farzin

New Member
لایک ها
24

hcaebbb

New Member
لایک ها
3
اي ول ازمايشگاه :
مي ريم سراغ جوابا به ترتيبي كه يادم مونده
با افزودن نمك طعام انحلال پذيري كربن دي اكسيد كم مي شه چون انحلال پذيري نمك خيلي زيادي وبخش عظيمي از فاصله ي بين مولكولاي ابو مي گيره (مي تونين يه بار با ريختن نمك تو نوشابه امتحان كنيد)
افزودن سود باعث افزايش انحلال پذيري مي شه چون اسيد حاصل از انحلال خنثي مي كنه در حقيقت كربن دي اكسيدو تبديل به كربنات و ايدروژه كربنات مي كنه ودوباره كربن دي اكسيد حل مي شه!!!
Fe(OH)3 از زرد تا قهوه اي بستگي به غلظت (من بيشتر قهوه اي ديدم)
BaSO4 كاملا سفيد رنگه
نقره كرومات اجريه (خيلي خوشگله :oops: ) (توبعضي كتابا قهوه اي هم ديدم ) ولي عمليش اجريه...

hcaebbb

New Member
لایک ها
3
در مورد شناسايي 4 ماده :
بهترين روشPH :
درمورد نمك طعام با افزودن اب PH در محدوده ي خنثي ست (اگه بنويسي هيچي نمي شه ازت نمره كم مي كنن!!!!)
در مورد P4O10 وPH در محدوده ي اسيديه
ودر مورد ‍CaOو Na2O2در محدوده ي بازي پس دو ماده شناخته مي شه در مورد شناسايي ‍CaO وNa2O2به محث افزودن Na2O2 به اب يه واكنشي رخ مي ده و گاز O2 ازاد مي شه و اونم شناخته مي شه :lol: 8) :lol:
تو شنا سايي مثلا 4 ماده اگر 3 تا رو شناختين به هيچ وجه ننويسين خوب 4ميشم مي شه فلان ماده ازتون نمره كم مي كنن(تجربه شو دارم :? )

farzin

New Member
لایک ها
24
hcaebbb گفت
در مورد شناسايي 4 ماده :
بهترين روشPH :
درمورد نمك طعام با افزودن اب PH در محدوده ي خنثي ست (اگه بنويسي هيچي نمي شه ازت نمره كم مي كنن!!!!)
ودر مورد ‍CaOو Na2O2در محدوده ي بازي پس دو ماده شناخته مي شه در مورد شناسايي ‍CaO وNa2O2به محث افزودن Na2O2 به اب يه واكنشي رخ مي ده و گاز O2 ازاد مي شه و اونم شناخته مي شه :lol: 8) :lol:
تو شنا سايي مثلا 4 ماده اگر 3 تا رو شناختين به هيچ وجه ننويسين خوب 4ميشم مي شه فلان ماده ازتون نمره كم مي كنن(تجربه شو دارم :? )
آب به سديم پر اکسيد اضافه کنيم گاز اکسيژن ميده؟ 8O

pozitrone

New Member
لایک ها
21
farzin گفت
hcaebbb گفت
در مورد شناسايي 4 ماده :
بهترين روشPH :
بله.در صورت اضافه کردن آب به سدیم پراکسید سدیم هیدروکسید و گاز اکسیژن تولید می شود.
و در صورت اضافه کردن آب به سدیم اکسید فقط سدیم هیدورکسید تولید می شود.
و در صورت اضافه کردن سدیم خالی! به آب سدیم هیدروکسید و گاز هیدروژن آزاد می شود.

hcaebbb

New Member
لایک ها
3
farzin گفت
hcaebbb گفت
در مورد شناسايي 4 ماده :
بهترين روشPH :
من كه نوشتم گاز O2!!!!!

farzin

New Member
لایک ها
24
شاید ازمایشهای من درست
نباشه چون من هروقت اب رو سدیم پر اکسید ریختم گاز هیدرو ژن تولید کرد

yoyo

New Member
لایک ها
7
مسابقات آزمایشگاهی بخش نامه اش اومده ؟ کجاست ؟ کی؟

pozitrone

New Member
لایک ها
21
farzin گفت
شاید ازمایشهای من درست
حتما سدیم پراکسید شما 99 درصد ناخالص بوده!!!
حالا یه سوال؟از کجا فهمیدین که هیدروژن تولید شده؟با همون صدای انفجار خفیف؟شاید اکسیژن هم همچین صدایی بده.البته اینو نمیدونم.

yaldaazadeh

New Member
لایک ها
2
من از چند نفر شنیدم که شیرازه ولی بخش نامش نیومده هنوز و نمیدونم کی هست مسابقه!!!

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
سلام الان که این مطلب ها رو دیدم ذهنم به گذشته ها پرکشید!!!!!!!!(شم نویسندگی ام!!!!! رو به رخ کشیدم!!!!!!!)

یادم اومد تو مسابقات آزمایشگاه استانی پارسال یه واکنش بود که نفهمیدم چه طوری میشه اگه کسی میدونه معادله اش رو بنویسه؟!

5 گرم پودر منیزیم رو با 100 میلی لیتر محلول مس(2)نیترات مخلوط کردیم

یه گاز آزاد شد که داور مسابقه وقتی استشمامش کرد حالش بد شد!!!!!
به خاطر همین میگم احتمالا از ترکیبات نیتروژن بوده!
سوال پرسیده بود که این گاز چیه؟ و چرا بوجود میاد
گفته بود راهنمایی:مس(2)نیترات کمی خاصیت اسیدی دارد!

sady

New Member
لایک ها
20
mjbbaha گفت
سلام الان که این مطلب ها رو دیدم ذهنم به گذشته ها پرکشید!!!!!!!!(شم نویسندگی ام!!!!! رو به رخ کشیدم!!!!!!!)

یادم اومد تو مسابقات آزمایشگاه استانی پارسال یه واکنش بود که نفهمیدم چه طوری میشه اگه کسی میدونه معادله اش رو بنویسه؟!

قاعدتا واکنشی که اتفاق می افته باید این باشه : [align=left:6fa9b17d93] Cu2+ + Mg ---> Mg2+ + Cu[/align:6fa9b17d93]

و اصولا گازی نباید آزاد بشه !!! باید مس رسوب کنه ... ولی با توجه به راهنمایی انجام شده شاید گاز هیدروژن باشه ... یعنی مس(II) به صورت اسید لوییس عمل کرده ...

احتمال دیگه ای که هست اینه که یونهای نیترات به صورت اکسید کننده عمل کنند و منیزیم را به یون آن اکسید کرده خودشان به گازهای نیتروژن مونوکسید و دی اکسید احیاء می شوند ... اگر گازی که آزاد شد رنگ خرمایی رنگ داشت پی یکی از همین گازها آزاد شده ...

ولی این گاز خیلی خیلی خطرناکه ... طراحان آزمایش یه خورده زیادی بی احتیاطی کرده اند ... اصولا می گن هروقت گاز خرمایی رنگ توی آزمایشگاه دیدید به سرعت آزمایشگاه را تخلیه کنید ... :evil:

farzin

New Member
لایک ها
24
pozitrone گفت
farzin گفت
شاید ازمایشهای من درست
حتما سدیم پراکسید شما 99 درصد ناخالص بوده!!!
حالا یه سوال؟از کجا فهمیدین که هیدروژن تولید شده؟با همون صدای انفجار خفیف؟شاید اکسیژن هم همچین صدایی بده.البته اینو نمیدونم.
البته به طور غير مستقيم کمی اکسيژن هم ميده :p :wink:
Na2O2+H2O----NaOH+H2O2
H2O2-------H2O +O2

farzin

New Member
لایک ها
24
sady گفت
mjbbaha گفت

قاعدتا واکنشی که اتفاق می افته باید این باشه : [align=left:32256776bd] Cu2+ + Mg ---> Mg2+ + Cu[/align:32256776bd]

و اصولا گازی نباید آزاد بشه !!! باید مس رسوب کنه ... ولی با توجه به راهنمایی انجام شده شاید گاز هیدروژن باشه ... یعنی مس(II) به صورت اسید لوییس عمل کرده ...

