Canis lupus

New Member
لایک ها
74
سلام به همه :89:
مدتی است که یک کلمه ذهن منو بقه دوستانم رو شدیدا به خود مشغول کرده که شاید ساده و ابتدایی باشه ولی خوب، اینم سواله دیگه:cool:
کلمه ی "اسیدیته" دقیقا به چ معناست؟
یعنی میزان اسیدی بودن؟؟؟؟؟؟؟
یا یعنی pH؟؟؟؟؟؟؟
اگر طبق کتاب تایز بریم............میشه pH
اگر طبق گایتون بریم...................میشه میزان اسیدی بودن
اگر طبق کنکور بریم.................دوباره میشه pH
کلا آب روغن قاطی کردیم:211::211::211:
لطفا یک قوم را ازین فلاکت ساده نجات دهید:179::179::179::63:

Wight

New Member
لایک ها
888
پاسخ : اسیدیته یا pH؟

سلام دوست عزیز!

pH : میزان اسیدی یا بازی بودن

وقتی هم که تو کتاب گایتون می آد میگه میزان اسیدی بودن ، احتمال تو جایی که بحث اسید ها بیشتر از باز ها مطرح بوده می آد از میزان اسید بودن یا قدرت اسیدی به کار می بره

در کل یه مفهوم رو دارند ولی اگه ما بخواهیم اسید ها را با جزئیات بیشتری برسی می کنیم به جای این که بگوییم pH کمتری دارند می گوییم اسید قوی تری هستند!

بخوام دقیق تر بگم می شه این :

اسیدیته و قلیاییت دو مشخصه شیمیایی ترکیبات مختلف است که توسط شاخصی به نام pH سنجیده می شوند.

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

بقیه هم نظری دارن؟ یا تابحال با همچین چیزی مواجه شدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آخه فک کنم گیج تر شدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:225::225::225:

fateme

New Member
لایک ها
175

بقیه هم نظری دارن؟ یا تابحال با همچین چیزی مواجه شدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آخه فک کنم گیج تر شدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:225::225::225:
به نظر من + کتابایی که تا حالا خوندم همون ph میشه اسیدیته.

amirreza16

New Member
لایک ها
554

منم اسیدیته رو pH میدونم.ولی همون pH هم اگه کم باشه ینی میزان اسیدی بودن زیاده و pH اگه زیاد باشه ینی میزان اسیدی بودن کم هست.(من اینجوری فهمیدم از کتابایی که خوندم)

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

بذارین یه مثال ساده بزنیم مثلا میخوایم یه کیکی چیزی درست کنیم تو کتاب نوشته100گرم ارد ولی مامانمون مثلا دو پیمانه ارد استفاده میکنه اینا یکی اندولی با واحد اندازی گیری متفاوت(البته اندازه هاشو من دراوردی گفتم).چون با الفاظ متفاتی بیان میشن که نمیشه گفت فرق دارن.به نظر من هردو یه مفهوم رو میرسونن..

hossein-bio

New Member
لایک ها
48

بله نظر همه ی دوستان درسته . ph(اسیدیته یا قلیاییت )یک کمیت لگاریتمی هست که میزان اسیدی یا بازی بودن مواد را مشخص می‌کند.مثلا اسیدیته آبلیمو 2.4 و قلیاییت آمونیاک 11.5 هست.

Moj Taba

New Member
لایک ها
5

اگه اینجوری بپرسیم شاید بهتر باشه
الان مثلا اگه یه محلولی pH=2باشه pH پایینی داره ولی آیا اسیدیته پایینی هم داره؟
طبق چیزی که تو گایتون اومده این محلول اسیدیته بالایی داره یعنی اسیدیته با pHرابطه معکوس داره
حالا این درسته یانه:106::106:

آخرین ویرایش توسط مدیر

mefmef

New Member
لایک ها
232

اكر خوب دقت كنيد ph يعني منفي لوكاريتم غلظت+h محلولمون بس يعني هرجه اسيديته بيشتر باشد غلظت +h محلول هم بيشتر است در نتيجه ph كمتر است
اكر متوجه نشىي به 2تا فصل اول بيوشيمي لنينجر يه سري بزن

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

عزیزان ما الان دو ساله داریم برا المپ میخونیم و مدام کلاس میریم و در ضمن اطلاعاتمون درحد شیمی اول هست.......پس......میفهمیم pH چیه :95::95:
به این جمله از تایز دقت کنید:
در خاک های اسیدی میتوان آبشویی را با افزودن آهک و در نتیجه قلیایی کردن خاک، کاهش داد، زیرا هنگامیکه اسیدیته خاک بیشتر از 6 باشد (یعنی قلیایی باشد) بسیاری از عناصر غذایی ترکیباتی با حلالیت کمتر تشکیل میدهند

لازم ب ذکر است ک آبشویی یعنی جدا شدن یون ها و برخی دیگر از عناصر از ذرات خاک توسط آب و رفتن به اعماق خاک

خب حالا طبق این متن اسیدیته به معنی pH نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟:158:

mefmef

New Member
لایک ها
232

صفحه 208 تایز را بخون حرف من را تایید می کند

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

من باحرف شما مشکل ندارم. فقط گیج شدم آیا اسیدیته همون pH است یا نه؟:158::158::158:
کاملا هم با مفاهیم pH و لوگاریتمشو .............. آشنایی دارم

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

من باحرف شما مشکل ندارم. فقط گیج شدم آیا اسیدیته همون pH است یا نه؟:158::158::158:
کاملا هم با مفاهیم pH و لوگاریتمشو .............. آشنایی دارم
سلام به نظر من کامل کامل برابر و حاوی یه مفهوم صد در صد مشترک نیستن بلکه میشه یه رابطه هم ارزی بینشون برقرار کرد...!!

Canis lupus

New Member
لایک ها
74

میشه بگی منظورت از رابطه هم ارزی چیه؟ یعنی معنی pH داره یا نه؟

Moj Taba

New Member
لایک ها
5

متن ویکی پدیا در رابطه با اسید
A lower pH means a higher acidity and thus a higher concentration of positive hydrogen iones in the solution

Acid - Wikipedia, the free encyclopedia
یعنی همون رابطه عکس pH واسیدیته!
حالا واقعا کی راست میگه؟!:225:

amirreza16

New Member
لایک ها
554

همون جمله ای که تو ویکی پدیا هست درسته درست هست.

Moj Taba

New Member
لایک ها
5

آقا یا خانم mefmef شما خودت تو پست اولت گفتی اسیدیته زیاد باشه pH کمتره بعد الان میگی pH همون اسیدیتس؟!
آقای amirreza16 باز شما که میگفتی pHهمون اسیدیتس الان میگین ویکی پدیا درست میگه؟! پس تایز چی؟؟
بابا یکم ثبات رای داشته باشین
من که حسابی گیج شدم ولی فکر میکنم تایز یا اشتباه کرده یا منظورشو بد رسونده یا ترجمه ایراد داره
بیشتر از این عقلم قد نمیده:179:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

آقا یا خانم mefmef شما خودت تو پست اولت گفتی اسیدیته زیاد باشه pH کمتره بعد الان میگی pH همون اسیدیتس؟!
آقای amirreza16 باز شما که میگفتی pHهمون اسیدیتس الان میگین ویکی پدیا درست میگه؟! پس تایز چی؟؟
بابا یکم ثبات رای داشته باشین
من که حسابی گیج شدم ولی فکر میکنم تایز یا اشتباه کرده یا منظورشو بد رسونده یا ترجمه ایراد داره
بیشتر از این عقلم قد نمیده:179:

hossein-bio

New Member
لایک ها
48

من تو گوگل نوشتم "اسیدیته" بعد همون اول تو ویکی پدیا آورد ph و تو متنش فقط از کلمه ph استفاده کرده بود ولی وقتی انگلیسی نوشتم تو ویکی پدیا از متنش می شد فهمید که phعکس اسیدیتس!!
تو اون پستم که من نوشتم من برداشتمو از چیزی که تو تایز نوشته بود رو نوشتم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

fateme

New Member
لایک ها
175

منطقا pH مخفف هرچی باشه که نمی دونم، خود H باید معنای یون هیدروژن رو برسونه و "یته" هر جور پسوندی که باشه منفی کننده نیست پس اسیدیته واژه ایه که با اسیدی بودن رابطه مستقیم داره و pH با غلظت یون هیدروژن. پس حتی اگه پیمونه هامون با هم برابر باشه که هست یکیشون مولفه ی اسیدی بودن و اون یکی نشون دهنده ی بازی بودن هستش و ...
دلیل این که اول فک می کردم این دو یکی اند این بود که تا خالا همجین دغدغه ایی نداشتم و فک کنم موقع مطالعه ذهنم خودش جای خالی رو با کلمه هناسب پر می کرد.

بالا