T3,t4 و خودتنظیمی منفی؟؟؟(اشکال)

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527
تو جلد سوم کمپل ص 612 درباره هیپوتیروئیدیسم و اثراتش نوشته... . و نوشته که در نتیجه نقص تیروئید یا مشکلات تغذیه ای ایجاد میشه و میدونیم که حالت شدیدش گواتر هست . وگفته که در چنین مواردی غده تیروئید نمیتونه مقادیر لازم t3 و t4 رو تولید کنه در نتیجه مکانیسم خودتنظیمی منفی برای جلوگیری از تولید بیشتر trh و tsh اتفاق نمی افته....

حالا این جا من چند تا سوال دارم:
1-تو چند صفحه قبل گفته که خود tsh هم می تونه با خود تنظیمی منفی تولید trh رو متوقف کنه پس دیگه چه مشکلی می مونه؟اصلا چه نیازی به مقادری لازم t3 و t4 هست؟
2-وقتی که t3 و t4 کم تولید می شوند پس دیگه لازم نیست که خود تنظیمی منفی صورت بگیره در حقیقت در حالت نورمال هم وقتی این هورمون ها زیاد بشن خود تنظیمی منفی صورت می گیره،پس چرا غده تیروئید با مقادیر کم این هورمون ها می خواد خود تنظیمی منفی داشته باشه؟
3-به طور کل چرا گواتر باعث بزرگ شدن تیروئید میشه؟یه نفر گفت با بزرگ شدن می تونه ید بیشنری جذب کنه،این درسته؟؟

sepehrsh

New Member
لایک ها
149
پاسخ : T3,t4 و خودتنظیمی منفی؟؟؟(اشکال)

1. خودت فکر کن
2.متن زیبای فارسی!!!! بهتره کمپل انگلیسی بخونی (خیلی بهتره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! نصف سوالای بباشگام در همین کتابه) یکم متن درت بخونی می فهمی
(نفهمیدی بیار رو کاغذ سعی کن یه رابطه منطقی بینش پیدا کنی مهم اینه که خودت بفهمی )
3.اومممممممم تا یه حدی !!گواتر به بزرگ شدن غده تیرویید می گن
2 حالت داره
هیپرتیروییدیسم:مربوط به موارد سرطان خوشخیمه
هیپو:نمی خوام رابطه ی تکاملی بگم یا استدلال کنم چرل تو زیست همچین اتفاقی می افته چون اصولآ کار درستی نیست واصلآ طبیعت راه درت رو انتخاب نمیکنه
اما بدون ید هنگامی که وارد سلول می شه علاوه بر مسیر عادی مسیر سیگنالینگی رو فعال می کنه که باعث جلوگیری از تقسیم سلولی می شه و اگر ید نباشه خوب سلول تقسیم می شه جون تعداد سلول ها بیشتر شده تیروکسین بیشتری تولید میشه(طبیعیه)
ید اصولآ فقط در تیرویید یافت می شه وبالا خره جذب تیرویید می شه حالا 1 ساعت بعد یا قبل فرقی نمی کنه
یه چیز جالب مثلآ یکی از راه های درمان سرطان تیرویید درمان با ید رادیو اکتیوه که سلولا رو به صورت انتخابی می کشه خطریم نداره

بالا