لایک ها
472
پاسخ : Dna در آب و اتانول

اتانول را نمیدونین؟ استون را چطور؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

بنظر من تغییر میکنه چون ممکنه تو اتانول حل بشه. (وقتی زیستی ها جواب نمیدن من با اینکه بلد نیستم میام یه چیزی میگم که تایپیک راه بیفته.) بچه ها نظر شما چیه؟

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

بنظر من تغییر میکنه چون ممکنه تو اتانول حل بشه. (وقتی زیستی ها جواب نمیدن من با اینکه بلد نیستم میام یه چیزی میگم که تایپیک راه بیفته.) بچه ها نظر شما چیه؟
مهزاد جان جرا فك مي كني ك dnaدر اتانول حل مي شه؟!....بيوند هاي هيدروزنيش شكسته مي شن يا فسفودي استريش در اتانول حل مي شن؟!...اصلن علت اين نظرتونو ميشه بكيد؟!

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

مهزاد جان جرا فك مي كني ك dnaدر اتانول حل مي شه؟!....بيوند هاي هيدروزنيش شكسته مي شن يا فسفودي استريش در اتانول حل مي شن؟!...اصلن علت اين نظرتونو ميشه بكيد؟!
خب البته من اصلا مطمئن نیستم و چون برام جالب بود دلم میخواد شما زیستی ها جواب بدید تا منم بفهمم!
من فکر میکنم ممکنه پیوند هیدروژنیهاش از بین برن و با اتانول پیوند هیدروژنی قوی تری تشکیل بدن. البته اتانول هم باید پیوند هیدروژنی خودش رو از دست بده.

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

خب البته من اصلا مطمئن نیستم و چون برام جالب بود دلم میخواد شما زیستی ها جواب بدید تا منم بفهمم!
من فکر میکنم ممکنه پیوند هیدروژنیهاش از بین برن و با اتانول پیوند هیدروژنی قوی تری تشکیل بدن. البته اتانول هم باید پیوند هیدروژنی خودش رو از دست بده.
نه اختيار دارين اين بحث بيشتر شيمياييه تا زيستي..........ميشه بيشتر توضيح بديد برا خودمم جالب شده!!!

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

اخه من اصلا مطمئن نیستم. فقط یه چیز گفتم تایپیک بیاد بالا. اول شما بگید پیوند هیدروژنی dna بین چی و چی هست؟؟ مثلا اب بین oh و h هست. dna چی؟

Catalyst

Active Member
لایک ها
174

راستش فک کنم با جمله ی «DNA تو اتانول ساختار خودشو حفظ میکنه» بنیان علوم نجربی رو از بن ریشه کن کردید.
از عوامل پایداری مارپیچ دوتایی DNA داخل سلول با وجود اینکه هر دو رشته بار منفی نسبتا زیادی دارن:
1. ثابت دی الکتریک بالای آّب
2. وجود یون های مثل Mg2+

که هیچ کدوم اینها رو تو اتانول یا بقیه موارد ذکر شده پیدا نمیکنید

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

اتانول را نمیدونین؟ استون را چطور؟
استاد جواب سوال اصلی را هنوز خودتان نداده اید !!!!! بعد من نمی فهمم که فرق استون و اتانول به عنوان یک حلال در چیست ؟؟؟!!! مگر هر دو به عنوان یک حلال برای مواد قطبی عمل نمی کنند ؟؟؟!!

لایک ها
53

راستش فک کنم با جمله ی «DNA تو اتانول ساختار خودشو حفظ میکنه» بنیان علوم نجربی رو از بن ریشه کن کردید.از عوامل پایداری مارپیچ دوتایی DNA داخل سلول با وجود اینکه هر دو رشته بار منفی نسبتا زیادی دارن:1. ثابت دی الکتریک بالای آّب2. وجود یون های مثل Mg2+ که هیچ کدوم اینها رو تو اتانول یا بقیه موارد ذکر شده پیدا نمیکنید
دوست عزیز شما 110 درصد دارین اشتباه میکنین....6 سال پیش این سوال در سایت answers.yahoo.comمطرح شد....و طبق متنی که میخونین دی ان ای در اتانول حل نمیشه و به همین دلیل هم هست که ساختارش در اتانول حفظ میشه.....اگه میخواین سرچش کنین و دلیل اینو بدونین میتونین سوال why is dna insoluble in ethanol and soluble in waterرو مطرح کنین تا دقیقا همون صفحه بیاد....!بخشی از متنو واستون آوردم که وقتتون تلف نشه....Best Answer - Chosen by VotersBOTH ethanol and water are polar. The idea that water is more negative is wrong; it's not an ion, it has a zero net charge. Ethanol is LESS polar than water. It is less polar enough that DNA is relatively insoluble in it. "Like dissolves like." Remember that polar and non-polar, and solubility are all relative terms, and solubility is defined quantitatively along a scale, not discretely or qualitatively; even water and oil mix to some extent.Source(s):http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_pre…

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

دوست عزیز شما 110 درصد دارین اشتباه میکنین....6 سال پیش این سوال در سایت answers.yahoo.comمطرح شد....و طبق متنی که میخونین دی ان ای در اتانول حل نمیشه و به همین دلیل هم هست که ساختارش در اتانول حفظ میشه.....اگه میخواین سرچش کنین و دلیل اینو بدونین میتونین سوال why is dna insoluble in ethanol and soluble in waterرو مطرح کنین تا دقیقا همون صفحه بیاد....!بخشی از متنو واستون آوردم که وقتتون تلف نشه....Best Answer - Chosen by VotersBOTH ethanol and water are polar. The idea that water is more negative is wrong; it's not an ion, it has a zero net charge. Ethanol is LESS polar than water. It is less polar enough that DNA is relatively insoluble in it. "Like dissolves like." Remember that polar and non-polar, and solubility are all relative terms, and solubility is defined quantitatively along a scale, not discretely or qualitatively; even water and oil mix to some extent.Source(s):http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_pre…
این چیز هایی که شما فرمودید که کاملا درسته ! ولی منظور طراح سوال اینه که ایا ساختار dna تغییری پیدا می کنه وقتی در اتانول حل بشه ؟ در ضمن من هنوز فرق استون و اتانول را نفهمیدم !!!!!

لایک ها
53

فک میکنم قابل حل نیست یعنی ساختارش در اثر حل تغییری پیدا نمیکنه....اگر تغییر میکرد میگفتن کمی قابل حل هست.....(

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

فک میکنم قابل حل نیست یعنی ساختارش در اثر حل تغییری پیدا نمیکنه....اگر تغییر میکرد میگفتن کمی قابل حل هست.....(
اتفاقا به دلیل همین تفاوت در انحلال پذیری ممکنه تعداد پیوند های هیدروژنی مورد نیاز برای پایداری مولکول کم باشه ( در اتانول) و dna دیگر ساختار عادی اش را نداشته باشه !!!!

لایک ها
53

من دارم میگم حل نمیشه بعد شما میگین وقتی حل شه ساختارش تغییر میکنه یا نه....؟؟؟؟ اگرم حل شه که نمیشه خب مشخصه تغییر پیدا میکته....اگه تغییر پیدا نکنه که حل نشده....

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اشارم به پست قبلی هستا....

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

من دارم میگم حل نمیشه بعد شما میگین وقتی حل شه ساختارش تغییر میکنه یا نه....؟؟؟؟ اگرم حل شه که نمیشه خب مشخصه تغییر پیدا میکته....اگه تغییر پیدا نکنه که حل نشده....
نه این که اصلا حل نشه !!! کم حل می شه !! این دوتا با هم خیلی فرق دارن !!!

لایک ها
53

خب پس مسئله حل شد....اگه یکم حل شه یعنی ساختارشم تغییر (چندانی)پیدا نمیکنه....

درباره ی فرق استون و اتانول باید اقرار کنم که منم چیزی نمیدونم....شیمی قوی ای هم ندارم....!!!بهتره اظهار نظر و به صاحب نظران المپیاد شیمی بسپاریم.....!!!!!!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

خب پس مسئله حل شد....اگه یکم حل شه یعنی ساختارشم تغییر (چندانی)پیدا نمیکنه....

درباره ی فرق استون و اتانول باید اقرار کنم که منم چیزی نمیدونم....شیمی قوی ای هم ندارم....!!!بهتره اظهار نظر و به صاحب نظران المپیاد شیمی بسپاریم.....!!!!!!
اتفاقا همون یک ذره کم تر شاید پایداری قسمت هایی که با پیوند هیدروژنی با اب پایدار می شوند را کم کند !!!! من هنوز نفهمیدم طراح منظورش از این سوال چه بوده !!

بالا