وضعیت
موضوع بسته شده است.

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571
در ص87 کتاب زیست2 گفته شده که گلبول های قرمز در انتقال اکسیژن و مختصری کربن دی اکسید نقش دارد. و از طرفی می دانیم که گلبول قرمز به صورت بیکربنات(70%) و به صورت ترکیب با هموگلبین(23%) در انتقال کربن دی اکسید نقش دارد. حالا آیا 93% مختصر است؟؟؟!!! ایا کتاب درسی باز هم اشتباه کرده است؟

*اسپم ممنوع
*بحث دو نفره ممنوع
*تخریب شخصیت ممنوع!!

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528
پاسخ : نقد,برسی,تجزیه,تحلیل,ارزیاب ی و آنالیز جمله ی کتاب درسی در موردrbc

در ص87 کتاب زیست2 گفته شده که گلبول های قرمز در انتقال اکسیژن و مختصری کربن دی اکسید نقش دارد. و از طرفی می دانیم که گلبول قرمز به صورت بیکربنات(70%) و به صورت ترکیب با هموگلبین(23%) در انتقال کربن دی اکسید نقش دارد. حالا آیا 93% مختصر است؟؟؟!!! ایا کتاب درسی باز هم اشتباه کرده است؟

*اسپم ممنوع
*بحث دو نفره ممنوع
*تخریب شخصیت ممنوع!!
خیر کتاب اشتباه نکرده فقط ی مقداری در رسوندن منظورش قصور کرده...!!!
ببینید از نظر من منظور کتاب از نقش مختصر اریتروسیت ها در انتقال کربن دی اکسید، انتقال مستقیم کربن دی اکسید توسط اریتروسیت ها بوده یعنی مقدار کربن دی اکسیدی که به صورت مستقیم (23% کربن دی اکسید) با اریتروسیت ترکیب میشه، نه مجموع نقش مستقیم و غیر مستقیم که شامل 93% میشه.

و دلیل این استدلال منم اینه که در قسمت تحتانی همون صفحه نقش غیر مستقیم اریتروسیت ها رو در انتقال کربن دی اکسید بیان کرده و در نهایت متذکر شده که:
اریتروسیت ها با این عمل خود در جابجایی و دفع دی اکسید کربن نیز نقش بسیار مهم دارند.
*توجه کنید که نیز (در عبارت بالا) به این معنی هست که اریتروسیت ها در انتقال کربن دی اکسید همانند اکسیژن نقش مهم و بسزایی دارند.

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

خیر کتاب اشتباه نکرده فقط ی مقداری در رسوندن منظورش قصور کرده...!!!
ببینید از نظر من منظور کتاب از نقش مختصر اریتروسیت ها در انتقال کربن دی اکسید، انتقال مستقیم کربن دی اکسید توسط اریتروسیت ها بوده یعنی مقدار کربن دی اکسیدی که به صورت مستقیم (23% کربن دی اکسید) با اریتروسیت ترکیب میشه، نه مجموع نقش مستقیم و غیر مستقیم که شامل 93% میشه.

و دلیل این استدلال منم اینه که در قسمت تحتانی همون صفحه نقش غیر مستقیم اریتروسیت ها رو در انتقال کربن دی اکسید بیان کرده و در نهایت متذکر شده که:
اریتروسیت ها با این عمل خود در جابجایی و دفع دی اکسید کربن نیز نقش بسیار مهم دارند.
*توجه کنید که نیز (در عبارت بالا) به این معنی هست که اریتروسیت ها در انتقال کربن دی اکسید همانند اکسیژن نقش مهم و بسزایی دارند.
خوب به این کار کتاب درسی می گن اشتباه!!!!چون حرف اشتباه را مطرح کرده و سعی کرده در پایین اصلاح کند خوب این کاملا اشتباهه شما به این چی میگین؟!!! در ضمن کتاب درسی با توجه به گفته های شما باید میگفت هموگلبین نه گلبول قرمز درست نیست استاد؟

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

خوب به این کار کتاب درسی می گن اشتباه!!!!چون حرف اشتباه را مطرح کرده و سعی کرده در پایین اصلاح کند خوب این کاملا اشتباهه شما به این چی میگین؟!!! در ضمن کتاب درسی با توجه به گفته های شما باید میگفت هموگلبین نه گلبول قرمز درست نیست استاد؟
میشه گفت اشتباه ولی مهم اینه کهدر نهایت خیلی متن غلطی نیست!
ببین دوست عزیز در واقع کتاب اومده نقش اریتروسیت رو در انتقال دی اکسید کربن به 2 قسمت مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرده و گفته نقش اریتروسیت در انتقال مستقیم دی اکسید کربن مختصر (23%) و در انتقال غیرمستقیم اون مهم و عمده (70%) هستش ولی اگر در یک جمله بخوایم بگیم باید قبول کنیم که نقش کلی اریتروسیت در انتقال اریتروسیت مهم و بسیار زیاد (93%) هستش که در این صورت کتاب اشتباه کرده!

لایک ها
1,804

اولا كه زيست ٢ نه ، زيست ١
دوما به نظرم كتاب اشتباه نكرده ، منظورش ٢٣٪ تركيب با هموگلوبينه چون تو ادامه مطلبي كه گفتين نوشته علاوه بر عان بادارا بودن عانزيم انيدراز كربنيك در غشاي خود به تركيب دي اكسيد كربن و عاب كمك ميكند و …

لایک ها taha

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

در جمله ای که من در ابتدا نوشتم حرفی از مستقیم یا غیر مستقیم بودن نقش گلبول قرمز نیامده همانطور که در سطر 2 تا 4 نیامده چون قصد ما برسی این جمله ی اشتباه است نه کل متن این صفحه پس به نظر من(که اصلا نظر من اهمتی نداره!!) اگه به جای کلمه ی گلبول قرمز هموگلبین نیاید می شود گفت که جمله ی کتاب درسی کاملا اشتباه است در ضمن من منظورم زیست دوم دبیرستان بود که 2 نوشتم و در ضمن شما خودت گفتی تو ادامه گفته مگه نه؟؟؟؟؟ همانطور که گفتم
حرف اشتباه را مطرح کرده و سعی کرده در پایین اصلاح کند.

