چند سوال از بیوشیمی

لایک ها
472
با سلام به دوستداران المپیاد زیست شناسی

دیگه باید شروع کنیم به حل سوالات بیوشیمی؛ به همین جهت از چند سوال خیلی ساده شروع میکنیم،

1) آیا ایزوزیم همون ایزوآنزیم هست؟

2) اگر دو آنزیم بر روی یک سوبسترا اثر مشابهی داشته باشند، کدامیک در نهایت واکنش را پیش می برد؟ با چه استدلالی.

3) آنزیم ها را می توان در 6 گروه اصلی طبقه بندی کرد، آیا می دانید هر کدام از نظر شیمیایی چه نوع فعالیتی را انجام میدهند؟

4) E.C Number چیست؟ مثالی بیاورید.

منتظر نظراتتون هستم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

hanie.sh

New Member
لایک ها
86
پاسخ : چند سوال ساده بیوشیمی

سلام.برای پاسخ به سوالاتتون حتما باید المپیادی باشیم؟!‏
من یک سال هست که از المپ فاصله گرفتم ولی بر اساس مطالعات گذشتم میتونم به سوالاتون ج بدم.با این اوصاف که من الان المپیادی نیستم اشکال نداره ج بدم؟!‏

لایک ها
472

حضور و فعالیت شما باعث خوشحالی همه میشه

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

تا جايي كه من ميدونم ايزوزيم همان ايزوانزيمه;چون همه جا مينويسن ازوزيم يا همان ايزوانزيم:7:
بطور كلي دوتا عامل اصلي هستن كه تو كاتاليز انزيمها نقش دارن:1.اثر همجواري مناسب 2.اثر عمومي اسيد وبازها
كه اوليش مربوط به جايگاه اتصال انزيمه دوميشم به جايگاه كاتاليز مربوط ميشه!
هر انزيمي كه بهتر كنار سوبسترا قرار بگيره و يا به عبارتي شرايط اتصال بهش راحتتتر باشه رو سوبسترا اثر ميذاره!
انزيم ها 6 گروه نيستن؟:219:

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

سوال سوم:
1.اكسيدوردوكتاز ها:واكنش هاي اكسيداسيون واحيا را تسهيل ميكنند.
2.ترانسفرازها:در انتقال گروه هايي مثل گروه هاي اميني واسيل وگرو هاي فسفات شركت دارند.
3.هيدرولازها:واكنش هاي هيدروليز را كاتاليز ميكنند.
4.ليازها:اگه اشتباه نكنم موجب جدا شدن گروه ويژه اي از مولكول و ايجاد پيوند دوگانه ميشن.
5.ايزومرازها:واكنش هاي تشكيل ايزومري را كاتاليز ميكنند.
6.ليگازها:باعث اتصال دو مولكول به يكديگر وايجاد پيوند كووالانسي بين اونا ميشن.
درسته؟

لایک ها
472

کاملا،
خب، هرکدوم از اینا چند تا زیر شاخه دارن، میتونی ازشون مثال بزنی؛ مثل موتاز ؛ جزء کدوم دسته هست؟

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

فك كنم موتاز ها جزو ايزومراز ها بودن!وظيفشونم اينه كه توي واكنش هاي درون مولكولي شركت دارن!
از زيرشاخه هاي هيدرولازها ميشه به نوكلئازها و فسفاتاز ها اشاره كرد.
نوكائازها كه اسيد هاي نوكلئيك رو تجزيه ميكنن فسفاتازها هم واكنش هاي دفسفريلاسيون رو كاتاليز ميكنن!

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

من پیشاپیش معذرت میخوام فکر میکنم بیشتر جوابام اشتباه باشه چون سوالارو بر اساس تصورات مبهمی که از مطالعات گذشته داشتم ج میدم!‏1.خیر من فکر میکنم یکی نیستن، تعریف ایزوزیم:به اشکال متعدد از نظر ساختمان مولکولی یک نوع آنزیم می گویند که واکنش های یکسانی را راه اندازی میکنند اما VmوKmمتفاوتی دارند و تا جایی ک به یاد دارم این با تعریف ایزوآنزیم همخونی نداره!‏2.هر آنزیم که سرعت واکنش بیشتری داشته باشه واکنش رو پیش میبره،اگر از قاعده ی میکائیل‏(‏V=Vm.s/Vm+s)پیروی کنه آنزیمی که Vmبیشتر یاKmکوچکتر داشته باشه واکنش رو پیش میبره.در مورد سوال 3 کاملا با خانم غزل موافقم.4.E.C Number فکر میکنم عدد‏(فکر میکنم کومسیون‏)‏آنزیمی باشه که برای نام گذاری آنزیم ها به کار میره در واقع هم طبقه ی آنزیم و هم نوع واکنش و هم نوع سوبسترای آنزیم را مشخص میکند به عنوان مثال 2.7.1.1 E.C Number برای یک آنزیم است که یک نوع هگزوکیناز است!‏ارقام به ترتیب از چپ به راست نشان دهنده ی طبقه ی آنزیم،زیرطبقه،نوع واکنش،گیرنده ی اصلی هستند.بازم اگه اشتباهی هست شرمنده!!‏

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

البته فکر میکنم فرمول مربوط به آنزیمایی که از قاعده ی میکائیل پیروی میکنن این باشه:V=Vm.s/Km+s

NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161
پاسخ : چند سوال از بیوشیمی

اکسیدوردوکتاز: دهیدروژناز ها - اکسیژنازها
ترانسفراز: کیناز ها - ترانس آمیناز ها
هیدرولاز ها: استیل کولین استراز - فسفاتاز
لیاز: آلدولاز ها
ایزومراز: موتاز

متاسفانه برای لیگاز مثالی بلد نیستم!!
کار موتاز جا به جا کردن گروه فسفات در یک مولکول هست.

درسته؟!

لایک ها
472

بله، اما سوالای دیگه چی؟

hanie.sh

New Member
لایک ها
86

ببخشید آقای صالح زاده میشه لطفا بگید نظرتون راجع به جوابی ک من دادم چیه؟!‏

لایک ها
472

دوست دارم بچه ها نظراتشونو بگن نهایتا من جواب بدم

Agnes

New Member
لایک ها
74

تا اون جاییی که من میدونم ایزوزیم ها همون ایزوانزیم ها هستند که در واقع به انزیم هایی گفته میشود که در ترکیب اسیدهای آمینه تفاوت دارند اما واکنش یکسان شیمیایی رو تسریع میکنن
درمورد EC number یا Enzyme commission number یک رده بندی عددی از فعالیت انزیم ها که بر اساس واکنش ها ی شیمیایی که آنزیم ها تسریع میکنن به دست میاد... بر اساس سیستم نام گذاری آنزیم ها هر EC number به همراه نام آنزیم مربوطه موردنیاز میاد حال اگر دو انزیم متفاوت یک واکنش شیمیایی رو تسریع کنن این شماره برای هردو یکسانه . گرو های مختلفی از جمله : EC1-EC2-EC3-EC4-EC5-EC6 وجود داره که اسم های متفاوتی دارند برای مثال پروه EC3 به نام هیدرولاز که از فرمول شیمیایی واکنششون AB+ H2O=AOH+ BH پیروی میکنن و شامل آنزیم هایی مثل لیپاز،آمیلاز و پپتیداز هستن
در مورد طبقه بندی آنزیم ها هم دوستامون خیلی توضیح دادن من هم اگه بگم تکراری میشه...

بالا