لایک ها
116
پاسخ : منابع مرحله 2 ادبی

غنی و غزوینی رو که اشتباه جواب دادم چون فکر کردم گفتید از روی نسخه ی کی می خونم
درس حافظ هم تالیف دکتر محمد استعلامی است. ابیات رو هم به طور کامل شرح داده. از روی شرح آقای خطیب رهبر هم میشه خواند ولی خیلی ابیاتو پیچونده و بدتر سختش کرده.پارسال که داشتیم غزلهای مختوم به "ش" حافظ رو می خوندیم،از درس حافظ دکتر استعلامی استفاده کردیم که به نظر من خوب بود ولی وقتی با شرح خطیب رهبر مقایسه اش میکردیم،توضیح یه سری از بیتهاش(تعداد کم) کاملا با دکتر استعلامی متفاوت بود.البته اون بیتها رو بیشتر شارح ها سرش مشکل داشتن و آخرشم تو آزمون نیومد
یه شرح دیگه هم هست به اسم شاخه نبات که نمی دونم از کیه.ولی به نظر من درس حافظ از همه بهتره جون خیلی روان توضیح داده
منم درس حافظ رو ترجیح میدم گرچه بعضی شرح هاش یکم پرته (از چیزایی که بقیه میگن)

abrang

New Member
لایک ها
748

ولی من خطیب رهبر رو خوندم برای حافظ.... به نظرم آسون بود.:39:

GHAZAL.N

New Member
لایک ها
167

ولی من خطیب رهبر رو خوندم برای حافظ.... به نظرم آسون بود.:39:
ما که پارسال خطیب رهبر رو خوندیم به نظرمون درس حافظ بهتر توضیح داده بود.امسالم بهمون گفتن از روی درس حافظ بخونین
آقا راستی شما واسه ی این انگلیسیه میخواین چی کار کنین؟:7:

saiedeh

New Member
لایک ها
180

سلا . بچه ها لطفا این سایت برای دوره ی اموزش ادبیاتش از راه دور پبت نام کنید . برای المپیاد ادبیات هنوز به حد نصاب نرسیده ولی بقیه المپیاد ها این دوره رو دارن . این جوری که براتون برنامه ریزی میکنن و از طریق اینترنت برنامتون رو پیگیری میکنن . یه سری سی دی و جزوه هم میدن . البته باید پبت نام کنید تا به حد نصاب برسه . مرسی:126:

abrang

New Member
لایک ها
748

ما که پارسال خطیب رهبر رو خوندیم به نظرمون درس حافظ بهتر توضیح داده بود.امسالم بهمون گفتن از روی درس حافظ بخونین
آقا راستی شما واسه ی این انگلیسیه میخواین چی کار کنین؟:7:
اونو می ذارم واسه بعد عید!

GHAZAL.N

New Member
لایک ها
167

راستی بچه ها این داستان شیخ سمعان به نظر شما نمادین بود؟
میشه یه کم درباره نماد هاش توضیح بدین؟
شیخ صنعان نماد چیه؟
دختر ترسا نماد چیه؟
مریدان نماد چی اند؟
سپاس:167:

GHAZAL.N

New Member
لایک ها
167

تا حالا از کشف الاسرار توی المپیاد ها سوال اومده بوده؟
:212::69::69::69::83: :200:
:51::51::60::37::224::118::147::158::214::24::159::107::75::226::120::108::76::54::66::228::53::173::207::111::79::174::208::eek:

abrang

New Member
لایک ها
748

راستی بچه ها این داستان شیخ سمعان به نظر شما نمادین بود؟
میشه یه کم درباره نماد هاش توضیح بدین؟
شیخ صنعان نماد چیه؟
دختر ترسا نماد چیه؟
مریدان نماد چی اند؟
سپاس:167:
این داستانو من هنوز نخوندم ولی مثنوی مگه داستانای نمادین داره.....؟

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

عزیزم اکثر داستان های مثنوی نمادین هستن......اصولا بیشتر حکایت هایی که در کتابای عرفانی اومدنن نمادینن

GHAZAL.N

New Member
لایک ها
167

من شیخ سمعان رو گفتم نه مثنوی رو! شیخ سمعان مال منطق الطیر بود و نمادین هم هست
در مورد مثنوی هم باید بگم این داستان شاه و کنیزک که منبع ماست ؛ نمادینه .بدجوریم نمادینه. اصلا اگه نماد هاشو ندونی نمی تونی داستانو بفهمی.
نماد های شاه و کنیزک رو خودم میدونم.ولی شیخ سمعان رو هر کدومتون که خوندید لطفا توضیح بدید.سپاسگزار میشم:157:

