میدان دید اینه مقعر

aksh47

New Member
لایک ها
9
ببخشید می تونید برام توضیح دهید چگونه میدان دید اینه مقعر را در تمام حالات محاسبه می کنند؟لطفا اگه می تونید فورا.این سوال یکی از سوال های کتاب مسائل جامع فیزیک احسان واحدی است

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
پاسخ : میدان دید اینه مقعر

تصویر چشم در آینه رو بدست بیارید و بعد از لبه آینه به تصویر چشم وصل کنید.

aksh47

New Member
لایک ها
9

از جوابتون ممنونم ولی منظور من در حالتیه که یک دیوار پشت سرمان باشه و طول دیواری که دیده می شود را بخواد.تصویر هم حقیقی است اما میدن دیدی که شما می گویید برای حالت مجازی است لطفا نحوه محاسبه را توضیح دهید فوری است

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

هیچ فرقی نداره... محاسبه ی میدان دید با همون روشیه که گفتم... بر حسب زاویه هست.

aksh47

New Member
لایک ها
9

ممنون اما من هنوز متوجه نشدم در حالتی که تصویر حقیقی در اینه مقعر تشکیل می شود دیگه مثل اینه تخت نیست که از پشت اینه به لبه های اینه وصل کنیم و از راه تشابه مثلثی حل کنیم.من می خواهم ببینم در اینه مقعر (حالت حقیقی)از چه تشابه مثلثاتی (مثل اینه تخت)باید ان را حل کنیم؟راستی توی سوال زاویه ای وجود ندارد.از جواب سریع و کاملتان ممنون میشوم.لطفا کامل.با تشکر

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

وقتی چشم در فاصله کانونی آینه مقعر باشه چشم تصویر میبینه !

rezaforoo

New Member
لایک ها
0

دوست عزیز در فاصله ی کانونی نمی تونید تمام دیوار رو ببینید چون که فاصله ی کانونی محل برخورد بازتاب پرتو های موازی است. شما باید نسبت طول دیوار و قطر آینه همچنین فاصله خودتون از آینه رو اندازه بگیرید بعد یه رابطه با یه مجهول به دست میاد که به راحتی حل میشه. ولی اگر این کار رو بتونی به صورت عملی و آزمایش انجام بدید به نظر من درکش براتون راحت تر و بهتر صورت میگیره.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

رضا جان ما مسئله ها رو از نظر تئوری بررسی میکنیم... یعنی فرض کن اصلا به جای چشم یه دوربین چند میلی متری گذاشتیم

rezaforoo

New Member
لایک ها
0

دوست عزیزی که اسمتو نمیدونم، آخه این که فرقی نداره. اگر بخواد تصویری در یک ناحیه تشکیل بشه تشکیل خواهد شد حالا شما بیا اونو با چشم نگاه کن یا با یه دوربین به قول شما چند میلی متری. شما برای این سوال جواب داده بودید که در فاصلهی کانونی می توان تمام دیوار را مشاهده کرد در صورتی که مثال نقض بارز اون در آینه های محدبه. فاصله کانونی این آینه ها در پشت اونا تشکیل میشه که در صورت طبق صحبت شما ما باید از پشت آینه نگاه کنیم که این امکان نداره. ولی اگر شما از اون رابطه ای که خدمتتون گفتم بردی به راحتی به یک نقطه می رسید که اونجا می تونید تمام دیوارو ببینید. البته اینم بگم که من حالت پرتو های نور رو حالت طبیعیشون در نظر گرفتم و حالت های خاص رو کنار گذاشتم. حالا شما اگی می خواین تو اون نقطه با دوربین 1 میلی متری نگاه کن یا با چشم شتر مرغ........ فرقی نمیکنه.......... در ضمن از توجهتون هم ممنون.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

آخه .... من قضیه ی فاصله کانونی رو برای آینه مقعر گفتم ... یه خورده فکر ...

aksh47

New Member
لایک ها
9

ببخشید ولی خیلی حاشیه رفتید.لطفا یک فرمولی برای میدان دید بنویسید.سوال من را جواب ندادید:ایا در مسئله ای که گفتم(دیوار و اینه مقعر)باید مثل اینه تخت از تشابه مثلثات رفت؟لطفا فرمولش را بنویسید.

Mahdi73

New Member
لایک ها
71

آقا تصویر چشمو بدست بیار یه تالس بنویس دیگه یعنی اینقدر سخته بچه ها هم همینو گفتن که

aksh47

New Member
لایک ها
9

ببخشید ولی دقیقا بگویید :اول تصویر چشم را پیدا می کنیم.بعد از تصویر چشم به لبه های اینه وصل می کنیم اما تا کجا؟اگه تا چشم که اونو خودمم می دونم اما ما طول دیوار دیده شده را می خواهیم.چرا خوب جواب نمی دید با رسم یک شکل؟لطفا شکل ان را رسم کنید.

Mahdi73

New Member
لایک ها
71

ببین تا هر جا که می خوای ادامه میدی توی اون زاویه میدان دیده

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

ببخشید ولی دقیقا بگویید :اول تصویر چشم را پیدا می کنیم.بعد از تصویر چشم به لبه های اینه وصل می کنیم اما تا کجا؟اگه تا چشم که اونو خودمم می دونم اما ما طول دیوار دیده شده را می خواهیم.چرا خوب جواب نمی دید با رسم یک شکل؟لطفا شکل ان را رسم کنید.
تا خدا....... خب تا دیوار دیگه..... یه سوال : اصلا دقیقا میدونی میدان چیه؟

بالا