نورون بدون میلین

Wight

New Member
لایک ها
888
سوال

چرا نورون های رابطه و دندریت نورون های حرکتی میلینه نشده اند؟

از لحاظ ساختاری و عملکردی لطفا توضیح بدید!

لایک ها
2,386
پاسخ : نورون بدون میلین

سوال

سلام.

راستش مطمئن نیستم فقط نظ خودم رو میگم .

ببینید کلا تراکم پمپ های سدیم و پتاسیم و کانال های یونی توی جسم سلولی و دندریت ها کمه واسه همین اکثر پتانسیل های عمل توی

آکسون هیلوک شکل میگیرن و از اونجا هدایت میشن و اگه به قسمت هایی که گفتم برسن معمولا هدایت پیام به پایان میرسه .

پس میشه یه جواب رو اینطور داد که کلا هدایت و انتقال پیام توی این نورون هایی که ذکر کردید بیشتر به عهده ی آکسونه.

و دیگه اینکه معمولا نورون های مربوط به حرکات سریع بدن و هم چنین مناطقی که انتقال سریع پیام مهمه و حیاتی محسوب میشه نورون ها

دارای میلین هستن .

این نظر من بود :)

ان شاء الله موفق باشید.

Mehran Asadi

Well-Known Member
لایک ها
442

سوال

به نظرم بهتر باشه اینطوری سوال رو بپرسیم که چرا نورون های غیر از مواردی که گفتید میلینه شدند؟
که دلیلش هم به نظرم همون چیزی بود که خانوم تاج آبادی گفتند:افزایش سرعت در انتقال پیام
افزایش سرعت هم درحالت عادی فکر میکنم از دوطریق باشه یکیش میلینه شدن ودومی هم قطر نورون

لایک ها
2,386

به نظرم بهتر باشه اینطوری سوال رو بپرسیم که چرا نورون های غیر از مواردی که گفتید میلینه شدند؟
که دلیلش هم به نظرم همون چیزی بود که خانوم تاج آبادی گفتند:افزایش سرعت در انتقال پیام
افزایش سرعت هم درحالت عادی فکر میکنم از دوطریق باشه یکیش میلینه شدن ودومی هم قطر نورون

البته این نکته رو هم مدنظر داشته باشید که افزایش سرعت هدایت از طریق افزایش قطر بیشتر مخصوص بی مهره ها و جانداران

نسبتا ساده هست چون تعداد اعصاب شون زیاد نیست و میتونه تا حدودی بزرگ بشه .

اما توی مهره دارن و جانداران پیچیده تر چون تعداد نورون های خیلی زیادن بهترین و کارآمدترین راه همین عایق بندی توسط میلین هست.

چون اونجوری حجم بدن خیلی زیاد میشه !

ان شاء الله موفق باشید.

Wight

New Member
لایک ها
888

ممنونم از پاسخگویی تون!

علت میلینه شدن که واضحه ولی خب چرا نورون رابطه میلینه نشده (این همه بقیه میلینه شده اند بعد ، باید معطل نورون رابط بشوند!!)

بعد اگر دندریت نیازی نداره پس چرا دندریت حسی میلینه شده؟!؟ (میدونم دندریت حسی بلند تره ها! ولی کلا بحث بحثِ دندریت است!!)

Mehran Asadi

Well-Known Member
لایک ها
442

البته این نکته رو هم مدنظر داشته باشید که افزایش سرعت هدایت از طریق افزایش قطر بیشتر مخصوص بی مهره ها و جانداران

اما توی مهره دارن و جانداران پیچیده تر چون تعداد نورون های خیلی زیادن بهترین و کارآمدترین راه همین عایق بندی توسط میلین هست.

ان شاء الله موفق باشید.
البته منظورم زیاد بودن قطر بو تازیاد شدنش ولی ممنون نکته خوبی رو اشاره کردید:3:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ان شاء الله موفق باشید.
البته منظورم زیاد بودن قطر بو تازیاد شدنش ولی ممنون نکته خوبی رو اشاره کردید:3:

لایک ها
2,386

ممنونم از پاسخگویی تون!

علت میلینه شدن که واضحه ولی خب چرا نورون رابطه میلینه نشده (این همه بقیه میلینه شده اند بعد ، باید معطل نورون رابط بشوند!!)

بعد اگر دندریت نیازی نداره پس چرا دندریت حسی میلینه شده؟!؟ (میدونم دندریت حسی بلند تره ها! ولی کلا بحث بحثِ دندریت است!!)

خب میشه گفت چون نورون رابط کوتاهتره پس مقاومت کمتری داره و نیازی هم به میلین نداره یا اینکه مثلا جاهایی قرار داره که مربوط به اعمال

حیاتی بدن نیستند و نیاز زیادی به انتقال سریع پیام نیست .

ببینید من گفتم پیامی که به جسم سلول و دندریت میرسه معمولا منتقل نمیشه چون ممکنه تدریجا از بین بره اما خود همین میلینه شدن باعث

تمرکز کانال ها و پمپ ها توی چند نقطه ی محدود یعنی گره رانویه میشه و از اون حالت پراکندگی در میان و باعث میشه پیام هدایت بشه و

سرعتش بره بالاتر .

والا من چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه !

Sadegh.Mo

New Member
لایک ها
40

شاید,بعضی نورون های محلی کوتاه(local) مثل نورون های رابط میلینه نشده اند تا بعضی از پیام هایی که شدت زیادی ندارند (مثل یک احساس درد ضعیف) شدت و سرعتشان کاهش یابد یا به CNS نرسند (تا پیام هایی که به اندازه کافی قوی نیستند به CNS مخابره نشوند).

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

ممنونم از پاسخگویی تون!

احتمالا به دلیل وجود پدیده همگرایی پیام ها در نورون های حرکتی یعنی دندریتشون با چندتا نورون سیناپس داره عدم وجود میلین و کاهش سرعت در این قسمت فرصتی برای همگرایی این پیام ها ایجاد میکنه.
در باره نورون های رابط بافرض میلینه شدن این نورون ها مقاومت غشاRm افزایش پیدا میکنه و درنتیجه با توجه به اون رابطه!!!!!!لاندا افزایش پیدا میکنه،در حالی که طول ذاتی نورون های رابط کمه پس میلینه شدن و به طبع اون لاندا یا همون ثابت طول هزینه ی اضافی محسوب میشه و کلا در این نورون به درد نمیخوره.
این بود انشای من.

بالا