میگن atp مولکول انرژی زاست!

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014
پاسخ : میگن atp مولکول انرژی زاست!

این انرژی از طریق جفت شدن واکنش شکسته شدن atp با واکنش مورد نظر هستش

برای مثال برای تولید گلوکز 6 - فسفات گلوکز رو با atp واکنش میدیم که میدهد : گلوکز 6-فسفات + adp . اینجوری یه واکنش با تغییرات انرژی آزاد مثبت یعنی تبدیل گلوکز به گلوکز 6 - فسفات رو با یه واکنش با تغییرات انرژی آزاد منفی جفت کردیم و در نهایت تغییرات انرژی آزاد منفی میشه
جطوره استاد ؟ خودم شک دارم !
راماز عزيز حالا اين انرزي ب نظرت جطور منتقل مي شه؟؟؟text أمو بخون نظرتو برام بكو.....ممنون

لایک ها
472

جواباتون خیلی قشنگ بود، خوشحالم که قدرت استدلالتون داره روز به روز بیشتر میشه، المپیاد یعنی همین، پس بیاین یاد بگیریم گه اطلاعاتمون را همیشه پردازش کنیم. ازتون متشکرم

Fallen

Well-Known Member
لایک ها
760

راماز عزيز حالا اين انرزي ب نظرت جطور منتقل مي شه؟؟؟text أمو بخون نظرتو برام بكو.....ممنون
خب یه واکنش که از نظر ترمودینامیکی مشکل داره و تغییرات انرژی آزادش مثبته رو منفی میکنه
خودش جزئی از واکنش میشه
راستش اونی که تو نوشتی به نظرم یه کوچولو اشکال داشت چون اونی که تو گفتی در نهایت به سنتز atp منجر میشه و چگونگی انرژی زایی توسط atp رو بیان نمیکنه
در واقع تو چگونگی انتقال انرژی از غذا به ATP رو توضیح دادی نه چگونگی انتقال انرژی از ATP به واکنش رو

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

خب یه واکنش که از نظر ترمودینامیکی مشکل داره و تغییرات انرژی آزادش مثبته رو منفی میکنه
خودش جزئی از واکنش میشه
راستش اونی که تو نوشتی به نظرم یه کوچولو اشکال داشت چون اونی که تو گفتی در نهایت به سنتز atp منجر میشه و چگونگی انرژی زایی توسط atp رو بیان نمیکنه
در واقع تو چگونگی انتقال انرژی از غذا به ATP رو توضیح دادی نه چگونگی انتقال انرژی از ATP به واکنش رو
روش بيشتر فك مي كنم.....تو أولين فرصت نظرمو مي كم....ممنون

amideoxy

New Member
لایک ها
400

این همیشه سوال منم بوده

این به قول دوستان کابل برق

هیچ جریانی رو نداره

مثه یه محمولس

ولی این محموله چجوری مصرف میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
:195::195::195:

لایک ها
472

من هنوز قانع نشدم دوستان

amideoxy

New Member
لایک ها
400

کسی نیست جواب منو بده؟؟؟

این محموله چجوری با فعالیتای دیگه جفت میشه؟؟؟

Fallen

Well-Known Member
لایک ها
760

کسی نیست جواب منو بده؟؟؟

این محموله چجوری با فعالیتای دیگه جفت میشه؟؟؟
یه نمونه شو من گفتم
atp به adp تبدیل شده و فسفات آزاد شده به گلوکز میپیونده و گلوکز 6-فسفات تولید میکنه
اینجوری هیدرولیز atp و تولید گلوکز 6-فسفات با هم جفت میشن !

Anonymous MR

New Member
لایک ها
245

اون فسفاتی که از atp جدا میشه ، با اتصال به اون ترکیبی که باید روش واکنشی انجام بشه مثلا تبدیل به ماده ای دیگه ( که البته در این تبدیل تغییرات سطح انرژی نامطلوبه یعنی مثبته) سطح انرژی اونرو پایین میاره حالا این ترکیب میتونه با تغییر سطح انرژی کمتری ( منفی ) به ماده مورد نظر تبدیل بشه.

لایک ها
472

جوابت خوبه، اما من ی چیزاییشو نفهمیدم، میشه لطفا کاملتر توضیحش بدی؟ اتصال فسغات سطح انرژی ماده پذیرنده را پایین میاره؟؟

amideoxy

New Member
لایک ها
400

میشه اینو گفت که اتصال فسفات درواقع انرژی مورد نیاز برای تغییر کانفورماسیون و بعضی جاها ناپایداری رو تامین میکنه؟؟؟؟

Catalyst

Active Member
لایک ها
174

تو کتاب کمپل text گفته اینکه بگیم "ATP مولکول انرژی زاست" و جملات شبیهش، ( درست مثل نشون دادن +H3O با +H ) یه جور ساده سازی (تقریبا!) علمیه و درستش اینه که بگیم ATP در واقع پتانسیل واکنش با آب رو تامین میکنه. حالا برای اینکه چرا واکنش های هیدرولیز انرژی زا هستن فک کنم باید یه سری به کتاب های شیمی بزنین (البته اونجا دیگه کاری به مولکول های آلی ندارن و خیلی کلی مطالب رو میگن، مثلا بیانی که کتاب های زیست و بیوشیمی از واکنش های ردوکس دارن کاملا با بیان کتاب های شیمی فرق داره)

moyak

New Member
لایک ها
1

صرف مقدار کمی انرژی برای شکستن پیوند بین فسفات ها=>ازاد شدن مقدار زیادی انرژی
حجم بالای انرژی ازاد شده به دلیل ترکیبh[sub]2[/sub]oوph[sup]3[sub]4[/sub]-[/sup]وتولید اسید فسفریک است.:7:

بالا