AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654
پاسخ : »»» حدیثِ خود سازی «««

حضرت امام جواد (ع) می فرمایند:
أَلْمُؤْمِنُ يَحْتاجُ إِلى تَوْفيق مِنَ اللّهِ، وَ واعِظ مِنْ نَفْسِهِ، وَ قَبُول مِمَّنْ يَنْصَحُهُ ».

مؤمن نياز دارد به توفيقى از جانب خدا، و به پندگويى از سوى خودش، و به پذيرش از كسى كه او را نصيحت كند

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

از جمله سخنان گهربار امام علی علیه السلام :

ای فرزند آدم !
هنگامی که ببینی پروردگارت پی ‏در پی نعمت‌هایش رابر تو می‌‏فرستد در حالیکه تو معصیت او را می‌کنی ، بترس (که مجازات سنگینی درانتظار تو است).

و از دیگر سخنان ایشان :

برترین زهد مخفی داشتن زهد است.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

نشانه هاى فهم
« إِنَّ مِنْ عَلاماتِ الْفِقْهِ: أَلْحِلْمُ وَ الْعِلْمُ، وَ الصَّمْتُ بابٌ مِنْ أَبْوابِ الْحِكْمَةِ إِنَّ الصَّمْتَ يَكْسِبُ الَْمحَبَّةَ، إِنَّهُ دَليلٌ عَلى كُلِّ خَيْر ».
از نشانه هاى دين فهمى، حلم و علم است، و خاموشى درى از درهاى حكمت است. خاموشى و سكوت، دوستىآور و راهنماى هر كار خيرى است.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

حضرت زهرا (س) می فرمایند:
): إنَّ السَّعیدَ کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَنْ أحَبَّ عَلیّاً فى حَیاتِهِ وَ بَعْدَ مَوْتِهِ
فرمود: همانا حقیقت و واقعیّت تمام سعادت ها و رستگارى ها در دوستى علىّ (علیه السلام) در زمان حیات و پس از رحلتش خواهدبود.

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

آورده اند كه در آن وقت كه شاه مردان را ضربت زده بودند، صعصعه بن صوحان پیش وی آمد و گفت : یا امیر المومنین ! مدتی است كه مسائلی چند در خاطر من می گردد. من خواستم كه از حضرتت سئوال كنم ، هیبت تو مرا مانع شد. اگر اجازت فرمایی بپرسم ؟
گفت : بپرس .

گفت : یا امیر! تو فاضلتری ، یا آدم ؟ گفت : یا صعصعه ! تزكیه امرء نفسه قبیح . یعنی : قبیح است كه مرد خود را بستاند اما چون می پرسی ، (می گویم ) آدم را از یك چیز نهی كردند، وی بدان نزدیك شد (و بخورد) و بسیار چیزها بر من مباح كردند و من آن نكردم و گرد آن نگشتم و بدان نزدیك نشدم .

گفت : تو فاضلتری ، یا نوح ؟ گفت : نوح بر قوم خود دعای بد كرد و من نكردم ؛ و پسر نوح كافر بود و پسران من سیدان جوانان اهل بهشتند.

گفت : تو فاضلتری ، یا ابراهیم ؟ گفت : ابراهیم گفت : رب ارنی كیف تحیی الموتی و من گفتم : لو كشف بی الغطاء ما ازددت یقینا . یعنی :ابراهیم گفت : پروردگارا به من نشان بده چطور مُرده را زنده می کنی. و من گفتم :
اگر پرده‌ها از جلو روى من برداشته شود چيزى در يقين من افزوده نگردد.

گفت : تو فاضلتری ، یا موسی ؟ گفت : حق تعالی وی را به رسالت فرستاد پیش فرعون ، گفت : من می ترسم كه مرا بكشند - كه من یكی را از ایشان كشته ام . برادرم هارون را با من بفرست . و چون رسول صلی الله علیه و آله و سلم مرا فرمود كه سوره برائت بر اهل مكه خوانم - و من صنادید قریش را كشته بودم - نترسیدم و برفتم و بر ایشان خواندم و تهدید و عیدشان كردم .

گفت : تو فاضلتری ، یا عیسی ؟ گفت : مریم در بیت المقدس بود، چون وضع حملش شد، آواز آمد كه برون رو كه این خانه عبادت است نه خانه ولادت ، و مادر مرا چون وضع حمل شد برون كعبه ، آواز آمد كه به اندرون كعبه آی و من در اندرون كعبه در وجودم آمدم . گفت : راست گفتی یا امیر المومنین .

