يه سوال درباره ي بيماري هاي خودايمن

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30
سلام دوستان
يه سوال درباره ي بيماري ها خود ايمن برام پيش اومد.وقتي برايه يه نفر اين بيماري پيش مياد، سيستم ايمني اون طرف مريضه يا اندامي كه مورد حمله ي سيستم ايمني واقع ميشه؟ اگه سيستم ايمني مريضه بايد به اكثر بخش هاي بدن حمله كنه اگر هم كه اندام مشكل پيدا كرده كه ميشه يه چيزي مثه سرطان چون قبل از خودايمني خودي شناخته ميشده اما بعد از پيدايش بيماري بيگانه شده مثه سلول هاي سرطاني؟!!!مشكل از كجاست؟  

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152
پاسخ : يه سوال درباره ي بيماري هاي خودايمن

پلاسموسیتهای فرد بر علیه سلولهای بدن تولید پادتن میکنن و دچار اشتباه میشن. دلیلش هم هنوز توسط دانشمندان کشف نشده که چرا این اختلال بوجود میاد.(قبلا سوال خودمم بود)

آخرین ویرایش توسط مدیر

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30

ممنون از پاسختون اما اگه پادتن توليد نكن پس جچه جوري به اندام هاي بدن اآسيب ميرسون؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

اخ ببخشید اشتباه گفتم. حواسم پرت شد. منظورم بود اندام های بدن رو ناشناس فرض میکنن و بر علیه اون پادتن تولید میکنن.
الان ویرایش میکنم. اصلا حواسم نبود.

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30

خب وقتي اندام بدن رو نشناسن و به عنوان عضو بيگانه حساب كنن ميشه يه چيزي شبيه سرطان.چرا ميگن بيماري هاي خود ايمني؟چرا نميگن سرطان؟
سلول هاي سرطاني قبل از اينكه سرطاني بشن خودي بودن.اما با به وجود اومدن آنتي ژن هاي جديد (سرطاني) بيگانه و ناشناس ميشن.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

البته من رشتم زیست نیست. ولی فکر میکنم اشتباه میگید. سلول سرطانی سلول خودی نیست. نمیدونم!

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30

البته من رشتم زیست نیست. ولی فکر میکنم اشتباه میگید. سلول سرطانی سلول خودی نیست. نمیدونم!
من نگفتم كه سلول هاي سرطاني خودي هستند.البته كه سلول هاي سرطاني بيگانه هستن.اما سلول هاي سرطاني همون سلول هاي بدن هستن كه بعد از سرطاني شدن به خاطر به وجود اومدن آنتي ژن ها جديد روي سلول بيگانه و سرطاني تلقي ميشن.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

خب پس مشکل چیه؟ :4:
خود ایمنی با سرطان فرق داره. تو سرطان سلول خودی میشه بیگانه ولی تو خود ایمنی سلول خودی بیگانه نمیشه. بدن اونو بیگانه فرض میکنه

amideoxy

New Member
لایک ها
400

سلول سرطانی زیاد تقسیم میشه

ولی اون سلولی که تو بیماری خود ایمن بهش حمله میشه تقسیم طبیعی داره

لایک ها
1,804

ببین تو خود ایمنی ایراد از دستگاه ایمنیه
ولی تو سرطان ایراد از سلول خود بدنه
گرفتی؟
فصل اول زیست 2 رو بخون

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30

خب عزيز جان من سوالم همينه..يه بار ديگه سوال اصلي رو لطف كن بخون.گفتم اگه مشكل از سيستم ايمني چرا فقط يه قسمت بدن رو نابود ميكنه؟مثلا تويه بيماري ام اس ،سيستم ايمني فقط غلاف ميلين رو كه اطراف نورون ها وجود داره از بين ميبره.اما چرا به بقيه قسمت هاي بدن آسيب نميزنه؟

amideoxy

New Member
لایک ها
400

خب عزيز جان من سوالم همينه..يه بار ديگه سوال اصلي رو لطف كن بخون.گفتم اگه مشكل از سيستم ايمني چرا فقط يه قسمت بدن رو نابود ميكنه؟مثلا تويه بيماري ام اس ،سيستم ايمني فقط غلاف ميلين رو كه اطراف نورون ها وجود داره از بين ميبره.اما چرا به بقيه قسمت هاي بدن آسيب نميزنه؟

دوست عزیز ببینین

سولول های دستگاه ایمنی به یه سری گیرنده ی خاص میچسبن عمل میکنن

حالا یه اتفاقی میفته

یه سری گیرنده ها روی سلول خودی براشون به صورت غیرخودی ترجمه میشه

همین میشه که مشکل به وجود میاره

حالا علتش مشخص نیست

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

چون فقط تو اون قسمت پادتن اشتباه عمل میکنه. چه ربطی به بقیه جا ها داره؟

mohsenKh

Well-Known Member
لایک ها
253

در شرایط طبیعی، دستگاه ایمنی بدن بنا به پدیده‌ ای به نام تحمل(Tolerance) نسبت به آنتی ژن های خودی عکس‌العمل نشان نمی ‌دهد. عواملی مانند دور نگه داشتن آنتی ژن های خودی از دسترس سلول های دستگاه ایمنی، تنظیم فعالیت لنفوسیت ها توسط سلول های T مهار کننده و حذف سلول های T حساس به آنتی ژن های خودی در تداوم پدیده تحمل در دستگاه ایمنی دخالت دارند. تغییر در هر یک از عوامل فوق و یا تغییر در آنتی ژن های خودی، سبب تولید آنتی بادی هایی بر علیه آنتی ژن های خودی می‌ گردد که اختلالات حاصله را بیماری های خود ایمنی و در مواقعی پاسخ خود ایمنی می ‌نامند که بسیار متعدد هستند و در اعضای مختلف بدن، مشاهده می‌ گردند.
[h=2]
بهترین دلیلی که می ‌توان برای اثبات وجود زمینه ژنتیکی در بروز بیماری های خود ایمنی عنوان نمود، افزایش شیوع بیماری در دو قلوهای یک تخمکی، دو تخمکی و اعضای یک خانواده می ‌باشد. با این حال، توارث آن ها پیچیده است و ژن های مختلفی در آن دخالت دارند . جایگاه ژن های دیگر دخیل در بیماری را اخیرا کشف کرده‌ اند و اطلاعات ما در مورد آن ها بسیار اندک است. یک دسته از ژن ها که با بیماری های خود ایمنی ارتباط دارند و مورد مطالعه زیادی قرار گرفته‌ اند، کمپلکس HLA یا MHC می‌ باشد.

[/h]

لایک ها
1,804

ما هر قشر سلول بدنمون یه جور prt سطحی دارن
پس اگه یکی شناخته نشه نباید بگیم اون یکی ها هم شناخته نشن

kouhgard

New Member
لایک ها
8

[FONT=&quot]برخي بيماري هاي خودايمن منشا ژنتيكي دارند مانند مالتيپل اسكلروزيس،هانينگتون. برخي ديگرهم منشا خارجي دارند مثل: قرارگرفتن در معرض مواد راديواكتيو، دود سيگار و كم تحركي عضلات. [/FONT]:158:[FONT=&quot] به هرحال و به هر دليلي در اين بيماري ژن هايي كه مسئول انجام عملكردايمني خاصي اند خاموش مي شوند(نه همه ي آنها) و اين باعث مي شود كه آن عملكرد خاص انجام نگيرد ويا كاملا صورت نگيرد در اين مواقع بر اساس اختلالات ژنتيكي ژن هايي روشن مي شوند كه روشن شدن آنها به نفع حيات سلول(ارگانيسم)نيست و فعاليت خود را بدون هماهنگي با ساير سلول هاي بافت آغاز ميكنند بدون اينكه چراغ خاموشي داشته باشند(دربعضي مواقع).[/FONT]

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30

خيلي ممنون براي همه پاسخ ها.بحث من اصلا سرطان نيست.اصلا هم نبايد دربارش صحبت ميكردم.منظور اصليه من اين بود كه تويه اين بيماري ها مشكل از سيستم ايمنيه يا سلول بدن.جواب هاتون تقريبا برام قانع كننده بود اما من شنيدم كه اكثر پزشك ها ميگن مشكل از سلول بدن هست.نه از سيستم ايمني.خودم هم گيج شدم اگه مشكل از بدن چرا ميگن خود ايمني؟

لایک ها
1,804

لنفوسیتها هم جزو سلولهای بدن هستن دیگه

بالا