نیروهای بین مولکولی

لایک ها
0
با عزض سلام خدمت دوستان گرامی
با ارائه ی دو دلیل توجیه کنید که چرا نقطه ی ذوب وجوش کتون ها از نقطه ی ذوب و جوش اتر های هم کربن قدری بیشتر است؟

rami

New Member
لایک ها
4
سلام

یه دلیل میتونه این باشه که در کتون ها پیوند دوگانه وجود دارد اما در اترها پیون دوگانه وجود ندارد.

اینو یه کم شک دارم.اولین عضو اترها، دی متیل اتر است که 2کربن دارد

و اولین عضو کتون ها، استون است که 3 کربن دارد پس نقطه ی ذوب و

جوش آن کمی بیشتر است.

لایک ها
0
در پاسخ به rami
دلیل اول شما درست بود.در کتون ها یک پیوند دوگانه وجود دارد و می دانیم که الکترون های پای از الکترون های سیگما سست ترند و به همین دلیل اکسیژن کتون ها راحت تر می تواند الکترون ها را سمت خود بکشد و در نتیجه کتون ها قدری قطبی ترند و نقطه ی ذوب وجوش آن ها قدری بیشتر است.اما در صورت سوال مطرح شده است اتر ها و کتون های هم کربن.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
من یه جا فکر می کنم دیده بودم کتون های یه سر قطبی و یه سر نا قطبی دارن که باعث افزایش نقطه جوش میشه

ولی این که O میتونه پیوند هیدروژنی بده رو شک دارم ولی اگه باشه اینم می تونه باعت زیاد بودن نقطه جوش می شود

لایک ها
0
در جواب به mobtaker
کتون ها نمی توانند پیوند هیدروژنی تشکیل دهند زیرا اتمHمتصل بهoویاNویاFندارند.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
منم می دونم ولی با توجه به بار منفی زیاد O چی؟

لایک ها
0
طبق تعریف پیوند هیدروژنی میان جفت غیر پیوندی اتم هایO,N,Fواتم Hمتصل بهO,N,Fبرقرار می شود.
جناب مبتکر اگر تمایل دارید توجیه دوم را ارائه کنم.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
بفرمائید

لایک ها
0
ساختار کتون ها نسبت به اتر های هم کربن مسطح تر است و این امر باعث می شود تا نیروهای لاندن کتون ها از نیرو های لاندن اتر های هم کربن قوی تر باشد.

Carla.Rad

New Member
لایک ها
22
پاسخ : نیروهای بین مولکولی

سلام'در کتون ها اوربیتال هیبریدی sp2 وجود داره در حالی که در اتر ها اوربیتال هیبریدی sp3وجود داره پس قطبیت کتون ها بیشتر میشود و پیوند کوالانسی محکم تری نسبت به اتر ها پیدا میکنند در نتیجه نقطه ذوب و جوش بیشتری دارند

بالا