یک معما برای کسانی که در نجوم سررشته دارند

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253
به نام خداوند دانا و توانا

سلام بر همگی

شخصی در طول حدود 3 سال یک بار دور زمین می گردد و هر روز که می گذرد و مسیر حرکت او از شرق به غرب بوده. او حسابش را پس از مدتی در دفترش وارد می کند.

وقتی که شخص بعد از مدتی تقریبا به نصف النهاری که قبلا از آنجا حرکتش رو شروع کرده بوده می رسه. بر اساس حساب او آن روز باید چهارشنبه بوده باشد و در صورتی

که وقتی ساکنین منطقه می پرسد.در جوابش می گویند که آن روز پنجشنبه بوده است. بر اساس این اطلاعات، توضیح دهید که چگونه آن شخص یک روز عقب تر بوده

است.(( می تونم بگم که این مساله به طور واقعی اتفاق افتاده است))

(راهنمایی: جهت مسافرت شخص مهم هست)

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168
پاسخ : یک معما برای کسانی که در نجوم سررشته دارند

چون زمین از غرب به شرق میچرخه و اون شخص از شرق به غرب میرفته سرعتش نسبت به یه ناظر ساکن روی زمین بیشتر از سزعت خودش بوده(مثلا اگه سرعت خودش 50 کیلومتر در ساعت بوده به نظر میاد سرعتش بیشتر از 50 کیلومتر در ساعته)پس سریعتر حرکت کردهحس
میکنم یه خورده گنگ گفتم اگه مبهم بود بگید

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

ببخشید می شه دلیلتون رو توضیح بدید؟

یعنی شما می گید مثلا اگر به فرض مثال با سرعت x به در سمت غرب دور زمین چرخیده و یک روز عقب افتاده اگر با مقداری خیلی بیشتر از 2x حرکت کند دو روز عقب می افتد؟

platopluto

New Member
لایک ها
1,103

منم یه جورایی با orion موافقم. چون جهت حرکت شخص با جهت حرکت زمین متفاوته و دقیقا عکس هم هستن، نباید برآیند سرعت هاشون رو در نظر بگیریم.؟

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

سرعت بر زمان گردش به دور زمین تاثیر می ذاره، در صورتی که دلیل این کار طوری بود که مثلا اگر شما حتی اگر در عرض 7 روز زمین رو به سمت غرب دور می زدید تا به نقطه ی شروع برسید

باز هم یک روز عقب می افتادید. و جالب اینکه اگر خود این حرکت رو برعکس انجام بدید. یک روز جلوتر می افتید. برای اینکه مطمئن بشید که این مورد وجود داره، من یک مورد تاریخی اشاره

می کنم و اون سفر خدمه ی شخصی به اسم ماژلان که دریاسالار به بود، به دور زمین ، و پرسش یکی از اون ها از سکنه ی منطقه ای واقع در نزدیکی نصف النهاری که سفر از آنجا شروع شده

بوده نشان می دهد که این اتفاق به صورت واقعی افتاده.

اما برای دلیل این کار:

زمین در حال حرکت وضعی است. و حالا بیایید فرض کنید شخصی از شرق به غرب زمین را در هفت روز دور می زند.

روز اول شخص 1/7 راه را طی می کند.

روز دوم شخص 2/7 راه را طی می کند

روز سوم شخص 3/7 راه را طی می کند.

روز چهارم شخص 4/7 راه را طی می کند.

روز پنجم شخص 5/7 راه را طی می کند

روز ششم شخص 6/7 راه را طی می کند

روز هفتم شخص 7/7 زمین را طی می کند و به نصف النهار آغازین و بر می گردد.

حالا شخص چند روز تو مسافرت بوده؟ ما برای روز های مسافرت 7 گزارش را نوشتیم که حاکی از این است که مسافرت در هفت روز انجام شده.

اما زمان طی شده 8 روز می باشد. و شما این مسافرت را چه در دوره ی طولانی تر مثل سه سال و چه در دوره ی کوتاه تر مثل 3 روز انجام بدهید. باز هم چنین قانونی اجرا می شود

البته موضوع پیچیده و درکش سخت هست. ولی منطقی است.

و امیدوارم اگر اشکالی در جواب دیدید حتما بگید، من دلیلم رو از آخر کتاب موسوم به سفرنامه ی ماژلان گفتم، و به نظرم منطقی بود

با تشکر

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

محلط12 عزیز با سرعت نسبی(سرعت نسبت به یه چارچوب مرجع دیگه دیگه) آشنایی داری؟؟؟
این هم که گفتم با همین سرعت نسبی توجیه میشه

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

این سرعت نسبی رو قبلا معلم فیزیکم موقعی که یک سوال ازش کردم، مختصرا گفت که مثلا وقتی شما روی یک جسمی که دارای سرعت به الفرض 20 کیلومتر بر ساعت می ره، با سرع 10 کیلومتر حرکت کنی، و اگر در جهت حرکت جسم باشی، برای شخصی که از بیرون

نظارت می کنه سرعت شما در چشم اون 30 کیلومتر هست.

ولی شاید هم اینی که من می گم با اونی که شما می گید یکی نباشه، پس خواهشا بهم توضیح بدید

ولی من نمی دونستم که این با مدل شما توجیح می شه و فکر می کردم با نصف نهار ها بشه قضیه رو توجیح کرد. ولی ظاهرا این ارتباط نزدیکی با اون چیزی که شما می گید داره، می شه توضیح بیشتر بدید؟

با تشکر

بالا