کنترل همزمان دو یون سدیم و پتاسیم

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428
در بسیاری از موارد انتقال یون ها از غشا کنترل همزمان وجود دارد . به این معنا که سدیم و پتاسیم غلظتشان در خون متناسب با هم کنترل می شود یعنی به فرض با افزایش میزان الدوسترون خون غلظت سدیم خون زیاد و پتاسیم کم می شود . حال با سند و دلیل بگویید چرا تکامل این نوع روند را انتخاب کرده در صورتی که میدانیم این طرز کنترل باعث عدم تنظیم غلظت دقیق یون ها در بدن می شود ؟(این هم یک سوال تکاملی )
در ضمن این نوع کنترل فقط برای سدیم و پتاسیم نبوده بلکه برای مثلا کلر و بی کربنات هم مثلا وجود دارد ......

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171
پاسخ : کنترل همزمان دو یون سدیم و پتاسیم

در بسیاری از موارد انتقال یون ها از غشا کنترل همزمان وجود دارد . به این معنا که سدیم و پتاسیم غلظتشان در خون متناسب با هم کنترل می شود یعنی به فرض با افزایش میزان الدوسترون خون غلظت سدیم خون زیاد و پتاسیم کم می شود . حال با سند و دلیل بگویید چرا تکامل این نوع روند را انتخاب کرده در صورتی که میدانیم این طرز کنترل باعث عدم تنظیم غلظت دقیق یون ها در بدن می شود ؟(این هم یک سوال تکاملی )
در ضمن این نوع کنترل فقط برای سدیم و پتاسیم نبوده بلکه برای مثلا کلر و بی کربنات هم مثلا وجود دارد ......
البته تا جایی که اطلاع دارم افزایش الدوسترون باعث افزایش غلظت سدیم نمیشه.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

البته تا جایی که اطلاع دارم افزایش الدوسترون باعث افزایش غلظت سدیم نمیشه.
بله .... عین جملات گایتونه که نوشته تاثیر زیادی بر غلظت سدیم نداره .... اما کلا این مکانیسم چه فایده ای در طول تکامل داشته؟

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

البته فرشباف درست ميگه الدوسترون غلظت سديم رو تغيير چنداني نميده....اما سوالت جاي فكر داره...

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

بله .... عین جملات گایتونه که نوشته تاثیر زیادی بر غلظت سدیم نداره .... اما کلا این مکانیسم چه فایده ای در طول تکامل داشته؟
اگه اجازه بدین چون هم دیر وقته و هم سوال نیاز به فکر کردن داره تا فردا فکر کنم.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

اتفاقا من هم همینا زدم که یکم شب تا صبح (تو خواب:cool:) فکر کنیم ..... شب خوش ....

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

يك نظر ميدم ميخوابم!!!ًميتونه به دليل حفظ شكاف انيوني بدن باشه(تعادل بار در خون)

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

يك نظر ميدم ميخوابم!!!ًميتونه به دليل حفظ شكاف انيوني بدن باشه(تعادل بار در خون)
خب الان کلر و بی کربنات هم با هم غلظتشون کنترل می شه و در تعادل بار اثری ندارند .... درسته؟

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

خب الان کلر و بی کربنات هم با هم غلظتشون کنترل می شه و در تعادل بار اثری ندارند .... درسته؟
تو كلر بيكربنات هم به ازاي هر كلر دفعي ١ بيكربنات باز جذب ميشه (تو كليه) واين اصل برقراره! يا مثلا تو گلبول قرمز هم همينطوريه

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

تو كلر بيكربنات هم به ازاي هر كلر دفعي ١ بيكربنات باز جذب ميشه (تو كليه) واين اصل برقراره! يا مثلا تو گلبول قرمز هم همينطوريه
خب من هم حرفم همینه ...... توی سدیم و پتاسیم( دو پتاسیم خارج و سه پتاسیم داخل) تعادل بار از بین می ره ولی در کلر و بی کربنات حفظ می شود .....

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

خب من هم حرفم همینه ...... توی سدیم و پتاسیم( دو پتاسیم خارج و سه پتاسیم داخل) تعادل بار از بین می ره ولی در کلر و بی کربنات حفظ می شود .....
اهان.....ولي نكته اينه كه اين كار پمپ فايده ي زيادي داره(تعيين پتانسيل غشا و حتي حفظ حجم سلولي) و اثرات ناشي از بر هم زدن تعادل بار انقدر نبوده كه باعث حذفش بشه....اما نميدونم شايد هم اشتباه ميگم صرفا فرضيس....باز هم دوستان نظر بدن منم فكر ميكنم باز:)

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اهااان...بيين اين بر هم زدنش در مقايسه با بر هم زدنش زماني كه تنظيم با هم نبود و هر يك جداگانع تنظيم ميشدن هم خيلي كمه و خودش يه پيشرفت محسوب ميشه((تكامل كه عالي نيست اينجا هم سعي كرده درست كنه ولي كاملا نشده و هنوز جاي كار داره!)) ((البته همونطور كه گفتم اين برهم زدن بار فايده هم داره و اضلا حذف نميشه!))

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

اهان.....ولي نكته اينه كه اين كار پمپ فايده ي زيادي داره(تعيين پتانسيل غشا و حتي حفظ حجم سلولي) و اثرات ناشي از بر هم زدن تعادل بار انقدر نبوده كه باعث حذفش بشه....اما نميدونم شايد هم اشتباه ميگم صرفا فرضيس....باز هم دوستان نظر بدن منم فكر ميكنم باز:)

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اهااان...بيين اين بر هم زدنش در مقايسه با بر هم زدنش زماني كه تنظيم با هم نبود و هر يك جداگانع تنظيم ميشدن هم خيلي كمه و خودش يه پيشرفت محسوب ميشه((تكامل كه عالي نيست اينجا هم سعي كرده درست كنه ولي كاملا نشده و هنوز جاي كار داره!)) ((البته همونطور كه گفتم اين برهم زدن بار فايده هم داره و اضلا حذف نميشه!))
توضیح دومت خوبه ..... فعلا نقدی بر ان ندارم .....

mohammad1

New Member
لایک ها
114

یه سوال
کاربرد این مکانیزم چی هست ؟

لایک ها
84

یه سوال
کاربرد این مکانیزم چی هست ؟
یعنی چی که کاربردش چیه؟؟؟؟؟اگه میگی چرا پتاسیم هم کم میشه که داریم روش فکمیکنیم اگه سوالت اینه که چرا وچه کاربردی داره سدیم رو آلدوسترون بازجذبشو میبره بالا میتونی کتابای فیزیولوژی قسمت مربوطه مراجعه کنی آخه زیاد به این تاپیک ربط نداره.......

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

من هر چي فكر ميكنم فايده اي به جز تعادل بار به ذهنم نمياد....يك توجيه ديگه:
اكثرا تو دفع يون ها انتقال فعال نقش مهمي داره ديگه كه بيشتر از نوع انتي پورته...خب حالا يه يون ديگه هم بايد تو جهت مخالف بره ديگه،چه يوني بهتر از يوني كه همبار با يون اصليه و گراديان غلظتشم يه جوريه كه يه اينكار كمك ميكنه؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

من هر چي فكر ميكنم فايده اي به جز تعادل بار به ذهنم نمياد....يك توجيه ديگه:
اكثرا تو دفع يون ها انتقال فعال نقش مهمي داره ديگه كه بيشتر از نوع انتي پورته...خب حالا يه يون ديگه هم بايد تو جهت مخالف بره ديگه،چه يوني بهتر از يوني كه همبار با يون اصليه و گراديان غلظتشم يه جوريه كه يه اينكار كمك ميكنه؟
مشکل اینه که به قول تو تکامل خواسته تنظیم را اصلاح کنه ولی هنوز نتوانسته ...... من ایده ات را فکر کنم درست باشه .....

