tamim vazneha

sfs

New Member
لایک ها
0
hala agar masaleye ghabl ra hal kardid mikhaham bedanam behtarin karani ke baraye 4 bar vazn kardan miyabid chand ast (yani had aksar tedad vaznehayi ke mitavan ba 4 bar vazn kardan sekeye taghalobi ra peida kard
agar kasi tamimi az in masalera midanad lotfan barayam ersal konad)

Goharshady

New Member
لایک ها
166
دوست عزیز، لطف کنید فارسی بنویسید
یک تعمیم بهتر می تواند این باشد که اگر n سکه داشته باشیم ، چمد بار وزن کردن لازم است
در صورت حل این تعمیم ، حالت خاصی که شما خواستید هم حل می شود.

sfs

New Member
لایک ها
0
bebakhshid dar type farsi kheili kondam vali
ama dar mored tamim nemidonam aslan mishe tamim dad ya na man baraye 4 bar vazn kardan karan 30 be dast avordam vali har kari mikonam nemitonam tamim bedam

Goharshady

New Member
لایک ها
166
اولین نکته این است که نمی توان از بین 13 سکه با 3 بار به جواب رسید.(چرا؟همین پایین را ببین)و حداقل 4 بار وزن کردن می خواهد.
در بین n سکه با مقایسه اول می توانیم یا
یا
سکه را حذف کنیم (یعنی با اطمینان بگوییم که تقلبی نیستند.)
حال فرض کنیم 20 سکه داشته باشیم،آن را به 4 دسته 5 تایی تقسیم می کنیم. ابتدا 2 تا دسته ی 5 تایی را با هم مقایسه می کنیم اگر یکسان بودند ،سکه تقلبی در بین 10 سکه دیگر است که با حداکثر 3 بار وزن کردن به دست می آید(با توجه به این که از بین 12 تا هم می توان با 3 بار وزن کردن پیدا کرد) و در غیر اینضورت سکه تقلبی در بین همین 10 سکه اولیه است که باز با حداکثر 3 بار وزن کردن به دست می آید.
برای عدد های بزرگتر به دسته هایی با این اندازه ها تقسیم می کنیم:
21={5,5,5,6}
22={5,5,6,6}
23={6,6,6,5}
24={6,6,6,6}
یعنی با 24 سکه و 4 بار وزن کردن می توان به جواب رسید ولی:
25={6,6,6,7}
و
برابر 13 است. با توجه به این که 13 ، چهار بار وزن کردن می خواست،برای وزن کردن 25 به 4+1=5 بار وزن کردن نیاز داریم.
این راه حل پاسخ تعمیم کلی تری که خودم مطرح کردم را نیز می دهد
کمی دقت کنید!!
جواب سوال شما 24 است.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
sfs گفت
bebakhshid dar type farsi kheili kondam vali
ama dar mored tamim nemidonam aslan mishe tamim dad ya na man baraye 4 bar vazn kardan karan 30 be dast avordam vali har kari mikonam nemitonam tamim bedam
چه جوری 30 تا رو با چهار بار وزن کردن به دست آوردی؟

Goharshady

New Member
لایک ها
166

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[IMG گفت
http://www.irysc.com/modules/Forums/images/smiles/53.gif[/IMG]sfs
]bebakhshid dar type farsi kheili kondam vali
اگر بشه 30 تا رو با 4 بار وزن کردن به دست آورد قاعدتا باید بشه 15 تا رو با 3 بار وزن کردن به دست آورد که غیر ممکنه!

sfs

New Member
لایک ها
0
deghat konid ke ma nemikhahim tain konim vazn vazneye mored nazar bishtar az baghie ast ya kam tar faghat mikhahim peidayash konim masalan dar bein 13 seke taghalobi mitavan ba 3 bar vazn kardan vazneye taghalobi ra peida kard ama nemitavan goft vaznash bishtar ast ya kamtar

Goharshady

New Member
لایک ها
166
راست میگی
خب طبق همون الگوریتمی که من گفتم فقط به جای 4 برای 5 حساب می کنیم.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
حالا که فکر می کنم میبینم کلا مسئله فرق می کنه
یعنی راه حل من به درد این مسئله نمی خوره
ببخشییییییییییییییییید

بالا