amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273
پاسخ : المپیک نجوم کروی

سلام یک سوال داشتم س:ستاره ی
جبار با مختصات
و
در تاریخ 84/11/13 در شهری با مختصات
در چه سمتی طلوع می کند؟

لایک ها
841

سلام یک سوال داشتم س:ستاره ی
جبار با مختصات
و
در تاریخ 84/11/13 در شهری با مختصات
در چه سمتی طلوع می کند؟
هیچ گونه محاسبه ای لازم نیست! همه ی داده ها به جز میل اضافی هستند.
چون ستاره بر روی استوا واقع شده، بنابراین زاویه ساعتی و سمت طلوعش به ترتیب برابر 270 درجه و 90 درجه هستند. چرا؟ چون دقیقا از نقطه ی شرق که نقطه ی تلاقی استوای سماوی و افق ناظر هست، طلوع می کند.

موفق باشید،

ss4002

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

سلام بر دوستان المپیکی!

بابا حیف نیست این همه تاپیک خوب داریم همشون دارن خاک میخورن؟؟؟ یکم از زیستی ها یاد بگیرید واللا!!
همه چی طبق روال قبله فقط فکر کنم اگه بعد از اتمام بحث ها درباره هر سوال راه حل کاملش رو هم بذاریم برای آیندگان مفید باشه. همین دیگه بریم سراغ سوال: منبع:سوالات تیم 2008

مطمئن باشید خیلی آسونه!!! نیام ببینم این سوال رو دستم باد کرده ها!!
:220:

آخرین ویرایش توسط مدیر

celestial

New Member
لایک ها
326

مطمئن باشید خیلی آسونه!!! نیام ببینم این سوال رو دستم باد کرده ها!!
:220:
سلام.
الان دو حالت داره. یا هنوز نیومدید ببینید سوال رو دستتون باد کرده. یا اومدید و ندیدید سوال رو دستتون باد کرده :4:

دوستان همکاری بفرمایید تا یکم تاپیک ها جون بگیره. کلی سوال می تونیم با هم حل کنیم. همکاری لطفا !!!

H_Taeb

New Member
لایک ها
33

سلام سلام

این سوالی که دادینو من حل کردمش ولی واقعا چیز عجیب غریبی شد و واقعا نمیدونم درسته یا نه؟

میگم چه کردم دوستان همکاری کنند ، زود تر حل شه ، بتونیم تو عید کلی سوال حل کنیم.

زاویه ی بین طلوع در اعتدال و طلوع در انقلاب رو از راه 1مثلث کروی بدست میاریم.بعد از قطر چپ بالا به راست پایین اون مربع کوچیکه پایین سمت چپ رو کشیدم :دی که اندازه اش a رادیکال 2 هست .
بعد از مثلثی که تشکیل شد استفاده کردم ، مثلثی که اضلاعش میشه : قطر مربع کوچیکه ، و امتداد طلوع در انقلاب تابستانی و طلوع در اعتدال در داخل مربع.
هیچی دیگه برای L هم از مثلث مجاور بالاییش استفاده کردم . یکم که ادامه بدیم و چپ و راستش کنیم میرسیم به
a/l = tan x/ tanx + 1
x هم همون زاویه هست که اون اول بر حسب اپسیلون و فی در اوردیم . جای گذاری میکنیمش ، میرسیم به یک چیز وحشتناک .

آیا راه حلش این بود ؟ ببخشید که از عکس استفاده نکردم . یکم سخت شد اینطوری
نظر یدید.

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

سلام سلام

این سوالی که دادینو من حل کردمش ولی واقعا چیز عجیب غریبی شد و واقعا نمیدونم درسته یا نه؟

میگم چه کردم دوستان همکاری کنند ، زود تر حل شه ، بتونیم تو عید کلی سوال حل کنیم.

زاویه ی بین طلوع در اعتدال و طلوع در انقلاب رو از راه 1مثلث کروی بدست میاریم.بعد از قطر چپ بالا به راست پایین اون مربع کوچیکه پایین سمت چپ رو کشیدم :دی که اندازه اش a رادیکال 2 هست .
بعد از مثلثی که تشکیل شد استفاده کردم ، مثلثی که اضلاعش میشه : قطر مربع کوچیکه ، و امتداد طلوع در انقلاب تابستانی و طلوع در اعتدال در داخل مربع.
هیچی دیگه برای L هم از مثلث مجاور بالاییش استفاده کردم . یکم که ادامه بدیم و چپ و راستش کنیم میرسیم به
a/l = tan x/ tanx + 1
x هم همون زاویه هست که اون اول بر حسب اپسیلون و فی در اوردیم . جای گذاری میکنیمش ، میرسیم به یک چیز وحشتناک .

آیا راه حلش این بود ؟ ببخشید که از عکس استفاده نکردم . یکم سخت شد اینطوری
نظر یدید.
سلام!
خيلي هم عجيب و غريب نميشه! :4:
من نفهميدم شما دقيقا چه زاويه اي رو بدست آورديد؟؟ زاويه ي بين طلوع در اعتدال و طلوع در انقلاب چيه؟؟؟ فكر كنم جدايي زاويه اي اون دو نقطه رو بدست آورديد درسته؟؟؟ خب اين ميشه همون اختلاف سمت هاشون ديگه! (چون هر دو روي افق اند)

ايده ي سوال رو تقريبا گرفتيد ولي نمي فهمم اون رابطه ي بين a و l رو از كجا آورديد!!

ببينيد توي مثلثي كه ضلع هاش (امتداد طلوع در اعتدالين و انقلاب زمستاني و قطر مربع كوچك) هست (يا مثلث متناظر بالاييش)، يك زاويه ي قائمه داريم (اگه گفتين چرا؟). دو ضلع زاويه ي قائمه هم بر حسب a و l بدست ميان. اگه كتان‍ژانت اون زاويه ي اختلاف سمت ها رو بنويسين (كه ميشه همون تانژانت سمت طلوع در انقلاب) نسبت l به a بدست مياد. حالا كافيه تانژانت سمت طلوع در انقلاب رو بر حسب في و اپسيلون بنويسيد.
جواب من شد اين:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سوال بعدي رو ميذارم اگه هنوز سر سوال قبلي مشكلي بود بگيد.

منبع: مجموعه سوالات تمريني نجوم-سيد صدرا صدر الديني

بياييد سوال حل كنيم!!!!

earth

New Member
لایک ها
31

سلام
به نظر من سوال بالا برای شروع یکم سخت است.من یه سوال ساده از مجموعه سوالات آقای صدر الدینی میزارم.
آقای celestial شما هم به راه حل بچه ها توجه کنید و ما را راهنمایی کنید.
سوال:

H_Taeb

New Member
لایک ها
33

سلام
بله دیگه اون زاویه ای که در شکل گفتم بین فلش طلوع در اعتدال و طلوع در انقلاب، در کره ی سماوی ناظر میشه زاویه اختلاف سمتشون.

ببینید برای من رابطه ی این اختلاف این شد : sin x = sin e / cos fi که x اختلاف سمتشون هست.

بعدش دیگه هندسه است. من از یک مثلث استفاده کردیم ولی من aوl رو بر حسب امتداد فلش در اعتدال داخل مربع نوشتم . بعد با یکم دستکاری و فاکتور گیری و تقسیم aبرl, به اون رابطه رسیدم.

ولی جواب اخر من اون نشد. برای عرض جغرافیایی 60 جایگذاری کردم ولی حوابا با هم تفاوت داره. چرااا؟ چند بارم چک کردم.

باید جوابای اخر یکی میشد. شما هم یه دور دیگه چک کنید ، منم یه دور مینویسم میذارم ببینیم مشکل چیه؟

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

سلام
بله دیگه اون زاویه ای که در شکل گفتم بین فلش طلوع در اعتدال و طلوع در انقلاب، در کره ی سماوی ناظر میشه زاویه اختلاف سمتشون.

ببینید برای من رابطه ی این اختلاف این شد : sin x = sin e / cos fi که x اختلاف سمتشون هست.

بعدش دیگه هندسه است. من از یک مثلث استفاده کردیم ولی من aوl رو بر حسب امتداد فلش در اعتدال داخل مربع نوشتم . بعد با یکم دستکاری و فاکتور گیری و تقسیم aبرl, به اون رابطه رسیدم.

ولی جواب اخر من اون نشد. برای عرض جغرافیایی 60 جایگذاری کردم ولی حوابا با هم تفاوت داره. چرااا؟ چند بارم چک کردم.

باید جوابای اخر یکی میشد. شما هم یه دور دیگه چک کنید ، منم یه دور مینویسم میذارم ببینیم مشکل چیه؟
خب اون رابطه a و l من هم همين شده!! (بر حسب l/a بود نفهميده بودم يكيه :دي) گرچه يه جور ديگه كه مينويسم يه چيز ديگه ميشه!!! رابطه ي تانژانت x رو بنويسيد آخرش ميشه tan x-1/tan x .جل الخالق!!

مشكل از اختلاف سمت هاست!!! سمت طلوع در اعتدال كه ميشه 90 درجه. خب من بجاي تانژانت x گذاشتم كتانژانت سمت طلوع در انقلاب. آخرش شد اون!!
شما كدوم مثلث كروي رو حل ميكنين و چه رابطه اي رو مينويسين؟ (كسينوس، سينوس، 4جزيي؟)

سلام
به نظر من سوال بالا برای شروع یکم سخت است.من یه سوال ساده از مجموعه سوالات آقای صدر الدینی میزارم.
آقای celestial شما هم به راه حل بچه ها توجه کنید و ما را راهنمایی کنید.
سوال:
سلام! اصولا ميگن كه من در تشخيص درجه سختي اصلا ماهر نيستم:)
روي اين سوال هم فكر ميكنيم:)

earth

New Member
لایک ها
31

برای سوال مریخ من جواب قسمت I رو میگم.البته عددی حل نکردم(حس نبود.ناهار نخردم!!!!!!!!!!!!!)
خب تاریخ رو داریم و از رابطه ی روبرو می توانیم میل را به دست بیاریم: sin(delta)=sin(landa) * sin e
بعد از رابطه ی روبرو بعد هم به دست میاد: tan (alfa)=tan(landa)* cos e
برای قسمت بعد هم می توانیم مثلث کروی KPX استفاده کنیم که با داشتن سه جزء مثلث می توان آن را حل کرد و طول و عرض دایرة البروجی مریخ به دست می آید.
این قسمت نیاز به دانستن بعد و میل صورت فلکی ها است.
از طریق بعد و میل خورشید و مریخ می توان فاصله زاویه ای مریخ و خورشید را پیدا کرد.
موفق باشیم.تا ابد.

H_Taeb

New Member
لایک ها
33

سلام این هم از عکسا :دی

ببینید یکیه؟

رو دو سوال داده شده هم الان فک میکنیم :)

earth

New Member
لایک ها
31

سلام
سه تا سوال کروی داشتم.البته سطحش پایینه ولی به بزرگی خودتون ببخشید.
سوال1:اگر امروز زهره در بیشترین کشیدگی باشد بیشترین کشیدگی بعدی زهره چه وقت خواهد بود؟
سوال2:اگر هفته ی بعد کسوف داشته باشم ماه در چه فازی است؟
سوال3:یک ستاره حداکثر چه مدت می تواند پشت ماه مخفی شود؟
من یه موردی رو درباره ی زیر نمی فهمم فقط مشکلم کلمات آخره.منظور سوال از مختصات محلی چیه؟ منظورش سمت و ارتفاعه؟
در تبریز هنگامی که ارتفاع نقطه ی اعتدال بهاری 40 درجه است،مختصات محلی نقطه ی انقلاب تابستانی را پیدا کنید.
اگه میشه تا امشب جواب اینا رو بگید.

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام
سه تا سوال کروی داشتم.البته سطحش پایینه ولی به بزرگی خودتون ببخشید.
سوال1:اگر امروز زهره در بیشترین کشیدگی باشد بیشترین کشیدگی بعدی زهره چه وقت خواهد بود؟
سوال2:اگر هفته ی بعد کسوف داشته باشم ماه در چه فازی است؟
سوال3:یک ستاره حداکثر چه مدت می تواند پشت ماه مخفی شود؟
من یه موردی رو درباره ی زیر نمی فهمم فقط مشکلم کلمات آخره.منظور سوال از مختصات محلی چیه؟ منظورش سمت و ارتفاعه؟
در تبریز هنگامی که ارتفاع نقطه ی اعتدال بهاری 40 درجه است،مختصات محلی نقطه ی انقلاب تابستانی را پیدا کنید.
اگه میشه تا امشب جواب اینا رو بگید.
سلام علیکم جمیعاً :)

ازون جایی که این سه تا سوال همون طور که فرمودید سطحش پایینه با اجازه من جوابشون میدم و انشالله میریم سر سوالات مرحله دویی تر :4:

سوال 1: باید نوع کشیدگی معلوم باشه که شرقیه یا غربی. اما در هر صورت باید مکان زهره نسبت به زمین رو در دو تا حالت بیشترین کشیدگی رسم کنید. بعد زمین رو ثابت بگیرید و زهره رو در مدارش حرکت بدید (با دوره تناوب هلالیش) بعد زوایه ای که باید زهره طی کنه تا به حالت دوم بیشترین کشیدگی برسه. بعد زمانش رو حساب کنید. اگه نفهمیدید به درس‌نامه حرکات منظومه شمسی مراجعه بفرمایید :4:

سوال 2: کسوف همون خورشید گرفتگیه. فاز ماه در خورشید گرفتگی 0 است. پس الان فاز ماه باید یک هفته بیشتر باشه. :) تربیع دومه دیگه!!

سوال 3: خب این به حرکت خود ماه بستگی داره. حساب کنید چقد طول می کشه تا ماه در مدارش به اندازه قطر زاویه ای خودش جا ب جا بشه.

سوال آخر: مختصات محلی اسم دیگه مختصات سمت و ارتفاعیه.

فعلا تا فردا و حل مسائل قبل و ادامه ماراتون خدانگهدار همه. (البته اگه تونستیم بقیه ماراتون ها رو هم به راه میندازیم.)

earth

New Member
لایک ها
31

خیلی ممنون از پاسخ گویی شما به سوالات من ولی از اونجایی که من خنگم سوال اول رو نمی فهمم چطوری حل میشه.
پ.ن:جزوه ی منظومه ی شمسی رو نگاه کردم ولی چیزی در این مورد ننوشته بود.

celestial

New Member
لایک ها
326

خیلی ممنون از پاسخ گویی شما به سوالات من ولی از اونجایی که من خنگم سوال اول رو نمی فهمم چطوری حل میشه.
پ.ن:جزوه ی منظومه ی شمسی رو نگاه کردم ولی چیزی در این مورد ننوشته بود.
لطفا دیگه هیچ وقت نگید چون من خنگم نفهمیدم. مطمئناً اگه یه خورده بیشتر بهش فکر می کردید به جوابش می رسیدید.

شما بلدید زمان بین مقارنه داخلی و حداکثر کشیدگی رو به دست بیارید؟ این دیگه توی درس‌نامه هم نوشته شده! می دونیم بیشترین کشیدگی ها در دو طرف خورشید متقارن هستند. یعنی زمان بین حداکثر کشیدگی غربی تا مقارنه برابر است با زمان بین مقارنه تا حداکثر کشیدگی شرقی. درسته؟
خب ازینجا می تونید زمان بین دو تا حداکثر کشیدگی رو به دست بیارید.
یه راه دیگه اینه که زاویه بین دو تا حالت حداکثر کشیدگی رو به دست بیارید. (زمین ثابته و زهره با دوره هلالی می چرخه) این برابر 2*48 درجس درسته؟ خب با استفاده از دوره تناوب هلالی زمان بینشو حساب کنید. دور و بر 150 روز در میاد فک کنم.

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

لطفا دیگه هیچ وقت نگید چون من خنگم نفهمیدم. مطمئناً اگه یه خورده بیشتر بهش فکر می کردید به جوابش می رسیدید.

شما بلدید زمان بین مقارنه داخلی و حداکثر کشیدگی رو به دست بیارید؟ این دیگه توی درس‌نامه هم نوشته شده! می دونیم بیشترین کشیدگی ها در دو طرف خورشید متقارن هستند. یعنی زمان بین حداکثر کشیدگی غربی تا مقارنه برابر است با زمان بین مقارنه تا حداکثر کشیدگی شرقی. درسته؟
خب ازینجا می تونید زمان بین دو تا حداکثر کشیدگی رو به دست بیارید.
یه راه دیگه اینه که زاویه بین دو تا حالت حداکثر کشیدگی رو به دست بیارید. (زمین ثابته و زهره با دوره هلالی می چرخه) این برابر 2*48 درجس درسته؟ خب با استفاده از دوره تناوب هلالی زمان بینشو حساب کنید. دور و بر 150 روز در میاد فک کنم.
یک نکته: فکر میکنم این سوال دو تا جواب داره. یکیش اونی که توضیح دادید و یکی هم دوره تناوب هلالی منهای اونی که توضیح دادید!!! بستگی به این داره که زهره بین دو تا کشیدگی تو مقارنه داخلی هست یا خارجی.

سلام این هم از عکسا :دی

ببینید یکیه؟

رو دو سوال داده شده هم الان فک میکنیم :)
خب، مشخص شد!
اون کمان بین خورشید و قطب شمال اندازه اش 90 منهای اپسیلون نیست! بلکه 90 منهای میل هست. اون 90 منهای اپسیلون ، کمان بین قطب و قطب دایره البروج هست.
همین فرمول رو بنویسید واسه میل میبینید سمت طلوع در اعتدالین مستقل از عرض جغرافیایی ناظره و همیشه 90 هست. و ادامه ی ماجرا...

پ.ن: از مثلث جالبی استفاده کردید :) من معمولا از خورشید، p، z استفاده می کنم.

این هم جواب کامل سوال:

پ.ن: اون چند جمله پایین صفحه جزو جواب نیست و فقط یه سری توضیح بود که به درک بیشتر خودم کمک کرد.

آخرین ویرایش توسط مدیر

H_Taeb

New Member
لایک ها
33

سلام سلام

من همه چی رو بررسی کردم.نتایج رو میگم.

اون شکلی که من کشیدم خورشید در انقلاب تابستانی (نارنجی پررنگ ) و در اعتدال بود . چون شما زاویه بین انقلاب زمستانی و اعتدال رو بدست اوردید فکر کردید خط نارنجی پررنگ در اعتداله :دی به خاطر همین گفتید اون 90-23.5 نیست.

جواب هامون مثل هم هست. من بر حسب دلتا A نوشتم و شما A2 به هم تبدیل کنیم رابطه ها یکی در میاد.

فقط فرقی که هست اینه که برای من در مخرج جمع ه و برای شما منها . خیلی سعی کردم که بفهمم چرا . دنبال سوتی در دو راه بودم که پیدا نکردم.
ولی یک نکته ی خیلی جالب و قابل تامل پیدا کردم:

نگاه کنید اونجایی که tan A2= با اون عبارت بر حسب فی و اپسیلون شده ، یک مشکل ریاضیاتی وجود داره.tanA2 چون A2 بزرگتر از 90 ه عددی منفیه اما در طرف راست معادله + ه . خیلی جالب بود نه ؟ :دی همچنین در ادامه هم 1 منهای l/a منفیه که مساوی با عبارت + شده.

نمیدونم کار درستیه که پشت اون رادیکال منفی بذاریم یا نه ( فک کنم درسته :دی ) ولی اگه بذاریم همه چی درست میشه و جواب هامونم یکی در میاد . :)

پ.ن : شما هم روش حلتون جالب بود. جالبه که هر کدوممون یه تیکه رو اسون تر رفتیم و تلفیقش واقعا خوب میشه. اینکه با l/a رفتید و آخر معکوس کردید خیلی کارو اسون کرد. یا اگه از اول یک رابطه برای دلتا A بدست بیاریم یکم راحتتر میشه ادامه اش. :)

earth

New Member
لایک ها
31

دوباره من اومدم.
اولا روی دو سوال قبل فکر کنید.
دوما من یه چند تا سوال آسون داشتم.لطفا جواب بدید.
http://s5.picofile.com/file/8118883334/135.png

یه سوال جالب هم دارم:
بیشترین فاصله ای که دو ستاره با میل 40 +درجه میتوانند از هم داشته باشند چقدر است؟
راهنمایی:جواب از 180 درجه کمتر است.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

درباره ی سوال اول باید بگم که نمیدونم باید مدار مریخ رو دایره ای فرض کنیم یا بیضوی چون اول آزمون در جدول ثوابت خروج از مرکز مدار مریخ رو داده بود.
سوال برای سوالات کوتاه پاسخ مرحله اول آزمایشی 87 هستش.

celestial

New Member
لایک ها
326

درباره ی سوال اول باید بگم که نمیدونم باید مدار مریخ رو دایره ای فرض کنیم یا بیضوی چون اول آزمون در جدول ثوابت خروج از مرکز مدار مریخ رو داده بود.
سوال برای سوالات کوتاه پاسخ مرحله اول آزمایشی 87 هستش.
سلام.
منم کماکان سوسو می زنم. :4:

به نظرتون اگه فرض کنیم مدار مریخ دایره ای نباشه سوال قابل حله؟ اونوقت شما طول گره و طول حضیض می خواید. میشه؟؟

earth

New Member
لایک ها
31

حالا با فرض دایره ای بودن مدار مریخ چطوری حل میشه؟

بالا