مشکلات من در تقریب خطی و دیفرانسیل

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273
آقا من از این تقریب خطی هیچی نفهمیدم سئوال هم حل میکنم نمیدونم اصن چی رو دارمو دنبال چی هستم اگه میشه راهبرا یک توضیحی بدن تا من بفهمم الآن مثلن تو
این
یا
یا
اینا چین میشه شفاف بگین

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166
پاسخ : مشکلات من در تقریب خطی و دیفرانسیل

آقا من از این تقریب خطی هیچی نفهمیدم سئوال هم حل میکنم نمیدونم اصن چی رو دارمو دنبال چی هستم اگه میشه راهبرا یک توضیحی بدن تا من بفهمم الآن مثلن تو
این
یا
یا
اینا چین میشه شفاف بگین
ما دو سه نوع نماد مشتق داریم.
یکی نماد
که میخونیمش : دیفرانسیل اف به دیفرانسیل ایکس (بعضی ها برای خلاصه میگن دی اف به دی ایکس!)
در اصل این نماد یعنی از تابع f برحسب x مشتق بگیر.
نوع دوم اینه که بالای تابع اف یدونه پرین (یا به قول بعضیا پریم!) میذاریم. اینجوری :

اینم یعنی مشتق تابع f.
حالا اگه جای ایکس یه پارامتر خاصی مثل
داشته باشیم ، اون وقت
یعنی مشتق تابع اف ، توی نقطه ایکس صفر ( یا ایگرگ یا هر پارامتر دیگه ای! )
حالا خود این
ها چین؟
امیدوارم تعریف حد رو خونده باشی !
برای محاسبه تغییرات یه تابع ، میان دو نقطه اش رو در نظر میگیرن ، دلتای مقدار تابع تو اون دو نقطه ، تقسیم بر اختلاف اون نقطه برابر تغییرات متوسط تابع بر حسب پارامترشه.
حالا اگه اون دو نقطه رو اینقدر به هم نزدیک کنیم که عملاً یه نقطه بشن ، (در اصل شیب خط مماس به اون تابع رو بدست آوردیم که بیانگر تغییرات تابعه) به جای دلتای ایکس ، دیفرانسیل ایکس میگیم. دیفرانسیل ایکس در اصل یه مقدار خیلی کوچیکی از ایکسه. دیفرانسیل کلاً یعنی کم ، کوچولو !

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

خب حالا اگه بخوام این مسئله رو حل کنم میشه تو جایگذاری کمک کنین و توضیح هم بدین:lمیگه صورت خطی تابع مفروض را در نقطه ی a بدست آورید.سپس با استفاده از (L(x مقدار تابع داده شده برآورد کنید:
,
,

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

خب حالا اگه بخوام این مسئله رو حل کنم میشه تو جایگذاری کمک کنین و توضیح هم بدین:lمیگه صورت خطی تابع مفروض را در نقطه ی a بدست آورید.سپس با استفاده از (L(x مقدار تابع داده شده برآورد کنید:
,
,
رابطه خطی سازی اينجوری هست :

اول مقدار تابع و مقدار مشتق تابع رو در نقطه a=0 محاسبه کنيد.
با جايگذاری در رابطه بالا، مقدار
به صورت يک تابع تقريب خطی در اطراف نقطه سفر به دست مياد.
جواب مسئله :

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

ببخشد من باگوشی اومدم تو نمیتونم فرمول بنویسم. ما قبلا برای تعریف شیب میگفتیم دلتا وای تقسیم به دلتا ایکس برابر با شیب اما بزار ایجوربگم که تغییرات عرض تقسیم به تغیررات طول برابر نسبت تغییر طول به عرض خوب از طرفی شما باید بدونی که مشتق یک تابع در تقطه ایکس هست حالا در نظر داشته باش که ما شیب رو داریم میخوایم تغغییر ایکس + دی ایکس از ایکس که دلتا اختلاف اونا همون دی ایکس هست به معنایی مقدار بسیار کوچیک و قابل صرفه نظر البته بعضی مواقع.م

میشه گفت که نسبت تغغرات دی اف به دی ایکس میش مشتق تابع ایکس در نقطه شروع تغییرات. خب شاید بگی چرا مشتق که شیب تو نقطه هست بگیم دلتا بگیریم خب ما گفتین تغغیرات ا پسیلونی هست پس تفاوت مشتقش با معمولی خیلی کمه البته هرچی تغغیرات یا دی ایکس کم باشه دقت با لا تره.

امید وارم فهمیده باشی اگه باکامپیوتر بودم بیشتر تو ضیح میدادم. شرمنده اخرش یهمثال میزنم.
فنری ارمانی با ثابت کا در نقطه ایکس برابر ۲ در تعدل هست اگر فنر به مقدار ۱ میلی متر جا به جا شود تغییرات در نیروی فنرا به دست اورید . خوب تو میویتونی بشینی به دست بیاری و میتونی از دیفرانسیل استفاده منی . الان تغییرات کوچیک یا دی ایکس الات یک میلی متر هست و بقیش هم معلومه باید مشتق رو تو نقطه ۲ بگیری بعد ضرب در یک میلی متر کن. البته به شبه بهت میدم خودت حلش کن یا بده حلش کنن به جای ۲ صفر بزار و حلش کن و تغییراتت رو هم تغییر بده. چی میبینی. خوب البته باید تابع رو بکنی ایکس به توان منفی یک ببخشید.
تا بعد

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

خوب الآن من یه مشکلی تو حل کردن مسائل صفحه 110 پیدا کردم اینه که نمی تونم درصد برآورد تغییر بدست بیارم میشه کمک کنید اینم اصل سئوال :
صورت خطی تابع مفروض را در نقطه ی
بدست آورید .سپس با استفاده از
مقدار تابع داده شده رابرآورد کنید 4-
5-
6-

بالا