نوترون و پروتون

Elham_p

New Member
لایک ها
8
سلام
چرا در هسته اتم هميشه تعداد نوترون ها بيشتر (يا مساوي) تعداد پروتون هاست؟(لطفا دليلي كامل و تخصصي ارايه دهيد)
سپاس

mshf

New Member
لایک ها
10
فصل اخر فیزیک پیش را بخونید متوجه میشید
نحوه محاسبه نیرو ها را که نمیدونم یه نمودار تو همون فصل هست که نشون میده با افزایش عدد اتمی نسبت نوترون به پروتون افزایش پیدا میکنه که به خاطر حفظ پایداری هسته است نیروی قوی هسته ای که فقط جاذبه است و کوتاه برد بین نوکلیون ها وجود دارد که باعث پایداری هسته است اگر تعداد نوترون ها از حد معینی کمتر باشد هسته پایداری ندارد و متلاشی میشود

hbshb13

New Member
لایک ها
2
یا هو

سلام شاید یه خاطر اینه که باید باعث بشه تا پروتون ها بدون هیچ مشکلی کنار هم با صلح و دوستی قرار بگیرند
با سپاس

یا هو

دوباره سلام
بله درسته ، همونطور که در صفحه ی 14 کتاب شیمی 2 توی حاشیه می خونیم :«پایداری ایزوتوپ ها به تعداد پروتون و نوترون های درون هسته بستگی دارد ... اگر برای هسته نسبت تعداد نوترون به پروتون ها 5/1 یا بیشتر از این باشه ، هسته ناپایدار خواهد بود ... . »
با سپاس

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
همون طور که خانم شفیعی گفتن به فیزیک پیش فصل آخر مراجعه کنین.
اینی که شما پرسیدین مربوط به نیرویی میشه به نام نیروی قوی هسته ای

Cheetah

New Member
لایک ها
1
hbshb13 گفت
یا هو

دوباره سلام
بله درسته ، همونطور که در صفحه ی 14 کتاب شیمی 2 توی حاشیه می خونیم :«پایداری ایزوتوپ ها به تعداد پروتون و نوترون های درون هسته بستگی دارد ... اگر برای هسته نسبت تعداد نوترون به پروتون ها 5/1 یا بیشتر از این باشه ، هسته ناپایدار خواهد بود ... . »

با سپاس
این جمله میگه تعداد نوترون ها نباید بیشتر از 1.5 باشه ...

ولی سوال اینه که چرا بشتره اصلا؟ چرا مثلا کربن نمیتونه 6 تا پروتون با 5 تا نوترون داشته باشه؟

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529
پاسخ : نوترون.پروتون

فکر کنم اگه پروتون ها بیشتر بودن یک الکترون و پروتون با هم ترکیب می شدند و دوباره نوترون بوجود می یومد

لایک ها
600
پاسخ : نوترون.پروتون

فکر کنم اگه پروتون ها بیشتر بودن یک الکترون و پروتون با هم ترکیب می شدند و دوباره نوترون بوجود می یومد

نه اینکه شما میگین یه فرضیه بوده-پروتون الکترونی که فک کنم رد شده!
مطمئن نیستم....چون قبلا خوندم...
اما فک کنم جواب این سوال تو طرح فیزیک هاروارد باشه!

pedram.1373

New Member
لایک ها
19
پاسخ : نوترون و پروتون

فكر كنم مربوط به ساختار هسته باشد .

sooshans

New Member
لایک ها
52

نظر من:
نيروی جاذبه برد كوتاه تنها بين نوترونها و پروتونها وجود دارد و گرنه دو نوترون و يا دو پروتون با نيروی برد كوتاه نميتوانند به يكديگر متصل شوند ، هنگامی كه در هسته يك اتم تعداد نوترونها و پروتونها برابر است هر نوترون مابين دو يا چند پروتون قرار گرفته آنها را به يكديگر متصل ميسازد (مانند دوتريوم كه يك نوترون و يك پروتون دارد و ايندو يكديگر را جذب كرده و هسته ای غير فعال را ميسازند)ولی هنگاميكه تعداد پروتون ها از نوترون ها بیشتر باشد دیگر نوترونی برای نگه داشتن آنها کنار هم وجود ندارد و هسته متلاشی خواهد شد
:227:

HAMID.SCIENCE

Active Member
لایک ها
124

در ابتدا بگویمت این مطلب اختصارا در فیزیک پیش آمده بعد دلیل علمی آن را این طور می شود توجیه کرد که برای پایداری هر چه بیش تر هسته و جلوگیری از متلاشی شدن آن که این کار توسط نیروی هسته ای قوی می باشد. این توازن .به وجود می آید.

NVDIA

New Member
لایک ها
3

سلام
چرا در هسته اتم هميشه تعداد نوترون ها بيشتر (يا مساوي) تعداد پروتون هاست؟(لطفا دليلي كامل و تخصصي ارايه دهيد)
سپاس
سلام. جواب دوستان درست است. اما مطمینم که جواب سوال شما نیست. بهتر است سوالتان را اینگونه مطح کنم که: اتم از کجا میفهد که باید تعداد پروتون ها را بیشتر کند تا هسته پایدار بماند؟ آیا کسی آنجا نشسته که با افزایش تعداد پروتون ها، تعداد نوترون ها را افزایش می دهد تا هسته پایدار بماند؟
جواب این سوال را اینگونه نمی توان گرفت. باید دست به دامان کوانتوم شد. به عنوان مثال در آزمایش دوشکاف یانگ، ذرات الکترون از کجا می داند که باید موج باشند یا ذره؟ از کجا می دانند که باید از کدام شکاف عبور کنند؟
این را باید به هوشمندی کوانتومی که ناشی از نقض اصل علیت و تابع اصل عدم قطعیت است، نسبت داد.
یا به عنوان مثال گاهی در واکنش های شیمیایی، یک سد پتانسیل بزرگ، مانع از انجام واکنش میشود اما در مواقعی بدون آن که یک نیروی خارجی این انرژی را برای گذشتن از سدپتانسیل به واکنش بدهد، ناگهان واکنش از سد پتانسیل گذشته و واکنش انجام می شود. به این پدیده، تونل زنی کوانتومی میگوییم. که هیچ دلیلی ندارد.
در باب این موضوع هم که شما فرمودید، با احتمال بسیار زیاد، می توان با همین مبحث جواب بسیار دقیقی یافت.

بالا