mozhgan

New Member
لایک ها
127
سلام ...
من چند تا سوال از مسائل برگزیده دارم فقط شماره ی سوالارو نوشتم اگه کسی کتابو نداره بگه تا خود سوالارو بنویسم...
فصل 7:آشنایی با مواد آلی
سوال 107..اگه کسی در مورد اتم های ترمینال چیزی میدونه لطفا بگه..
سوال 111..
سوال 124.. از یه نفر پرسیدم گفت چون اکسیژن و نیتروژن از یه تناوبن سازگاری بیشتری با هم دارن!!!!

فصل 2 گازها:
سوال 155..

ممنون میشم اگه جواب بدید..

najafi2020

New Member
لایک ها
195
ببخشید من که هنوز این بخش ها را نخوندم.فقط بخش 1 را خوندم.(بقیه را می خونم).اما تو همون بخش 1 هم فکر کنم چند جا غلط وجود داشت.پاسخنامه هم کلیدی بود پس احتمال خطا فکر کنم وجود داشته باشه.

mozhgan

New Member
لایک ها
127
این سوالایی رو که نوشتم بلد نبودم!(البته به جز آخری)

اگه میشه یه نگاهی بندازین

mozhgan

New Member
لایک ها
127
دو سوال دیگه از شیمی آلی:
نقطه جوش سیس-2بوتن بیشتره یا ترانس-2بوتن؟

به نظر خودم سیس ولی تو مورتیمر 2نوشته مال ترانس بیشتره!

......
نقطه جوش پنتان بیشتره یا سیکلوبوتان چرا؟

parastoo

New Member
لایک ها
18
معلومه نقطه جوش ترانس بیشتره چون فشرده تر از سیس نیست دومی هم مال پنتان بیشتره چون هم تعداد کربنش بیشتره هم ساختارش با سیکلو خیلی فرق میکنه

mozhgan

New Member
لایک ها
127
ترانس مولکولی غیر قطبیه در حالیکه سیس قطبی پس انتظار میره که مال سیس بیشتر باشه...
در ضمن تو سیدی هست که نقطه جوش سیکو بوتان بیشتره! حالا من دلیلش رو میخوام...

parastoo

New Member
لایک ها
18
توسیدی کجا نوشته مال سیکلو بیشتره ؟صفحه42 روببین

پنتان 36

سیکلوبوتان 13

najafi2020

New Member
لایک ها
195
راستش از نظر من مقایسه ی نقطه ی جوش سیکلوبوتان با پنتان زیاد مناسب نیست و بدترش اینه که دنبال دلیل بگردیم چرا؟!

معلومه چرا، سیکلو بودن باعث افزایش نقطه ی جوش میشه و در اون یکی بیشتر بودن تعداد کربن و جرم مولکولی باعث افزایش نقطه ی جوش میشه پس وقتی فهمیدیم نقطه جوش پنتان بیشتره تنها چیزی که میشه گفت همون چیزیه که پرستو گفتن.

دقیقا مثل این می ماند که که بپرسی افزودن 3کلر به استیک اسید ka را بیشتر می کند یا افزودن 2فلوئور.

زیاد خودتون را آزار ندید.یاد اون سوال چگالی فلزات گروه 1 و 2 A افتادم که اون همه خودمون را خسته کردیم بعد آقای طالبی گفتن به داده های تجربی و روش اندازه گیری چگالی مراجعه کنید!

mozhgan

New Member
لایک ها
127
ببخشید!!

سوال رو اشتباه نوشتم!!
متیل سیکلو بوتان با سیکلو بوتان منظورم بود..

هر چند که جرم متیل سیکلو بوتان بیشتره ولی خب به نظر من.......

لایک ها
521
تو سوال 107 متوجه میشیم که در مولکول a اتمهای H و Cl تو یک صفحه اند. علتشم برمیگرده به اینکه اوربیتالهای P بر هم عمودند و وقتی شکل مولکولو میکشی متوجه میشی که در مولکول b صفحه ی اتمهای H و Cl یک طرف عمود بر طرف دیگست. اون کربن وسطیه دو تا اوربیتال P عمود بر هم داره که تعیین کننده صفحه ی هر یک از کربنهای با هیبرید sp2 هستش.
............................................................................................
سوال 111.اون گازی که جذب پتاس میشه CO2 هستش(برای تولید KHCO3 ).چون 8 میلی لیتر جذب کرده معلوم میشه 4 میلی لیتر استیلن داشتیم و 10 میلی لیتر اکسیژنم صرف سوختنش شده. از روی حجم استیلن به حجم هیدروژنم پی میبریم که میشه 8 میلی لیتر. این مقدار هیدروژنم 4 میلی لیتر اکسیژن مصرف میکنه. اون گازی هم که جذب فسفر شده اکسیژن بوده(برای تولید اکسید فسفر) و مقدارشم 14 - 8 یعنی 6 میلی لیتره. در کل 20 میلی لیتر اکسیژن و 8 میلی لیتر هیدروژن و 4 میلی لیتر استیلن داریم که میشه گزینه 2. ولی کتاب به اشتباه زده الف.
............................................................................................
سوال 24. چه ربطی به سازگاری بیشتر اکسیژنو نیتروژن داره؟؟!! میخایم گشتاور دو قطبی حساب کنیم! من که نتونستم استدلالی کنم که برسم به گزینه ای کتاب گفته درسته. فقط فهمیدم که گزینه 4 اصلا قطبی نیست!!(خسته نباشم) آخه به نظرم نمیشه بدون اطلاعات عددی همینطوری فضایی مقایسشون کرد. تو ب فقط یه گروه نیترو داریم ولی تو الف و ج دقیقا سمت مخالف گروه نیترو یه گروه الکترون کشنده ای که زوج الکترون داره و میتونه کمبود الکترونو جبران کنه. البته یه چیز دیگه هم باید در نظر بگیریم همپوشانی بهتر اوربیتال 2P اتم کربن با اوربیتال 2P اتم اکسیژن نسبت به اوربیتال 3P کلر. در واقع همپوشانی اوربیتالهای همنوع موثرتره... میشه گفت که پارا کلرو نیترو بنزن(1ـ کلرو 4ـ نیترو بنزن) گشتاور دو قطبی کمتری نسبت به پارا نیترو فنول( 4ـ نیترو فنول) داشته باشه. چون همپوشانی خوبی با اوربیتال 2P اتم کربن نداره. ولی نمیتونم تأثیر عواملی رو که تو گشتاور دوقطبی ب و ج موثزند رو با هم در نظر بگیرمو مقایسشون کنم. من برا اولین بار که این تستو حل کردم زدم ب !!!
..............................................................................................
فصل 2 هم 73 تا سوال بیشتر نداره چجوری سوال 155 رو اشکال داری!!!؟ شاید منظورت سوال 55 بوده!