احتمال دیگه ای که هست اینه که یونهای نیترات به صورت اکسید کننده عمل کنند و منیزیم را به یون آن اکسید کرده خودشان به گازهای نیتروژن مونوکسید و دی اکسید احیاء می شوند ... اگر گازی که آزاد شد رنگ خرمایی رنگ داشت پی یکی از همین گازها آزاد شده ...

ولی این گاز خیلی خیلی خطرناکه ... طراحان آزمایش یه خورده زیادی بی احتیاطی کرده اند ... اصولا می گن هروقت گاز خرمایی رنگ توی آزمایشگاه دیدید به سرعت آزمایشگاه را تخلیه کنید ... :evil:
آقا صدرا جوابت درسته مس نيترات يک نمک اسيدی است چون اسيد سازنده يعنی نيتريک اسيد يک اسيد قوی است
اسيدنيتريک يک عامل اکسيدکننده است و با بسيارى از مواد واکنش داده.
بيشترفلزات، اکسيد فلزات و پودر فلزى مثل آنتيموان، بيسموت، ليتيم، منيزيم، منگنز، تيتانيوم که مى
تواند واکنش شديد داده و توليد گرماى فراوان کند، همچنين مى تواند اکسيدنيتروژن آزاد کند.
Mg+HNO3---------Mg(NO3)2+NO2+H2O

heydar

New Member
لایک ها
0
سلام من تازه عضو سایت شدم ودر همین ابتدا یک سوال داشتم که تاثیر غلظت نیتریک اسیددرواکنش بامس برای تولیدمس نیترات چیست
و غلظت نیتریک اسید مصرفی چه تاثیری در تولید گاز متصاعد شده دارد

najafi2020

New Member
لایک ها
195
1_ اگر نیتریک اسید خیلی غلیظ باشد------------> واکنش بازده زیاد خوبی نداره اما گاز قهوه ای رنگ NO2 تولید میشه.

2_ نیتریک اسید غلیظ باشد------------> گاز NO2 با سرعت خوبی تولید میشه.

3_ نیتریک اسید رقیق باشد -------------> گاز NO تولید میشه

4_ اگه نیتریک اسید خیلی رقیق باشه ------------> در این مورد فکر می کنم آمونیوم نیترات هم تولید میشه.

در سوالاتی که من دیدم هدف سوال بیشتر وقت ها تولید NO بوده است. دلیل تفاوت بند 2 و 3 هم اگه فکر کنی می فهمی اگه هم مشکلی بود بپرس.

[center:8f868778b0]3Cu(s) + 8HNO[SUB]3[/SUB](aq) ——> 3Cu(NO[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB](aq) + 2NO(g) + 4H[SUB]2[/SUB]O(l)[/center:8f868778b0]
[center:8f868778b0] [/center:8f868778b0]
[center:8f868778b0]Cu(s) + 4HNO[SUB]3[/SUB](aq) ——> Cu(NO[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB](aq) + 2NO[SUB]2[/SUB](g) + 2H[SUB]2[/SUB]O(l)[/center:8f868778b0]

elichem

New Member
لایک ها
7
kavosh گفت
و یه سوال ؛ بالاخره کلسیم هیدروکسید در آب محلوله یا نامحلول ؟! :roll: یعنی باید کتاب درسی رو نادیده بگیریم ؟! :idea:
Ca(OH)2 همون طور که توی کاتس نوشته حلالیت متوسط داره یعنی کتاب درسی هم خیلی اشتباه نمیگه
از روی همینش هم میشه تشخیص داد دیگه . چون اونای دیگه اصلا رسوب نمیدن ولی CaOیکم میده

AgCrO4 هم قرمز رنگه
موفق باشید

miladkvr

New Member
لایک ها
841
سلام

از دوستان عزیز تقاضا دارم هرکس کتاب در مورد آزمایشگاه خوب سراغ داره حتما بگه...چون نیاز ضروری دارم....دوستان لطفا راهنماییم کنین..

خیلی ممنون

miladkvr

New Member
لایک ها
841
برای آزمایشگاه شیمی لطفا....

دوستان نیاز ضروری دارم لطفا اگر کسی کتابی که برای آزمایشگاه شیمی سراغ داره ضروری ضروری معرفی کنه........

بالا