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

به نظر من این تنظیم دوتایی در ابتدای تکامل خیلی ارزشمند بوده به چند دلیل:1)تشکیل سیستم برای تنظیم هر یون خیلی هزینه بره و به همین دلیل موتانت هایی که توانایی تنظیم دو یون رو همزمان با یک مکانیسم داشتن از مزیت برخوردار بودن 2)اگر برای هر یون سیستم جداگانه ای بوجود می امد باید یک سیستم کنترلی جداگانه دو یونی رو که در سیستم قبل باهم تنظیم می شدند باهم هماهنگ کنه
در کل این سیستم با یک تیر سه نشون میزنه.
من فرصت نکردم جواب های دوستان رو بخونم,اگه جوابم تکراریه عذر میخوام.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

به نظر من این تنظیم دوتایی در ابتدای تکامل خیلی ارزشمند بوده به چند دلیل:1)تشکیل سیستم برای تنظیم هر یون خیلی هزینه بره و به همین دلیل موتانت هایی که توانایی تنظیم دو یون رو همزمان با یک مکانیسم داشتن از مزیت برخوردار بودن 2)اگر برای هر یون سیستم جداگانه ای بوجود می امد باید یک سیستم کنترلی جداگانه دو یونی رو که در سیستم قبل باهم تنظیم می شدند باهم هماهنگ کنه
نه ..... تکراری نبود ...... این هم ایده واقعا زیبایی است .....

لایک ها
84

فقط یه چیزی این اگه یه راه تنظیم برای مثال پتاسیم هم باشه وقتی که آلدوسترون ترشح بشود در نهایت باعث افت پتاسیم میوکارد قلب هم میشه(این یه مثاله!) و این افت باعث کم شدن آستانه تحریک الکتریکی میوکارد میشه و آریتمی رو توسعه میده(اینو در شرایط ترشح آلدوسترون میگم که باعث این مورد هم میتونه بشه مخصوصا در افرادی که قلب نارسا دارن خب خطرناک تر هم هس! حالا نارسا هم نباشه جایی مثه این جا مشکل ایجاد میکنه و تنظیم نیس به نظرم! اگه باشه باید یه جوری توجیح کرد که جایی باشه که یه سودی داشته باشه در وقتی که سدیم رو بااین کار بازجذبشو زیادمیکنه)

آخرین ویرایش توسط مدیر

Fallen

Well-Known Member
لایک ها
760

ببینید تکامل مهندس نیست !!! :4:
این سیستم مشکلاتی داره قطعا و یکیش زمانیه که فقط تعادل یکی از یون ها بهم بخوره ولی بدن باز هم مجبوره دو تا رو با هم تنظیم کنه
اما دقت کن که این سیستم یکی از کم هزینه ترین سیستم هاییه که تونسته تنظیم نسبتا دقیقی از یون ها رو فراهم بیاره و دقتش هم قابل قبوله
و موتانت هایی که از سیستم های پر هزینه تر اما دقیق تر استفاده میکنن آنچنان برتری نداشتن که اون اضافه هزینه رو جبران کنه
این ها فقط کلی سیستم پیچیده لازم دارن که تنظیم هر یون جداگانه ، و تنظیم یون ها با هم در مواقعی که مجبوریم تنظیم ها با هم باشه رو به عهده بگیرن
همین پمپ سدیم پتاسیم مقدار زیادی خاصیت داره . یکیش تنظیم بار غشا هست و دیگریش فراهم کردن زمیته انتقال فعال ثانویه . کلی کار رو با هم در یه سیستم انجام میده
تعادل بار هم که مسعود اشاره کرد در مواقع زیادی لازمه خب اگه دو یون با هم تنظیم نشن اونوقت شما به 3 سیستم نیاز داری بجای یکی
یکم زیادی میشه .
موفق باشیم - باشید - باشند :4:

بالا