لایک ها
4
سلام
لطفا سوالات خود را در این اتاق مطرح کنید و در صورت اطلاع از جواب بقیه سوال های دوستان عزیز در همین اتاق به آن ها پاسخ دهید .
همچنین اگر سوالات جالب و خوبی دارید که به بقیه دوستان کمک می کند حتی اگر خودتان جواب آنها را بلد هستید آنها را در همین اتاق بنویسید.

ممنون

لایک ها
4
این سوال مال المپیاد ریاضی سال قبل است . اگر کسی جوابش را با دلیل می داند بنویسد ممنون می شوم ؟
بیشترین مقدار ab+bc+cd برای a,b,c,d>=0 با شرط a+b+c+d=1 چند است ؟
1)1
2)2/1
3)4/1
4)9/2
5)16/3

لایک ها
4
26 امین دوره :
مجلس هشتم 285 کرسی دارد . اگر سه حزب در انتخابات شرکت کنند به چند حالت ممکن است هیچ حزبی اکثریت مطلق را بدست نیاورد ؟ (یعنی تهداد نمایندگان منتخب از آن حزب بیش از نصف نباشد .)
1)10153
2)10201
3)11325
4)11400
5)11715

fatimar

New Member
لایک ها
0
سلام من هم یه سوال دارم مال بیست و سومین دوره است : یک چراغ راهنمای عجیب سه کلید دارد که هر کلید آن می تواند در یکی از وضعیت های 2,1یا 3 قرار گیرد.می دانیم که اکر وصغیت هر سه کلید را همزمان تغییر دهیم,رنگ چراغ تغییر می کند. ابتدا هر سه کلید در وضعیت 1 هستند و چراغ قرمز است. افسر پلیس با تغییر وضعیت کلید اول از1به2 چراغ را سبز می کند.حال اگر کلید دوم را هم در وضعیت 2 قرار دهد,چراغ چه رنگی میشود؟ الف)قرمز ب)زرد ج)سبز د)فقط می توان گفت سبز نیست ه)هر رنگی ممکن است باشد

لایک ها
5
جواب

سلام.
سواله خشک و خالی که دردی از ما دوا نمیکنه.
پاسخ ها رو هم بزارین.

لایک ها
0
Re: جواب

ahp_ahp گفت
سلام.
سواله خشک و خالی که دردی از ما دوا نمیکنه.
پاسخ ها رو هم بزارین.
اتفاقا بهتره!
اينجوري مجبور ميشي يه ذره هم خودت فك كني! :D

لایک ها
5
باشه اگه میگین بیاید رو این سوال فکر کنید:(جواب هم نمیخاد)
اسپانیا 2002:
r راس از یک 6n+1 ضلعی منتظم قرمز و بقیه آبی شده اند. ثابت کنید تعداد مثلث های متساوی الساقینی که سه راس آنها همرنگند فقط به n و r بستگی دارد.

لایک ها
0
چيه چرا آتيشي شدي ahp_ahpجون! :D

sanazmd

New Member
لایک ها
0
bache haie tajrobi mitonan to olampiad riazi sherkat konan?

bihamta

New Member
لایک ها
345
نچ.نمیتونن شرکت کنن.در ضمن با عرض معذرت فینگلیش خلاف قوانین سایته! :)

لایک ها
7
ولی تا جایی که من میدونم نمی تونن شرکت کنن!اگه اونمی تونستن ریاضیام می تونستنزیست بدن!

sanazmd

New Member
لایک ها
0
بچه های تجربی ریاضی نمی خونن؟؟؟؟؟؟
ولی بچه های ریاضی اصلا زیست ندارن

tavan

New Member
لایک ها
2
واقعا چرا بچه های تجربی نمی تونن تو المپیاد ریاضی شرکت کنند؟ :idea:

hcaebbb

New Member
لایک ها
3
جواب سوال اول: قبول داريم كهad>=0
فرض مي كنم:ab+bc+cd=x
پس داريم x<=ad+ab+bc+cd در نتيجه:
a+c)(b+d) >=x)
مي دونيم جمع دو عدد يه عدد ثابته( اينجا يك) ضربشون وقتي بيشترين مقداره كه دو عدد مساوي باشن (با يه مشتق ساده مي تونين اثبات كنين) پس maxمقدار پرانتزا 1/4 هست يعني جوابمون (همونx) حداكثر 1/4 مي تونه باشه حالا كافيه كه 1/4 رو بيارم:
به ازاي a=0 d=0 b=1/2 c=1/2 جواب 1/4 مي شه :wink:

hcaebbb

New Member
لایک ها
3
جواب سوال دوم :از قاعده ي تقسيم كيك حلش مي كنم:
سه حزب a,b,cرو در نظر مي گيريم حالا 285 تا رو بين 3 حزب تقسيم مي كنيم به 285 از 287 يا همون 2از 287 طريق مي شه اين كارو كرد (چون فقط تعداد اعضاي حزبامهمه) حالا بايد يه جوري حالتاي نامطلوبو بشموريم واز اين كم كنيم :
نصف بيشتر يعني 143تا دو تا 143 نمي شه چون بيشتر از تعدادكله پس فقط يه حزب مي تونه 143 و144 و... عضو داشته باشه خوب من برا شمردن اينا يه حزب ديگه مثله d در نظر مي گيريم با كم وزياد كردن عضواي اون اينا خو به خود شمورده مي شن يعني 142 تا رو بين سه حزب b,c,d تقسيم مي كنم كه مي شه 142 از 144 يا همون 2 از 144 كه مي شه به جاي a يه بار bو يه بار c رو كنار گذاشت پس عددو در 3 ضرب مي كنيم حالا اين عددو از اولي كم مي كنيم جواب اخر 10153
:lol:
يه ذره گنگ نوشتم :roll: منظورم اينه كه تعداد عضوايي كه به حزب d رفتن ديگه تو c,b(در حالتي كهaحذف شده) نمي رن پس تعداد اعضايc,b مي تونه 142 (وقتي كه dعضو نداره)141 (وقتي كه d يك عضو داره)و.. باشه كه اين همون تعداد حالتاي نا مطلوبه

hcaebbb

New Member
لایک ها
3
در مورد سوال سوم من منظور سوالو نفهميدم گفته با تغيير هم زمان ولي خود پليسه با تغيير فقط يكي تونسته رنگه چراغو عوض كنه!!!!

farid_frd

New Member
لایک ها
11
fatimar گفت
سلام من هم یه سوال دارم مال بیست و سومین دوره است : یک چراغ راهنمای عجیب سه کلید دارد که هر کلید آن می تواند در یکی از وضعیت های 2,1یا 3 قرار گیرد.می دانیم که اکر وصغیت هر سه کلید را همزمان تغییر دهیم,رنگ چراغ تغییر می کند. ابتدا هر سه کلید در وضعیت 1 هستند و چراغ قرمز است. افسر پلیس با تغییر وضعیت کلید اول از1به2 چراغ را سبز می کند.حال اگر کلید دوم را هم در وضعیت 2 قرار دهد,چراغ چه رنگی میشود؟ الف)قرمز ب)زرد ج)سبز د)فقط می توان گفت سبز نیست ه)هر رنگی ممکن است باشد
می دانیم وضعیت (1و1و1) : قرمز
همچنین وضعیت (1و1و2): سبز هست پس وضعیت (2و2و3) : زرد
پس وضعیت (3و3و2) : سبزه همچنین می دانیم وضعیت (3و3و3) : زرده
کلا نتیجه میگیریم که وضعیت (2و2و1) سبزه
پس جواب مسئله میشه گزینه ج ...
شاید یه کم بد توضیح دادم اگه خواستین بیش تر توضیح میدم

soheil222

New Member
لایک ها
0
پاسخ : اتاق پرسش و پاسخ ریاضی

یه سوال : اگر مجموع ارقام 10به توان3n منهای 10به توان n برابر با 126 باشد مقدار n را حساب کنید. اگه امکان داره راه حلشم برام بگید

بالا