barana

New Member
لایک ها
2
پاسخ : منابع المپیاد شیمی...مرحله اول و دوم و تابستانی

با توجه به اضافه شدن شیمی پیش من به شما پیشنهاد میکنم که کتاب های تست مبتکران(شیمی پیش دانشگاهی و با عنوان "واجب")هر دو جلد و شیمی پیش پیشرفته مبتکران(اون هم دوجلدی البته فقط جلد یک چاپ شده) اگه دلتون خواست میتونید خیلی سبز هم بگیرید البته به نظر من مبتکران بهتره چون سطح سوالاش بالاتره و همینطور تعداد سوالاتش و اینکه خیلی سبز همه سوالارو توضیح نداده اما مبتکران کامل و با لحنی دوستانه همه سوالا رو توضیح داده.
و نکته اخر اینکه اموزش مبتکران رو نگیرید درسته cd اموزشی داره ولی دقیقا آموزش توی کتاب تست هم هست(توی پاسخنامه با عنوان ایستگاه درس و نکته)
امیدوارم براتون کافی باشه[/QUOT
برای شیمی عمومی بیشتر گیجم چی بخونم با توجه به اینکه شیمی عمومی اضافه شد

rhooman

New Member
لایک ها
5

برای شیمی عمومی بیشتر گیجم چی بخونم با توجه به اینکه شیمی عمومی اضافه شد
برای شیمی عمومی بستگی به خودتون داره عمومی های زیادی تو بازار هست مثلا:سیلبربرگ(نوپردازان)،ریموند چنگ(نوآوران شریف)،مورتیمر(نشر علوم دانشگاهی و نشر دانشگاهی)و بروس ماهان(نشر دانشگاهی)
سیلبربرگ:جدیده و تو اکثر دانشگاها به عنوان شیمی عمومی استفاده میشه(تو ایران کمتر)و توی ترجمش غلط زیاد داره سوالاش خوبه به عنوان منبع سوال خوبه (البته بعضیا میگن درسنامش هم خوبه ولی به نظر من که جفتشو خوندم مورتیمر درسنامش بهتره،ولی درکل درسنامش کار آدمو تا حدی راه میندازه)
چنگ رو خودم نخوندم ولی میگن سوالاش خوبه
مورتیمر:درسنامش خوبه سوالاش هم خوبه فقط سوالاش کم و کلیشه ایه
ماهان:من خودم نخوندم ولی میگن سوالاش فوق العادس(برای مرحله 2)
به نظر من شما دو جلد سیلبربرگ رو بگیر بعد از تموم کردن سوالاش (و البته درسنامش!)،مورتیمر رو بخرید
(اگر میتونید جفتشو با هم داشته باشید خوبه چون که برای هر فصل تعداد بیشتری سوال حل میکنید)
(اکثر شیمی عمومی ها ،تقریبا همشون،سرفصلاشون یکیه)

man1523

New Member
لایک ها
0

سلام . لازمه برای شیمی عمومی به جز دو جلد مورتیمر کتاب دیگه ای بخونم ؟

لایک ها
54

سلام . لازمه برای شیمی عمومی به جز دو جلد مورتیمر کتاب دیگه ای بخونم ؟
علیک سلام
والا هر عمومی از یه منظر توضیح داده
من خودم مورتیمر و زومدال و ابینگ و سیلبربرگ و نگرش کاربردی و نگرش مولکولی و نگرش تحلیلی و نگرش مولکولی رو خوندم ولی کار اشتباهی بود
ولی بهت توصیه میکنم حتما زومدال و جلد۳ ابینگ و سیلبربرگ رو علاوه بر مورتیمر بخونی مخصوصا زومدال ... شیمی عمومی با نگرش مولکولی رو اگه وقت داری و پیدا کردی بخون چون خیلی کمیابه

man1523

New Member
لایک ها
0

علیک سلام
والا هر عمومی از یه منظر توضیح داده
من خودم مورتیمر و زومدال و ابینگ و سیلبربرگ و نگرش کاربردی و نگرش مولکولی و نگرش ی و نگرش مولکولی رو خوندم ولی کار اشتباهی بود
ولی بهت توصیه میکنم حتما زومدال و جلد۳ ابینگ و سیلبربرگ رو علاوه بر مورتیمر بخونی مخصوصا زومدال ... شیمی عمومی با نگرش مولکولی رو اگه وقت داری و پیدا کردی بخون چون خیلی کمیابه
راستش میخوام کتاب های تخصصی رو هم تو همین تابستون ببندم . لازمه که جای اینکه کتاب های تخصصی رو بخونم انقدر کتاب عمومی بخونم ؟ به نظرم زیاد منطقی نیست که جزئیات (تخصصی ) رو ول کرد به کلیات (عمومی ) چسبید .

لایک ها
54

راستش میخوام کتاب های تخصصی رو هم تو همین تابستون ببندم . لازمه که جای اینکه کتاب های تخصصی رو بخونم انقدر کتاب عمومی بخونم ؟ به نظرم زیاد منطقی نیست که جزئیات (تخصصی ) رو ول کرد به کلیات (عمومی ) چسبید .
چه بخای چه نخای باید تخصصی هارو تو تابستون تموم کنی البته بعضی ها معدنی رو تابستون نمیخونن ولی ۳ماه وقت داری مفید که با یه برنامه ریزی درست خیلی راحت میشه همه ی تخصصی هارو جمعشون کنی . منم گفتم که کار اشتباهیه که این همه عمومی بخونی چون من وقت زیاد داشتم (آخر از سال اول شروع کردم ) اینارو خوندم . ولی از عمومی حتما حتما زومدال رو بخون مخصوصا فصل اسید بازش رو دوباره بخون چون قبل از شروع شیمی تجزیه درک خوبی از اسیدوباز بهت میده که کمکت میکنه سریعتر یه کتابی مثله هریس رو بخونی و تموم کنیش . هر عمومی چند تا مبحث رو عالی توضیح داده مثلا واسه الکترو ابینگ خوبه و برای تجزیه زومدال و ...
موفق باشی

man1523

New Member
لایک ها
0

شرمنده بابت اسپم ( چون هنوز نمی تونم پیام خصوصی بفرستم ) : ساکن کرجم(یم) . ممنون که جواب دادین ، یه سوال به نظرتون مطالب شیمی ۴ رو کتاب های عمومی بهتر توضیح دادن یا میتکران ؟ ....یه سوال دیگه من کتاب مسائل برگزیده شیمی ، المپیاد های شیمی ایران ، شیمی آلی (فاطمی) و چگونه مسائل شیمی را حل کنیم رو تهیه کردم . میشه توضیح بدین چطوری بخونم ؟

لایک ها
54

خواهش میکنم...
راجع شیمی۴ هر فصلش فرق میکنه مثلا سینتیک رو عمومی ها قوی تر کار کردن و تعادل رو هم سوالات چگونه مسائل خوبه. و اسید باز رو هم که قراره به طور اختصاصی تو تجزیه تابستون بخونی پس لازم نیست الکی وقتت رو واسه مبتکران بزاری . البته اگه در حد ۲روز فقط درسنامه هاش رو نگاه کنی خوبه
این نظر شخصیه منه ...

S.muhammad

New Member
لایک ها
0

سلام
ببخشید من گیج شدم، میشه بهم بگید چه کتاب هایی برای خوندن بهتره و مفید تره،من تازه میخوام شروع کنم.

man1523

New Member
لایک ها
0

سلام.والا دیگه مغزم نمیکشه مبحث اوربیتال مولکولی واقعا از کل مباحث دبیرستان سنگین تره ...میشه بگین این مبحث رو تا چه حد و از چه منبعی بخونم . مورتیمرش رو که خوندم والا فقط دو سه تا کلمه یاد گرفتم .
لطفا سریع پاسخ بدید خیلی لنگم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

سلام.والا دیگه مغزم نمیکشه مبحث اوربیتال مولکولی واقعا از کل مباحث دبیرستان سنگین تره ...میشه بگین این مبحث رو تا چه حد و از چه منبعی بخونم . مورتیمرش رو که خوندم والا فقط دو سه تا کلمه یاد گرفتم .
اصلا نیازی نیست بخونی الان، بعد مرحله دو که قبول شدی بخون

لایک ها
54

این جمله رو یادت باشه
هر وقت یه مبحث رو خوندی و نفهمیدی برا یه هفته ولش کن بعد دوباره بخون اگه بازم نفهمیدید دو هفته اصلا سراغش نرو بعد بخون میفهمی
اگه بازم نفهمیدی از منابع دیگه بخونش اگه بازم نفهمیدی معلم بگیر
اوربیتال مولکولی که چیزی نیست به شیمی تجزیه که برسی اونموقع حالت جا میاد

اکرم.آ

New Member
لایک ها
0
منابع المپیاد شیمی

جهت شرکت در المپیاد مرحله اول، دو و مرحله تابستانی کتابهای زیر می تواند مورد استفاده قرار گیرند:

الف: کتاب های عمومی

1- ساختار اتم ها و مولکول ها، سری کتاب های موضوعی، دکتر منصور عابدینی، انتشارات فاطمی.

2- حالت های ماده، سری کتاب های موضوعی، دکتر حسین آقایی، انتشارت فاطمی.

3- شیمی توصیفی عناصر، سری کتاب های موضوعی، دکتر منصور عابدینی، انتشارات فاطمی.

4- چگونه مسائل شیمی را حل کنیم، ر.بویکس، انتشارات فاطمی.

5- مسائل برگزیده شیمی، مهدی شیردل، انشارات خوشخوان.

6- المپیاد شیمی، اصول، مبانی و کاربردها، محمد نجم زاده، انتشارات دانش پژوهان جوان.

7- شیمی آلی، سری کتاب های موضوعی، دکتر علی سیدی، انتشارات فاطمی.

8- المپیادهای شیمی کانادا، خلینا، محمدی و فدایی، انتشارات دانش پژوهان جوان.

9- المپیاد های شیمی ایران جلد اول ، مرتضی خلینا، محمد نجم زاده، انتشارات دانش پژوهان جوان.

10- المپیاد های شیمی ایران جلد دوم ، مرتضی خلینا، انتشارات دانش پژوهان جوان.

11- شیمی عمومی چارلز مورتیمر، دکتر علی پورچوادی و دکتر منصور عابدینی، انتشارات نشر دانشگاهی.

12- شیمی عمومی ویلیام مسترتون، منصور کیانپورراد، انتشارات نشر دانشگاهی.

13- 3000 مسئله حل شده در شیمی، سری کتاب های شومز، انشارات جان-وایلی، زبان انگلیسی.

14- شیمی در سپهر المپیاد (دو جلد)، مرتضی خلینا، انتشارات قلم چی

ب: کتاب های تخصصی

شیمی فیزیک :

1- شیمی فیزیک آیرا لواین، غلامرضا اسلامپور، غلامعباس پارسافر، انتشارات فاطمی،

2- شیمی فیزیک بارو، مسعود حسن پور، انتشارات نشر دانشگاهی، دو جلد.

3- شیمی فیزیک اتکینز، غلامعباس پارسافر، انتشارات نشر دانشگاهی یا انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان، دو جلد.

شیمی آلی:

1- شیمی آلی موریسون بوید، دکتر علی سیدی، دکتر عیسی یاوری، انتشارات علوم دانشگاهی، سه جلد.

2- شیمی آلی ولهارد، محمد رضا سعیدی، انتشارات نور پردازان، سه جلد.

شیمی معدنی:

1- شیمی معدنی فرانک آلبرت کاتن، منصور عابدینی، انتشارات نشر دانشگاهی.

2- شیمی معدنی هیویی، منصور عابدینی، انتشارات نشر دانشگاهی، سه جلد.

شیمی تجزیه:

1- میانی شیمی تجزیه اسکوگ - وست، علی معصومی، انتشارات نشر دانشگاهی.

تذکر: خواندن تمامی این کتاب ها الزامی نیست، بلکه برخی از فصول آن ها مورد نیاز است. بیشتر کتاب های سری "الف" برای مرحله اول و دوم مناسبند، و سری کتاب های "ب" برای مرحله تابستان. هرچند مطالعه برخی از فصول کتاب های سری "ب" شاید در مرحله دوم به کمک دانش آموز بیاید، درصورت کمبود وقت اصلا کتاب های سری "ب" برای مرحله دوم توصیه نمی شود.
ایا کتاب مسائل برگزیده شیمی، مهدی شیردل، انشارات خوشخوان. برای شروع در مرحله اول خوبه ؟ ایا مسایلش تشریحیه ؟ و از کجا میشه خریدش ؟

kimia.

New Member
لایک ها
0
ایا کتاب مسائل برگزیده شیمی، مهدی شیردل، انشارات خوشخوان. برای شروع در مرحله اول خوبه ؟ ایا مسایلش تشریحیه ؟ و از کجا میشه خریدش ؟
فکر کنم برای شروع بهتر باشه شیمی عمومی بخونید
کتاب شیمی عمومی سیلبر یا کتاب شیمی عمومی مورتیمر
و مسایل برگزیده تستیه و اون هم خوبه ولی خب یک پیش نیاز هم لازهم داره

بالا