لایک ها
77

تا حالا از کشف الاسرار توی المپیاد ها سوال اومده بوده؟
:212::69::69::69::83: :200:
:51::51::60::37::224::118::147::158::214::24::159::107::75::226::120::108::76::54::66::228::53::173::207::111::79::174::208::eek:
نه مثل اینکه امسال اولین ساله که ازین منبع استفاده میکنن

لایک ها
77

در مورد مثنوی هم باید بگم این داستان شاه و کنیزک که منبع ماست ؛ نمادینه .بدجوریم نمادینه. اصلا اگه نماد هاشو ندونی نمی تونی داستانو بفهمی.
نماد های شاه و کنیزک رو خودم میدونم.ولی شیخ سمعان رو هر کدومتون که خوندید لطفا توضیح بدید.سپاسگزار میشم:157:
وای شما ها چقدر جلو رفتین .خوش به حالتون.من که تا حالا فقط حافظ رو خوندم به علاوه زبان فارسی3 و ادبیات 3
:178:

abrang

New Member
لایک ها
748

آخه شیخ سمعان اصلا نمادین نیس خب...!

( من از روی یه کتابی که خیلیم کامله خوندم که همه چیزو کاملا مشخص کرده... ولی حتی یک کلمه شم نماد نگرفته!)

GHAZAL.N

New Member
لایک ها
167

آخه شیخ سمعان اصلا نمادین نیس خب...!

( من از روی یه کتابی که خیلیم کامله خوندم که همه چیزو کاملا مشخص کرده... ولی حتی یک کلمه شم نماد نگرفته!)
یعنی مطمئن باشم که نمادین نیست؟ آخه آثار عرفانی معمولا بر اساس نماد نوشته میشن

abrang

New Member
لایک ها
748

یعنی مطمئن باشم که نمادین نیست؟ آخه آثار عرفانی معمولا بر اساس نماد نوشته میشن
کل منطق الطیر نمادینه جز این یه داستانش... ( البتهه احتمالا همین یه داستان.... ینی ممکنه داستانای دیگه ایم باش که نمادین نیس) ) شاید یه تمثیلیه برای موضوعاتی که تو قسمتای قبلی هس.

لایک ها
116

کل منطق الطیر نمادینه جز این یه داستانش... ( البتهه احتمالا همین یه داستان.... ینی ممکنه داستانای دیگه ایم باش که نمادین نیس) ) شاید یه تمثیلیه برای موضوعاتی که تو قسمتای قبلی هس.
والا من که این مقاله رو پیدا کردم ... منابع معتبری هم داره , یه نگاه بندازین :
تفسیر داستان شیخ صنعان

abrang

New Member
لایک ها
748

والا من که این مقاله رو پیدا کردم ... منابع معتبری هم داره , یه نگاه بندازین :
تفسیر داستان شیخ صنعان
خب از نظر همه مفسرا این جوری نیس... ولی فرمایش شما کاملا متینه...!;)

البته معمولا این جور داستانا رو از نماداشون سوال نمی دن ... به هر حال بازم همین توصیه ی منه که شما هرچقدرم که منابعو بخورید حتی اگه واسه هر منبع ده تا شرحم بخونید... ممکنه تو آزمون سوالایی بیاد که باید ببینید به کدوم گزینه نزدیک تره...خود من اصلا برا مرحله یک دوتا منبع بیشتر نخوندم.... ولی سوالایی رو درست زده بودم که شاید 90 درصد دوستام غلط زده بودن

GHAZAL.N

New Member
لایک ها
167

خب از نظر همه مفسرا این جوری نیس... ولی فرمایش شما کاملا متینه...!;)

البته معمولا این جور داستانا رو از نماداشون سوال نمی دن ... به هر حال بازم همین توصیه ی منه که شما هرچقدرم که منابعو بخورید حتی اگه واسه هر منبع ده تا شرحم بخونید... ممکنه تو آزمون سوالایی بیاد که باید ببینید به کدوم گزینه نزدیک تره...خود من اصلا برا مرحله یک دوتا منبع بیشتر نخوندم.... ولی سوالایی رو درست زده بودم که شاید 90 درصد دوستام غلط زده بودن
آره بابا یکی از بچه های مدرسه ی ما هم که خیلیا بهش امید داشتن ، واسه ی مرحله اول رستم و اسفندیار رو از روی 3تا شرح خونده بود(رستگار فسایی و کزازی و اون یکی روهم یادم نیست اسمشو) ولی آخرش قبول نشد!!! اما من خدا رو شکر همه ی سوالای شاهنامه رو درست زدم:5:

بالا