اونچنان ضرر نداره! :4:
+یه بحث جدا از دما هم هست که دمای ما تا 30 تا 40 میاد تابستون همراه با هوای شرجی هم میشه و ترکیب اینا جهنم میسازه :4: ولی دامنه های کوه ها و غیره که میشن جنوب مازندران و سمت تهران هوای خشک و معتدل بهاری داره تابستون

++یه جمعبندی از کل تاپیک بزارم تو پست اول؟
البته باید بگم که جهنم سادات زمستونه (زمهریر) ... .

آخرین ویرایش توسط مدیر

J.Karimi

Active Member
لایک ها
115

البته به یک امر باید توجه داشت که شرایط هر فرد با قرد دیگری متفاوته و هرکس که چنین تجربه ای داشته می تونه درباره ی فقط خودش قضاوت کنه و برای بقیه فقط یه پیشنهاده و درواقع برای کسانی که اولین تجربشون هست(مثل خودم)شاید این نتیجه گیری به قیمت از دست دادن یکی دو روز وقت برا مطالعه تموم بشه.

Dominant Factor

Well-Known Member
لایک ها
295

بچه ها اگه قبول شیم انشالا تو دوره با ماه رمضون چیکار کنیم؟؟؟؟؟؟؟

بالا