parham_76

New Member
لایک ها
39
پاسخ : کتاب شیمی 2 بهمن بازرگانی؟!؟!

برای افرادی که هنوز خیلی حرفه ای نیستند مثل بچه های اول برای تسلط روی شیمی 2و 3 کتابهای شیمی 2و3 بهمن بازرگانی خیلی خوبه

Moonlight

New Member
لایک ها
533

بچه هایی که تازه میخوان شروع کنن ،قبل از هر چیز باید به شیمی 2و3 مسلط شن که بهترین راه واسه اینکار مطالعه ی دقیق کتاب آقای بازرگانه ! در نگاه اول شاید به نظر خیلی حجیم بیاد ولی خیلی زودتر از اونی که فکرشو میکنی تموم میشه و به نظرم کسایی که تازه میخوان شروع کنن همه ی تستاشو بزنن چون تسلط بهتری پیدا میکنن و ایستگاه های درس و نکته هم با دقت باید بخونید .

لایک ها
326

سلام

1-می شه لینک این کتاب آموزش که گفتید رو بذارید؟
2-این کتاب آموزش که می گید مطالب رو از ایستگاه های درس و نکته گستره تر گفته؟

ممنون:53:
البته همون تستی بهتر از اموزشیه ، البته به نظر من .........

بارات

New Member
لایک ها
25

من خودم تست های این کتاب رو زدم خیلی عالیه:157:

لایک ها
0

سلام شیمی2 فقط بازرگان ولی شیمی3 خیلی سبز بهتره:95:

TOP STUDENT

New Member
لایک ها
74

سلام شیمی2 فقط بازرگان ولی شیمی3 خیلی سبز بهتره:95:
ولی باید در نظر داشت اولین کتاب خوب شیمی برای کنکور برای آقای بازرگانیه!!

Achilles

New Member
لایک ها
208

دوستان کمی پراکنده توضیح دادند .

اون موقع که راهبرا لیست میدادن واسه خوندن تاکیدی بس عجیب بر روی کتاب آقای بهمن بازرگانی داشتند و کاملا هم تاکیدشون بجا بوده .
اولین گام برای شروع المپیاد شیمی خوندن کتاب شیمی 2 بهمن بازرگانه . شیمی 2 بهمن بازرگانی هم کتاب تست داره و هم آموزش . ایستگاه درس و نکته ای که توی کتاب تستش اومده در واقع مطالب کتاب آموزشه که بصورت پراکنده در پاسخ های تشریحی اورده . برای اینکه مطالب شیمی 2 رو بهتر درک کنید بهتره که هر دو کتاب رو تهیه کنید .
اول کتاب آموزشش رو بخونید و بعد تست بزنید ( به صورت فصل به فصل ) (((مرور فراموش نشه)))
روند مطالعه : خوندن کتاب وزارتی بصورت روزنامه وار ، خوندن کتاب وزارتی به صورت دقیق و اگر حوصله داشتید خلاصه نویسیش کنید ، خوندن دقیق آموزش بهمن بازرگانی و خلاصه نویسی ، تست به تعداد خیلی خیلی زیاد ، مرور

این روند رو برای کتاب شیمی 3 هم میتونید اجرا کنید .

لایک ها
130

برای المپیاد مرحله اول شنیدم بهترینش مبتکرانه(همون آقای بازگانی)

parham_76

New Member
لایک ها
39

آره خیلی عالیه!
واقعا فوق العادست حتی واسه المپیاد

لایک ها taha

FPasha

New Member
لایک ها
128

سلام دوستان
من خوندن واسه المپ رو از حدود يك ماه پيش شروع كردم و بين اين همه كتاب موجود گيج شدم كه با كدوم شروع كنم،بالاخره بعد از كلي گشتن و پرس و جو از اساتيد با همين كتاب تست شيمي ٢ مهندس بازرگاني شروع كردم و شروع به خوندن ايستگاه هاي درس و نكته اش كردم (لازم به ذكره كه قبل از اين كتاب جز كتاب شيمي عمومي مورتيمر چيز ديگه اي حتي كتاب وزارتي ٢ رو نخونده بودم) و وقتي ايستگاه ها رو مي خونم حس مي كنم تا عمق مطلبو ميگيرم فقط بعد از خوندنشون موقعي كه مي خوام برم تستاشو بزنم به مقدار بسيار اندكي دچار مشكل مي شم اونم بخاطر اينه كه يه سري چيزاي پيش پا افتاده توي خود كتاب وزارتي بوده و از اشاره كردن بهشون صرف نظر شده و توي ايستگاه درس ونكته نبوده (مثلا خودش توي جواب يه تست ميگه با توجه به پاراگراف فلان صفحه ي بهمان كتاب درسي كه اون مطلب در مجموع مطلب مهمي نيست) ولي در مجموع راضيم و حس ميكنم خيلي مفهومي و خوب توضيح داده و اما روندي كه من براي خوندن اين كتاب و زدن تستاش در پيش گرفتم اينه :
ابتدا ده تا ايستگاه پشت سرهم رو مطالعه مي كنم،بعد تست هاي مربوط به اون ده تا رو مي زنم بعد ده تا ايستگاه ديگه و به همين منوال ادامه ميدم…
سوال من از شما بزرگواران اينه كه آيا اين روندي كه من براي مطالعه ي اين كتاب در پيش گرفتم خوبه يا نه بهتره كل ايستگاه هاي هر فصل رو بخونم و بعد كل تستاي همون فصلو بزنم يا هرجور ديگه؟
آيا اصلا كار درستي كردم كه مطالعه رو از سال اول از اين كتاب شروع كردم؟
آيا بايد در اين كنار اين كتاب كتاب ديگه هاي هم كه به نوعي مكمل اين كتاب باشه بايد مطالعه كنم؟
كتاب هاي ديگه اي هم به جز اين كتاب و كتاب مورتيمر دارم ولي هنوز شروع به خوندنشون نكردم.
ممنون ميشم اگه پاسخم رو بديد.

آخرین ویرایش توسط مدیر

afbaghlani

New Member
لایک ها
343

سلام دوستان
من خوندن واسه المپ رو از حدود يك ماه پيش شروع كردم و بين اين همه كتاب موجود گيج شدم كه با كدوم شروع كنم،بالاخره بعد از كلي گشتن و پرس و جو از اساتيد با همين كتاب تست شيمي ٢ مهندس بازرگاني شروع كردم و شروع به خوندن ايستگاه هاي درس و نكته اش كردم (لازم به ذكره كه قبل از اين كتاب جز كتاب شيمي عمومي مورتيمر چيز ديگه اي حتي كتاب وزارتي ٢ رو نخونده بودم) و وقتي ايستگاه ها رو مي خونم حس مي كنم تا عمق مطلبو ميگيرم فقط بعد از خوندنشون موقعي كه مي خوام برم تستاشو بزنم به مقدار بسيار اندكي دچار مشكل مي شم اونم بخاطر اينه كه يه سري چيزاي پيش پا افتاده توي خود كتاب وزارتي بوده و از اشاره كردن بهشون صرف نظر شده و توي ايستگاه درس ونكته نبوده (مثلا خودش توي جواب يه تست ميگه با توجه به پاراگراف فلان صفحه ي بهمان كتاب درسي كه اون مطلب در مجموع مطلب مهمي نيست) ولي در مجموع راضيم و حس ميكنم خيلي مفهومي و خوب توضيح داده و اما روندي كه من براي خوندن اين كتاب و زدن تستاش در پيش گرفتم اينه :
