یک سوال از بخش نور

a$hk@n

New Member
لایک ها
440
ضخامت یک لیوان 0.5 cm است وتا ارتفاع 5 cm از مایعی به ضریب شکست 1.25 پر شده است اگر لیوان را بر روی نوشته ای بگذاریم واز بالا به طور عمودی نگاه می کنیم .سطح نوشته چقدر بالاتر دیده می شود؟ ضریب شکست شیشه یک پنجم لطفا کمک کنید !!!!!!!!:179:

لایک ها
130
پاسخ : یک سوال از بخش نور

از این فرمول استفاده کن:که اٍن پریم ضریب شکست محیط ناظر و h ,n به ترتیب ضریب شکست وارتفاع ماده مورد نظره

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

1سانتی متر بالاتر از سطح آب دیده می شود.از این فرمول استفاده کن H ارتفاع ظاهری است در اینجا ...+H=h1[FONT=&amp]÷[/FONT]n1+h2[FONT=&amp]÷[/FONT]n2

آخرین ویرایش توسط مدیر

only physics

New Member
لایک ها
2,386

ضخامت یک لیوان 0.5 cm است وتا ارتفاع 5 cm از مایعی به ضریب شکست 1.25 پر شده است اگر لیوان را بر روی نوشته ای بگذاریم واز بالا به طور عمودی نگاه می کنیم .سطح نوشته چقدر بالاتر دیده می شود؟ ضریب شکست شیشه یک پنجم لطفا کمک کنید !!!!!!!!:179:

ضريب شكست شيشه نبايد بيشتر از هوا باشه ؟

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

درسته ولی باتوج به اطلاعات ایشون جواب این میشه

only physics

New Member
لایک ها
2,386

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

بله باید ببینیم سئوال ایشون مال کجا یا کدوم کتابه

a$hk@n

New Member
لایک ها
440

مرسی بچه ها ولی جوابش زده 1.4 حالا اگر شما با فرض غلط این ضریب شکست شیشه میشه راه حلشو لطف کنید

*Star*

New Member
لایک ها
6

مگه جواب تشریحی نداره ؟؟؟

Ashkan A.I

New Member
لایک ها
21

نمی دون شاید من اشتباه می کنم ولی تصویر پایین تر دیده می شه نه بالاتر!!!!
آخه می شه 6/5 که از 5/5 بزرگتره! اگه هم باشه می شه -1

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

ببخشید دوست من من تازه که تو کتاب درسی دیدم که ضریب شکست شیشه رو نوشته 1.52 آخه یعنی چی که تو کتاب درسی اشتباه میکنن نمیدونم باید هالیدیو ببینم

mahdi77

New Member
لایک ها
215

سلام دوستان. با راه حلی که خودم بلد بودم و رفتم، ارتفاع ظاهری میشه: 6.9 که اگه از ارتفاع واقعی کم کنیم(5.5)، مقداری که نوشته بالاتر به نظر میاد میشه: 1.4
امیدوارم درست باشه.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ببخشید دوست من من تازه که تو کتاب درسی دیدم که ضریب شکست شیشه رو نوشته 1.52 آخه یعنی چی که تو کتاب درسی اشتباه میکنن نمیدونم باید هالیدیو ببینم
امیر اگه به هالیدی دسترسی نداری بگو ببینم، احتمالا تو جلد چهاره. یه دیقه....

راستی کتاب درسی که اشکالات زیاد داره. مثلا همین که در اصل آینه ی کاو کانون خاصی نداره.... فرزان اثبات کرده بود!

تو هالیدی سرعت نور در شیشه رو نوشته که اگه از اون فرمول n=c/v بریم، ضریب شکست شیشه تقریبا میشود: 1.52

a$hk@n

New Member
لایک ها
440

من خودم 1 در آوردم آخه این سوالو معلممون تو نمونه سوالاش داده بودند جوابش هم 1.4 زدن من برای همین ازشما سوال کردم

mahdi77

New Member
لایک ها
215

البته با همون ضریب شکستی که مسئله داده بود حل کردم. دوستان می توانند با 1.52 هم حل کنند!

من خودم 1 در آوردم آخه این سوالو معلممون تو نمونه سوالاش داده بودند جوابش هم 1.4 زدن من برای همین ازشما سوال کردم
خب اگه ضریب شکست رو یک پنجم در نظر بگیریم، جواب 1.4 میشه. توی پیغام خصوصی بهتون توضیح دادم.

لایک ها
344

سلام فکر کنم بتونیم به راحتی از فرمولی که دوستمون گفت به دستش بیاریم میشه بگی برای کدوم کتابه بعدشم چرا ضربی شکست شیشه کمتر از هوا ست؟

mahdi77

New Member
لایک ها
215

سلام فکر کنم بتونیم به راحتی از فرمولی که دوستمون گفت به دستش بیاریم میشه بگی برای کدوم کتابه بعدشم چرا ضربی شکست شیشه کمتر از هوا ست؟
والله ما خودمون هم توش مونده بودیم! در اصل ضریب شکست شیشه 1.52 هستش. حتما شیشه از 1000 سال بعد اومده!!!

بالا