nicxjo

New Member
لایک ها
0
با درود و نیمروز خوش،
من دانش آموز پایه دهم هستم و امسال میخواهم در المپیاد ادبی شرکت کنم، پرسش هایی داشتم که میخواستم آن ها را با شما دوستان در میان نهم، شاید بتوانید مرا در یافتن پاسخ ها یاری کنید.
نخست میخواستم بدانم که برای خوانش نوشته های ادبی و آمادگی برای آزمون المپیاد ادبی، چگونه منبع ها را بخوانم به گونه ای که معنی واژگان و گزاره ها را بفهمم و بتوانم معنی شعر ها ( برای نمونه در شاهنامه فردوسی و دیوان انوری ) و معنی داستان ها ( گلستان سعدی ) و شرح تاریخ ها ( چون دیوان انوری ) را به درستی دریابم؟
هنگامی که من نوشته یا شعری را میخوانم، واژگانی هستند که معنی آنها را نمیدانم ( که گاهی به دشواری در واژه نامه دهخدا معنی آنها را مییبابم ) و عبارت ها و اصطلاح هایی هم هستند که سراسر معنی آنها را نمیدانم، در واقع من به منبعی نیاز دارم که معنی واژگان و گزاره ها را بازنموده باشد.
پس از آن میخواستم بدانم که نخست باید کدام منبع ها را بخوانم؟ زبان پارسی (1) و (2) و زبان عربی (1) عمومی و (2) و (3) انسانی را که ما نخوانده ایم ( هنگامی وضعیت بدتر میشود که بدانید که دانش آموز رشته ریاضی فیزیک هستم و حتی زبان عربی (1) را هم نداریم! )
آیا بهتر است که در آغاز منبع های غیردرسی را بررسی کنم و بخوانم یا نخست همان عربی و زبان فارسی و ادبیات فارسی سال های دبیرستان قدیم را بگیرم و بخوانم؟ ( در این باره بسیار سردرگم شده ام و نمیدانم که از کجا آغاز کنم و چگونه... )
سوم اینکه آیا من که در یک شهرستان کوچک هستم و با بدیده گرفتن اینکه در شهر ما هیچ آموزشگاهی برای المپیادی ها نیست و آموزگاری هم که بتوانم ما را در این راه یاری کند نداریم، آیا میتوانیم با دانش آموزان داوطلب های شهر هایی چون تهران رقابت کنم یا با این شرایط باید بیکبار شرکت در همچین مسابقاتی را فراموش کنم و به گفته دیگران به همان کنکور بیاندیشم؟
اکنون در شرایطی هستم که تصمیم گیری برای من بسیار دشوار شده و به یاری و هم اندیشی شما دوستان که از من تجربه های بیشتری دارید نیازمندم و از پاسخ شما بسیار خرسند خواهم شد...

لایک ها
6
پاسخ : چندین پرسش درباره خوانش منابع المپیاد ادبی

سلام
درمورد سوال اول:بعضی کتابها شرح دارن.مثلا گلستان سعدی رو غلامحسین یوسفی شرحشو نوشته،یا همینطور شاهنامه و بیهقی و کلیله و ... اگه توی گروه و کانال المپیاد آیریسک هم عضو شی بد نیست.فقط خیلی متکی به شرح ها نباش و سعی کن خودت معنی کنی و اگه مشکلی داشتی برو نگاه کن.
دوم:چون دهم هستی و امسال آزمایشیه براتون،به نظر من منابع غیردرسی رو بخونی بهتره،چون احتمالا سال دیگه منابع درسیتون عوض میشه
سوم:اگه از حالا بچسبی به کنکور،سال آخر راحتی ولی به نظر من کنکور ارزش اینو نداره که سه سال عمرتو روش تلف کنی اما المپیاد چرا.در ضمن المپیاد ادبی،المپیادیه که معمولا شهرستانیا بیشتر المپیادهای دیگه توش شانس کسب مدال دارن،پس من پیشنهادم اینه که المپیاد بخونی ولی خب هرجور خودت میدونی

