amir_j

New Member
لایک ها
235
پاسخ : ↓ بررسی سوالات مرحله‌ی اول دهمین المپیاد نجوم ایران 1392

بله تو این پاسخنامه‌ی جدید باشگاه چند مورد از اشتباهاتش رو اصلاح کرده!
الان هنوز سره سوالات ۵ ، ۸ ، ۲۲ ، ۳۰ و ۳۴ با هم اختلاف نظر داریم ;-)
سوال 30 چطوری نتیجه گرفتن دو درجه بالای افقه ؟ :4:

سوال مقابله رو هم حذف نکردن !

البته من با 5 موافقم ( غیر منطقی بازی در بیاریم :4:)

amir_j

New Member
لایک ها
235

بنده هم اینو آوردم و باتوجه به این عدد بنده یک درجه بالای افق زدم ..

اون گزینه نوشته 2 درجه بیشتر بالای افق !! کجاست الان 2 درجه بیشتره ؟

منظورم از کجای جیبشون در آوردن ؟! :4:

redstone

New Member
لایک ها
0

ببخشيد ميشه يه نفر سوال ٢٩ رو برام توضيح بده ؟
وقتي يك تلسكوپ ميتونه ٠/٠٠١ ثانيه قوس رو تشخيص بده تا ١٠٠٠ پارسك رو با اختلاف منظر به طور دقيق تعيين مي كنه ( يعني با خطاي صفر درصد ) و در حالي كه ما بخواهيم فواصل دور تر رو رصد كنيم خطا افزايش پيدا مي كنه در نتيجه زماني اندازه گيري ما خطا ( خطاي بيش از صفر ) داره كه فاصله بيش از ١٠٠٠ پارسك باشه

ما ميدانيم :
مقدار واقعي / خطاي مطلق = خطاي نسبي
مقدار واقعي - مقدار اندازه گيري = خطاي مطلق
١٠٠٠ / خطاي مطلق = ٠/١
١٠٠ = خطاي مطلق
١٠٠٠ - مقدار اندازه گيري = ١٠٠
١١٠٠ = مقدار اندازه گيري

amir_j

New Member
لایک ها
235

ببخشيد ميشه يه نفر سوال ٢٩ رو برام توضيح بده ؟
وقتي يك تلسكوپ ميتونه ٠/٠٠١ ثانيه قوس رو تشخيص بده تا ١٠٠٠ پارسك رو با اختلاف منظر به طور دقيق تعيين مي كنه ( يعني با خطاي صفر درصد ) و در حالي كه ما بخواهيم فواصل دور تر رو رصد كنيم خطا افزايش پيدا مي كنه در نتيجه زماني اندازه گيري ما خطا ( خطاي بيش از صفر ) داره كه فاصله بيش از ١٠٠٠ پارسك باشه

ما ميدانيم :
مقدار واقعي / خطاي مطلق = خطاي نسبي
مقدار واقعي - مقدار اندازه گيري = خطاي مطلق
١٠٠٠ / خطاي مطلق = ٠/١
١٠٠ = خطاي مطلق
١٠٠٠ - مقدار اندازه گيري = ١٠٠
١١٠٠ = مقدار اندازه گيري
به نقل از طلایی ها :

ببینید توان تفکیک در بهترین حالت 0.001 یعنی دقّت شما 0.001 خواهد بود! پس یعنی وقتی گزارش می کنید یه زاویه ای 1.841 ثانیه قوس یعنی هم میتونه
1.840 باشه هم 1.842!
پس یعنی هر چی گزارش می دید باید مثبت منفی 0.001 ثانیه قوس در نظر بگیرید. اگه رابطه ی خطای نسبی رو بنویسید،
میرسید به ابنکه خطای زاویه به زاویه مساوی با خطای فاصله به فاصله
پس وقتی خطای نسبی فاصله 0.1 باشه، خطای زاویه به زاویه میشه 0.1، خطای زاویه رو می نویسیم 0.001 زاویه به دست میاد 0.01، که میشه 100 پارسک

redstone

New Member
لایک ها
0

به نقل از طلایی ها :

