کانال های نشتی

arniamir

New Member
لایک ها
18
کانال های نشتی 2نوع هستند:
1- کانال های نشتی که باعث نشت یون ها از سلول به آب میان بافتی می شوند
2- کانال های نشتی که باعث نشت یون ها از آب میان بافتی به درون سلول می شوند

پرسش من اینجاست که با یک دلیل بگویید چرا باید هر دو کانال نشتی درون غشا باشند ؟؟؟ اگر این 2 کانال نباشد چه اتفاقی برای سلول می افته؟؟؟

fateme

New Member
لایک ها
175
پاسخ : کانال های نشتی

ینی چی چه اتفاقی میوفته؟! خوب هر جایی که نیاز داریم یه ماده رو با یه آهنگ خاص منتشر کنیم لنگ میمونه! مثال بارزش هم ماهیچه های قلب

arniamir

New Member
لایک ها
18

ینی چی چه اتفاقی میوفته؟! خوب هر جایی که نیاز داریم یه ماده رو با یه آهنگ خاص منتشر کنیم لنگ میمونه! مثال بارزش هم ماهیچه های قلب
میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟؟؟؟؟

fateme

New Member
لایک ها
175

میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟؟؟؟؟
بله, خوب ببین اگه همونطور که من برداشت کردم منظور از کانال نشتی همون leak channel باشه این ها کانالایی هستند که انتقال مواد (اغلب یون) رو در عرض غشا و بر اساس شیب غلظتشون "تسهیل" می کنن [facilitated diffusion] . این کانالا مثل دریچه های همیشه باز اما یک طرفه ای هستن که وظیفه شون مقاومت کردن در برابر تلاش موجود برای نا متعادل کردن غلظت اون ماده توی این ور و اون ور غشاء ه و موفقیت شون در این کار هم به سرعت شون و یا به عبارتی تعدادشون بستگی داره.

لایک ها
3

کانال های نشتی منظورت همون پروتیین های کانال دار هست که فضای پرشده از اب دارن و حرکت ازاد یون ها و مواد محلول در اب را امکان پذیر میکنند؟

لایک ها
2,386

کانال های نشتی منظورت همون پروتیین های کانال دار هست که فضای پرشده از اب دارن و حرکت ازاد یون ها و مواد محلول در اب را امکان پذیر میکنند؟

ببینید کانال ها انواع متفاوتی دارن .

بعضی ها حساس به ولتاژن ، بعضی ها حساس به غلظت هستن ، بعضی ها همیشه بازن و ...

به عنوان مثال توی غشای نورون ها هم کانال وابسته به ولتاژ پتاسیم داریم که با رسیدن اختلاف پتانسیل غشاء به حد خاصی ، این کانال ها شروع به

باز شدن میکنن و عمدتا توی پتانسیل عمل فعالیت دارن .

یه سری کانال های نشتی پتاسیم هم هستن که چه توی حالت استراحت و چه توی پتانسیل عمل ، پتاسیم رو از خودشون عبور میدن .

اسمش روشه دیگه ! کانال نشتی !

ان شاء الله موفق باشید.

.amin.zj

New Member
لایک ها
0

بله, خوب ببین اگه همونطور که من برداشت کردم منظور از کانال نشتی همون leak channel باشه این ها کانالایی هستند که انتقال مواد (اغلب یون) رو در عرض غشا و بر اساس شیب غلظتشون "تسهیل" می کنن [facilitated diffusion] . این کانالا مثل دریچه های همیشه باز اما یک طرفه ای هستن که وظیفه شون مقاومت کردن در برابر تلاش موجود برای نا متعادل کردن غلظت اون ماده توی این ور و اون ور غشاء ه و موفقیت شون در این کار هم به سرعت شون و یا به عبارتی تعدادشون بستگی داره.
یک سوالی داشتم در رابطه با وضعیت کانال های نشتی تو پتانسیل عمل که به چه صورت هست؟

.amin.zj

New Member
لایک ها
0

ببینید کانال ها انواع متفاوتی دارن .

بعضی ها حساس به ولتاژن ، بعضی ها حساس به غلظت هستن ، بعضی ها همیشه بازن و ...

به عنوان مثال توی غشای نورون ها هم کانال وابسته به ولتاژ پتاسیم داریم که با رسیدن اختلاف پتانسیل غشاء به حد خاصی ، این کانال ها شروع به

باز شدن میکنن و عمدتا توی پتانسیل عمل فعالیت دارن .

یه سری کانال های نشتی پتاسیم هم هستن که چه توی حالت استراحت و چه توی پتانسیل عمل ، پتاسیم رو از خودشون عبور میدن .

اسمش روشه دیگه ! کانال نشتی !

ان شاء الله موفق باشید.
در رابطه با وضعیت کانال های نشتی تو پتانسیل عمل توضیح میدید لطفا؟

بالا