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

[h=5]مرگ محبان شهادت است[/h][h=5]
عَنْ فَاطِمَةُ بِنْتَ مذوسَى بْن ر جَعْفَر (ع)... عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِرَسُول ِاللّهِ صَلَّى اللّه عَلَیه ِوَ آلِهِ وِ سَلَّمَ ، قالَتْ (سلام الله عليها): قَالَ رَسُولُ اللّه ِصَلَّى اللّه ِعَلَیه ِوَ آلِه ِوَ سَلَّمَ : «ألا مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ آل ِمُحَمَّد ماتَ شَهِیداً.حضرت فاطمه معصومه(س)، از دختر امام صادق (ع) روایتى نقل مي‌کند که سلسله سندش به حضرت فاطمه زهرا (س) مى‌رسد که آن حضرت مى‌فرماید: حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: «آگاه باشید! هرکس با محبّت آل محمّد ازدنیا برود شهید از دنیا رفته است.»عوالم العلوم، ج ٢١، ص ٣٥٣​
[/h]

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

إذا قَام المُصَلِّی إلَی الصَّلاة، نَزَلَت عَلَیه الرَّحمَة مِن أعنَانِ السَّماء إلی أعنانِ الأرضِ و حُفَّت بِه المَلائِکة و نَاداهُ مَلَکٌ لَو یَعلَم هَذا المُصَلِّی مَا فِی الصَّلاة مَا انفّتَل
هنگامی که انسان به نماز ایستد، رحمت خدا ازآسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه کرده و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش نماز را می دانست هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد.

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

[FONT=&amp]همچنان هستیم ما,ولی چون کنار اسممون یه کنکوری اضافه شده فعالیت کم رنگه ...وگرنه هستیم

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: ارزش دانش نزد خداوند عزّوجلّ از ارزش عبادت، محبوبتر است.[/FONT]

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

حضرت امام جواد (ع) می فرمایند:
« إِنَّ الْقائِمَ مِنّا هُوَ الْمَهْدِىُّ الَّذى يَجِبُ أَنْ يُنْتَظَرَ فى غَيْبَتِهِ وَ يُطاعَ فى ظُهُورِهِ، وَ هُوَ الثّالِثُ مِنْ وُلْدى ».
همانا قائم از ماست او همان مهدىاى است كه واجب است در زمان غيبتش منتظرش باشند و در وقت ظهورش اطاعتش كنند و او سومين نفر از اولاد من است.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

امام جواد (ع) می فرمایند:
فْضُ الْجَناحِ زينَةُالْعِلْمِ، وَ حُسْنُ الاْ دَبِ زينَةُالْعَقْلِ، وَبَسْطُ الْوَجْهِ زينَةُالْحِلْمِ.
فرمود: تواضع و فروتنى زينت بخش علم و دانش است ، اءدب داشتن و اخلاق نيك زينت بخش عقل مى باشد، خوش روئى با افراد زينت بخش حلم و بردبارى است .

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

پيامبر صلى الله عليه و آله:أَلا اُنَبِّئُكُم بِخيارِكُم؟ قالوا: بَلى يا رَسولَ اللّه . قالَ: أَحسَنُكُم أخلاقا المُوَطِّئون اَكنافا، الَّذينَ يَألِفونَ ويُؤلَفونَ؛آيا شما را از بهترين افرادتان خبر ندهم؟ عرض كردند: چرا، اى رسول خدا. حضرت فرمودند: خوش اخلاق ترين شما، آنان كه نرمخو و بى آزارند، با ديگران انس میگيرند و ديگران نيز با آنان انس و الفت مى گيرند.(غررالحكم، ج6، ص441، ح10926)

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

حضرت امام حسن عسگری می فرمایند:
در مورد آنچه که درباره تو می گویند ناراحت نباش چون اگه دروغ بگویند که برایت حسنه نوشته می شود و اگر راست بگویند عقوبتت جلو می افتد و در مثلا در روز قیامت اصلا بازخواست نمی شوی یا خفیف تر.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

جَعَل الله ... إجتِنابَ القَذفِ حِجاباَ عَنِ اللَّعنَة، و تَرکُ السِّرقَةِ إیجَاباً لِلعِفًّة
خدای تعالی پرهیز از افترا و دشنام را برای دور شدن از لعنت واجب فرمود و دزدی را منع کرد تا راه عفت پویند.
نهج الحیاة، ص 102