ببینید توان تفکیک در بهترین حالت 0.001 یعنی دقّت شما 0.001 خواهد بود! پس یعنی وقتی گزارش می کنید یه زاویه ای 1.841 ثانیه قوس یعنی هم میتونه
1.840 باشه هم 1.842!
پس یعنی هر چی گزارش می دید باید مثبت منفی 0.001 ثانیه قوس در نظر بگیرید. اگه رابطه ی خطای نسبی رو بنویسید،
میرسید به ابنکه خطای زاویه به زاویه مساوی با خطای فاصله به فاصله
پس وقتی خطای نسبی فاصله 0.1 باشه، خطای زاویه به زاویه میشه 0.1، خطای زاویه رو می نویسیم 0.001 زاویه به دست میاد 0.01، که میشه 100 پارسک
مشكل جواب شما اينجاست كه اگر ما فاصله ي ١٠٠ پارسك رو درنظر بگيريم اختلاف منظر ٠/٠١ دارد

helfrg

New Member
لایک ها
5

naaaaaaaaaa toro khoda man in soalo zadam 2 daraje bezarid hamin doros bashe man gona daram :D

amir_j

New Member
لایک ها
235

مشكل جواب شما اينجاست كه اگر ما فاصله ي ١٠٠ پارسك رو درنظر بگيريم اختلاف منظر ٠/٠١ دارد
دقت کنید لطفا :

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

naaaaaaaaaa toro khoda man in soalo zadam 2 daraje bezarid hamin doros bashe man gona daram :D
بخشیدیم به شما :4:

helfrg

New Member
لایک ها
5

لطفأ همه نظراشونو راجع به اینکه کف قبولی چقد میتونه باشه بگن
اغراقم نکنید راستشو بگید ببینم من قبول میشم یا نه:20:
و یه سوال دیگه اینکه میدونید کلن چند نفر تو نجوم شرکت کردن و چند نفر قراره قبول شن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:227:

k-khaleghi

New Member
لایک ها
230

در مورد سوال ۸ پاسخنامه‌ی آیریسک تکمیل شد برای اینکه دوستان دجار زحمت نشن برای دانلود مجدد، متن اضافه شده به ابتدای پاسخنامه رو در اینجا اضافه می‌کنم ;-)

احتمالا منظور سوال از نسبت کانونی در خروجی همان ضریب افزایش فاصله کانونی- m- است و بنابراین نسبت کانونی نهایی از حاصل ضرب m در نسبت کانونی آینه اصلی به دست می آید؛ برای سوال 8 این عدد برابر ۵/۱۶ و بر این اساس جواب ۶/۳ می شود که در گزینه ها نیست!
در پاسخنامه‌ی جدید باشگاه گفته شده جواب ۴/۵ است. به شرطی این جواب به دست می آید که نسبت کانونی نهایی تلسکوپ 11 باشد! بنابراین برای رسیدن به پاسخ مورد نظر باشگاه، صورت سوال لزوماً باید عوض شود!
اما تحلیل منطقی سوال با توجه به گفته‌های صورت سؤال:

تلسکوپ‌های کاسگرین دو نسبت کانونی دارند، یکی نسبت کانونی آینه‌ی ثانویه و دیگری نسبت کانونی سایر اجزای تلسکوپ شامل تیغه‌ی اصلاح‌کننده و ... حال ابتدا نسبت کانونی کل تلسکوپ را از برآیند این دو چنین بدست می‌آوریم: .... (بقیه‌ی ماجرا تغییری نکرده)

SARA-BAQERI

New Member
لایک ها
1

به نظرتون با دو تا صحیح میشه قبول شد///خخخخخ

arman.h

New Member
لایک ها
5

دقت کنید لطفا :

این100که خطای مطلقه گفته تاکجا می شه دید فک می کنم این جواب نشه وباید یا به 1000اضافه یا کم شه ولی بازهم مهم اینه باشگاه چی گفته

helfrg

New Member
لایک ها
5

چرا که نه؟؟؟ میشهههههههه :126:

k-khaleghi

New Member
لایک ها
230

در تعجبم از باشگاه... در اصل دفترچه سوالات (کد1)، برای گزینه ی 4 در سوال 30 نوشته شده :"بیش از 2 درجه بالای افق ناظر است" و در کمال حیرت اگه دقت کنید می بینید که آقای دکتر حقی در فایل pdf ارائه شده در سایت باشگاه، کلمه ی "بیش از" را از ابتدای این گزینه برداشته اند تا با خیال راحت گزینه ی مورد نظرشون 4 را به عنوان پاسخ صحیح اعلام کنند. خیلی از بچه ها جواب 1/9 را بدست آورده بودند و اگر گزینه ی 2 درجه وجود می داشت، این گزینه را می زدند اما چون در گزینه ی 4، "بیش از 2 درجه..." نوشته شده بود، به ناچار گزینه ی 1 درجه بالای افق را زده اند...
اگه دستکاری برگه های رای مهندسی آرا باشه، فکر کنم به این کار کمیته مهندسی گزینه ها باید بگن !!!
جناب حقی! اعضای محترم کمیته نجوم! لطفا کمی جسارت داشته باشید و بپذیرید که برخی سوالاتتان شبهه ناک و برخی پاسخ هایتان اشکال دارد....

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

در تعجبم از باشگاه... در اصل دفترچه سوالات (کد1)، برای گزینه ی 4 در سوال 30 نوشته شده :"بیش از 2 درجه بالای افق ناظر است" و در کمال حیرت اگه دقت کنید می بینید که آقای دکتر حقی در فایل pdf ارائه شده در سایت باشگاه، کلمه ی "بیش از" را از ابتدای این گزینه برداشته اند تا با خیال راحت گزینه ی مورد نظرشون 4 را به عنوان پاسخ صحیح اعلام کنند. خیلی از بچه ها جواب 1/9 را بدست آورده بودند و اگر گزینه ی 2 درجه وجود می داشت، این گزینه را می زدند اما چون در گزینه ی 4، "بیش از 2 درجه..." نوشته شده بود، به ناچار گزینه ی 1 درجه بالای افق را زده اند...
اگه دستکاری برگه های رای مهندسی آرا باشه، فکر کنم به این کار کمیته مهندسی گزینه ها باید بگن !!!
جناب حقی! اعضای محترم کمیته نجوم! لطفا کمی جسارت داشته باشید و بپذیرید که برخی سوالاتتان شبهه ناک و برخی پاسخ هایتان اشکال دارد....
سپاس از شجاعت و صراحتتان!!
یکی هم بیاد به این کمیته شیمی بگه که از 2 راه سوالاشو حل کنی 2 تا جواب بدست میاد! :4:

amir_j

New Member
لایک ها
235

ممنون از شما استاد ..

حرف دل خیلیا رو زدید ..

:53:

کاش کمی جسارت داشتند ..