ابتدا ده تا ايستگاه پشت سرهم رو مطالعه مي كنم،بعد تست هاي مربوط به اون ده تا رو مي زنم بعد ده تا ايستگاه ديگه و به همين منوال ادامه ميدم…
سوال من از شما بزرگواران اينه كه آيا اين روندي كه من براي مطالعه ي اين كتاب در پيش گرفتم خوبه يا نه بهتره كل ايستگاه هاي هر فصل رو بخونم و بعد كل تستاي همون فصلو بزنم يا هرجور ديگه؟
آيا اصلا كار درستي كردم كه مطالعه رو از سال اول از اين كتاب شروع كردم؟
آيا بايد در اين كنار اين كتاب كتاب ديگه هاي هم كه به نوعي مكمل اين كتاب باشه بايد مطالعه كنم؟
كتاب هاي ديگه اي هم به جز اين كتاب و كتاب مورتيمر دارم ولي هنوز شروع به خوندنشون نكردم.
ممنون ميشم اگه پاسخم رو بديد.
سلام
به جمع المپیادی ها خوش اومدین.
اولا قبل از پاسخ به پرسشتون باید یک نکته مهم رو متذکر بشم.(چون تازه دارید شروع می‌کنید)
المپیاد شیمی اندکی با شیمی دبیرستان تفاوت داره. البته نه به اندازه رشته های دیگه ولی به هر حال تفاوت هست. این رو بدونید که حتی یک المپیادی هم باید برای آزمون های مدرسه کتاب وزارتی رو دوره کنه. نگرانی من برای همه تازه کارها اینه که به صِرف المپ خوندن بدون مطالعه کتاب وزارتی پایه شون سر امتحان حاضر میشن و خراب می کنن و بعدش از المپ زده میشن. این چیزیه که من زیاد مشاهده کردم. پس توصیه م اینه که المپ رو بسیار اعلاتر از کتاب وزارتی بدونید ولی کتاب وزارتی روهم رها نکنید.
---
اما در مورد پرسش شما:
در مورد کتاب بگم که اولا شیمی 1 رو کامل بخونید. چون بر خلاف اینکه خیلی ها میفرمان جغرافیاست به نظر من بسیار به خوندنش می ارزه. البته جمع کردن نه به معنی حفظ کردن بخش های حفظی و ... بلکه فقط به معنی درک صحیح مفاهیم پایه ایش. - الآن درس مدرسه‌تون احتمالا باید کمی بعد از مبحث گازهای گلخانه ای باشه-
ثانیا کتاب شیمی 2 مبتکران کاملا مناسبه اما شاید خوب باشه در کنارش به مطالعه یک کتاب سبُک پایه ای بپردازید تا نقص های پایه‌ای تون کاملا رفع شوند. به هر حال از نظر من اگر شرایط تون رو درست بیان کرده باشین، نباید خیلی مشکل خاصی وجود داشته باشه.
درمورد روش مطالعه هم به صورتی که خود کتاب گفته عمل کنید. یعنی:
اگر دقت کنید کتاب مذکور هر فصل رو به چندین قسمت تقسیم کرده و زیر عنوان هر قسمت نوشته قبل از زدن تست ها فلان ایستگاه ها رو مطالعه کنید. شماهم طبق همین برنامه عمل کنید مناسب تره. یعنی بخش به بخش برید جلو. اول درس و نکته های هر بخش رو بخونید و سپس به حل تست هاش بپردازید.
در آخر هم به یاد داشته باشید که تلاش مهمه نه طلاش!
یاعلی(علیک السلام)مدد
در پناه خدا!

FPasha

New Member
لایک ها
128

سلام
به جمع المپیادی ها خوش اومدین.
اولا قبل از پاسخ به پرسشتون باید یک نکته مهم رو متذکر بشم.(چون تازه دارید شروع می‌کنید)
المپیاد شیمی اندکی با شیمی دبیرستان تفاوت داره. البته نه به اندازه رشته های دیگه ولی به هر حال تفاوت هست. این رو بدونید که حتی یک المپیادی هم باید برای آزمون های مدرسه کتاب وزارتی رو دوره کنه. نگرانی من برای همه تازه کارها اینه که به صِرف المپ خوندن بدون مطالعه کتاب وزارتی پایه شون سر امتحان حاضر میشن و خراب می کنن و بعدش از المپ زده میشن. این چیزیه که من زیاد مشاهده کردم. پس توصیه م اینه که المپ رو بسیار اعلاتر از کتاب وزارتی بدونید ولی کتاب وزارتی روهم رها نکنید.
---

اما در مورد پرسش شما:
در مورد کتاب بگم که اولا شیمی 1 رو کامل بخونید. چون بر خلاف اینکه خیلی ها میفرمان جغرافیاست به نظر من بسیار به خوندنش می ارزه. البته جمع کردن نه به معنی حفظ کردن بخش های حفظی و ... بلکه فقط به معنی درک صحیح مفاهیم پایه ایش. - الآن درس مدرسه‌تون احتمالا باید کمی بعد از مبحث گازهای گلخانه ای باشه-
ثانیا کتاب شیمی 2 مبتکران کاملا مناسبه اما شاید خوب باشه در کنارش به مطالعه یک کتاب سبُک پایه ای بپردازید تا نقص های پایه‌ای تون کاملا رفع شوند. به هر حال از نظر من اگر شرایط تون رو درست بیان کرده باشین، نباید خیلی مشکل خاصی وجود داشته باشه.
درمورد روش مطالعه هم به صورتی که خود کتاب گفته عمل کنید. یعنی:
اگر دقت کنید کتاب مذکور هر فصل رو به چندین قسمت تقسیم کرده و زیر عنوان هر قسمت نوشته قبل از زدن تست ها فلان ایستگاه ها رو مطالعه کنید. شماهم طبق همین برنامه عمل کنید مناسب تره. یعنی بخش به بخش برید جلو. اول درس و نکته های هر بخش رو بخونید و سپس به حل تست هاش بپردازید.
در آخر هم به یاد داشته باشید که تلاش مهمه نه طلاش!
یاعلی(علیک السلام)مدد
در پناه خدا!
با سلام و تشكر از دوست عزيزم
اول پاسخ اون قسمت هايي كه رنگي شده رو بدم:
اين حرف شما رو تقريبا تمامي كساني كه در اين راه قدم گذاشته بودند و با آن ها مشورت كرده بودم هم به من زدندو حرف كاملا بجا و درستيه ولي مشكل در همينجائه كه مدرسه ي ما نحوه ي تدريس بعضي از دروس رو با شيوه هاييه كه براي من بسيار عجيب و مبهم هستند انجام ميده ،حالا شايد هم خيلي خوب باشندا ولي براي من واقعا عجيبه .
برگرديم به بحث خودمون :
ما براي درس شيمي ، ٢ معلم داريم كه دو روز هفته ميان و يكيشون شيمي ١ رو به ما درس ميده و اون يكي شيمي٢،تا اينجائ كار ممكنه مشكلي نباشه ،ولي معلمي كه شيمي١ رو درس ميده علاوه بر اينكه وقت خيلي كمي در هفته داره و بايد كمي فشرده درس بده،در كلاس اتلاف وقتش بسيار زياده و همين دليليه كه باعث شده ما از درسمون خيلي عقب بيفتيم ،شايد باورتون نشه بهتون بگم ما بحث" جنبش مولكولي گاز ها " رو تازه اين هفته خونديم و علاوه بر اون وقت كم همون دبير مباحث فراتر از كتاب رو هم داره درس ميده !!!!!!!:p
به همين دليل ما از شيمي ١ خيلي عقبيم .
از طرفي اون دبير شيمي٢ خيلي خوب و واضح و دقيق درس ميده و ما الان از شيمي٢،مباحث اعداد كوانتومي براي مشخص كردن وضعيت الكترون ها و نحوه ي پر شدن اربيتال ها و زيرلايه ها و اسپين و. ..،پيوندهاي بين مولكولي،پيوندهاي بين اتمي (يوني كووالانسي داتيو فلزي ) و موازنه رو به طور كامل و دقيق يادگرفتيم.
به همين دليل من درك نسبتا خوبي از شيمي ٢ رو دارم و به همين دليل خوندن رو تقريبا از كتاب شيمي ٢ شروع كردم،يعني در واقع مدرسمون اينجوري درس ميده .ولي وقتي كتاب مهندس رو خريدم فهميدم كه بايد براي رفتن به سراغ اون مطالبي كه از شيمي٢ بهم آموزش داده شده بايد مطالب قبليش روهم كه حجم كمي نداره بخونم و به همون ترتيبي كه خود كتاب داره برم جلو ...
وگرنه من. هرگز از كتاب وزارتي شيمي ١غافل نيستم و نخواهم شد هرچند كه تعداد نكات المپيادي آن از انگشتان دست كمتر است.
راستي در مورد اون روش مطالعه كه فرموديد منظورتون اون قسمتهاييه كه تو هربخش نوشته پيش نياز و گفته براي حل تستهاي اين قسمت ابتدا ايستگاه هاي … و … را مطالعه كنيد ؟
اگه منظورتون اونه من چون فكر كردم كه تعداد ايستگاه هاي ذكر شده تو هر بخش حداكثر به ٢تا ميرسه،ممكنه اگه اينجوري بخونم مطالب فقط تو حافظه ي كوتاه مدتم بمونه و فرارتر باشه،بخاطر همين تصميم گرفتم كه به جاي دوتا دوتا پنج تايي پنجتايي ايستگاه هارو بخونم وگرنه اگه نظر شما اينه كه به همون ترتيبي كه خود كتاب گفته برم جلو كه چه بهتر…
اين كتاب پايه اي كه شما فرموديد در كنار كتاب مبتكران مطالعه اش كنم و در واقع مكمل كتاب مبتكران باشه شيمي عمومي مورتيمر مي تونه باشه و خوبه ؟يا شما پيشنهاد ديگه اي دارين؟
براي شيمي١ هم بيشتر جزوه اي كه خود دبيرمون براي هرفصل ميده رو مي خونم ،به نظرم اون مفاهيم كتاب رو جمع آوري كرده و در واقع نسخه خلاصه نويسي شده ي كتابه و خيلي به دردم مي خوره
در پايان بسيار بسيار عذر مي خوام كه سرتون رو اينجوري درد آوردم،آرزوي موفقيت برايتان را دارم.
در پناه حق

لایک ها
0

آره، فکر میکنم.چون که کتاب درسی خودش خیلیییییی مهمه.توی المپیادی خوندن هم اولین گزینه اس
یاعلی.....

بالا