لایک ها
521
mozhgan گفت
ترانس مولکولی غیر قطبیه در حالیکه سیس قطبی پس انتظار میره که مال سیس بیشتر باشه...
تأثیر قطبیت اندک سیس ـ آلکنها، تو مقایسه ی نقطه جوش بس ناچیز است.

mozhgan

New Member
لایک ها
127
فصل 2 هم 73 تا سوال بیشتر نداره چجوری سوال 155 رو اشکال داری!!!؟ شاید منظورت سوال 55 بوده!
ببخشید اشتباه تایپی بود!!
همون 55 منظورم بود!!

لایک ها
521
راستی یه چیز راجع به سوال 24 شیمی آلی: فکر کنم به راحتی بشه گزینه ب رو هم حذف کرد. چون گروه OH تو پارانیترو فنول بنا به دلایلی که بالا گفتم در نقش الکترون دهنده ظاهر میشه و جهت قطبیت به سمت گروه نیترو مضاعف میشه. پس این سوالم به خوبی و خوشی حل شد!

لایک ها
521
راجع به سوال 55 گازها:
کمترین حد اشتعال پذیری H2 یعنی کمترین فشار جزئی H2 تو هوا که اگر به اون مقدار برسه میتونه با اکسیژن بسوزه! حالا چون کمترین حد اشتعال پذیری H2 تو هوای با فشار 1 اتمسفر برابر 0.04 هستش پس نسبت فشار جزئی H2 به فشار هوا که همون نسبت مولی H2 به هوا هستش میشه برابر 0.04 از اونجایی که یک پنجم هوا اکسیژنه پس نسبت مولهای H2 به O2 برابره با:(5/1)/0.04 که میشه 0.2 یعنی گزینه الف که بر حسب اتفاق و برای تنوع هم که شده این بار گزینه رو درست زدن!! البته شوخی بودا! این کتاب به اونصورت غلط نداره.

لایک ها
521
Alchemist گفت
سلام من اون کتاب رو مثل کف دستم بلدم
چون زیاد به سایت سر نمی زنم اگه سوالی داشتید به من ایمیل کنید
Aminichemist@yahoo.com
پاینده و پایدار باشید
دوست عزیز، لذت چیز یاد گرفتن به بحث و جدلشه نه اینکه هرکی اشکال داشت به شما ایمیل یزنه! ما برای این میایم سایت که از هم چیز یاد بگیریم و به هم چیز یاد بدیم! تکخوری ممنوع!

لایک ها
521
حالا یه سوال با حال! کی میتونه با استدلال بگه گشتاور دوقطبی کلرو بنزن بیشتره یا فلوئورو بنزن؟؟!!

elichem

New Member
لایک ها
7
فلوئورو بنزن باید بیشتر باشه چون بنزن به شدت هسته دوست و فلوئور به شدت الکترون دوست است...
ولی چون سوالتون باحاله جواب من غلطه و میشه کلروبنزن!

septal_2006

New Member
لایک ها
17
دوست عزیز اگر جواب سوالت رو میخوای حداقل یه راهنمایی بکن
دنبال الکترونگاتیوی کربن Sp2 باشین

لایک ها
521
من این سوالو اولین بار که دیدم ، (چون بهم گفته بودن که راجع بهش آسون فکر نکنم) فهمیدم که باید کلروبنزن جواب درست باشه. همونطور که elichem هم گفت، سوال باحاله و دنبال دلیلش از روی کتاب درسی و این جور چیزا نباشید.
آقا سپهر (با تمام ارادتی که نسبت به شما دارم!!) به نظرم نباید راجع به سوالای باحالی که به انسان دید شیمیایی و عمیق میدن راهنمایی کرد، چون لو میرنو و رسیدن به جواب هرچند هم که درست باشه حال نمیده و اون تآثیر عمیقو نداره . چون خود من با اینجور سوالا چیزای زیادی علاوه بر چیزی که میخاستن بگن یاد گرفتم.

لایک ها
521
mozhgan گفت
اگه کسی در مورد اتم های ترمینال چیزی میدونه لطفا بگه...
اونطوری که من فهمیدم به اتمای سر و ته زنجیر کربنی میگن اتمای ترمینال! مثل H و Cl نو مولکولای a و b سوال 107 شیمی آلی.

بالا