Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
davenchi گفت
ali1993 بهتره به بیت های بعد و قبل بیت امضاتم نگاهی بکنی <درب و داغون میشه> درست نیست این بیت دعاییه یعنی شاعر امیدوار که طرف درب و داغون بشه نه اینکه حکم این باشه که طرف داغون شه!!!!!!!گرفتی؟؟؟؟متاسفانه دستور زبانم داغونه نمیتونم منظورمو دقیق دقیق بگم.منم تو توضیح قبلم به جای خدا گفتم معشوق تا عمومی تر باشه
این که بگی زلف برمیگرده به معشوق زمینی دقیقا معادل یه فحش خیلی بده . یعنی تو دوس داری که همه به موهای معشوقت دست بزنن ؟
شنیدی می گن به ریسمان الهی متمسک بشید تا رستگار بشید ؟ زلف یه جورایی همون طنابه ، وجه شبهشون هم دراز بودن . این هم درست نیست که بگیم باد همیشه ی همیشه فعل دعاییه . می تونه مخفف می باشد باشه .
در ضمن لحنت هم یه کمی تند بود که تلافی کردم !

abdi

New Member
لایک ها
171
يك سوال زبان فارسي:
با توجه به ترتيب جمله‌هاي زير، شناسه كدام فعل محذوف است و حذف به چه قرينه‌اي است؟
"چون بر اين سياقت در مخاصمت نفس مبالغت نمودم، به راه راست باز آمد و به رغبت صادق به علاج بيماران پرداختم و روزگار در آن مستغرق گردانيد تا به ميامن آن درهاي روزي بر من گشاده است."
1) فعل دوم - لفظي
2) فعل دوم - معنوي
3) فعل چهارم - لفظي
4) فعل چهارم - معنوي

Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
abdi گفت
يك سوال زبان فارسي:
با توجه به ترتيب جمله‌هاي زير، شناسه كدام فعل محذوف است و حذف به چه قرينه‌اي است؟
"چون بر اين سياقت در مخاصمت نقش مبالغت نمودم، به راه راست باز آمد و به رغبت صادق به علاج بيماران پرداختم و روزگار در آن مستغرق گردانيد تا به ميامن آن درهاي روزي بر من گشاده است."
1) فعل دوم - لفظي
2) فعل دوم - معنوي
3) فعل چهارم - لفظي
4) فعل چهارم - معنوي
فعل دوم - معنوی ؟
لطفا چه جوابم درست بود چه غلط یه پاسخ کاملا تشریحی بنویسید تا این مبحث برای همه یاد آوری بشه .

abdi

New Member
لایک ها
171
Ali1993 گفت
abdi گفت
يك سوال زبان فارسي:
"چون بر اين سياقت در مخاصمت نقش مبالغت نمودم، به راه راست باز آمد و به رغبت صادق به علاج بيماران پرداختم و روزگار در آن مستغرق گردانيد تا به ميامن آن درهاي روزي بر من گشاده است."
1) فعل دوم - لفظي
2) فعل دوم - معنوي
3) فعل چهارم - لفظي
4) فعل چهارم - معنوي
فعل دوم - معنوی ؟
لطفا چه جوابم درست بود چه غلط یه پاسخ کاملا تشریحی بنویسید تا این مبحث برای همه یاد آوری بشه .
به روي چشم
. پنجشنبه جوابو مي‌ذارم.

drali

New Member
لایک ها
34
Ali1993 گفت
abdi گفت
يك سوال زبان فارسي:
1) فعل دوم - لفظي
2) فعل دوم - معنوي
3) فعل چهارم - لفظي
4) فعل چهارم - معنوي
فعل دوم - معنوی ؟
منم با علی موافقم !

J-J

New Member
لایک ها
113
فعل دوم لفظی

J-J

New Member
لایک ها
113
مثل این عبارت :((کبوتران فرمان وی بکردند و دام برکندند و سر خویش گرفت{ند}))
هر دو به قرینه ی لفظی حذف شدن

در ضمن علامت تعجب بعد از علامت سوال قرار می گیره نه قبلش که شما قبلش گذاشتی!

zek

New Member
لایک ها
124
سلام بچه ها. یه سوال شیمی از کتاب خیلی سبزه که متاسفانه کتاب جواب رو یه گزینه ای زده ولی اونروز دبیرمون یه چیز دیگه گفت.
حالا نظر شما چیه ؟
سوال : کدامیک از واکنشهای زیر سریع است؟
100 ml محلول 0.01M (آ) + 100 ml محلول 0.01M (ب)
200 ml محلول 0.03M (آ) + 200 ml محلول 0.03M (ب)
50 ml محلول 0.04M (آ) + 50 ml محلول 0.04M (ب)
400 ml محلول 0.02M (آ) + 400 ml محلول 0.02M (ب)

davenchi

New Member
لایک ها
76
به نظر فعل دوم معنوی چون قرینه نداره.باز امدم=بازامد................لطفا توضیح کاملشو بذارید

Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
zek گفت
سلام بچه ها. یه سوال شیمی از کتاب خیلی سبزه که متاسفانه کتاب جواب رو یه گزینه ای زده ولی اونروز دبیرمون یه چیز دیگه گفت.
حالا نظر شما چیه ؟
واکنش 3

apvrya

New Member
لایک ها
7
apvrya گفت
سنگی از بالای صخره ای رها میشود 1ثانیه بعد سنگ دیگری از همان نقطه با سرعت اولیه ی 12.25 به طور قائم رو به پایین پرتاب میشود هردو سنگ در یک لحظه به زمین مرسند ارتفاع صخره چند متر است؟
19.6 34.6 39.2 44.1
معادلهی تکانه -زمان ذره ای که بر روی محور x در si به صورتp=t^2-2t-3است .نوع حرکت از لحظه ی t=0 تا لحظه ی t=3چگونه است.
گلوله ای در شرایط خلا با سرعت اولیه ی 30متر بر ثانیه تحت زاویه مثبت آلفا نسبت به افق از ارتفاع 45متری سطح زمین پرتاب میشود در این صورت ،گلوله با سرعت چند متر برثانیه به زمین میرسد
45 30رادیکال دو 90رادیکال دو زاویه ی آلفا باید معلوم باشد
.

این سوالا رو به خاطر سوال دوم گذاشتم چون واسه من خیلی جالب بود حالا اگه میخواید خودم جواب بدم.

zek

New Member
لایک ها
124
Ali1993 گفت
zek گفت
حالا نظر شما چیه ؟
واکنش 3
منم موافقم با گزینه 3. خیلی سبز هم زده 3 . یعنی کلا باید غلظتارو مقایسه کنیم
اما دبیرمون حجم رو ضربدر غلظت میکنه تا مول بدست بیادو اونموقع مقایسه میکنه با هم

abdi

New Member
لایک ها
171
abdi گفت
يك سوال زبان فارسي:
"چون بر اين سياقت در مخاصمت نفس مبالغت نمودم، به راه راست باز آمد و به رغبت صادق به علاج بيماران پرداختم و روزگار در آن مستغرق گردانيد تا به ميامن آن درهاي روزي بر من گشاده است."
1) فعل دوم - لفظي
2) فعل دوم - معنوي
3) فعل چهارم - لفظي
4) فعل چهارم - معنوي
جواب مي‌شه گزينه 3.
اصلش اين بوده: "...به علاج بيماران پرداختم و روزگار در آن مستغرق گردانيدم..."
معني جمله حدوداً اين مي‌شه كه وقتي به اين روش در اصلاح نفس خودم كوشيدم، نفسم به راه راست هدايت شد و به رغبت خودم به معالجه بيماران پرداختم و روزگارم را با اين كار گذراندم كه به ميمنت آن، رزق و روزي من زياد شد. يعني در جمله دوم "باز آمد" به "نفس" برمي‌گرده و شناسه‌اش محذوف نيست.

abdi

New Member
لایک ها
171
zek گفت
Ali1993 گفت
zek گفت
حالا نظر شما چیه ؟
واکنش 3
اما دبیرمون حجم رو ضربدر غلظت میکنه تا مول بدست بیادو اونموقع مقایسه میکنه با هم
مي‌شه لطفاً توضيح بديد كه چرا گزينه 3 درسته؟

apvrya

New Member
لایک ها
7
abdi گفت
zek گفت
Ali1993 گفت
zek گفت
حالا نظر شما چیه ؟
واکنش 3
مي‌شه لطفاً توضيح بديد كه چرا گزينه 3 درسته؟
سلام به خاطر اینکه اگه شما فرمول سرعت رو بنویسید فقط غلظتا مورد بحثه و هرچه مقدار غلظت ها بیشتر باشه به توان مرتبه اون ماده برسه بیشتر میشه و ضرب در یه مقدار ثابت که k ست میشه پس هر چه مقدار غلظت ها بیشتر باشه سرعت بیشتره البته تو بعضی از سوالات غلظت کل رو باید محاسبه کنیم یعنی تو این سوال اگه حجم ها هم باهم متفاوت میبودن و مرتبه هر ماده یک نمیبود میبایستی حجم کل رو حساب بکنیم و مقدار مول هر یک رو بدست بیاریم و غلضت آخر سر رو داخل معادله قرار بدیم
بعد از همه ی این ها وقتی که سرعت ماکزیمم بدست امد اگه کمترین مقدار مول رو داشته یقینا خودشه در غیر این صورت.... باید حساب بکنید .
در ضمن:
تو این سوال واکنش جابه جایی دوگانه (خنثی شدن اسید و باز) بین استیک اسید و سدیم هیدرو اکسید ه که مرتبه ها یک اند که ننوشتنش چون فکر کردن اونش مهم نیست.

به شما پیشنهاد میکنم zek به معلمتون بگین شما حجم ظرف رو 20000بیست هزار و مولاریته ها رو 0.01در نظر بگیرید بعد بگین واکنس سه زودتر انجام میشه یا این . خودش دیگه در جا سنگ کوب میشه.()
از این که جواب سوالای فیزیکم رو دادین خیلی ممنون

Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
abdi گفت
abdi گفت
يك سوال زبان فارسي:
1) فعل دوم - لفظي
2) فعل دوم - معنوي
3) فعل چهارم - لفظي
4) فعل چهارم - معنوي
جواب مي‌شه گزينه 3.
اصلش اين بوده: "...به علاج بيماران پرداختم و روزگار در آن مستغرق گردانيدم..."
معني جمله حدوداً اين مي‌شه كه وقتي به اين روش در اصلاح نفس خودم كوشيدم، نفسم به راه راست هدايت شد و به رغبت خودم به معالجه بيماران پرداختم و روزگارم را با اين كار گذراندم كه به ميمنت آن، رزق و روزي من زياد شد. يعني در جمله دوم "باز آمد" به "نفس" برمي‌گرده و شناسه‌اش محذوف نيست.
به نظر من حذف شناسه به قرینه ی لفظی غیر معموله . برای مثال جمله ی
من بیدار شدم و صبحانه خورد و به مدرسه رفت .
نه حذف به قرینه ی لفظی داره و نه معنوی . بلکه مزین شده به آرایه ی ادبی جفنگ گویی !

abdi

New Member
لایک ها
171
Ali1993 گفت
به نظر من حذف شناسه به قرینه ی لفظی غیر معموله . برای مثال جمله ی
من بیدار شدم و صبحانه خورد و به مدرسه رفت .
نه حذف به قرینه ی لفظی داره و نه معنوی . بلکه مزین شده به آرایه ی ادبی جفنگ گویی !
در حال حاضر بله، ولي در نثر قديم معمول بوده. مثل همون مثالي كه J-J زد.

zek

New Member
لایک ها
124
به apvrya :
خیلی ممنون از راهنمایی هاتون ولی درد من اینه که علاوه بر اون چند نفری که با یه معلم به اصطلاح معروفی هم بصورت خصوصی خوندن همین حرفو تایید کردن .

مشکل اینجاس هردوی این دبیرا از اون دبیرای قدیمی هستن ولی یعنی این قسمت شیمی طی سالها تغییر کرده ؟؟؟؟!!!!

ولی من هرچه فک می کنم می بینم چیزی که کتاب نوشته و چیزی که شما گفتین کاملا منطقی تر و درست تره.

ای کاش دبیرمون همون دبیر پارسالیمون بود . آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآه

بالا