PayeDahom

New Member
لایک ها
9

با درود و نیمروز خوش،
من دانش آموز پایه دهم هستم و امسال میخواهم در المپیاد ادبی شرکت کنم، پرسش هایی داشتم که میخواستم آن ها را با شما دوستان در میان نهم، شاید بتوانید مرا در یافتن پاسخ ها یاری کنید.
نخست میخواستم بدانم که برای خوانش نوشته های ادبی و آمادگی برای آزمون المپیاد ادبی، چگونه منبع ها را بخوانم به گونه ای که معنی واژگان و گزاره ها را بفهمم و بتوانم معنی شعر ها ( برای نمونه در شاهنامه فردوسی و دیوان انوری ) و معنی داستان ها ( گلستان سعدی ) و شرح تاریخ ها ( چون دیوان انوری ) را به درستی دریابم؟
هنگامی که من نوشته یا شعری را میخوانم، واژگانی هستند که معنی آنها را نمیدانم ( که گاهی به دشواری در واژه نامه دهخدا معنی آنها را مییبابم ) و عبارت ها و اصطلاح هایی هم هستند که سراسر معنی آنها را نمیدانم، در واقع من به منبعی نیاز دارم که معنی واژگان و گزاره ها را بازنموده باشد.
پس از آن میخواستم بدانم که نخست باید کدام منبع ها را بخوانم؟ زبان پارسی (1) و (2) و زبان عربی (1) عمومی و (2) و (3) انسانی را که ما نخوانده ایم ( هنگامی وضعیت بدتر میشود که بدانید که دانش آموز رشته ریاضی فیزیک هستم و حتی زبان عربی (1) را هم نداریم! )
آیا بهتر است که در آغاز منبع های غیردرسی را بررسی کنم و بخوانم یا نخست همان عربی و زبان فارسی و ادبیات فارسی سال های دبیرستان قدیم را بگیرم و بخوانم؟ ( در این باره بسیار سردرگم شده ام و نمیدانم که از کجا آغاز کنم و چگونه... )
سوم اینکه آیا من که در یک شهرستان کوچک هستم و با بدیده گرفتن اینکه در شهر ما هیچ آموزشگاهی برای المپیادی ها نیست و آموزگاری هم که بتوانم ما را در این راه یاری کند نداریم، آیا میتوانیم با دانش آموزان داوطلب های شهر هایی چون تهران رقابت کنم یا با این شرایط باید بیکبار شرکت در همچین مسابقاتی را فراموش کنم و به گفته دیگران به همان کنکور بیاندیشم؟
اکنون در شرایطی هستم که تصمیم گیری برای من بسیار دشوار شده و به یاری و هم اندیشی شما دوستان که از من تجربه های بیشتری دارید نیازمندم و از پاسخ شما بسیار خرسند خواهم شد...
دوست عزیز سلام
من رشته ی المپیادم با تو فرق میکنه ولی هم سنیم
راجع به سوالت درباره ی کنکور و المپیاد:
من نظرم اینه که المپیاد ارجحیت داره ولی باید درس مدرسه رو طوری پیش ببری که اگه خدایی نکرده خدایی نکرده توی المپیاد موفق نشدی، راه بازگشت به کنکور رو داشته باشی
موفق باشی و ان شالله سال بعد هردوتامون مدال طلا بگیریم:23::23::23::23::23::23::87::87::87::87::87:

nicxjo

New Member
لایک ها
0

با درود و شب نیک و سپاس از دوستانی که در دیدگاه های پیشین مرا راهنمایی کردند، چند پرسش دیگر دارم که با بدیده گرفتن پاسخ های شما در ذهنم ایجاد شد:
یکم اینکه به نظرتون نخست از کدام منبع های المپیاد بیشتر سوال میاد که من اون ها رو نخست بخونم؟ چون میدونم برای المپیاد ادبی سال آینده نمیتونم تمامی منبع ها رو بخونم.
دوم اینکه لینک کانال تلگرام آیریسک رو نیافتم خواهشمندم در پاسخی بنویسیدش.
با سپاس دوباره :4:

PayeDahom

New Member
لایک ها
9

با درود و شب نیک و سپاس از دوستانی که در دیدگاه های پیشین مرا راهنمایی کردند، چند پرسش دیگر دارم که با بدیده گرفتن پاسخ های شما در ذهنم ایجاد شد:
یکم اینکه به نظرتون نخست از کدام منبع های المپیاد بیشتر سوال میاد که من اون ها رو نخست بخونم؟ چون میدونم برای المپیاد ادبی سال آینده نمیتونم تمامی منبع ها رو بخونم.
دوم اینکه لینک کانال تلگرام آیریسک رو نیافتم خواهشمندم در پاسخی بنویسیدش.
با سپاس دوباره :4:
سلام
دوست عزیز شما برای المپیاد ادبی سال بعد تقریبا یک سال و نیم وقت داری!!!!!!! میدونی یعنی چی؟ در این بازه ی زمانی امکان انجام هر کاری وجود داره. به خاطر همین هم شما میتونی همه ی منابع الپیاد ادبی اعم از درسی و غیر درسی رو کامل بخونی و به همین خاطر هم فرقی نمیکنه از کدوم شروع کنی. البته بهتره از اون منبعی شروع کنی که آسون تر و روان تره.
خواهش میکنم

لایک ها
6

ببین اگه میخوای مدال بگیری،باید همه منابعو مو به مو بخونی.هیچ فرقی هم نمیکنه کدوم منبع بیشتر سوال میاد. اما اگه همینطور واسه علاقه، داری میخون،خب همونی که بیشتر باش حال میکنی رو بخون. پارسال سوالای بیهقی و شاهنامه بیشتر بودند،احتمالا امسال هم همینطوره
کانال المپیاد ادبی آیریسک:telegram.me/iryscadabi

nicxjo

New Member
لایک ها
0

دوستان گلستان سعدی تصحیح یوسفی که معرفی کردید دقیقا همونچیزیه که من میخوام. (معنی عبارت ها و واژه ها و ابیات عربی رو داره) ، مثل همین کتاب رو برای شاهنامه و بیهقی هم میخوام، آیا کتابی هست که توضیحات این دو کتاب رو داده باشه؟
با سپاس دوبارﻫ...

بالا