k-khaleghi

New Member
لایک ها
230

دوستان طلایی روی وبسایت توضیحی برای سوال ۳۴ نوشتن که گویا قرار بوده گزینه‌ی باشگاه رو تایید کنه در اینجا
http://s5.picofile.com/file/8114626126/ans_34.pdf.html
اول بخونید بعد بیاید اینجا
---
اون راه حل دوم کمیته هم غلطه اگر می‌خواید همه‌ی پارامترها رو لحاظ کنید!
گذر پارسال در خرداد اتفاق افتاد یعنی تقریبا در انقلاب تابستانی و خورشید اون موقه هم صفحه نبود با استوای سماوی
با توجه به شکل هم دو ناظر ار اول تا آخر گذر رو دیدن پس اگر بخواید طولانی‌ترین زمان رویت رو برای دو ناظر پیدا کنید تقریبش میشه تصویر دایره‌ی عظیمه‌ای که شما گفتید ۱۸۰ درجه میشه بر دایره‌ی صغیره‌ی ۲۳ و نیم درجه و بعد اگر جدایی زاویه‌ای یه همچین دو شهری رو پیدا کنید، اختلاف مورد نظربرابر اون میزانی میشه که قراره اختلاف منظر رو بوحود بیاره! که قطعا از این مقدار جدید کمتر خواهد شد
-----
به کمیته از قول ما بفرمایید سوال مرحله ۲ با مرجله ۱فرق داره!
اگر آکادمیک و علمی به این سوال نگاه بکنند یا باید با تحلیل ساده و منطقی بپریرند که از اختلاف منظر خورشید باید صرف نظر کرد؛ اگر هم بخوان شرایط واقعی رو بسنجن، اون چیزی هست که در بالا توضیح دادم
----
در ضمن جتی اگر موضوع مورد نظر من رو هم لحاظ نکنند باز هم باید گزینه‌ی دیگری رو انتخاب بکنند به خاطره اینکه حتی در اون شرایط هم دو ناظر با جدایی زاویه‌ای ۱۸۰ در جه روی استوا یا حالا هر جای دیگه‌ای که کمیته دوست داشته باشه نمیتونستن تمام طول گذر رو کامل ببینن! اثر این پارامتر هم قابل توجهه به خاطر اینکه یادشون باشه گذر در کل حدود ۵-۶ ساعت طول می‌کشید یعنی در این حالت هم باید گزینه ی کوچکتر رو انتخاب بکنند که البته حوصله‌ی محاسبش رو نداشتم اما احتمالا به ۰/۴ تزدیکتر باشه ;-)
---
تاکید مجدد سوال مرحله یکیه نه دویی
و باشگاه باید گزینش رو عوض کنه

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام آقای خالقی عزیز.
من به آقای مهرجو هم گفتم.این نوع صحبت کردن از سر عصبانیت نوعی توهین به رئیس کمیته محسوب میشه. از شما بعیده واقعا!!!
این سوالات که همش سوال دکتر حقی نبوده.خب ایشون بر اساس جوابی که بقیه طراحان سوالات در اختیارشون قرار دادن پاسخنامه رو پر کردن. چنتا سوالی هم که اون اولا مشکل داشت بهشون اطلاع دادیم و ایشون هم ترتیب اثر دادند.خیلی بچگانس که بخواید سر دوتا سوال که اصلا هم برای شما فایده و ضرری نداره با یه استاد دانشگاه اونطوری صحبت کنید.قرار هم نیست با حرفای شما جواب سوالات عوض شه.تنها افرادی که میتونن تاثیر داشته باشن طلا ها هستن که هستیم :)

سوال 34 شما می فرمایید ما برای تایید صحبت کمیته اونو گفتیم. از بین بچه های تیم فقط و فقط یک نفر جواب 0.8 زده اون هم به خاطر اشتباه محاسباتی!!! و خودمون تازه دیروز نکته رو شنیدیم.مطمئنم هیچ فردی اون اختلاف منظر خورشید رو در نظر نگرفته بوده. جوابش رو دیروز سر کلاس در آوردیم.اگه اشتباهی در سوال وجود می داشت اول ما باید می فهمیدیم.
شما هم دارید بی خودی قضیه رو شلوغ می کنید.به قول خودتون سوال مرحله 1 با مرحله ۲ فرق داره.قضیه این بوده که از دو طرف کره زمین دوتا ناظر قراره ببینن.حالا می خواد دیده بشه یا نشه.مدت عبور 6 ساعت باشه یا 8 ساعت.چه فرقی داره؟؟

k-khaleghi

New Member
لایک ها
230

سلام آقای خالقی عزیز.
من به آقای مهرجو هم گفتم.این نوع صحبت کردن از سر عصبانیت نوعی توهین به رئیس کمیته محسوب میشه. از شما بعیده واقعا!!!
این سوالات که همش سوال دکتر حقی نبوده.خب ایشون بر اساس جوابی که بقیه طراحان سوالات در اختیارشون قرار دادن پاسخنامه رو پر کردن. چنتا سوالی هم که اون اولا مشکل داشت بهشون اطلاع دادیم و ایشون هم ترتیب اثر دادند.خیلی بچگانس که بخواید سر دوتا سوال که اصلا هم برای شما فایده و ضرری نداره با یه استاد دانشگاه اونطوری صحبت کنید.قرار هم نیست با حرفای شما جواب سوالات عوض شه.تنها افرادی که میتونن تاثیر داشته باشن طلا ها هستن که هستیم :)

