alonegirl

Well-Known Member
لایک ها
470
سلام دوستای گلم

یه سوال:

با توجه رابطه ی مقاومت میدانیم هر چقدر سیم ضخیم تر و کلفت تر باشد مقاومت و اتلاف کمتر است پس چرا در خانه ها از سیم نازک استفاده میکنیم؟؟

پیشاپیش از کسی که جواب میده ممنونم...

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sohrab.rz

New Member
لایک ها
49
پاسخ : مقاومت

از نظر من شما صرفه اقتصادی و کم بودن منابع مس رو هم در نظر بگیرین و در مرحله دوم اگر ما سطح رو افزایش بدیم چقدر مقاومت کم میشه...

alonegirl

Well-Known Member
لایک ها
470

از نظر من شما صرفه اقتصادی و کم بودن منابع مس رو هم در نظر بگیرین و در مرحله دوم اگر ما سطح رو افزایش بدیم چقدر مقاومت کم میشه...
ممنون ،ولی متاسفانه این موضوع ربطی به هزینه نداره:( و اینکه با افزایش سطح خیلی مقاومت کمتر میشه!

ممنون ،ولی متاسفانه این موضوع ربطی به هزینه نداره:( و اینکه با افزایش سطح خیلی مقاومت کمتر میشه!

sohrab.rz

New Member
لایک ها
49

ربط داشتنش که داره ... همیشه سعی کنید با واقعیت پیش برید نه با فرضیات...
و موضوع دوم این که شما میخواید مرتبه بزرگی سطح رو به چی برسونید؟ به عبارت دیگه چقد میخواین سطحو بزرگتر کنید؟

لایک ها
314

سلام علیکم .
اولا که من با استاد سهراب موافقم . خب میتونین به عنوان یه مساله ی تخمین حساب کنین و جوابتونو بگین و بحث کنیم .ینی اول حساب کنین هزینه ی سیم کشی داخل شهری مثلا توی تهران چقدره ؟ بعد ببینین مثلا با هزینه ی مصرف ماهانه یا سالانه ی برق توی تهران قابل مقایسه هست یا نه ( من خودمم هنوز حساب نکردم!) .
میتونستین بگین چرا از طلا استفاده نمیکنن ؟؟!! بعضی دوستان کابلای مسیشم دارن می دزدن .... .
چیز دومی که به ذهنم میرسه اینه که در توان فقط مقاومت نیست . ینی اگه جریان ثابت باشه میشه : Ri2
ولی در حالت ولتاژ ثابت میشه v2/r .
منظورم از ثابت ینی همون چیزی که معلومه و شاید کلمه ی خوبی رو به کار نبردم .
ینی مثلا شاید ما ولتاژ 220 ولت لازم داشته باشیم . در این صورت از رابطه ی دوم استفاده می کنیم و هر چی مقاومت بیشتر باشه با شه بهتره !!!
میخام بگم اگر بخاد توان مینیمم باشه لزومی نداره مقاومت مینیمم باشه . با ید ببینین چی توی مساله ثابته .
یا علی .

sohrab.rz

New Member
لایک ها
49

سلام علیکم .
اولا که من با استاد سهراب موافقم . خب میتونین به عنوان یه مساله ی تخمین حساب کنین و جوابتونو بگین و بحث کنیم .ینی اول حساب کنین هزینه ی سیم کشی داخل شهری مثلا توی تهران چقدره ؟ بعد ببینین مثلا با هزینه ی مصرف ماهانه یا سالانه ی برق توی تهران قابل مقایسه هست یا نه ( من خودمم هنوز حساب نکردم!) .
میتونستین بگین چرا از طلا استفاده نمیکنن ؟؟!! بعضی دوستان کابلای مسیشم دارن می دزدن .... .
چیز دومی که به ذهنم میرسه اینه که در توان فقط مقاومت نیست . ینی اگه جریان ثابت باشه میشه : Ri2
ولی در حالت ولتاژ ثابت میشه v2/r .
منظورم از ثابت ینی همون چیزی که معلومه و شاید کلمه ی خوبی رو به کار نبردم .
ینی مثلا شاید ما ولتاژ 220 ولت لازم داشته باشیم . در این صورت از رابطه ی دوم استفاده می کنیم و هر چی مقاومت بیشتر باشه با شه بهتره !!!
میخام بگم اگر بخاد توان مینیمم باشه لزومی نداره مقاومت مینیمم باشه . با ید ببینین چی توی مساله ثابته .
یا علی .
البته شاید واژه ای بهتر از استاد هم پیدا میشد مثلا آقا،عمو یا اصن همون سهراب خالی ... به گونه ای حرف نزنید که کسی فکر کند گونه ای شده است... با تشکر :)

alonegirl

Well-Known Member
لایک ها
470

ربط داشتنش که داره ... همیشه سعی کنید با واقعیت پیش برید نه با فرضیات... و موضوع دوم این که شما میخواید مرتبه بزرگی سطح رو به چی برسونید؟ به عبارت دیگه چقد میخواین سطحو بزرگتر کنید؟
دوباره سلام،ببینید،مثلا اگه ما ۲تا سیم مسی با جرم یکسان داشته باشیم و مقاومت اولی ۱۰اهم باشه،اگه قطر سیم دوممون ۵برابر قطر اولی باشه ،مقاومتش میشه ۰.۰۱۶اهم!!!

sohrab.rz

New Member
لایک ها
49

مشکل شما این هست ک همه چیز رو در نظر نمیگیرین ... توی هر گونه طراحی باید نگاه کنید ببینید چی نیاز دارین و اون چیز چگونه به بهترین شکل ممکن عملی هست وحتی تو اکثر مواقع به محیط زیست آسیب وارد نشه و ...توی سیم کشی ساختمان از نظر متریال خیلی بحث هزینه مهم هست (آیا شما حاضرین بیشتر از پول برقی که یک عمر مصرف میکنید پول سیم بدین؟) و در مورد مس هم شما میتونید تحقیق کنید که چقدر منابع مس داریم و با ی تخمین ببینیند برای چقدر سیم کشی کافیه.. و از یک طرف دیگه ما نیاز نداریم انقدر مقاومت پایین باشه! مثالش رو توی سی پی یو کامپیوتر میزنم که جریان بالا خیلی مهمه... به نظر شما چرا توی سی پی یو طلا با قطر یک سانت کار نمیذارن؟ یا مثلا میشه اینو بگم که شما چرا برای ظرف شویی خونتون یه لوله شیش اینچی نمیذارین؟ شاید یکم بی ربط باشه ولی خوب..
البته دلایل دیگری هم شاید باشن که حالا بماند ...

آخرین ویرایش توسط مدیر

alonegirl

Well-Known Member
لایک ها
470

سلام علیکم .اولا که من با استاد سهراب موافقم . خب میتونین به عنوان یه مساله ی تخمین حساب کنین و جوابتونو بگین و بحث کنیم .ینی اول حساب کنین هزینه ی سیم کشی داخل شهری مثلا توی تهران چقدره ؟ بعد ببینین مثلا با هزینه ی مصرف ماهانه یا سالانه ی برق توی تهران قابل مقایسه هست یا نه ( من خودمم هنوز حساب نکردم!) . میتونستین بگین چرا از طلا استفاده نمیکنن ؟؟!! بعضی دوستان کابلای مسیشم دارن می دزدن .... .چیز دومی که به ذهنم میرسه اینه که در توان فقط مقاومت نیست . ینی اگه جریان ثابت باشه میشه : Ri2ولی در حالت ولتاژ ثابت میشه v2/r .منظورم از ثابت ینی همون چیزی که معلومه و شاید کلمه ی خوبی رو به کار نبردم . ینی مثلا شاید ما ولتاژ 220 ولت لازم داشته باشیم . در این صورت از رابطه ی دوم استفاده می کنیم و هر چی مقاومت بیشتر باشه با شه بهتره !!!میخام بگم اگر بخاد توان مینیمم باشه لزومی نداره مقاومت مینیمم باشه . با ید ببینین چی توی مساله ثابته .یا علی .
علیکم السلام و رحمة الله،شخصی که این سوال رو مطرح کردن،هزینه مدنظرشون نیست و میگن جواب این سوال در علوم پنجم دبستانه!!!:| و متاسفانه من کتابای ابتدایی رو ندارم...

sohrab.rz

New Member
لایک ها
49

دلیلی نداره که ما ذهنمون رو محدود کنیم... چیزی ک توی کتاب پنجم هست برای دانش آموز کلاس پنجمی نوشته شده و دانش آموز پنجمی شاید درکی الکتریستیه جاری و از به صرفه و واقعی بودن یک سیستم نداشته باشه ... سوال های زیادی توی دنیا هستن که شاید فقط یک جواب درست نداشته باشن بلکه وقتی از چند نظر مورد بررسی قرار میگیرن چند تا جواب پیدا میشه براشون و حتی برخی چیز ها هستن ک توی تئوری جواب درستی براشون داریم ولی وقتی وارد واقعیت میشیم میبینیم که یه جای کار میلنگه و یا اصلا در اشتباهیم... مثلا! شما توی ترمو دینامیک قانون هاتون رو برای گاز کامل مینویسید ولی وقتی بیاید توی طبیعت میبینین که گاز کاملی وجود نداره و همه ی محاسباتتون رو باید بریزین دور! منظورم ازین حرف ها این بود که کار شبکه برق رسانی رو محدود به پنجم ابتدایی نکنید ...

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا