elichem

New Member
لایک ها
7
سلام دوستان المپیادی ! خسته نباشید

چه موقع پیوند هیدروژنی تشکیل می شود؟(جواب من : زمانی که یک اتم بسیار الکترونگاتیو(N,O,F) البته در یک مولکول به علاوه ی یک هیدروژن متصل به یکی از اتمهای مذکور البته در مولکولی دیگر در محلول وجود داشته باشد)

اگه جواب من درسته پس چرا بین استون و کلروفرم پیوند هیدروژنی تشکیل میشه؟ اگرم غلطه شما درستشو بگید!

لایک ها
521
به نظرم کلا پیوند هیدروژنی محدودیتی نداره... هر هیدروژنی پیدا بشه که بار جزئی مثبت روش نسبتا زیاد باشه و اتم دیگه ای هم باشه که بار جزئی منفی روش زیاد باشه (الکترونگاتیوی زیادی داشته باشه) و بین این دو تا یه جاذبه ی غیر عادی بوجود بیاد اسمش میشه پیوند هیدروژنی... حالا H متصل به N O F با N O F همیشه پیوند هیدروژنی تشکیل میدن... توی این مثالم به خاطر اثر القایی اتمهای کلر روی اتم کربن و در نتیجه اثر القایی اتم کربن روی اتم هیدروژن، یه همچین بار جزئی خوبی روی اتم هیدروژن بوجود میاد که میتونه با اتم اکسیژن استون(که بار جرئی منفی بزرگی داره) پیوند هیدروژنی برقرار کنه... توی یکی از سوالهای اون سری های آمادگی هم یه سوالی گذاشته بودم که بین کربن دی اکسید و آب پیوند هیدروژنی برقرار میشد... البته باید حواسمون باشه که این پیوند هیدروژنی بین هیدروژن با بار جزئی مثبت و زوج الکترونهای غیر پیوندی اتم الکترونگاتیو با بار جزئی منفی بوجود میاد...

setareh-n

New Member
لایک ها
40
من هم یه جایی دیدم که کلر رو هم جزو اتمهای الکترونگاتیو که پیوند هیدروژنی تشکیل می دن در نظر گرفته بود.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
سلام
دوستان تقسیم بندی و اصلا تعریف پیوندهای هیدروژنی در کتب مختلف متفاوته . جالبه بدونین که حتی بعضی کتابا بین مولکول متان و یه مولکول دیگه هم هیدروژنی در نظر میگیرن . برای دیدن این تنوغ تعاریف میتونین به شیمی معدنی هیویی شیمی عمومی سیلبربرگ شیمی معدنی هاوس کرافت مراجعه کنین که تعاریف و مرزبندیهای متفاوتی برای پیوند هیدروژنی دارن

najafi2020

New Member
لایک ها
195
بله من هم با همه موافق هستم !! حتی اگه به کتاب شیمی عمومی مورتیمر هو رجوع کنید می بینید که برای HCl هم درصدی پیوند هیدروژنی در نظر گرفته.

elichem

New Member
لایک ها
7
اون تعریفی که توی مرحله 2 به کار میاد چیه دقیقاً؟ شاید یه تست این باشه که بین چه تعداد از مولکول هلی زیر پیوند هیدروژنی برقرار میشه یا چیزی شبیه این!
...................
بین اتر های سبک و آلدهیدها (مستقلاً) هم این پیوند تشکیل میشه؟با در نظر گرفتن اثر القایی باید بشه و لی تا جایی که یادم میاد برای اتر ها این پیوندو در نظر نمیگیرن.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
شما برای مرحله دوم فقط اتمهای نیتروژن قلور و اکسیژن رو در نظر میگیرین

mehrdad_kh

New Member
لایک ها
1
با عرض پوزش از سپهر جان

به نظر من اگه یه همچین سوالی اومد باید ببینین سوال کیه !

اگه سوال دکتر بهرامی یا دکتر شایسته بود باید پیوندهای هیدروژنی مثل استون کلروفرم رو هم در نظر بگیرین .

در غیر این صورت همونی میشه که سپهر طالبی بالای pm من گفت!

mozhgan-g-ch

New Member
لایک ها
4
اونوقت از كجا بايد بفهميم سواله كيه؟؟؟!!

mehrdad_kh

New Member
لایک ها
1
سبک سوال های دکتر بهرامی و دکتر شایسته با بقیه ی اعضای کمیته فرق داره

اگهبه سوالهای تستی هجدهمین دوره نگاه کنید میبینید که سبک سوالهای 22 و 26تا 35 با سوال های شیمی فیزیک دوره های قبل و بعد کلی فرق داره و یه مقدارعنصر هوش و منطق توشون به کار رفته !
اینا به احتمال خیلی قوی سوالای دکتر بهرامی هستنس . سوالای 23 تا 25 هم ممکنه باشن ممکنه نباشن ! ( سوال های دکتر آقایی باشن )

در ضمن توی مرحله دو سوال های هر گروه از طراح ها پشت سر هم میاد
مثلا تو همون آزمون هجدهمین دوره سوالای 1 تا 21 تو تریپ شیمی عمومی اند یعنی طراحشون دکتر عابدینی و خانم جبل عاملیه
سوالای 21 تا 35 شیمی فیزیکن ، یعنی طراحشون گروه شیمی فیزیکه کمیتس
سوالای36 تا 42 شیمی تجزین ( استوکیومتری ) یعنی طراحشون گروه تجزیه ی کمیتس (البته چون کمیته یه گروه ثابت شیمی تجزیه نداره ممکنه این قسمتو خود دکترعابدینی و خانم جبل عاملی طرح کرده باشن )
سوال های 43 تا 50 هم سوالای دکتر کیانمهر و شاید هم دکتر سیدی است !

اینم بگم که همیشه همینجور بوده و هست ، مگر اینکه یه دفعه ، یه اتفاق خاص بیافته که اینطور نشه !

البته از آقای طالبی هم میخوام حتما در این مورد نظرشونو بنویسن که آیاموقع حل یه سوال باید با توجه به اینکه طراح اون سوال کی بوده حل کرد یانه .

با تشکر قبلی از
septal_2006

لایک ها
521
خیلی خیلی جالبه! توی المپیاد شیمی باید همه چیز یاد بگیریم! پیش گویی دیگه نوبره! ولی اینطور که آقای خلیل زاده گفتن این کار خیلی هم سخت نیست! عنصر هوش و استعداد یادتون نره!

elichem

New Member
لایک ها
7
عنصر هوش و منطق

parastoo

New Member
لایک ها
18
این که چیزی نیس باید فالگیری هم یاد بگیریم

najafi2020

New Member
لایک ها
195
دست شما درد نکنه!! آخه اگر یه نفر بچه پشت کوه باشه باید از دست این حرف ها چی بکشه ؟!!

من دانش آموز آخه از کجا بدونم طراح سوال کیه؟!! خوب در این مورد یعنی پیوند هیدروژنی بین استون و کلروفرم کتب مختلفی صحت این موضوع را بیان کردن. من که تا حالا هر کتاب المپیادی را خوندم معمولا یکی از سوالات به این موضوع اشاره کرده بود. منطق هم میگه درسته.

البته امکانش وجود داره که 1 تست را به دلیل نظر طراح محترم از دست بدیم. فکر کنم بهترین چیز اینه که برای 500 درصد در آزمون شرکت کنیم یعنی به خودمون بگیم که باید نمره کامل بگیریم. اگه به این نکته توجه کنیم غلط زدن 1 تست زیاد مهم نیست.یعنی بقیه را درست بزنیم.

البته ببخشید چون بیشتر چیزایی که نوشتم نا مربوط بود.

ariamoezzi

New Member
لایک ها
0
به elichem
در شیمی هیچ چیز 100 % نیست و خواصی مانند پیوند هیدروزنی این گونه نیستند که فقط در هیدروژن متصل N O F باشند.در کلروفورم
بین Cl و C به علت چگالی کم ابرالکترونی رو کربن,این اتم شدیدا قطبیده می شه و کلر هم که الکترونگاتیوی بالایی داره و مجموع این دو عامل باعث بوجود آمدن خصلتی مانند پیوند هیدروژنی می شه.
استون هم به علت قطبیت زیاد در گروه عاملی می تواند در برخی موارد خواص تشکیل پیوند هیدروژنی بده

parastoo

New Member
لایک ها
18
najafi2020 گفت
دست شما درد نکنه!! آخه اگر یه نفر بچه پشت کوه باشه باید از دست این حرف ها چی بکشه ؟!!

من دانش آموز آخه از کجا بدونم طراح سوال کیه؟!! خوب در این مورد یعنی پیوند هیدروژنی بین استون و کلروفرم کتب مختلفی صحت این موضوع را بیان کردن. من که تا حالا هر کتاب المپیادی را خوندم معمولا یکی از سوالات به این موضوع اشاره کرده بود. منطق هم میگه درسته.

البته امکانش وجود داره که 1 تست را به دلیل نظر طراح محترم از دست بدیم. فکر کنم بهترین چیز اینه که برای 500 درصد در آزمون شرکت کنیم یعنی به خودمون بگیم که باید نمره کامل بگیریم. اگه به این نکته توجه کنیم غلط زدن 1 تست زیاد مهم نیست.یعنی بقیه را درست بزنیم.

البته ببخشید چون بیشتر چیزایی که نوشتم نا مربوط بود.
مگه بچه پشت کوه چشه؟؟

elichem

New Member
لایک ها
7
پرستو najafi2020 هم از بچه های پشت کوه طرفداری کرد دیگه!

najafi2020

New Member
لایک ها
195
parastoo مگه من چیز بدی به بچه پشت کوه گفتم؟ من خودم بچه شهرستان هستم بعد بیام.................

بالا