51 جعبه !

math-sina

New Member
لایک ها
52
100 جعبه داریم که درون آن ها تعدادی سیب و پرتقال است. نشان دهید می توان 51 جعبه انتخاب کرد به طوری که حداقل نصف سیب ها و نصف پرتقال ها درون آن باشد. آیا این مساله با 50 جعبه نیز درست است؟ با 49 تا چطور؟

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120
پاسخ : 51 جعبه !

این یکی از سوالای محبوب منه!! واسه 51 جعبه هارو بر اساس تعداد سیب هاشون مرتب کنید......

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120

برا این که 50 تا نمیشه, 51 جعبه با یه دونه پرتقال و 49 جعبه با یه دونه سیب رو در نظر بگیرید.....

Aref

New Member
لایک ها
1,008

100 جعبه داریم که درون آن ها تعدادی سیب و پرتقال است. نشان دهید می توان 51 جعبه انتخاب کرد به طوری که حداقل نصف سیب ها و نصف پرتقال ها درون آن باشد. آیا این مساله با 50 جعبه نیز درست است؟ با 49 تا چطور؟
ایدش تکراریه. فکر کنم یه بار توی مسابقه ی اس.را.ئ.یل-مجارستان یه سوال شبیه این مطرح شده بود. بعدشم یه سوال که با همین ایده حل میشه توی مرحله دوی قزاقستان اومده بود.
این سوال رو سال اول آقای جهانگشاهی با لانه کبوتری واسمون حل کرد. ولی بعدش هر چی با لانه کبوتری فکر کردم حل نشد.
حل خودم این طوریه: از این ایده استفاده کنید که اگه هر بار یه متغیر صحیح x رو به اندازه ی واحد تغییر بدیم و نتیجه ی نهایی y بشه، اون وقت متغیرمون همه ی مقادیر صحیح بین x,y رو اختیار می کنه.

Aref

New Member
لایک ها
1,008

حالا یه سوال:
همین مساله رو با سیب و پرتقال و موز امتحان کنین!

khoff

New Member
لایک ها
1

این سوال (فکرکنم)بااستقراروی تعدادجعبه هاحل بشه.البته شبیه سوال روسیه2005.

لایک ها
151

double counting این سوال داد میزنه مال روسیه اس اگه دوست داشتید بگید تا جواب double شو براتون بزنم :eek:

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120

double counting این سوال داد میزنه مال روسیه اس اگه دوست داشتید بگید تا جواب double شو براتون بزنم :eek:
من خیلی دوست دارم راه با doubleش رو ببینم. ممنون میشم اگه راهتون رو بذارین.

math-sina

New Member
لایک ها
52

این سوال (فکرکنم)بااستقراروی تعدادجعبه هاحل بشه.البته شبیه سوال روسیه2005.
یعنی فرض کنیم 2n جعبه داریم. بعد ثابت کنیم با انتخاب n+1 جعبه میتونیم حکم رو ثابت کنیم؟
بله احتمالا میشه

آخرین ویرایش توسط مدیر

math-sina

New Member
لایک ها
52

حالا یه سوال:
همین مساله رو با سیب و پرتقال و موز امتحان کنین!
در اون صورت یعنی باید حداقل یک سوم سیب و پرتقال و موز ها توی جعبه های انتخاب شده باشه دیگه ؟ درسته؟

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120

درسته.
من هنوزم منتظر راه double واسه این سوالم.....

بالا