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

امام محمد تقی (ع) می فرمایند:
« أَلْمُؤْمِنُ يَحْتاجُ إِلى تَوْفيق مِنَ اللّهِ، وَ واعِظ مِنْ نَفْسِهِ، وَ قَبُول مِمَّنْ يَنْصَحُهُ ».
مؤمن نياز دارد به توفيقى از جانب خدا، و به پندگويى از سوى خودش، و به پذيرش از كسى كه او را نصيحت كند.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

حضرت امام رضا(ع) می فرمایند:
« إِنَّ اللّهَ يُبْغِضُ الْقيلَ وَ الْقالَ وَ إضاعَةَ الْمالِ وَ كَثْرَةَ السُّؤالِ ».
به درستى كه خداوند، داد و فرياد و تلف كردن مال و پُرخواهشى را دشمن مى دارد.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) :
لا تضیعوا صلاتکم،فان من ضیع صلاته حشره الله مع قارون و فرعون و هامان - لعنهم الله واخزاهم - و کان حقا علی الله ان یدخله النار مع المنافقین ، فالویل لمن لم یحافظ صلاته.

نمازخود را ضایع نکنید،به حقیقت هر کس نماز خویش را ضایع کند،خداوند عز و جل او را با قارون و فرعون و هامان محشور می کند، خداوند به آنان لعنت کند و آنان را رسوا سازد، وبر خدا لازم است آنان را با منافقان به آتش داخل کند، پس وای برکسی که نمازش رامواظب نباشد.

بحارالانوار،ج,82 ص 202

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) :
لا تضیعوا صلاتکم،فان من ضیع صلاته حشره الله مع قارون و فرعون و هامان - لعنهم الله واخزاهم - و کان حقا علی الله ان یدخله النار مع المنافقین ، فالویل لمن لم یحافظ صلاته.

نمازخود را ضایع نکنید،به حقیقت هر کس نماز خویش را ضایع کند،خداوند عز و جل او را با قارون و فرعون و هامان محشور می کند، خداوند به آنان لعنت کند و آنان را رسوا سازد، وبر خدا لازم است آنان را با منافقان به آتش داخل کند، پس وای برکسی که نمازش رامواظب نباشد.

بحارالانوار،ج,82 ص 202

لطفا در مورد ضایع کردن نماز کمی توضیح بدهید که به چه معناست و...

یا به نحو دیگر سوال کنم ، ائمه اطهار به چه شیوه ای نماز را اقامه می نمودند تا او را ضایع نکرده باشند ؟

ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

لطفا در مورد ضایع کردن نماز کمی توضیح بدهید که به چه معناست و...

یا به نحو دیگر سوال کنم ، ائمه اطهار به چه شیوه ای نماز را اقامه می نمودند تا او را ضایع نکرده باشند ؟

ممنون
بله حتما
نماز حقی دارد که ما باید آن را به جا آوریم.
ما باید در مرحله اول نماز را به جا آوریم و این قدم اول است اما در مراحل بعد با به چند نکته دیگر توجه کنیم.
1- باید نماز را بطور کاملا درست انجام دهیم و ظاهر آنرا رعایت کنیم.
2- زمان به جا آوردن : ما باید نماز را اول وقت به جا آوریم زیرا بر اساس روایات و احادیث شفاعت ائمه مشمول کسی که نماز را سبک می شمارد نمی شود.
3- حضور قلب : ما باید در نماز توجه کنیم که دلمان حقیقتا نزد خدا باشد . اینطور نباشد که تا نماز آغاز می شود یاد مسائل دیگر بیفتد.
4- بی ریا : نمازمان را با ریا مخلوط نکنیم زیرا ارزش آنرا بشدت پایین می آورد.
مطالب دیگر هم هست که الان ذهنم یاری نمی کند . باز هم مینویسم از این مطالب

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

امام زمان (عج) می فرمایند :
فلا ظُهُورَ إِلاّ بَعْدَ إِذْنِ اللّهِ تَعالى ذِکْرُهُ وَ ذلِکَ بَعْدَ طُولِ الاَْمَدِ وَ قَسْوَةِ الْقُلُوبِ وَ امْتِلاءِ الاَرْضِ جَوْرً ».

ظهورى نیست، مگر به اجازه خداوند متعال و آن هم پس از زمان طولانى و قساوت دلها و فراگیر شدن زمین از جور و ستم

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا