meriom

New Member
لایک ها
23
یه سوال شیمی!!
اگر 8 مول SO2 و 3مول O2و 6مول SO3در یک ظرف 2لیتری قرار دهیم تا واکنش2SO2+O2--->2SO3انجام شود و هنگام تعادل غلظت SO3برابر 2 مول بر لیتر شود، ثابت تعادل؟
(فکر کنم تو سبز بود)
این سوال که حل کنیم واکنش در جهت برگشت انجام میشه ولی واسه نوشتن k از واکنش رفت استفاده میکنیم.
این که گفتم درسته؟اگه درسته چرا؟کلا تو اینکه kرو واسه کدوم محصول به واکنش دهنده بنویسیم مشکل دارم...اگه میشه توضیح بدین...

amirs

New Member
لایک ها
0
bihamta گفت
سلام خدمت دوستای گل کنکوری 90...........
واقعا ممنون.زحمت کشیدین.همیشه از حرفات خیلی استفاده میکنم.البته از ما کاری جز تشکر بر نمیاد.

Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
1- لطفا اگه میشه بیاید بحثامونو در تاپیک انجمن برترین رتبه های کنکور 90 انجام بدیم . اسمش خیلی قشنگ تره .
2- شما چقد جلویی ! رسیدی به تعادل ؟
3-ببخشید من بلد نیستم ریاضی بنویسم .
ثابت تعادل برابر غلظت گوگردتری اکسید به توان 2 تقسیم بر (غلظت گوگرد دی اکسید به توان 2 ضربدر غلظت اکسیژن) است .از اینکه در حالت تعادل 4 مول گوگرد تری اکسید داریم نتیجه می گیریم که بقیه ی آنها به مواد اولیه تبدیل شده . پس تعداد مول نهایی گوگرد دی اکسید و اکسیژن به ترتیب برابر با 10 و 4 مول است . چون حجم را داریم پس غلظت هر 3 ماده داریم . پس غلظت ها را در رابطه ی ثابت تعادل قرار می دیم و K رو به دست میاریم .

meriom

New Member
لایک ها
23
مرسی ولی من میگم اگه واکنش در جهت برگشت انجام شده پس محصول SO2و O2. پس چرا K رو غلظت گوگردتری اکسید به توان 2 تقسیم بر (غلظت گوگرد دی اکسید به توان 2 ضربدر غلظت اکسیژن) مینویسیم؟مگه kمحصول به واکنش دهنده نیست؟این قسمتو اصلا متوجه نمیشم!!

Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
به هر حال طبق چیزایی که اون بالا نوشتم ما غلظت هر سه ماده رو داریم . تا این جا قبوله دیگه .
حالا چون صورت سوال گفته ثابت تعادل این واکنشو به دست بیاریم ، ما از رابطه ی همین واکنش استفاده می کنیم . اگه در صورت سوال همین واکنشو برعکس می نوشت اون طوری که شما گفتی ثابت تعادل رو به دست می آوردیم .
[HIGHLIGHT=#ffc000]طبق تعریف ثابت تعادل[/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#ffffff] اگه ثابت تعادل واکنشی رو بخوایم به دست بیاریم باید محصولات رو در صورت و مواد اولیه رو در مخرج قرار بدیم . [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#ffffff]اگه نتونستم قانعتون کنم احتمالا به خاطر اینه که منم مثل شما دانش آموزم و به خوبی یک معلم نمی تونم یه مبحثو توضیح بدم . [/HIGHLIGHT]

maral-riazi

New Member
لایک ها
112
سلام.منم کنکوری 90 هستم.رشته ی ریاضی.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Amirdb

New Member
لایک ها
0
ای بابا چرا کسی تو این انجمن جواب ما رو نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بابا یکی لطف کنه برنامه 23 مهر رتشه تجربی قلم چی رو به ما بده.فقط اختصاصی
دیگه چی بگم؟؟

ممنون میشم یکی یه راهنمایی کنه

بالا