لایک ها
1,804

بنظرم اصلا كاره خوبي نيس كه تك جمله هارو بررسي كنيم ، اينجوري خيلي به مشكل ميخوريم ، كتابمونم از نظر علمي كامل نيس قبول ، ولي بهتره كه از رابطه بين جملات استفاده كنيم ، شايد بعضي جاها مثله مثال شما كتاب تو جمله بندي خراب كرده ولي بعدش چيزايي هست كه ميشه مفهوم اون جمله رو درست فهميد
شما خودتونم گفتين كه منظورتون از ٢ دوم بوده و منم بهش اشاره نكردم به اين منظور كه شما بلد نيستين بلكه اينم يه مثال عيني از تفاوت بين نوشته و منظور نويسنده هست

لایک ها taha

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

اینی که میگی درست ولی این جمله ی کتاب درسی از نظر جمله بندی اشکال نداره یه کلمه رو جای یه کلمه آوردن اشکال جمله ای نیست علمی هست!!! دیگه بحث دو نفره شد دوستان دیگر هم نظر بدن.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

این صفحه از جزوه ی عمارلو هست!

لایک ها taha

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

این صفحه از جزوه ی عمارلو هست!
خوب باتوجه به اینم جمله کتاب غلطه دیگه!!!!!

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

اخه بیکربنات چه ربطی به co2 داره؟
یکی منو توجیه کنه :4:

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

در واقع فرایند به این شکله h2o+co2 می دهد h2co3 که اونم تبدیل میشه به h(یه باره مثبت)+hco3(یه بار منفی) حله دیگه؟؟؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

در واقع فرایند به این شکله h2o+co2 می دهد h2co3 که اونم تبدیل میشه به h(یه باره مثبت)+hco3(یه بار منفی) حله دیگه؟؟؟
اینو منم میدونم (خیر سرم 2 سال المپ شیمی بودم:4:) اما این جزو حمل co2 محسوب نمیشه!

لایک ها taha

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

خوب آب با کربن دی اکسید ترکیب میشه بعد تو جایی که لازم شد(کیسه های هوایی) جدا میشه.

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

من فکر میکنم منظورش حمل مستقیم co2 هستش،نه حمل co2 به شکل های دیگه
من از دوم دبیرستان همیشه اینجوری توجیهش میکردم!!!
هیچوقت هم به مشکل نخوردم!
حالا دیگه گفتن کتاب درسی غلطه و عیب و ایراد داره،ولی نه دیگه تا این حد!بیخیال شید دیگه تو رو خدا!کچل کردین این مولف ها رو!

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

با سلام
دوستان اولا باید بگم اینقد گیر دادن هم برای پاسخ گویی به سوالات زیست لازم نیست.
در ثانی منظور کتاب اگر همون 23% هم باشه باز هم اشتباهه چون این درصد برای خودش رقم کمی نیست!
ثالثا وقتی میگیم تاثیر داره یا موثر هست پس دقیقا هر ارتباطی رو می تونیم مد نظر قرار بدیم،بالاخره اگه گلبول قرمز نبود آیا بیکربناتی بوجود میومد؟!

با آرزوی موفقیت!:157:

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

الان یه چیزی به سرم زد!!!
میگه در حمل اکسیژن و مختصری دی اکسید کربن نقش داره!شاید منظورش اینه که همزمان!!
یعنی وقته داره اکسیژن روبا خودش میبره کربن دی اکسید هم میبره!ها؟
(کاملا غلط گفتم،نه؟:4:)

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

الان یه چیزی به سرم زد!!!
میگه در حمل اکسیژن و مختصری دی اکسید کربن نقش داره!شاید منظورش اینه که همزمان!!
یعنی وقته داره اکسیژن روبا خودش میبره کربن دی اکسید هم میبره!ها؟
(کاملا غلط گفتم،نه؟:4:)
چون فرایند رساندن اکسیژن و دفع کربن دی اکسید در دو لحظه ی مختلف صورت میگیرن ایدتون اشتباه هست.

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

چون فرایند رساندن اکسیژن و دفع کربن دی اکسید در دو لحظه ی مختلف صورت میگیرن ایدتون اشتباه هست.
دوست عزیز یک مولکول هموگلوبین میتونه همزمان هم اکسیژن حمل کنه و هم کربن دیوکسید...تا اونجایی که یادمه دو سر برای حمل کربن دی اکسید و چهار تا برای اکسیژن داره و همزمان میتونه این اتفاق صورت بگیره! [MENTION=14035]ahmadi[/MENTION]

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

دوست عزیز یک مولکول هموگلوبین میتونه همزمان هم اکسیژن حمل کنه و هم کربن دیوکسید...تا اونجایی که یادمه دو سر برای حمل کربن دی اکسید و چهار تا برای اکسیژن داره و همزمان میتونه این اتفاق صورت بگیره! @ahmadi
من منظورم رو بد رسوندم چون ما بر حسب در صد حرف میزنیم این دو رو زماناشون رو متفاوت میگیریم اگه نیازی به توضیح بیشتر هست بازم بگم در ضمن منظور کتاب اونی که احمدی میگن نیست.

آخرین ویرایش توسط مدیر
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا