mobtaker

New Member
لایک ها
36
mehrafshan گفت
Ali007 گفت
سلام

20)پایدار ترین دگر شکل فسفر،فسفر سیاه است.
فسفر سفید بر اثر فشار----------------->فسفر سیاه
فسفر سفید بر اثر گرما----------------->فسفر قرمز
سلام... ممنون...
پایدار ترین دگرشکله فسفر، فسفر سفیده!!!

این هم منبع! http://en.wikipedia.org/wiki/Phosphorus
اگه حوصله خوندنه همش رو ندارید،قسمته
Allotropes ، قسمته
White phosphorus خطه سوم، بعد از کروشه ی [10] رو بخونید!

یه نکته
درست نمی دونم فسفر قرمز یا سیاهه که شکل اصلی پایدار فسفره ولی به علت متداول بودن فسفر سفید اون رو در اندازه گیری آنتالپی تشکیل فرم پایدار در نظر می گیرن

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
nima94 گفت
نکته29: در مورد زاویه پیوند هرچه اتم های اطراف بزرگ تر باشند زاویه کوچکتر میشه وهرچه اتم مرکزی بزرگ تر باشه زاویه بزرگتر مثلا همین مثالی که دوستمون تو نکته 28 گفته
فکر کنم از سیستمه، فعله معکوس استفاده کردید! هر چی اتمه مرکزی بزرگتر، زاویه کوچکتر و هر چه اتم های اطراف کوچکتر، زاویه بزرگتر می شه! مثه همین مثاله 28 که با بزرگ شدنه اتم مرکزی، زاویه کوچیک تر شده!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
نکته ی 30: فلز ها و نافلز ها یه سری خواصه کلی دارن که هممون از بحریم!
حالا من می خوام یه سری از موارده نقضش رو بگم و مجرمین رو شناسایی کنم!

مجرمه ترازه اول: گرافیت(کربنه نافلز) رسانای خوبه الکتریسیته!
مجرمه دوم: ید(نافلز) جامدی براقه!
مجرمه سوم هم که جیوست که تو دمای اتاق هم مایعه و
مجرمینه بعدی گالیم و سزیم هر دو فلزند و دمای ذوبشون پایینه و حتی در دمایی پایین تر از دمای بدن انسان ذوب می شن!
آهن هم فلزی کاملن شکنندست!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
نکته ی 31: اولین الکترون خواهی عناصر به جز گروهه 2و8 و نیتروژن(که ماله نیتروژن 7+ هستش) بقیه منفیه!!! ماله هلیوم رو هم من تو یه جدول نیگا کرده بودم، صفر بود!!!! باید اضافه کنم که انرژی الکترون خواهی دومه همه ی عناصر مثبته(به خاطر دافعه ی الکترونا)...

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
اوه ، سرعت تاپيكو برم ، من قبل از اين كه يه نكته بذارم بايد يه مژده بدم به همگي كه ادبياتمو خوندم تموم شد

نكته 32) اگه توي سوالي درصد گازها توي هوا رو داده باشن ، مثلا درصد N2 Ar را داده باشن و سوالي پرسيده باشن كه نياز به جرم مولي هوا داشته باشه ، حساب كردن جرم مولي با اين درصدا فقط زمانو ازتون ميگيره ، فقط يادتون باشه كه جرم مولي هوا 29 هست ، اگه باورتون نميشه ام يه بار تو خونه با درصدا حساب كنين 29 ميارين ولي سر جلسه وقتتونو تلف نكنين
خيلي نكته سختي بود!!!!!!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
mehrafshan گفت
نکته ی 31: اولین الکترون خواهی عناصر به جز گروهه 2و8 و نیتروژن(که ماله نیتروژن 7+ هستش) بقیه منفیه!!! ماله هلیوم رو هم من تو یه جدول نیگا کرده بودم، صفر بود!!!! باید اضافه کنم که انرژی الکترون خواهی دومه همه ی عناصر مثبته(به خاطر دافعه ی الکترونا)...
اولین الکترون خواهی فلوئور به علت کوچکی لایه 2 و دافعه ی زیاد الکترون ها در آن کمتر از اولین الکترون خواهی کلره

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
mobtaker گفت
mehrafshan گفت
اولین الکترون خواهی فلوئور به علت کوچکی لایه 2 و دافعه ی زیاد الکترون ها در آن کمتر از اولین الکترون خواهی کلره
بله! توی گروها کلن برای الکترون خواهی نابه سامانی زیاده و فقط توی گروهه اول مثه بچه ی آدم از قاعده ی کلی پیروی می کنن و با افزایشه لایه، الکترون خواهی کم می شه! بقیه گروها حداقل یه استثنا رو دارن!

Ali007

New Member
لایک ها
70
mehrafshan گفت
نکته ی 30:
مجرمینه بعدی گالیم و سزیم هر دو فلزند و دمای ذوبشون پایینه و حتی در دمایی پایین تر از دمای بدن انسان ذوب می شن!
در تایید سخنان شما باید عرض کنم دمای ذوب سزیم 28 درجه سانتی گراده و در کف دست ذوووووب میشه
دمای ذوب گالیم هم 30 درجه سانتی گراده و تو تابستون به صورت مایع دیده میشه.
بچه ها یه سوال به نظرتون چنتا فلز مایع داریم؟

فقط جیوه یا سزیم و گالیم رو هم حساب می کنین آخه من یادمه یه جا خوندم این 2 تا رو هم به عنوانه فلز مایع در نظر می گیرن

میم مثه محسن

sajad-a

New Member
لایک ها
2
در دمای اتاق فقط 2 فلز مایع داریم یکی جیوه یکی هم فرانسیم

haniye

New Member
لایک ها
234
sajad-a گفت
در دمای اتاق فقط 2 فلز مایع داریم یکی جیوه یکی هم فرانسیم
نکته 33: متنوع ترین گروه از لحاظ حالت فیزیکی گروه هالوژن هاست دوتای اول گاز (Fو Cl ) برم مایع و ید جامد است

در مورد فلز مایع
اگر گفته شده بود در دمای اتاق چند فلز به صورت مایع هستند میشه 2 تا که همین جیوه و فرانسیم هست
اگر گفته بود در طبیعت فقط جیوه چون فرانسیم در طبیعت وجود نداره و در آزمایشگاه ها ساخته می شود

بهراد

New Member
لایک ها
214
سلام!! خب ایول بابا اینجا همه سنگ تموم گذاشتن!!!

خب، با توجه به اینکه به مرحله 1 نزدیک میشیم، من چنتا نکته به ترتیب فصلای کتاب درسی می ذارم:

[center:02b644d84e]شیمی 1، فصل 1[/center:02b644d84e]

34- جسم شناور از جایی که کشش سطحی کمه میره به جایی که کشش سطحی بیشتره.
35- میانگین چگالی آب خالص از 1 بیشتره!
36- در دمای جوش، انحلال پذیری گازها در مایعات میشه صفر!
37- (اینو دوستمون قبلن اشاره کردن بهش!) برای ppm باید نسبت میلی گرم حل شونده به کیلوگرم محلول رو در نظر بگیریم. اینجا می تونیم دو جور سادش کنیم... چون معمولاً غلظت کمه، مخرج رو میتونیم بکنیم کیلوگرم حلال... از طرفی،اگه محلول آبی بود و غلظتم کم بود، کیلوگرم محلول رو میگیریم لیتر محلول (چگالی رو برابر یک گرم بر لیتر در نظر می گیریم)!
38- Ca, Mg, Fe (دو بار مثبت) باعث ایجاد سختی دائم تو آب میشن... تو تبادلگر یونی هم فقط همینا هستن که جذب میشن...
39- در فرآیند از بین بردن سختی آب، (چه موقت و چه دائم) محیط بازی باعث تسریع عمل میشه و اسیدی برعکس... چونکه تشکیل رسوبات کربنات تو محیط بازی راحتتره!!

بهراد

New Member
لایک ها
214
[center:ad2c156356]شیمی 1، فصل 2[/center:ad2c156356]
40- به مرز بین استراتوسفر و تروپوسفر میگن تروپاز...​
41- در نظریه جنبشی گازها، فقط حرکت انتقالی مولکولها در نظر گرفته میشه... (یعنی اینکه که حرکت ارتعاشی در نظر نگیریم)​
42- تو همین نظریه، کشسان بودن برخوردها جزو شرایطش هست!​
43- تو چرخه نابودی اوزون، رادیکال ClO با یه O اتمی (حاصل از چرخه نرمال اوزون) واکنش میده...​
44- گازهای N2O و CO در آب خصلت اسیدی ایجاد نمی کنن، چون انحلالشون بسیار ناچیز و فیزیکیست...​
45- آلاینده نوع دوم آلاینده ایست که مستقیماً وارد هوا نمی شه، ولی بر اثر واکنشهای مختلف که در طبیعت رخ میده، تشکیل میشه... مثل: اوزون تروپوسفری (واکنش مه دود فتوشیمیایی با اکسیژن در حضور نور خورشید)، SO3 (واکنش SO2 یا O هوا) و H2SO4 (انحلال SO3 در آب باران) و...​
[center:ad2c156356] [/center:ad2c156356]
[center:ad2c156356] [/center:ad2c156356]
[center:ad2c156356]شیمی 1، فصل 3[/center:ad2c156356]
46- ماده اصلی شیشه، ماسه است.​
47- نمره مداد با سختی آن و میزان خاک رسش نسبت مستقیم داره​
48- زیست تخریب پذیر یعنی ماده ای که توسط باکتریا زیر خاک و در غیاب اکسیژن تخریب شه... حاصلشم متانه و CO2 و گازهای گوگرددار بدبو...​

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
نکته ی 49: (این نکته رو قبلن آقای توکلی تو پستاشون نوشته بودن! من آوردم اینجا که یه یاد آوری هم بشه! واقعن دسته آقای توکلی درد نکنه...)

محاسبه ی درجه سیرنشدگی ترکیباته آلی که N,P,O,... !!!

واسه یه این ترکیبات آلی که عناصر دیگری غیر از کربن وهیدروژن هم دارن: ما باید یه فرض مفید کنیم واسه اینکه درجه سیرنشدگیهرکدوم رو حساب کنیم. اگه درجه سیرنشدگی عدد صحیح نشد و کسری دراومد اونترکیب وجود نداره. اما اون فرض چیه؟ اینه که ما باید اتمهایی مثل اکسیژن ونیتروژنو با ظرفیت طبیعیشون در نظر بگیریم یعنی پیوند دوگانه یا سه گانهیا حلقه رو ناشی از اتمهای کربن در نظر بگیریم. یعنی اتمای دیگه هیچتقصیری تو سیرنشدگی ندارن... اگر این کارو کنیم نیتروژن باید یه تا ظرفیتداشته باشه و در بهترین حالت میندازیمش وسط زنجیر بین دو تا کربن. اینطوریدو تا پیوند با کربنا میده و یکی هم با هیدروژن. اکسیژنم میندازیمش وسطزنجیر بین دو تا کربن که اینطوری هیچ هیدروژنی هم نمیخاد. اتم فسفر همهمینطور. واسه گوگردم که مثل اکسیژنه و کلر و فلوئورم مثل هیدروژن هستن.حالا برای حساب کردن درجه سیرنشدگی از این فرمول استفاده میکنیم: تعداداتمای هیدروژنی رو که لازمه واسه سیر شدن حساب میکنیم(2n+2) و بعد تعدادهیدروژنا و کلر یا فلوئورو کم میکنیم و به ازای هر نیتروژن یا فسفر یک اتماضافه میکنیم. آخر سرم عدد بدست اومده رو تقسیم بر 2 میکنیم که درجه سیرنشدگی حساب میشه.

بهراد

New Member
لایک ها
214
[center:095ef660a8]شیمی 1، فصل 4[/center:095ef660a8]
50- هیدروکربنایی با دمای جوش کمتر از 40، (1 تا 4 اتم کربن) برش گازی رو تشکیل میدن که شامل گاز شهری، LPG، و دوده می شن...
51- برش مایع شامل هیدروکربنایی با 5 تا 20 کربن (دمای جوش بین 40 تا 370) میشن... این برش خودش از چنتا برش جزئیتر تشکیل شده... یعنی اینا:
[BLOCKQUOTE]
برش 2 (سبک)- 5 تا 12 کربن، بنزین خودروها و هواپیماها، نفت سفید و نفتا (حلال های صنعتی)
برش 3- 12 تا 16 کربن، سوخت چراغ روشنایی و خوراک پزی، ماده اولیه کراکینگ
برش 4 (میانی)- 15 تا 18 کربن، گازوییل (نفت گاز) که سوخت دیزل و نفت کوره سنگین هست و بعنوان ماده اولیه کراکینگ هم استفاد داره...
برش 5 (سنگین)- 16 تا 20 کربن، روغن روان کننده، گریس، روغنهای سنگین و موم ها
[/BLOCKQUOTE]
52- آخرین و سنگینترین برش، برش ته مانده ها هستن که دیگه جزو برش مایع به حساب نمی آن... (جامد هست) دمای جوششون بالای 370 هست، فرآورده های حاصل از این برش: قیر، سوخت کشتی، کک نفت...
53- سبکترین برش ها از بالاترین ارتفاع برج تقطیر خارج میشن...
54- دمای ذوب و جوش ترکیبات راست زنجیر از شاخه دار بیشتر است.
55- برای کراکینگ، بدون کاتالیزور دمای 700 لازمه، ولی با استفاده از Al2O3 بعنوان کاتالیزور، دمای 500 هم کافیه!
56- عدد اوکتان 2و2و4-تری متیل پنتان 100 هست.
57- PbEt4 عدد اکتانو 3تا بالا می بره...
58- تو بنزین، هرچی هیدروکربن سریعتر بسوزه، میگن بدتر میسوزه... چون به موتور آسیب میزنه... هرچی شاخه ها بیشتر باشن، سوخت خوشسوز تره!
59- ناخالصیای نفت خام شامل نمک ها و اسیدها هستن که قبل از پالایش جدا میشن و به ترکیباتی مثل آمونیاک، سولفوریک اسید و انواع کودها تبدیل میشن... به این شاخه میگن فرآورده های جانبی برج تقطیر!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
bmsn73 گفت
[BLOCKQUOTE]برش 4 (میانی)- 15 تا 18 کربن، گازوییل (نفت گاز) که سوخت دیزل و نفت کوره سنگین هست و بعنوان ماده اولیه کراکینگ هم استفاد داره...
برش 5 (سنگین)- 16 تا 20 کربن، روغن روان کننده، گریس، روغنهای سنگین و موم ها
[/BLOCKQUOTE]
برشه 4 و5 با هم تداخل داشت؟

بهراد

New Member
لایک ها
214
نکتش همینه دیگه!! واسه همین رنگی رنگیشون کردم! برش گازوئئل میاد بین 3 و 5!

لایک ها
1
نکته60:چند ترکیب و اتم ساختاری مانند الماس دارند: Si,SiO[SUB]2[/SUB],SiC,P
[font=Arial,sans-serif]سیاه[/font]
[font=Arial,sans-serif]دلیل پایدار تری فسفر ساه هم همینه[/font]

haniye

New Member
لایک ها
234
نکته 61: هرگاه اتم کربن 4 پیوند یگانه داشت شکل آن فضایی
هرگاه 1 پیوند دوگانه و 2 پیوند یگانه داشت شکل مسطح
هرگاه 1 پیوند سه گانه و 1 پیوند یگانه داشت شکل خطی

نکته 62:گازهای نجیب حرکت ارتعاشی ندارند چون پیوندی ندارند که بخواهند حرکت ارتعاشی داشته باشند.

لایک ها
1
نکته 63: در رابطه با انرژی شبکه داریم: جامدات مولکولی<جامدات یونی(اصلی<فرعی)<جامدات کوالانسی

لایک ها
1
haniye گفت
نکته 61: هرگاه اتم کربن 4 پیوند یگانه داشت شکل آن فضایی
هرگاه 1 پیوند دوگانه و 2 پیوند یگانه داشت شکل مسطح
هرگاه 1 پیوند سه گانه و 1 پیوند یگانه داشت شکل خطی

نکته 62:گازهای نجیب حرکت ارتعاشی ندارند چون پیوندی ندارند که بخواهند حرکت ارتعاشی داشته باشند.
من تحت نکته 10 این چیزیو که گفتی کامل ترشو نوشتم یه سر بزن

بالا