گام به گام تا کنکور 89(+ مشاوره روان شناختی)

لایک ها
1,316
یه سلام فوق العاده به کنکوریهای 89 :p
هدف من از ایجاد این تاپیک کمک به شماها(چه روحی چه درسی) بود،چون حس کردم توان این کارو دارم البته با کمک سایر اعضای فهیم سایت :twisted: .باید بگم این یه تاپیک تکراری نیست و فقط برنامه برای تابسون و .. .نیست بلکه هم مشاوره روان شناختیه که قبلا نداشتیم هم درسی تا خود کنکور.
من که چشم به هم زدم این یه سال گذشت و مهم تر از اون اینکه فهمیدم (کنکور)عجب چیز پیش پا افتاده ایه
دوستان اول از همه ازتون یه خواهشی دارم،خواهشی به بزرگی آیندتون،قبل از اینکه بیاین و فک کنین که چه جوری درس بخونین و اینا با خودتون روراست باشین
ببینین اهل یه سال تلاش و کوشش مداوم و خستگی ناپذیر هستین یا نه؟ببینین هدفتون چیه(نگید کنکورا !!)؟؟اصن هدف خود کنکور چیه؟اول یه هدف به قولی بلند مدت انتخاب
کنین که بتونین هدف های کوتاه مدت رو در راستای اون انتخاب و تعیین کنین.مبادا با چند بار آزمون دادن و دیدن هدفای بقیه دوستان هدف اصلیتون رو گم کنینا!!یادتون نره
تصمیم بگیرین که آینده خودتون رو بسازین ،تصمیم بگیرین که عشق به علم ازتون سرریز شه!تصمیم بگیرین که همین حالا ارزش هاتونو تعیین کنین و به هرچیز ضد آن نه بگید.فقط تصمیم بگیرین
یه نکته رو هم توجه کنین که از مهندس نیکخو نقل میکنم:در مسیر رسیدن به قله هیچگاه به قله نگاه نکنین،مطمئن باشین خستتون میکنه،چند متری جلوی پاتون رو ببینین و اون چند متر همون
هدف کوتاه مدتتونه ،وقتی که بهش میرسین کلی شارژ میشین کلی کیف میکنین که من عجب انسان فوق العاده ای هستم،اون وقت چند متر بعدی رو سریعتر میرین اون وقته که
عشق به هدف رو حس میکنین،اون وقته که چشم به هم میزنین میبینین اگه یه گام دیگه بردارین از قله کوه پرت میشین پایین،اینجا آخر خط اصلیه،حالا میتونین کوه بعدی رو هم فتح کنین
دوستان انسان اشرف مخلوقاته،اگه کسی استعداد عظیم خودشو،هدف خودشو درک نکنه قطعا کفران نعمت کرده چیزی که خدا ازش بیزاره،قطعا به خودش ظلم کرده،چیزی که بش میگن خسران
و قطعا در آتشی که هیزمش خودش ونیاتشه خواهد سوخت،چه در این دنیا بعد از نرسیدن به هدف چه در آخرت.پس هر وقت شیطان(این دزد ارزشها) به سراغتون اومد اون ارزشاتونه که مشت محکمی به دهانشه
همین حالا حداق یه ربع،نیم ساعت با خودتون خلوت کنین ،ارزش گذاری کنین،اصن فک کنین شب قدره،شبی که تقدیر یه سال دیگه تون توش معلوم میشه،یه سناریو برای این یه سال بنویسین
سناریویی که بازیگر اصلیش خودتونین.بعد از هدفمند شدن برید سر بقیه موارد.
دوستان عزیز من آماده هر نوع پاسخگویی به سوالاتونم(والبته سایر اعضای سایت که تجربه کنکور رو دارن)به خصوص دوس دارم در زمینه روان شناسی و این موضوعات کمک کنم اما همه مطلبی میذارم.فقط مشارکت کنین مطمئن باشین ضرر نمیکنین(اگه سوال شخصی چیزی هم داشتین pmبذارین) :wink:

لایک ها
1,316
دوستان کسی نمیخواد کمک کنه؟؟البته کمک به خودش؟!!! :eek:

zhilan

New Member
لایک ها
0
سلام اقاشایان
از مطلب زیبای که نوشته بودین واقعا ممنونم چون خیلی به ادم انرژی میده :arrow:

kquran

New Member
لایک ها
18
خیلی خوبه...اگه ادامه می دادی تا من می فهمیدم چقدر فکرت به من نزدیکه...شاید می تونستیم خیلی به هم و به بچه ها کمک کنیم...
اما تا همین جاش که جالب بود...راه که افتاد من در خدمتم!!!

r-neaded

New Member
لایک ها
0
شایان جان!ممنونم!خیلی خوب بود!
من خیلی وقته هدفمو انتخاب کردم.ولی همیشه احساس میکنم رسیدن بهش خیلی سخته.
گیج شدم!هیچ جوره با خودم کنار نمیام!

kquran

New Member
لایک ها
18
گاماس گاماس r-neaded ...
آقا شایان که فرمودن خرده خرده باید یه مرغو بلعید...
خوب فکر کنم کتاب قورباغه ات را قورت بده به درد همچین موقع هایی می خوره!!!
رسیدن به هدف رئال واقعا آسونه!!!

لایک ها
1,316
سلام بر دوستان
من آمادم اين بحثو با كمك دوستان ادامه بدم!از جمله kquran
در جواب r-neadedبايد بگم:
من كه خيلي با وضع درسي وتوانايي ها و...شما آشنا نيسم،كسي كه خيلي خيلي آشناست خودتونين،خودتونين كه ميدونيد اگه يه كاريو بخواين آيا ميتونين انجامش بدين يا نه؟ببينيد من به طور كلي روش هدف گذاري را گفتم،اما در مورد جزئياتش اگه سوال دارين بپرسين تا جواب بدم!
خوب اينجور كه من حدس ميزنم،اين هدفي كه آشنا و قديمي خطابش كردين و كمي انرژيتونو گرفته همون هدف اصليتونه!شما بايد اين هدف را بشكنيد جوري كه خرده هدف ها عملي باشن،وقتي كه اونا عملي بشن،هدف اصليتون عملي شده!
البته هدف اصلي بايد واقع بينانه هم باشه،يعني جوري باشه كه مطمئن باشين در طول زمان در دسترستون بهش ميرسين،ولي بازم ميگم براي انسان هدفي نيست كه در دسترس نباشه بستگي داره چقدر اين موضوع را درك كنين!
مثلا هدف اصلي من رسيدن به رتبه تك رقمي تو كنكور بود چون باور داشتم كه ميتونم(حالام اگه كسي منو ميشناسه تو دلش به رتبم نخنده ها همش دقيقا همون چيزيه كه حقم بود!كم كاري هاي خودم منو كمي از هدفم دور كرد!)
حالا اومدم هدفمو خرد كردم،كه برنامه راهبردي كانون خيلي كمكم كرد!
گفتم خوب اگه بخوام رتبه تك رقمي شم بايد مثلا خيلي مفهومي بخونم،تا ميتونم بخونم و و و.....
بعد مثلا تصميم گرفتم تو آزمون 23 مهر به خودم ثابت كنم ميتونم،با هدف هاي ريز براي هر روز و هر ساعت خيلي عالي خوندم و نتيجش هم اينكه تو مجله آزمون اسممو زدن!و اينجوري يواش يواش خودمو بالا كشيدم
آره،وقتي هدفهات كوچيك باشه و در دسترس خستگي معنا نداره!تازه كلي لذت هم ميبري،مثال كوه كه تو كامنت قبليم زدم رو دوباره بخون!به هدف اصليت نيم نگاهي داشته باش كه فقط گمش نكني و جهت اشتباه نري،اما اگه بخواي فقط قله رو نگاه كني،خسته ميشي،سرت گيج ميره،بعدش پرت ميشي پايين...
:roll:

baghbagho

New Member
لایک ها
0
سلام.تجربه کلیتان وتوصیه شما درباره خلاصه نویسی وبه طور مشخص وریزشده درباره زیست شناسی را بگویید.یک چیز دیگه چون تصور خاصی از زبان فارسی ندارم
می پرسم که ایا اصلن خلاصه نویسی در این موضوع خاص معنا داره یانه؟

zhrs

New Member
لایک ها
0
سلام....چه جای خوبی ....اون پست اول صفحه آدم رو یاد فیلم کلیداسرار میاندازه...راویش همینجوری حرف می زنه....کلا ممنون خیلی قشنگ بود...یه سوال...چقدر مهم یا اصلا درسته که آدم عادتهاش رو تو سال کنکور به هم بزنه؟یعنی یه کاری که خودت بهش عادت کردی ولو متوسط رو انجام بدی یا راه بهتری رو که بقیه پیشنهاد دادن و تو باید با تمرین بهش عادت کنی؟
من خودم درس خوندنم قاعده خاص خودشو داشت اما دارم سعی می کنم راههای بهتر رو امتحان کنم....بنظرتون اساسا این کار درسته؟یا یه ریسکه بی ارزشه؟
باید بگم احساس می کنم خودم به تغییر بیشتر از اون سکون ایمان دارم...نمی دونم این باور درسته یا نه
ممنون

لایک ها
1,316
سلام به(baghbagho)!
اول بگم که من رشتم ریاضی بود و راجه به زیست شناسی چیزی نمیدونم دوست عزیزم...
اما در مورد خلاصه نویسی:به نظر من فوق العاده است!این موضوع را به مرور و به خصوص ماه آخر قبل کنکور خواهی فهمید!من به شخصه اوایل خلاصه نویسی را کاری بیهوده و وقت گیر میدونستم اما وقتی فهمیدم نظرم اشتباه بوده که دیگه تقریبا دیر بود!اما همون خلاصه نویسی های اندکم بسیار بسیار کمک کرد تا بتونم درسا رو با سرعت مرور و جمع بندی کنم!
فقط مواظب باش خلاصه نویسی رو با کپی کردن اشتباه نگیری!شاید این وسواس در شما ایجاد شه که بخوای همه مطالب را خلاصه نویسی کنی اما به هیچ وجه لازم نیست!خلاصت باید جوری باشه که شامل کلیدی ترین مطالب باشه به گونه ای که با خوندن اون بقیه مطالب که توی خلاصت نیست نیز یادت بیاد!
به تعبیر دیگه میتونی توی خلاصت چیزایی رو بنویسی که حفظ کردن و به خاطر سپردنش واست دشواره!
در مورد زبان فارسی نظر من رو بخوای خیلی خلاصه نویسی رو پیشنهاد نمیکنم اما اگه احساس میکنی خوندنش وقت گیره این کارو بکن و توی اون کلیدی ترین قواعد و نکات رو بنویس!
سوال دیگه ای داشته باشی در خدمتم...

لایک ها
1,316
سلام به zhrs!
بحث خیلی خوبیو مطرح کردی!
این کاملا بستگی به اخلاق خودت داره!به تجربت رجوع کن!ببین اگه قبلا تونستی به خوبی عادت هات رو عوض کنی و تغییر روش بدی پس حتما این کارو بکن(البته به شرطی که اطمینان حاصل کنی روش دوم بهتر از روش اوله)!اما اگه تغییر عادت واست سخت بود به نظر من ریسک خیلی خطرناکیه چون سال کنکور سالی نیست که بخوای به طور مداوم روش عوض کنی!من خودم یکی از عادت هام که عوض کردم و خیلی کمکم کرد این بود که عادت داشتم درس رو به طور دراز کشیده روی زمین مطالعه کنم وقتی متوجه مضرات این کار شدم سریع تغییر روش دادم و به روش نشسته پشت میز مطالعه کردم!هرچند, چند هفته ای بسیار خسته کننده و کسل بار بود اما به خاطر اینکه هدفم برام ارزشمند بود تحمل کردم و البته نتیجه استقامت توی این کار رو هم دیدم!
اگه روش هات خیلی خیلی مضر و خطرناک هستن باید تغییر روش بدی(به بهترین روش) اما اگه ضرر چندانی بهت نمیزنه به شرطی که تغییر روش واست سخته پیشنهاد میکنم روشتو عوض نکنی!
من از نوع لحنت حدس میزنم واست اصلا کاره سختی نباشه پس حتما بهترین روش را انتخاب و به سمتش برو!
فقط یه نکته خیلی خیلی مهمه و اون رعایت اصل تدریج و تداوم در تغییر روشه!
تو نباید به یکباره تغییر روش بدی چون ممکنه ضررهای بسیار پر هزینه ای بهت بزنه!
مثلا اگه عادت داری شب تا صبح درس بخونی و صبح تا عصر بخوابی نباید به یکباره روش معکوسشو انتخاب کنی چون سیستم بدنت به شدت به هم میریزه!باید به مرور و مثلا طی 1 ماه سیستم خوابت رو عوض کنی!
اگه خواستی جزیی تر بحث کنیم و اینکه میخوای چه روشهایی رو عوض کنی و چه روشی بهترینه,در خدمتم...

bihamta

New Member
لایک ها
345
سلام.
من یه سوال داشتم.من 2و3 روزه که عجیب انگیزم زده بالا در سطح لالیگا و بازدهی درسامم عالیه.یعنی گسسته ای که دوس نداشتم رو با لذت میخونم.چیکار کنم بتونم همینطور تا آخر ادامش بدم.؟؟؟

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
دفتر برنامه ریزی واسه همین وقته! که یادت نره چقد میتونی بخونی!
البته به نظر من باید کنارش یه دفترچه یادداشت هم داشته باشی و اهداف روزانه ات رو توش بنویسی و اجرا کنی.

zhrs

New Member
لایک ها
0
سلام....ممنون از جوابتون ... آره دوست دارم بحث رو ادامه بدیم... یه چیزی...من تا هفته پیش روش درس خوندنم اینطوری بود که سعی می کردم به همه درسا به طور مساوی برسم اما ساعت و نحوش قاعده ای نداشت و کیفیتشم خوب فکر کنم خوب بود(اینو از رو نتایج آزمونا می گم) اما آخر هفته قبل رفتم مشاوره واسه روشهای درس خوندن...بهم پیشنهاد کرد یه ماه برنامه ریزی دقیق روزانه داشته باشم....امروز 4امین روزیه که دارم اجراش می کنم...چند تا مشکل داره اول اینکه به برنامه نمی رسم از لحاظ ساعت....و می بینم که دوستام همه می گن ما رسیدیم در حالیکه شرایط درس خوندنشون بهتر از من نیست....دوما چون فشرده تر شده زود خستم می کنه...حس جیم شدن به آدم دست می ده...اما چون اینجوری بیشتر درس می خونم حس می کنم ارزش یه ماه تمرینو داره...اما به شدت اعتماد به نفسم راجع به خودم پایین اومده...به خصوص وقتی خودمو با دوستام مقایسه می کنم....فکر کنم ایراد کار همینجاست چه طوری خودمو با دوستام مقایسه نکنم؟؟؟؟؟اصلا مگه اشتباه که مقایسه کنم....
مرسی

parinaz

New Member
لایک ها
2
سلام! یکی هم منو کمک کنه!من خیلی میخوابم! 9 الی 10 ساعت! وقت پیدا کنم فقط میخوابم!

لایک ها
1,316
در جوابzhrs:
در این مورد بذار دو روشو مقایسه کنم:در حالتی که بدون برنامه روزانه درس میخونی و طبق تشخیص خودت میخونی فایدش اینه که با علاقه بیشتر میخونی چون در هر لحظه درسی رو میخونی که حست بهت میگه!در ضمن توی این روش روزمرگی و روتین بودن برنامه نیست یعنی احساس میکنی آزادی در حالی که در برنامه روزانه شاید یه کم احساس کنی داری با زور درس میخونی و واسه همین دوس داری جیم بشی!
اما روش برنامه ریزی روزانه فایدش اینه که به شدت منظمت میکنه و اگه به خوبی اجرا بکنیش به یه تعادل منطقی توی درسات میرسی(البته به شرطی که خود برنامه هم متعادل باشه!)اما خوب این برنامه ریزی روزانه به این راحتی نیس که تو بیای و هرجور که دوست داری اونو تنظیم کنی!تو باید طبق تجربه ای که از درس خوندن های قبلیت داری(که احتمالا یادداشت کردیشون)برنامه ریزی کنی و به یکباره اون برنامه ایده آل خودتو نریزی چون ممکنه یکی دو هفته بتونی اجرا کنی اما شک نکن که پروژت ناتمام باقی میمونه!
تو باید به مرور برنامتو سنگین کنی(متناسب با استقامت جسمی و روحیت)که البته خود این سنگین شدن برنامه هم نامحدود نیس وحدی داره!
من این احتمال رو میدم که برنامه تو خارج از توانایی های فعلیت تنظیم شده!پیشنهاد من اینه که دوباره یکی دوهفته طبق میل خودت درس بخون اما دقیق نحوه خوندنت را یادداشت کن بعد که خودتو شناختی برنامه ریزی هفتگی بکن!در واقع برنامه ریزی هفتگی و روزانه همون درس خوندن قبلیت باید باشه با این تفاوت که نظم پیدا کرده!

لایک ها
1,316
و اما ادامه سوالت:
به نظر من مقایسه در کل خوبه اما این که چه جوری مقایسه کنی مهمه!
تو نباید دیدت نسبت به خودت پایین تر از بقیه باش!حتی کمی غرور هم بد نیست!یعنی خودتو بالاتر از بقیه بدون اما بیا در مورد کار اونا هم فکر کن!یعنی این طور فکر کن که به طور کل بهتر از بقیه هسی اما ممکنه بعضی کارات نیاز به اصلاح داشته باشه!تو نباید فکر کنی هر کاری که بقیه(حتی همه به جز خودت)میکنن درسته!باید اون روش را به خوبی آنالیز کنی!ممکنه روش تو در پایان از همه بیشتر و بهتر جواب بده!یعنی دلیل نمیشه وقتی عده زیادی یه کاری رو میکنن درست باشه!اگه این طور بود همه نفر اول میشدن!!

پس مقایسه به اون معنی که فکر میکنی باید فقط با خودت بکنی!
وقتی تو سعی کنی ثانیه به ثانیت بهتر از لحظات قبل خودت باشی اون وقت به طرز عجیبی میبینی که داری رشد میکنی!از همه!اونوقت دیگه حس نمیکنی کمتر از بقیه ای!پیروزی نهاییت هم باید این باشه که بهتر از قبل خودت شده باشی!
در واقع هدف آرمون دادن ها همینه!آزمون مثه یه ردیابه که هر لحظه چک میکنی ببینی آیا سمت و سوی کشتی ات به سمت جزیره پیروزی هست یانه!واین یعنی مقایسه با جهت قبلی خودت!
یادت نره که هیچ وقت یه ملوان نمیاد جهت فعلی خودشو با جهت کشتی های دیگه تنظیم کنه چه بسا هدف اونا کوه یخ باشه!همیشه جهت نما رو بگیر دستت و لحظه به لحظه چک کن که آیا جهت گیریت نسبت به قبل بهتر شده یانه

لایک ها
1,316
واما جواب bihamt:
این خیلی عالیه که انگیزت بالاست!تو باید لحظه به لحظه وقتای که انگیزت بالاس را به عنوان یه خاطره مثبت تو ذهنت نگه داری و در لحظاتی که احساس بی انگیزگی میکنی به یاد اونا و نتایج مثبتشون بیفتی!جواب اصلی سوالت هم پیش خودته!تو درست با خودت خلوت کن و فکر کن که چه عاملی باعث شده انگیزت بالا بره!با پیدا کردن اون کارت تقریبا حله!واین عامل چیزی نیس که من بدونم میتونه چیزای زیادی باشه:شاید هدف گذاریت قوی تر شده,شاید نسبت به خودت احساس مسئولیت بیشتری پیدا کردی یا شاید نتیجه تحسین شحص خاصی بوده!خوب فکر کن عوامل را شناسایی کن و همیشه دست به دامن اونا بشو!

لایک ها
1,316
سلام پریناز!
خوب شاید بدنت واقعا نیاز داره!منم تقریبا مثه تو بودم دلیل نمیشه که بد باشه!
اما بیشتر توضیح بده میخوام بدونم خدای نکرده از بی انگیزگی نباشه...منتظر توضیح بیشترتم!

بالا