سوال 34 شما می فرمایید ما برای تایید صحبت کمیته اونو گفتیم. از بین بچه های تیم فقط و فقط یک نفر جواب 0.8 زده اون هم به خاطر اشتباه محاسباتی!!! و خودمون تازه دیروز نکته رو شنیدیم.مطمئنم هیچ فردی اون اختلاف منظر خورشید رو در نظر نگرفته بوده. جوابش رو دیروز سر کلاس در آوردیم.اگه اشتباهی در سوال وجود می داشت اول ما باید می فهمیدیم.
شما هم دارید بی خودی قضیه رو شلوغ می کنید.به قول خودتون سوال مرحله 1 با مرحله ۲ فرق داره.قضیه این بوده که از دو طرف کره زمین دوتا ناظر قراره ببینن.حالا می خواد دیده بشه یا نشه.مدت عبور 6 ساعت باشه یا 8 ساعت.چه فرقی داره؟؟
-------------
۱. توضیج من در مورد غلط بودن جواب نهایی ۰.۸ رو دوباره بخونید! فکر کنم واضح توضیح دادم! با توجه به عکس، طول خط مبناتون جدود ۷۰۰۰ کیلومتر میشه نه دو برابر شعاع زمین ۱۲۸۰۰
۲. نامه‌های این شخصیت‌های برجسته‌ی علمی کشور و لحن صجبت‌هاشون رو تو دو سه ماهه اخیر با خودمون بارگزاری کنم اینجا، بعید می‌دونم بتونید از اساتیدتون دفاع کنید! (هرچند که به شما تبریک میگم که اینقدر به اسانیدتون دلبستگی دارید و تبریک میگم به اساتیدتون که اینقدر دانشجوهای همراستایی تربیت کردن و جدا و قبلن خوشحالم از اینکه اینقدر جایگاه معلم و شاگردی رو در مورد اعضای کمیته به درستی اجرا می‌کنید؛ دیدن این اتفاق برای من واقعا ارزشمنده. ولی برای جلوگیری از سو تفاهم‌های بیشتر برای شما توصیه می‌کنم وارد گفتمان مستقیم ما و کمیته نشید (این هم یک توصیه‌ی برادرانه بود) موضوع صحبت جیز دیگری است که شما در کل در جریانش نیستید، قدمتش هم بیشتر از طول زندگیه نجومی‌تونه ;-)

celestial

New Member
لایک ها
326

من اصلا به بحث های بزرگتر ها هیچ کاری ندارم.از شما هم میخوام این بحث ها رو اینجا نیارید. حرف من فقط همینه.اگر می تونید تا ۴ شنبه صبر کنید.خیلی سخته تا فردا صبر کنید تا طراح اون دوتا سوال 30 و 34 رو ببینیم. این که یک مطلب بذارید و یک استاد دانشگاه رو (با دلیل یا بی دلیل) بکوبید و بعدشم افرادی بی اطلاع از ماجرا بیان حرف های شما رو تایید کنن به نظرم اشتباهه.

ما اونقدی هم که فکر می کنید مقدس نیستیم.حرفم همین بود. از کسی که در جمع ما حضور نداره تا از خودش دفاع کنه لطفا بد گویی نکنید. گیرم ایشون اشتباه کرده باشن و متوجه نیستن.خب صبر کنید فردا پس فردا معلوم میشه.اگر با دلیل های ما هم قبول نکردن اونوقت ما هم میشیم عین شما (که فک نمی کنم در مقابل ما ۱۰ تا دووم بیارن :4: )

بالا