moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361
پاسخ : »»» حدیثِ خود سازی «««

دوستان عذر میخوام ولی به نظرم زیاد لازم نیست بریم عمق احادیث چون ما که رشته ی تحصیلیمون طوری نیست که بتونیم تفسیر درستی از طرف خودمون با اطمینان کامل ارائه بدیم هر نظری هم بدیم بر اساس اطالاعات محدود خودمون هست بهتره زیاد روشون بحث طولانی نکنیم و این موضوع رو بسپریم به عهده ی متخصصینی که واقعا چندیدن سال رو این موضوع دارن کار میکنن و درسشون رو میخونن و نظر اونارو بشنویم ازشون بپرسیم و اینجا بنویسیم بهتر باشه.(البته فقط یه نظر بود)

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

به دوستان عزیزم سلام عرض می کنم
از خداوند متعال طلب رحمت و آمرزش می کنم
و از اینکه دوباره در خدمت شما هستم خوشحالم. و ببخشید که مدتی به خاطر کار هایی که داشتم نتونستم به سایت سر بزنم.

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) می فرمایند :

محبوبتر از هر چیز نزد خداوند جوانی است که از گناه توبه می کند و از پیشگاه الهی طلب امرزش می نماید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

سلام !
خب منم يه چند تا حديث از ضرورت كسب علم و دانش ديدم (يعني الان دارم مي بينم :4:) مي ذارم اميدوارم استفاده كنيد ازشون + ببخشيد من پابرهنه ميام وسط تاپيك ..

پيامبر اكرم مي فرمایند: «طلب العلم فریضه علی کل مسلم؛ جستجو و طلب علم بر هر مسلمان واجب است.»
.
.
.

«لو علمتم ما فی طلب العلم لطلبتموه و لو بسفک المهج و خوض اللجج (بحار، ج 2 ص 177)؛ اگر می دانستید در نتیجه طلب و تحصیل علم به چه سعادتهائی می رسید، به دنبال آن می رفتید ولو به اینکه خون شما در این راه ریخته شود و یا مستلزم این باشد که به دریاها وارد شوید و اقیانوسها بپیمائید.»

.
.
.

امام علي (ع) می فرماید: «الحکمة ضالة المؤمن فاطلبوها و لو عند المشرک تکونوا احق بها و اهله»؛ حکمت گمشده مؤمن است؛ پس او را بجوئید و بیابید، هر چند نزد یک نفر مشرک باشد. شما که مؤمن هستید، به آن علم و حکمت سزاوارترید و شایسته آن می باشید.

.
.
.

با بهترين ارزوها :)

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

پيامبر اكرم مي فرمایند: «طلب العلم فریضه علی کل مسلم؛ جستجو و طلب علم بر هر مسلمان واجب است.»
.
«لو علمتم ما فی طلب العلم لطلبتموه و لو بسفک المهج و خوض اللجج (بحار، ج 2 ص 177)؛ اگر می دانستید در نتیجه طلب و تحصیل علم به چه سعادتهائی می رسید، به دنبال آن می رفتید ولو به اینکه خون شما در این راه ریخته شود و یا مستلزم این باشد که به دریاها وارد شوید و اقیانوسها بپیمائید.»

.
امام علي (ع) می فرماید: «الحکمة ضالة المؤمن فاطلبوها و لو عند المشرک تکونوا احق بها و اهله»؛ حکمت گمشده مؤمن است؛ پس او را بجوئید و بیابید، هر چند نزد یک نفر مشرک باشد. شما که مؤمن هستید، به آن علم و حکمت سزاوارترید و شایسته آن می باشید.

.
با تشکر از شما

این احادیثی که نقل قول کردید از زیبا ترین احادیث و قابل تامل ترین آنها بود .

بسیار ممنونم

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند :

هيچ چيز جز گناه، قلب را تباه نمي کند. قلب همچنان
بـر گناه اصرار مي ورزد تا اين که گناه بر آن غالب آيد و
آن را وارونه کند.

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

ابوذر گوید از پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) پرسیدم زیرک ترین مومنان چه کسی است ؟
فرمود :
کسی که بیشتر به یاد مرگ و آخرت باشد و بهتر
از همه خود را برای منزل قبر آماده کند

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می فرمایند :

بهترين چيز براى حفظ شخصيت زن آن است که؛
مردى را نبيند و نيز مورد مشاهده مردان قرار نگيرد.

لایک ها
195

اینم سخنی از حضرت علی‏(ع‏)‏ که هرچی میخونمش سیر نمیشم:پاداش آخرت رنج وسختی دنیارا از بین می برد‏!‏غررالحکم

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می فرمایند :

بهترين چيز براى حفظ شخصيت زن آن است که؛
مردى را نبيند و نيز مورد مشاهده مردان قرار نگيرد.
واقعا این حدیث برام مبهم بود...

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

واقعا این حدیث برام مبهم بود...
چرا مبهم بود ؟

اگر سوالی برایتان پیش امده حتما بپرسید ... اگر بلد بودیم جواب خواهیم داد ...

یا علی
التماس دعا

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

چرا مبهم بود ؟

اگر سوالی برایتان پیش امده حتما بپرسید ... اگر بلد بودیم جواب خواهیم داد ...

یا علی
التماس دعا

در حقیقت با خوندن این حدیث افغانستان اومد تو ذهنم در حقیقت نوع پوششون از سر تا پا حتی چشماشون رو میپوشونن و تو بعضی موارد با مرد ها هم هیچ معاشرتی ندارند.... اگر این منظور هست والانمیدونم چی بگم...
ولی نه اگر منظور این هست که زن اون خط قرمزهایی که خودش و اسلام مشخص میکنه رو رعایت کنه(که میدونم چیا هستند) قابل قبول هست.
مورد مشاهده مردان قرار نگیرد ....یعنی حتی نباید پاشونو از خونه بیرون بذارند؟!....فقط در اون صورت هست که هیچ مردی نمیتونه اون زن رو ببینه

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

در حقیقت با خوندن این حدیث افغانستان اومد تو ذهنم در حقیقت نوع پوششون از سر تا پا حتی چشماشون رو میپوشونن و تو بعضی موارد با مرد ها هم هیچ معاشرتی ندارند.... اگر این منظور هست والانمیدونم چی بگم...
ولی نه اگر منظور این هست که زن اون خط قرمزهایی که خودش و اسلام مشخص میکنه رو رعایت کنه(که میدونم چیا هستند) قابل قبول هست.
مورد مشاهده مردان قرار نگیرد ....یعنی حتی نباید پاشونو از خونه بیرون بذارند؟!....فقط در اون صورت هست که هیچ مردی نمیتونه اون زن رو ببینه
من به خودم جرئت نمیدم که روی کلام معصوم (علیهم السلام) حرفی بزنم . و اگر حضرت زهرا (علیها سلام) چنین می فرمایند حتما چنین است.
و نباید این روایات را با تفکر خود قیاس کنیم که آیا این قابل قبول هست یا نیست .

اما این رو بگم که :
خب ممکنه این روایت در جامعه ما زیاد خودش رو خوب نشون نده و بار منفی ای داشته باشه ... اما در حقیقت اینطور نیست .

مثلا در زمان امامان آیا همسرانشان بیرون از خانه نمی رفتند ؟
آیا کسی آنها را ندیده بود ؟

نه خیر - اصلا اینطور نبوده .
اما آنچه مهم است حفظ شرایط و موازین اسلامی است .
اگر خانمی به بیرون از خانه می رود باید خود را از نگاه آلوده نامحرم حفظ کند. و اجازه ندهید که کسی از او سوء استفاده بکند .
پس در این صورتاست که شخصیت او حفظ می شود . و خود را بازیچه دست کسی قرار نمی دهد.

البته اگر واقعا زن شخصیت خود را بشناسد هرگز خودش راضی به این کار نخواهد شد .

در داستان هایی از زینب کبری سلام الله علیها آمده است که همسایه دیوار به دیوار منزل ایشان تا به حال ایشان را ندیده بود . زیرا ایشان به هنگام بیرون آمدن از خانه تنها نمی آمدند و با چند نفر بیرون می آمدند تا کسی ایشان را نبیند و نگاه سوء ای به ایشان نشود .
یا حضرت زهرا علیها سلام برای آنکه نا محرمی با صدای ایشان به گناه نیافتد ، در دهان خود سنگ می گذاشتند و با نا محرم صحبت می کردند تا مورد گناه قرار نگیرند.

اگر به خلاف خواست خدا و بر خلاف شخصیت زن بود ، هرگز ایشان چنین عملی انجام نمی دادند.
(توصیه می کنم کتاب آیت الله جوادی آملی زن در آینه جمال و جلال رو بخوانید ) اگر این کتاب رو بخوانید به زن بودن خودتون افتخار می کنید.
دانلود این کتاب :
azahra.hodat.ir/uploads/zan%20daa%20aeeneye%20jamal_43635.pdf

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

من به خودم جرئت نمیدم که روی کلام معصوم (علیهم السلام) حرفی بزنم . و اگر حضرت زهرا (علیها سلام) چنین می فرمایند حتما چنین است.
و نباید این روایات را با تفکر خود قیاس کنیم که آیا این قابل قبول هست یا نیست .

اما این رو بگم که :
خب ممکنه این روایت در جامعه ما زیاد خودش رو خوب نشون نده و بار منفی ای داشته باشه ... اما در حقیقت اینطور نیست .

مثلا در زمان امامان آیا همسرانشان بیرون از خانه نمی رفتند ؟
آیا کسی آنها را ندیده بود ؟

نه خیر - اصلا اینطور نبوده .
اما آنچه مهم است حفظ شرایط و موازین اسلامی است .
اگر خانمی به بیرون از خانه می رود باید خود را از نگاه آلوده نامحرم حفظ کند. و اجازه ندهد که کسی از او سوء استفاده بکند .
پس در این صورتاست که شخصیت او حفظ می شود . و خود را بازیچه دست کسی قرار نمی دهد.

البته اگر واقعا زن شخصیت خود را بشناسد هرگز خودش راضی به این کار نخواهد شد .

در داستان هایی از زینب کبری سلام الله علیها آمده است که همسایه دیوار به دیوار منزل ایشان تا به حال ایشان را ندیده بود . زیرا ایشان به هنگام بیرون آمدن از خانه تنها نمی آمدند و با چند نفر بیرون می آمدند تا کسی ایشان را نبیند و نگاه سوء ای به ایشان نشود .
یا حضرت زهرا علیها سلام برای آنکه نا محرمی با صدای ایشان به گناه نیافتد ، در دهان خود سنگ می گذاشتند و با نا محرم صحبت می کردند تا مورد گناه قرار نگیرند.

اگر به خلاف خواست خدا و بر خلاف شخصیت زن بود ، هرگز ایشان چنین عملی انجام نمی دادند.
(توصیه می کنم کتاب آیت الله جوادی آملی زن در آینه جمال و جلال رو بخوانید ) اگر این کتاب رو بخوانید به زن بودن خودتون افتخار می کنید.
دانلود این کتاب :
azahra.hodat.ir/uploads/zan%20daa%20aeeneye%20jamal_43635.pdf
نه نه نه ....من نگفتم سخن ایشون نادرست هست.فقط خودم معنیش رو نفهمیدم که این هم این رو میرسونه که اطلاعات من در این مورد خیلی کم هست.
در حقیقت این خود "زن" هست که به شخصیت خودش لطمه میزنه یا اون رو حفظ میکنه با کارهایی که انجام میده و رفتار هایی که نشون میده.
در این مورد حرفی ندارم قبول دارم.

تا به حال یادم نمیاد کتابی در مورد "زن"خونده باشم حدودا224 صفحه س سعی میکنم تو برنامه م حتما قرارش بدم.تشکر

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

کتب علیکم القتال وهو کره لکم وعسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم
بر شما کارزار واجب شده است ، در حالی که برای شما ناگوار است ، و بسا چیزی را خوش
نمی دارید و آن برای شما خوب است

(زن در آینه جلال و جمال)

آخرین ویرایش توسط مدیر

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

کتب علیکم القتال وهو کره لکم وعسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم
بر شما کارزار واجب شده است ، در حالی که برای شما ناگوار است ، و بسا چیزی را خوش
نمی دارید و آن برای شما خوب است

(زن در آینه جلال و جمال)
البته این آیه ای از قرآن کریم است

آیه 216 سوره بقره

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

با تشکر از شما

این احادیثی که نقل قول کردید از زیبا ترین احادیث و قابل تامل ترین آنها بود .

بسیار ممنونم

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند :

هيچ چيز جز گناه، قلب را تباه نمي کند. قلب همچنان
بـر گناه اصرار مي ورزد تا اين که گناه بر آن غالب آيد و
آن را وارونه کند.

اِاِ..؟ جدي..؟ :4:
خواهش ميشه اُسِتاد ..:4:
اينم يكي ديگه :

قال رسول الله صلى‏ الله‏ عليه ‏و‏آله :

خَيرُ الدُّنيا وَالآخِرَةِ مَعَ العِلمِ وَشَرُّ الدُّنيا وَالآخِرَةِ مَعَ الجَهلِ ؛

خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.

- - - - - - -

طَلَبُ العِلمِ فَريضَةٌ عَلى كُلِّ مُسلِمٍ أَلا إِنَّ اللّه‏َ يُحِبُّ بُغاةَ العِلمِ؛

طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جويندگان دانش را دوست دارد.

- - - - - -

اينجا ديگه قال امام علي (ع) سلام ميشه : :4:

كُلُّ وِعاءٍ يَضيقُ بِما جُعِلَ فيهِ إِلاّ وِعاءُ العِلمِ فَإِنَّهُ يَتَّسِعُ بِهِ؛

فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر مى‏شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر مى‏گردد.

- - - - -

زَكاةُ العِلمِ بَذلُهُ لِمُستَحِقِّهِ وَإجهادُ النَّفسِ فِى العَمَلِ بِهِ؛

زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آن‏اند و كوشش در عمل به آن است.

- - - - -

مَن تَعَلَّمَ العِلمَ وَعَمِلَ بِهِ وَعَلَّمَ لِلّهِ دُعِىَ فى مَلَكُوتِ السَّماواتِ عَظيما فَقيلَ: تَعَلَّمَ لِلّهِ وَعَمِلَ لِلّهِ وَعَلَّمَ لِلّهِ؛

هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.

استاد، چطور بود...؟ :4:
(البته دليل اينكه رفتم (يعني دارم ..:4: ...كلا من تو زمان حال ام..:4:) دنبال اين احاديث اينكه خودم خوشم اومده از اين طرحِ :3:)

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

[FONT=&amp]از امام جعفر صادق عليه السلام روايت شده: حضرت امام زين العابدين عليه السلام مدت چهل سال در حالى كه صائم النهار و قائم الليل بود در عزاى امام حسين گريه كرد.[/FONT]
[FONT=&amp]هنگامى كه وقت افطار فرا ميرسيد غلام آن بزرگوار خوراكى و آشاميدنى آن حضرت را حاضر ميكرد و در مقابل آن بزرگوار مى‏نهاد و ميگفت: اى مولاى من افطار كن. حضرت سجاد ميفرمود:[/FONT]
[FONT=&amp]قتل ابن رسول اللَّه جائعا، قتل ابن رسول اللَّه عطشانا.[/FONT]
[FONT=&amp]يعنى پسر پيامبر خدا گرسنه كشته شد! پسر پيغمبر خدا با لب تشنه شهيد شد! آن بزرگوار همچنان اين سخنان را ميگفت و گريه ميكرد تا اينكه غذاى آن حضرت بوسيله اشك چشمش تر ميشد و آب آشاميدنى آن بزرگوار با اشك چشمش ممزوج ميگرديد. حضرت سجاد عليه السلام هميشه اين حال را داشت تا بلطف خدا پيوست.

يكى از غلامان حضرت امام زين العابدين ميگويد:

[/FONT]

[FONT=&amp]يك روز حضرت سجاد متوجه صحراء شد. وقتى من بدنبال آن حضرت رفتم ديدم آن بزرگوار روى سنگ خشنى سجده كرده است. شنيدم كه تعداد هزار مرتبه آن امام مظلوم در حالى كه ضجه و گريه ميكرد فرمود:[/FONT]
[FONT=&amp]لا اله الا اللَّه حقا حقا، لا اله الا اللَّه تعبدا و رقا لا اله الا اللَّه ايمانا و تصديقا.[/FONT]
[FONT=&amp]سپس سر مبارك خود را در حالى از سجده بلند كرد كه محاسن و صورت مباركش بوسيله اشك چشمش تر شده بود. من گفتم: اى آقاى من! آيا هنوز وقت غم و اندوه تو منقضى نشده است؟ آيا وقتى كه گريه تو تقليل يابد فرا نرسيده است.[/FONT]
[FONT=&amp]امام سجاد بمن فرمود: واى بر تو، يعقوب بن اسحاق بن ابراهيم عليه السلام پيغمبر و پسر پيغمبر و داراى دوازده پسر بود. خداى توانا يكى از فرزندان يعقوب را ناپديد كرد و موى سر آن حضرت از غم و اندوه سفيد شد و پشت آن بزرگوار بوسيله غم خميده شد. چشمان خود را از كثرت گريه از دست داد. در صورتى كه پسرش در دار دنيا زنده بود. ولى من مظلوم پدر و برادر و تعداد هفده نفر از اهل بيت خود را از دست دادم و آنان را مصروع و مقتول ديدم. پس چگونه حزن من منقضى و گريه من تقليل پيدا كند!؟

ترجمه جلد 45 بحار الأنوار
[/FONT]

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

[FONT=&quot]پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند چیزی کمتر از عقل در زمین نیافریده است و عقل در زمین از گوگرد سرخ کمتر است.[/FONT]

لایک ها
91

حضرت علی بن موسی الرضا ولی نعمت تمام ایرانیان می فرمایند :
هر که قدر خویش را بشناسد نابود نخواهد شد.

صلوات

New Member
لایک ها
104

منبع

منبع "www.salavatiy.blogfa.com

بالا