یک سؤال جالب ترکیبیات

amir.ekhlasi

New Member
لایک ها
183
یک جدول m در n و یک شکل همبند با مربعهای 1 در 1 داریم. میدانیم هر جور در خانه های این جدول عدد گذاری کنیم به طوری که جمع اعداد مثبت شود، میتوان یکجوری این شکل را درون جدول قرار داد که مجموع اعداد درون این شکل نیز مثبت شود. ثابت کنید میتوان این جدول را با تعدادی از این شکلها پوشاند به طوری که هر خانه توسط مساوی تا این شکلها پوشیده شده باشد.

goldeneagle

New Member
لایک ها
173
پاسخ : یک سؤال جالب

دوستان لطفا این سوال رو بیخیال شوید! :4:

سوال فوق العاده سختی است....حداقل راه حلی که من از آن دیدم خیلی پیچیده بود ...این سوال آخرین سوال روسیه 1998 است ......راه حلی که من برای این سوال دیده ام هم جبر خطی لازم دارد و هم اندکی آنالیز ..... (که البته طولانی هم هست و نیاز به اثبات تعدادی لم دارد)
بسیار خوشحال می شوم اگر راه حل مقدماتی برای این سوال پیدا شود..... اگر خواستید بیشتر در مورد حل آن توضیح می دهم....

amir.ekhlasi

New Member
لایک ها
183

اگر میشه میتونید خلاصه ای از راه حل را بگید. یا یه لینک بدید به اون راه حلی که دیدید؟

amir.ekhlasi

New Member
لایک ها
183

جوابش را داره؟؟

Aref

New Member
لایک ها
1,008

کتاب دوره ی بعدی جوابش رو داره.

amir.ekhlasi

New Member
لایک ها
183

لینکی چیزی ازش دارید؟ ممنون میشم.

goldeneagle

New Member
لایک ها
173

من هم در همین کتاب راه حل را دیده بودم...... :4: اول کلی لم ثابت می کنه بعد هم از یک قضیه آنالیز استفاده می کنه....جبر خطی ابتدایی کافی نیست...باید ضرب داخلی رو هم بشناسید....تازه به نظرم باید مساله حل کن زبده ای هم باشید چون اصلا با دانستن لم های جبر خطی کاری از پیش نمی برید.... (تضعیف روحیه اساسی کردم اما خوب حقیقت تلخه!) :3:

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا